Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam pytanie generalnie do adama, choc może inni tez mi moga pomóc. W watkach o WM nie spotkałem, albo przeoczyłem informację jaka średnice powinna mieć czerpnia/wyrzutni dla domu, gdzie wymieniane będzie ok 600m3.

Od poniedziałku ekipa murarska zacznie stawiac mi sciany poddasza, czyli kolankowa+szczytowe. Nie wiem czy otwory pod czerpnie/wyrzutnie zostawiac teraz podczas murowania czy wykuwac potem jak ściany będa postawione. szef ekipy murarskiej mówi, że lepiej teraz takie otwory w ścianie zostawić i może mi takie zrobić. Dla mnie takie rozwiązanie jest lepsze, bo całą WM mam ambicja zrobić sam a zbytnio nie dysponuje sprzetem do wykuwać potem odpowiednich otworów. Jak wy robicie, albo jak jest własciwiej czy otwory wykuwac czy podczas murowania ścian takie otwory porobić (i jaka średnica)?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wy robicie, albo jak jest własciwiej czy otwory wykuwac czy podczas murowania ścian takie otwory porobić (i jaka średnica)?

Właściwiej jest tak jak jest wygodniej, szybciej, taniej (* - niepotrzebne skreślić) ;-) A poważniej: wsadź sobie kawałek styropianu w miejsce przewidywanej czerpni - wystarczy wielkości jednego bloczka, choć to zależy jeszcze z czego budujesz. Nawet jak by było za mało, to taki otwór łatwo już odrobinę powiększyć. Albo jak masz czas, to popatrz jakie wymiary mają czerpnie, które da się kupić (nawet jak sam chcesz robić) i zostaw nieco większy otwór ;-)

Generalnie czerpnia nie powinna mieć mniejszej średnicy niż rury instalacji (szczególnie te od czerpni do wentylatora). Dla 600 m3/h będziesz miał pewnie 250 lub nawet 200 mm średnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czerpnię i wyrzutnię zamawia się jako skrzynkę chowaną w ociepleniu.

To skrzynka o głębokości ocieplenia zamknięta typową kratką z siatką i skośnymi szczebelkami. Przez mur przechodzi tylko umocowana do niej rura.

Taka długa, żeby za murem dało się do niej jakie spiro dołączyć. Tak z 5 do 10cm wystarcza, jak z muru sterczy.

Dla tych 600m3 to bym widział fi 200.

 

Styropian w postaci krążka fi 225 można w trakcie murowania wstawić i będzie dobrze.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czerpnia mogłaby być większa od króćca centrali - czyli ze 250 dla 600m3.

 

Ale ja o czymś innym miałem - robiliście kiedyś czerpnie i wyrzutnie w podbitce, tzn. skierowane pionowo w dół? Wydaję mi się to optymalnym rozwiązaniem przy rurach rozprowadzonych na nieużytkowym poddaszu domu piętrowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czerpnia mogłaby być większa od króćca centrali - czyli ze 250 dla 600m3.

 

Ale ja o czymś innym miałem - robiliście kiedyś czerpnie i wyrzutnie w podbitce, tzn. skierowane pionowo w dół? Wydaję mi się to optymalnym rozwiązaniem przy rurach rozprowadzonych na nieużytkowym poddaszu domu piętrowego.

 

He, i właśnie rozwiązałeś mój problem :)

Po co mam przebijać się przez strop do garażu, a potem kuć w ścianach jak mogę rury po podłodze nieużytkowego poddasza puścić. Przy okazji mniej zakrętów to dodatkowy plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja o czymś innym miałem - robiliście kiedyś czerpnie i wyrzutnie w podbitce, tzn. skierowane pionowo w dół? Wydaję mi się to optymalnym rozwiązaniem przy rurach rozprowadzonych na nieużytkowym poddaszu domu piętrowego.

Ja widzę dwa potencjalne problemy:

- zapewnienie odpowiedniego przekroju kanału

- zapewnienie odpowiedniej izolacji ściany szczytowej w miejscu przechodzenia kanału

Oba mogą być wydumane, ale i tak "wolałbym" zrobić czerpnię i wyrzutnię w ścianach (choć sam ma zrobione jeszcze inaczej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widzę dwa potencjalne problemy:

- zapewnienie odpowiedniego przekroju kanału

- zapewnienie odpowiedniej izolacji ściany szczytowej w miejscu przechodzenia kanału

Oba mogą być wydumane, ale i tak "wolałbym" zrobić czerpnię i wyrzutnię w ścianach (choć sam ma zrobione jeszcze inaczej).

 

ad. 1 - planuję użyć sztywnych kanałów o przekroju 20x20 cm (kwadratowych)

 

ad. 2 - ściany szczytowej? Czyli czego? Bo nie ma tu czegoś takiego. Może murłaty? Wszędzie będzie opatulone wełną - może w tym miejscy nieco mniej, ale nie na tyle, żeby to miało znaczenie.

 

EDIT:

 

Na szybko maznąłem o co mi chodzi. Jeszcze nie sprawdziłem co prawda, czy to się wszystko tam zmieści :)

 

http://i145.photobucket.com/albums/r232/depilator/czerpnia.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie znam się na tych wszystkich metalach - czy stop aluminium koroduje z wodą?

dużo będzie tego kondensatu?

 

Dzisas - a widziałeś kiedyś zardzewiałe aluminium? Oczywiście, że nie.

 

Pare litrów może być - vide Heatex select. Na pewno za dużo, żeby podstawić miskę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależnie od składu - może kwitnąć! Bogato!

Takie białe narośle się tworzą.

Rdza na alu to Al2O3 - środek ścierny.

Twardy jak jasny gwint.

 

A wody - to w sezonie tak z wiadro dziennie.

Wszystko z pary! Policzcie sobie strumień ciepła potrzebny do odparowania wiadra!

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jestem prawie zdecydowany na Bartosza, ale mam jedną wątpliwość.

Czy nie będzie problemów z kondensatem - ew. korozji?

Myśl o tym, że oddycham rdzą trochę mnie zniechęca :-) (wymiennik jest zrobiony ze stopu aluminium i blachy ocynkowanej

Co o tym myślicie?

 

Jakiś czas temu pytałem o to producenta Nikola - odpowiedział, że z kilkuletnich doświadczeń montażysty ich central (Bartosz, Żubr, Nikol) wynika, że kondensat w ich przypadku nie występuje.

 

Wiedzą to, bo montowali na dole wymiennika króciec spustowy z wężykiem i zaworkiem i okazywało się, że przy sprawdzaniu podczas serwisowego wymieniania filtrów nic nie wylatywało.

 

Z tego powodu od pewnego czasu w ogóle nie montują w Nikolach tego króćca.

 

Nikol oparty jest na wymienniku zastosowanym w Bartoszu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu pytałem o to producenta Nikola - odpowiedział, że z kilkuletnich doświadczeń montażysty ich central (Bartosz, Żubr, Nikol) wynika, że kondensat w ich przypadku nie występuje.

 

Ja pierd.... :o Ktoś właśnie wywrócił fizykę do góry nogami! :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikol był jednym z moich faworytów przy wyborze wentylacji.

Do wczoraj.

Temat wentylacji rozgryzłem w miarę dobrze, jednak nie będę robił jej sam, bo niestety mam 2 lewe ręce, przede wszystkim jednak nie mam na to czasu.

 

Dostałem kilka ofert, z których najsensowniejsze wydawały się 3: Nikol, Bartosz i Brink.

O ile jednak pozostałe firmy przysłały mi ofertę z rozpisaną instalacją, o tyle z firmy elmech dostałem tylko cenę.

 

Zadzwoniłem, żeby zapytać się o szczegóły i poprosiłem o schemat instalacji.

 

Miły pan powiedział, że nie będzie mnie uczyć jak robić instalację.

Powiedziałem mu, że robić to ja umiem, ale chciałem sprawdzić jego kompetencje.

Potem powiedział, że mogę kupić u nich projekt, na co ja, że nie chcę szczegółowego projektu tylko schemat (bo nie wiem czy ostatecznie to oni będą robić instalację) - on na to, że mu się nie chce tego robić.

 

No cóż - może mają obecnie dużo klientów i nic specjalnie nie muszą robić aby pozyskać kolejnych. Zobaczymy jak im pójdzie dalej.

Ew. zawsze można później zmienić nazwę z Nikol na Żubra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikol był jednym z moich faworytów przy wyborze wentylacji.

Do wczoraj.

Temat wentylacji rozgryzłem w miarę dobrze, jednak nie będę robił jej sam, bo niestety mam 2 lewe ręce, przede wszystkim jednak nie mam na to czasu.

 

Dostałem kilka ofert, z których najsensowniejsze wydawały się 3: Nikol, Bartosz i Brink.

O ile jednak pozostałe firmy przysłały mi ofertę z rozpisaną instalacją, o tyle z firmy elmech dostałem tylko cenę.

 

Zadzwoniłem, żeby zapytać się o szczegóły i poprosiłem o schemat instalacji.

 

Miły pan powiedział, że nie będzie mnie uczyć jak robić instalację.

Powiedziałem mu, że robić to ja umiem, ale chciałem sprawdzić jego kompetencje.

Potem powiedział, że mogę kupić u nich projekt, na co ja, że nie chcę szczegółowego projektu tylko schemat (bo nie wiem czy ostatecznie to oni będą robić instalację) - on na to, że mu się nie chce tego robić.

 

No cóż - może mają obecnie dużo klientów i nic specjalnie nie muszą robić aby pozyskać kolejnych. Zobaczymy jak im pójdzie dalej.

Ew. zawsze można później zmienić nazwę z Nikol na Żubra

 

Ja tak samo czyli po chamsku zostałem potraktowany przez szefa tej firmy na targach wentylacja. Organizatorzy targów z zażenowaniem stwierdzili że ten Pan tak ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...