Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mnie kosztowac bedzie ok 20 000 zl cala instalacja z reku, podlaczeniem do GWC zwirowego, dwoma czerpniami (bezposrednia i do GWC) na sztywnych rurach z 2cm izolacja welna. Mam ekipe i reku z ASK z Krakowa, calkiem porzadnie ten sprzet wyglada :) a centrala to Renovent HR Large z wbudowanym by-pasem do 400 m3 wydajnosci

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

EDIT:

 

Na szybko maznąłem o co mi chodzi. Jeszcze nie sprawdziłem co prawda, czy to się wszystko tam zmieści :)

 

http://i145.photobucket.com/albums/r232/depilator/czerpnia.jpg

 

Depi,

Ja mam tak zrobione, nad murlata jest dosc ciasno, niewygodne to.

Jak budujesz od poczatku, to latwiej jest po prostu przejsc przez sciane.

Pozdrawiam

Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żona zapowiedziała "nie będziesz mnie swoimi zabawkami niszczył elewacji!!" ?? :lol:

 

Hehe! :lol: Nie - po prostu nie mam ściany szczytowej (dach kopertowy). Gdzieś muszę wyjść - albo w górę przez dach (drogo i skomplikowano - boję się wywalać dachówki i robić obróbki), albo tak.

 

Spróbuję tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za pomoc w temacie wykonania czerpni/wyrzutni

 

Czerpnia fi 200, wyrzutnia fi 100 !?

Chcesz zrobic wyrzutnie i czerpnie różnej średnicy, tzn wyrzutnie srednicy fi 100? Ja do domu z zapotrzebowaniem ok 600m3 planuje wyrzutnie/czerpnie fi 200 (ewentualnie fi 250) czyli tyle co główny kanał od/do centrali. Nie wiem czy wurzutnia fi 100 nie bedzie za mała (czyt. za głosna)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a fi 100 to do pokoiku zapuszczam jako nawiew...

Każdego. Do salonu zwykle fi 125...

Jest dokładnie tak, ale w centrali mam wszystko na fi 150 ( pomyliłem się wcześniej pisząc fi 100 :oops: ), wydajność max 250 m3/h!

Tyle mam dokładnie kubatury, mała chałupka jest :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a fi 100 to do pokoiku zapuszczam jako nawiew...

Każdego. Do salonu zwykle fi 125...

Jest dokładnie tak, ale w centrali mam wszystko na fi 150 ( pomyliłem się wcześniej pisząc fi 100 :oops: ), wydajność max 250 m3/h!

Tyle mam dokładnie kubatury, mała chałupka jest :wink:

 

Ja też Piczman mam chatke o kubaturze 250 m3 a reku na max. ma 400 m3/h i czerpnie i wyrzutnie mam fi 200 a krócce w reku są na fi160.

Ja w kuchni na wywiewie największym mam anemostat fi125 a przewidziałem tak max. ok 110 m3/h.

Na wyrzutni można zmniejszyć średnicę i mieć większe prędkości ale fi 100 da Ci prędkość ok 9 m/s, to za dużo wg mnie.

Wg mnie fi 100 to zdecydowanie za mało i jeszcze z siatką nawet dla 250 m3/h.

 

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu pytałem o to producenta Nikola - odpowiedział, że z kilkuletnich doświadczeń montażysty ich central (Bartosz, Żubr, Nikol) wynika, że kondensat w ich przypadku nie występuje.

 

Ja pierd.... :o Ktoś właśnie wywrócił fizykę do góry nogami! :o

 

Ok napiszę dokładnie to, co przesłał mi projektant Nikola, bo faktycznie zbyt uprościłem:

 

"Kilkuletnie badania Firmy Went-Bud dowiodły, że przy montażu naszych urządzeń w połączeniu z gruntowym wymiennikiem ciepła( GWC) skropliny nie występują.

Gdy w systemie rekuperacji GWC nie występuje, wiercimy otwór na kruciec spustowy w dnie tylnej części sekcji wywiewu z pomieszczenia t.j. komorze filtracyjnej a rekuperator lekko pochylamy do tyłu."

 

Teraz chyba się zgadza - przepraszam za zbytnie uproszczenia i spowodowanie zamieszanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUSPENSER - niestety wciąż nic się nie zgadza. Należy bowiem rozumiać SKĄD w reku się biorą skropliny. Otóż biorą się one z powietrzna WEWNĘTRZNEGO (mówimy tu o zimie oczywiście), więc GWC nie ma tu nic do rzeczy.

 

Po schłodzeniu tego powietrza w wymienniku obniża się punkt rosy i wykrapla para, która się w takim ochłodzonym powietrzu już nie mieści. Jest to elementarna fizyka i żaden Nikol nie jest w stanie tego zmienić, nieważne ile by farmozonów wypisywał.

 

Jeśli nie leje się kondensat, to znaczy że:

 

- wewnętrzne (wywiewane) powietrze jest tak suche, że po obniżeniu jego temperatury nasycenie parą wciąż nie przekracza 100% (jaki ma wpływ na to Nikol???)

- wymiennik jest tak do bani, że nie obniża temperatury powietrza wywiewanego na tyle, aby osiągnąć punkt rosy.

 

Albo kombinacja tych dwóch :)

 

W każdym razie trzymałbym się z dala od takich palantów.

 

No i łatwowierność ludzi mnie ciągle zdumiewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...