Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

mako

witek z taniejklimy napisał w wątku o GWC , że jak

wchodzące powietrze będzie za zimne można za rekuperatorem

zastosować grałkę wodną lub elektryczną . nie powinno być

chyba? wpuszczane do domu powietrze o temp. np. 12 C.

myślałem , że ułożenie w rurze przed rekuperatorem przewodów

grzejnych np. dł. 5-6 m zlikwiduje ten problem.

interesuje mnie zainstalowanie rekuperatora i GWC , ale

tylko jednego GWC - po przełączeniu chcę czerpać powietrze

z czerpni dachowej . tak czy inaczej z całej dyskusji

wyciągam wniosek ,że jakieś podgrzewanie powietrza powinno

być - ale nie koniecznie grzałką 2 kW . czy się mylę ?

zibi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość taniaklima.pl

Witam

Uzupełnienie dla ZIBI - Wysłano: 2002-12-16 12:09

Zapomniałem dodać, że te pomiary do wykresu 8 na stronach www były dla rekuperatora krzyżowego o sprawności max 70%. Teraz już produkują rekuperatory o wydajności powyżej 90%.

Szukam producenta wymienników woda-powietrze dla rur o średnicach 160 i 200mm. Sa producenci, ale mają w ofercie wymienniki kwadratowe/prostokątne.

Mówisz o wpuszczaniu powietrza +12C – to, po co produkują okucia rozszczelniające do okien i użytkownik wpuszcza do domu powietrze o temperaturze dużo niższej niż +12C. Najgorsze jest to, że okuć bez rozszczelnień nie oferują. Wkurzyłem się na nich (i ze względu na wymuszoną wentylację) zamówiłem okna nie otwierane, – ale tylko tam gdzie jest możliwości ich mycia z zewnątrz lub np. okno scalone z otwieranymi drzwiami-oknami balkonowymi. Zaoszczędziłem sporo kasy. Nikt tego nie odejmuje przy zakupie np. rekuperatora lub budowie GWC.

Witek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim domu zamierzam mieć ogrzewanie elektryczne podłogowe (głównie zasilane nocną taryfą). Nie widzę potrzeby ogrzewania powietrza świeżego. Ono się ogrzeje w domu od tej podłogi i ogólnie od całego ciepła panującego w domu (gotowanie, odkurzanie, komputer, telewizor, ludzie, światło,...). Tym bardziej, że przejdzie przez GWC i rekuperator.

Rozwiązanie z kablami wydaje mi się niepotrzebną komplikacją.

 

Też wpadłem na to, że jak jest wentylacja mechaniczna to:

1. Nie trzeba budować kominów wentylacyjnych

2. Można zastowować gdzieniegdzie okna nie otwierane (tańsze i lepsze pod względem ochrony przed włamaniem)

 

Te dwie rzeczy obniżą koszty i cała instalacja z rekuperatorem w sumie przez to będzie tańsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrz a ja myślałem że tylko ja mam nieotwieralne (tutaj patrz jak mi pukają w głowę) i faktycznie zaoszczędzone pieniądze na oknach zainwestowałem w rekuperator (krzyżowy), ale żona to mnie ucałowała jak przyszło jej wymyć takie okna rach ciach i po wszystkim a zaoszczędzony czas to tere fere :razz:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witek

czy dobrze Cię rozumiem ,że jeżeli na wyjściu z GWC powietrze

ma ok. 0 C , to po przejściu przez rekuperator o sprawności

90% będzie miało ok. 18 C (powietrze wyciągane ma ok. 20 C)

a co w okresie gdy trzeba zregenerować GWC - nie chcę budować

drugiego GWC . czy jest jakaś alternatywa ? ja myślę o czerpni

dachowej i przewodach grzejnych w rurze doprowadzającej

powietrze do rekuperatora . zibi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedlugo zaczniecie mowic ze powietrze wyciagane o temp. 20 stopni ogrzeje wam zewnetrzne do 22 stopni. Jeszcze jedno, po co wam okna? mozne przeciez na scianie powiesic zarowke albo sobie okno namalowac. Jaka oszczednosc energii!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość taniaklima.pl

zibi

Mam do Ciebie prośbę – przeczytaj wszystkie wątki dotyczące rekuperatora i GWC. Tam jest wielokrotna odpowiedź na wiele Twoich pytań – nie wspomnę już o str www bo nie bardzo mi wolno.

Temperatura 0C za GWC występuje przy temperaturach na zewnątrz –15 i więcej. O ile zagrzeje rekuperator o tak wysokiej sprawności musisz zapytać producentów rekuperatorów o takiej sprawności np.

http://www.lekop.pl/

http://www.agagt.pl/

nie jest to trudne pytanie więc na pewno Ci odpowiedzą. Sądzę że ich wiedza może być spożytkowana przez Bywalców tej listy.

Regeneracja GWC jest w wątku GWC – przejrzyj. Jeżeli nie spełnisz warunków, które są tam wymienione trzeba budować drugi GWC.

I nie obraź się, bo nie oto mi chodziło – pisząc to, co wyżej

Alternatywą nie kupowania rekuperatora jest recyrkulacja powietrza w budynku z dodatkiem świeżego z GWC - kominki pracują w systemie recyrkulacji.

Witek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witek

przeczytałem oba wątki i dlatego mam szereg wątpliwości.

czy jak to zamontuję będzie mi działało tak jak myślę.

żeby nie było tak jak pisze alicjantka o nawiewnikach.

wszystkie prospekty nawiewników są " och i ach " - super,

koniecznie potrzebne - same zalety.

gdy więc sobie zafunduję rekuperator z GWC , to żeby się

nie okazało w trudnych warunkach , że muszę go wyłączać

aby nie dmuchał zimnego powietrza lub dołożyć do niego

grzałki.

p.s.byłem również na twojej stronie .

i to są moje wątpliwości-rekuperator i GWC mają mi przynieść

oszczędności i wygodę

zibi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2002-12-12 09:10, januszek wrote:

oczywiście rekuperatory przeciwpradowe mają najwyższą sprawność, ale koszy ich są ogromne za wymiennik (agagt) 4000zł bez wentylatorów i bez sterowania sprawność 80%

a z tywentu o mniejszej sprawności 70% z wentylatorami to tylko 1600zł czy się opłaca sami zadecydujcie.

 

 

Rekuperator agagt ten za 4000 zł ma wydajność 700m3 rekuperatory o mniejszej wydajności kosztują 400m3 - 3200 zł a 250m3 - 2500zł. Maksymalna sprawność rekuperatorów agagt to nawet 93% tych krzyżowych to 70%. Poza tym w rekuperatorach agagt jest zamontowany wentylator regulacja obrotów w zakresie 1-100%. Czy się opłaca ja zdecydowałem zdecydowanie się opłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość taniaklima.pl

Rekuperator obrazi sie na okna :razz:

Witek

P.S.

To jednak ma związek ze sobą:

Nabroiłem – chyba rodzi się „Stowarzyszenie Użytkowników Rekuperatorów i GWC” w statucie uchwala, że nie będzie montować okien z okuciami. Mniej roboty z myciem a jeszcze pieniądze na w/w wystarczy.

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: taniaklima.pl dnia 2002-12-17 09:31 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...