Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

Wit74,

Dlugo mieszkalem w mieszkaniu (okna plastiki + went. graw), pozniej w domu z grawitacyjna, pozniej dolozylem reku.

Warto, chocby dla samego faktu zapewnienia / dostarczenia porzadanej ilosci powietrza. I pelni "wadzy" (czytaj: "wladzy").

Juz nigdy nie wroce do grawitacji.

W zrobionym domu moze byc problem natury duzych przerobek - to fakt. Ja mialem prosciej, bo nie mialem zrobionego poddasza.

Trzeba odpuscic sobie emocje i policzyc (tu polecam Jeziera), co i ile jest dla Ciebie warte? Czy jestes gotowy na maly remoncik / przebudowe?

Czy masz tanie zrodlo ciepla (te straty ciepla w zimie przy prawidlowej grawitacyjnej)? Albo po prostu, czy jestes gotowy zaplacic za to cieplo w zimie?

Jak mocno czujesz dyskomfort przy rozszczelnionych oknach w zimie?

Musisz przebrnac przez rozne watki i odpowiedziec sobie na te pytania.

Wentylacja grawitacyjna moze byc akceptowalna (w zimie - bo latem komary, muchy i zyski / straty z klimy), o ile zdamy sobie sprawe z jej niedoskonalosci i ja zaakceptujemy.

Dla mnie akceptowalna nie jest.

Pozdrawiam

Mirek

Ps.

Jesli nabredzilem to sorry, jestem po kilku ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

msobanie

O urządzeniach które wymieniłem wcześniej nie mówia wiele nawet ci którzy maja je w ofercie.Nikt niby tego nie montowal, nie maja doświadczenia.

Jeszcze spróbuję porozmawiać z kimś o wykorzystaniu istniejących kanałow wentylacyjnych w moim przypadku. Dla górnej części domu mogę przeznaczyć strych na rozprowadzenie kanałów. Tylko czy można dla całego dolnego poziomu wykorzystać kanały z komina....?

Muszę ten temat jeszcze przerobić.

Pytałeś mnie o zródlo ciepła, mam pompę ciepła,koszty ogrzewania nie są wysokie. Ale mimo wwzystko % straty ciepła są.W sypialniach może wilgoci nie mam,skroplin na szybach także nie, ale bez wietrzenia sie nie odbywa, sam nawiewnik nie wystarcza by miec poczucie swierzości w powietrzu,dlatego zastanawiam się nad reku....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też coś dorzucę do tematu. Otóż cały czas sie wacham. Buduję dom, ale na kominach nie zaoszczędzę (kominek+ kocioł gazowy).Od poczatku w planach było zwiększenie grubości ocieplenia, cieplejsze okna.Czytajac wątki dochodzę do wniosku, że jeśli rekuperator to dobrej klasy, bez dodatkowych nagrzewnic zwiększających koszty uzytkowania.A więc realnie koszt 12-14 tyś.Budowę rozpocząłem w zeszłym roku i z czasem pomysł instalowania rekuperatora powoli mi się oddala, choc od początku byłem zdecydowany. Zasadniczo nieco przesądza o tym cena kompletnego urządzenia, obsługowość podczas wieloletniej eksploatacji (sprawy z kominkiem i okapem kuchennym też nie pomagają w decyzji). Szkoda mi jedynie koncepcji jaką zamierzałem realizować czyli w miarę energooszczędnego domu, bo jeśli nie instaluje rekuperacji, to po co wyrzucać pięniądze w cieplejsze okna, czy dokładać grubość styropianu i wełny. Sam nie wiem. Dom nie jest duży, więc i zyski z zatrzymaniu uciekajacego ciepła mniejsze. Komfort tak-to bardzo ważne, ale czy niuanse z paleniem w kominku, okapem, konserwacją, ryzykiem zamarzania zimą itp nie spowoduję dyskomfortu z użytkowania. Czym jest taki komfort w porównaniu z wyzszym o ok 150 zł rachunkiem za gaz w w sezonie?Dodam, że mieszakm w domu nie dawno wybudowanym z wentylacją grawitacyjną. Owszem czasem w kuchni dmuch okapem do wewnatrz. Rozszczelniam okna jak grzeję, otwieram jak nie grzeję, ale nic przy tym nie obsługuję, niczym nie steruję, no i mieszka się całkiem fajnie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz dylemat.

 

Dobra centrala do małego domu kosztuje około 6-7 tys. zł

http://www.elmech-nikol.pl/nikol200.html

 

Do tego GWC rurowy około 1 tys. zł - pisałem już jak go zrobić.

 

Instalacja robiona samemu na rurach spiro + wełna oraz anemostaty około 1-2 tys zł

 

Licząc same koszty pewnie jest to droższe niż kominy wentylacyjne (poza kominkiem i piecem powinny być jeszcze inne) i koszt traconego ciepła, więc decyzja należy do Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam wszystkich serdecznie. Buduję się w samym Olsztynie, jestem na etapie stanu surowego. Poszukuję jakiejś sensownej ekipy która wykona wentylację z rekuperatorem i GWC od A do Z.

 

Może ktoś miał styczność z kimś poważnym i niedrogim.

 

Pozdrawiam i życzę wszystkim powodzenia na placu boju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat, choć troszkę z "innej beczki". Mam reku Dospel-a Economic 120 II Water czyli z nagrzewnicą wodną. Jeszcze czeka na montaż. Czy ktoś może ma te urządzenie u siebie i podzieli się doświadczeniami jak się one sprawuje? A drugie pytanie: czujnik z rurką kapilarną głowicy termostatycznej zamocować wewnątrz kanału czy lepiej przeciągnąć do pomieszczenia na piętrze (u mnie - klatka schodowa)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena ze strony www: Nikol 320 z baypassem, (bo chyba warto) - 9150 brutto !!! Chyba Nikol 200 nie proponujesz,a i cena tego modelu przekracza 7 tyś. W którym miejscu pisałes o tym GWC, to wymiennik do zrobienia pod domem? (mam już fundamenty wypełnione piachem)

 

Faktycznie w pospiechu nie zwróciłem uwagi, że podane są ceny netto.

 

Do małego domu może być Nikol 200, ale najlepiej, żebyś napisał do jego producenta podając powierzchnię domu lub wysyłając link do jego opisu na str. biura projektów to dobiorą odpowiedni sprzęt.

 

GWC można zrobić pod albo obok domu.

 

Jeśli reku ma być w garażu to super - najlepiej umieścić go w rogu przy zewnętrznej ścianie domu.

 

Rury od GWC powinny przechodzić pod fundamentem.

 

Można go zrobić nawet dopiero przed posadzkami pod warunkiem, że zostawisz kwadrat 1x1m niezalany chudziakiem, potem - najlepiej wykopać koparką dziurę zaczynającą się przy przejściu pod fundamentem, a z drugiej strony ile się da w tym kwadracie 1x1m.

 

Gdy przejdziesz pod fundamentem od strony wykopanej przez koparkę łatwo podbierzesz piach z reszty "kwadratu" - sam się wsypie

 

Gdy już zrobisz co trzeba zasypujesz, ubijasz i zalewasz chudziakiem ten kwadrat.

 

GWC z reku łączy się rurą spiro i tyle.

 

Reszta konstrukcji GWC to np. 6 rur fi 125 drenażowych żółtych, ale bez otworków (trzebaby zamówić u producenta) ułożonych równolegle na głębokości 1,5 m na długości około 25 mb (rury 50 mb ucięte w połowie długości) z lekkim spadkiem w stronę ogrodu.

W ogrodzie nasuwasz na pęczek rur wychodzących spod ziemi kawałek fi 400, która będzie czerpnią i montujesz daszek z filtrem z agrowłókniny.

 

 

Tel-net - najlepiej spytaj producenta wybranej centrali o polecaną przez niego ekipę w Twojej okolicy, ewentualnie spytaj innych we właściwej grupie na forum np. tu:

http://forum.muratordom.pl/a-moze-grupa-olsztynska,t9429-8460.htm?highlight=grupa%20olsztyńska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat, choć troszkę z "innej beczki". Mam reku Dospel-a Economic 120 II Water czyli z nagrzewnicą wodną.
Po co Ci nagrzewnica wodna ? Chcesz za pomocą centrali wentylacyjnej ogrzewać dom ?
Kupiłem tą centralę bo taka mi się trafiła za dość atrakcyjną cenę i szkoda nie wykorzystać jej wszystkich możliwości. Nagrzewnica, w zamyśle pełnić będzie rolę dogrzewacza zanim podłogówka osiągnie właściwą temperaturę pracy. Dotyczy to szczególnie okresu jesieni i wiosny, kiedy to piec jest odpalany nieregularnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

specjaliści z firmy projektujacej dla mojego domu (w budowie) system

wentylacji z rekuperatorem zalecili pozostawienie kanału wentylacji

grawitacyjnej w kominie obsługującym kominek w salonie. Motywują to

koniecznością pozostawienia alternatywy dla wentylacji w wypadku przerwy w

dostawie prądu. Twierdzą, że w przeciwnym wypadku kominiarz być może nie

dokona "odbioru". Wydaje mi się to niedorzeczne. Proszę o ew. opinię.

Z poważaniem

wojciech cesarz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest to niedorzeczne

wentylacja mechaniczna zbilansowania wymaga od Ciebie zastosowania kominka z zamkniętą komorą spalania - bez poboru powietrza z salonu

prądu nie ma sporadycznie przez "godziny" zaś np. w lecie wentylacja grawitacyjna nie działa przez długi czas (kiedy cieplej na zewn. niż w środku)

 

a kominiarz jeśli jest kumaty nic nie powie

u mnie był koleś przywalił się do kuchni (będzie kuchenka na gaz) że potrzebny kanał

pogadałem z jego "mistrzem" i ten już wiedział o co chodzi

opinie wydali, projekt inst. gazowej gotowy, pnb jest!

 

edit:

a jak ta firma zamierza "zamykać" ten kanał w czasie działania went. mechanicznej, szyber Ci włożą?? :o :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co Ci nagrzewnica wodna ? Chcesz za pomocą centrali wentylacyjnej ogrzewać dom ?
Kupiłem tą centralę bo taka mi się trafiła za dość atrakcyjną cenę i szkoda nie wykorzystać jej wszystkich możliwości. Nagrzewnica, w zamyśle pełnić będzie rolę dogrzewacza zanim podłogówka osiągnie właściwą temperaturę pracy. Dotyczy to szczególnie okresu jesieni i wiosny, kiedy to piec jest odpalany nieregularnie.
Zapewne kratki nawiewne masz w suficie, albo przynajmniej w jego pobliżu. Ciepłe powietrze będzie gromadziło się przy suficie i efekt ogrzewania będzie bardzo mizerny. Zresztą strumienie powietrza występujące w wentylacji są w stanie przenieść stosunkowo mało ciepła (znacznie mniej niż potrzeba do szybkiego podgrzania pomieszczenia). Moim zdaniem to chybiona inwestycja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Wracajac do tematu.

 

Chyba mam cos nie tak ze swoja instalacja :cry: . Comfoair 550 BFB , dom 220 m2 wentylowanych.

 

Na polowie mocy mam w 3 pokojach - glownie na pietrze na poczatku instalacji nawiewnej - takie gurgotlanie z nawiewow ze ciezko jest zasnać. Dopiero przykrecenie na minimum wycisza instalacje ale to nie jest rozwiazanie bo jak na razie to efektu swiezosci w porowaniu do tego co za oknem nie za bardzo czuje.

 

Rekuperator mimo tego ze jest scianka z silikatow 8 cm i 5 cm welny plus tynk to wyraznie slyszalny w sasiadujacych pomieszczeniach- 2 pelne drzwi. Tez 50 % mocy.

 

Na forum wyczytalem wczesniej ze wylot jest glosny. Otoz prosze Panstwa wlot tez jest slyszalny i jak sie popelni blad i zainstaluje przy oknie sypialni to jest slyszalny.

 

Jak to u Was naprawdę wygląda ???? Slyszycie coś czy jest bezszmerowo ??? Bo jak na razie to mam same wady wentylacji mechanicznej a zalet jeszcze nie odczulem :evil: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zonzi - współczuję - faktycznie masz jakąś lipę :-?

 

U mnie nawet na 100% mocy centralę słychać tylko bezpośrednio za drzwiami od garażu (stalowe Porta wypełnione wełną), dalej w korytarzu już jej nie słychać nawet w nocy.

Nie mówiąc juz o pokoju nad garażem czy innych.

 

Z nawiewów absolutnie nic nie słychać.

 

Wylot mam na ścianie garażu - jeśli będę dzisiaj o tym pamiętał to załączę bypass, dam wieczorem na 100% mocy i pójdę sprawdzić czy hałasuje.

 

Sprawdziłem i jest minimalnie słyszalny na 100% mocy - wytwarza nawet niezły wiaterek ;-)

 

Niedawno odczułem za to wadę wentylacji grawitacyjnej w kotłowni gdy był wiatr i otworzyłem drziczki pieca - dym i popiół z komina zamiast lecieć do góry buchnął mi do kotłowni - niezły syf sie zrobił gdy popiół osiadł.

Widać po tym, że grawitacyjna działa jak chce i kiedy chce :wink:

 

Mam centralę NIKOL 320 m3 / godz. :

http://www.elmech-nikol.pl/nikol320.html

 

Zauważyłem jedną rzecz - kiedyś czytałem, że wentylacja mechaniczna powinna mieć taka wydajność, żeby możliwe były 2 wymiany powietrza na godzinę w budynku - tymczasem firmy dobierają na 1 wymianę co 2 godziny porównując wydajności z kubaturami budynków - coś mi się pomerdało, czy coś tu jest nie tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też słychać centralę przez jedne byle jakie drzwi na pełnej mocy. Nie badałem dokładnie przy jakim poziomie przestaje być słychać, najwyżej to czymś jeszcze obłożę.

Porównując z innymi trzeba by porównywać też wydajność, bo przecież wentylatory mogą być słabsze lub nawet na najwyższym biegu puszczone przez sterownik nie na największą prędkość.

 

Za to, co mnie trochę bardziej martwi, słychać u mnie wywiewy - już przy 30-35% nastawionej mocy. Ponieważ w kuchni nie ma drzwi to ten wywiew słychać także poza kuchnią. Wentylator EBM R3G220AD1102, dom ok. 550m3. Może te 30% powinno wystarczyć? Nie mam jeszcze zdania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...