Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ludzie po co wy to kupujecie. to gówno i nic wiecej!!!

Zetton, a ja zamontuje reku z GWC głównie ze względu na to, że jest to zdrowsze i lepsze rozwiązanie od klimy, a i tańsze w eksploatacji. Lubię chłodek latem i dlatego za to zapłacę. Dodatkowo zyskam świeżość powietrza nawet jak kucharka coś przypali. Ponieważ jestem palaczem, myślę że goście nie odczują tak bardzo "smrodu" nikotynowego jeśli zechcą mnie odwiedzić .(ekologiczna dzielnica, więc dymu na zewnątrz nie ma i nikt opon w piecu nie pali)

Jak napisałam na wstępie chciałam KLIMĘ (póki co w chałupie to nadal luksus), a znalazłam lepsze rowiązanie. Ty ""ZETTON"" jak dojrzejesz i zechcesz mieć chłodek latem- zapoznasz się z kosztami montażu tego ustrojstwa-klimatyzacji, a później przeliczysz kilka kilo Watt ciągłej pracy na złote to zrozumiesz o czym tu mowa.

Pozdrawiam "rekuperatorowiczów" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zetton, a ja zamontuje reku z GWC głównie ze względu na to, że jest to zdrowsze i lepsze rozwiązanie od klimy, a i tańsze w eksploatacji. [...]

Jak napisałam na wstępie chciałam KLIMĘ (póki co w chałupie to nadal luksus), a znalazłam lepsze rowiązanie.

GWC raczej nie zastąpi Ci klimatyzacji, choć na pewno schłodzi Ci powietrze w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

u mnie w maju rok minal od odpalenia instalacji wm-Mistral geo 400 z gwc plytowy,zakopany za domem.

W por. z rokiem poprzednim czuje dostrojenie sie instalacji,w sensie powolnego ustalenia sie warunkow we wnetrzu domu,doszla 3 osobka,prania,kapieli wiecej,zatem wiecej do wywiania jest,nawiania rowniez ;-)

NIe mam zadnych szumow z i od,od poczatku wsz. dziala bez zmian,gwc schladza powietrze,przy duzo cieplejszych dniach,warto podkrecic wm na 3 bieg,zwlaszcza jak piecze sie cos w piekarniku.Ogolnie,komfort z wm i gwc jest bardzo duzy,nam bardzo pasuje atmosfera w domu,koszty eksploatacji sa chyba niezbyt wysokie-srednio za prad rachunki comiesieczne opiewaja na kwote ok. 160 pln,w tym indukcja,akwarium non stop dzialajace,pompka od solarow,piekarnik,swiatlo,komputery...ogolnie nie jestem zaskoczony zle...Polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zetton, a ja zamontuje reku z GWC głównie ze względu na to, że jest to zdrowsze i lepsze rozwiązanie od klimy, a i tańsze w eksploatacji. [...]

Jak napisałam na wstępie chciałam KLIMĘ (póki co w chałupie to nadal luksus), a znalazłam lepsze rowiązanie.

GWC raczej nie zastąpi Ci klimatyzacji, choć na pewno schłodzi Ci powietrze w domu.

 

Dokładnie.

 

Jak bardzo schłodzi to zależy od wielkości domu, GWC i wydajności wentylatorów centrali wentylacyjnej.

 

Jednak, żeby osiągnąć wydajność porównywalną z klimatyzacją np. 5 kW to GWC musiałby być bardzo duży.

 

Gdy będzie cieplej zrobię pomiary w domu i opiszę jak sprawdza się GWC rurowy latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie interesuje nie więcej niż 22-24 oC w upalne dni, bo przy takiej temp. da się jeszcze "normalnie" funkcjonować. GWC będzie żwirowe i taaaakie wielkie, aby było wydajne.

Jak coś rolety pozasłaniam wszystkie, bo wolę odpoczywać w ciemnościach niż w upale. W kwestii klimy - "przeca" nie chłodzi się do 18oC, bo to samobójstwo i gęsia skórka z zimna (jak bywa na niektórych stacjach paliw i w niejednym sklepie). Wierzę, że dobra instalacja sobie poradzi i osiągnę zamierzony cel.

PS. 5kW w przypadku klimy to 50m2, a pozostałe metry ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rok temu w domu mialem srednio 24-25 st. ,ale palilem kominkiem z pw -cwu mialem....Z pomiarow wynikalo,ze przy 35 st. gwc dawal okolo 17 st. na dom szlo ciut wiecej-nie mialem zaizolowanych rur na poddaszu...Ale bylo i tak przyjemniej i BEZ MUCH,KURZU,KOMAROW PYLKOW w srodku.

W tym roku,nie bedzie juz kominka,zobaczymy...Klimy nie lubie,a gwc daje komfort swiezosci i temperatury....Czytam opisy,ja mam swoje juz doswiadczenia i opinie,czysto praktyczna.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC raczej nie zastąpi Ci klimatyzacji, choć na pewno schłodzi Ci powietrze w domu.

".....Prawidłowo pracujący wymiennik daje korzyści zarówno latem jak i zimą. Latem (gdy zamontujemy wkład letni) do pomieszczeń nawiewamy powietrze ochłodzone (w praktyce chłodniejsze o ok. 5 do 10°C w stosunku do powietrza zewnętrznego), co w efekcie daje nam "klimatyzację za darmo"....."

 

To cytat z niemal każdego opisu GWC. Kto kiedykolwiek zapoznał się z instrukcją obsługi klimatyzacji powinien wiedzieć jak jej używać i wie, że różnica temperatur zewn/wenw nie powinna być wyższa niż 5-8 oC max.

 

...."Zastosowanie się do tej prostej reguły pozwoli nam uniknąć szoku termicznego podczas przechodzenia z pomieszczenia klimatyzowanego do otoczenia cieplejszego. Chrońmy nasze zdrowie rozsądnie korzystając z dóbr współczesnej techniki".....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

".....Prawidłowo pracujący wymiennik daje korzyści zarówno latem jak i zimą. Latem (gdy zamontujemy wkład letni) do pomieszczeń nawiewamy powietrze ochłodzone (w praktyce chłodniejsze o ok. 5 do 10°C w stosunku do powietrza zewnętrznego), co w efekcie daje nam "klimatyzację za darmo"....."

 

To cytat z niemal każdego opisu GWC.

W tym cytacie użyto cudzysłów, żeby nie traktować tego fragmentu dosłownie.

 

Kto kiedykolwiek zapoznał się z instrukcją obsługi klimatyzacji powinien wiedzieć jak jej używać i wie, że różnica temperatur zewn/wenw nie powinna być wyższa niż 5-8 oC max.

To, że nie należy schładzać klimatyzowanych pomieszczeń tak, by różnica temperatur była zbyt duża, nie dowodzi jeszcze, że GWC jest w stanie zastąpić klimatyzator.

 

Owszem, GWC schłodzi Ci powietrze wpadające do domu, ale to nie obniży temperatury w jego wnętrzu tak skutecznie, jak będzie to w stanie zrobić klimatyzator. Kropka. Jeśli takie schłodzenie domu Ci wystarczy -- to fajnie, nie będziesz potrzebować klimatyzatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale powyżej zacytowałaś wypowiedź, że GWC schładza latem powietrze o 5-10 stopni -- czyli wychodziłoby jednak 25 stopni z nawiewnika, a nie w pokoju.

 

Nie załamuj się, tylko przyjrzyj się wymiennikowi dokładnie -- jaką może uzyskać moc, jakie masz zapotrzebowanie na chłód w domu, przelicz, może się uda. Bo ma prawo -- ale nie dzieje się tak w każdym przypadku i to chciałem podkreślić swoimi wypowiedziami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak: (po 4 latach)

- reku krzyżowy podwójny (wkład letni)

- GWC rurowy - 40 metrów (glina, trzeba wodę czasami wypompowywać)

...przy upałach nie licz na efekt klimatyzacji, poprostu dom nie będzie się nagrzewał - to wtedy i tak już dużo.

Zazwyczaj temperatura nawiewu latem jest niższa od 2 do 5 st. od temperatury w permanentnym cieniu. Tak jest u mnie. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z chłodzeniem jest tak, jak z grzaniem - tylko w drugą stronę! :lol:

 

Jak chałupa dobrze ogacona i "ciepła nie traci", to i się nie nagrzewa....

Wtedy nawet nie za wielki wkład tego chłodniejszego powietrza nawiewanego jest sporym wkładem w stabilizację temperatury wnętrz.

Każdy m2 nasłonecznionego dywanu czy parkietu to grzałka 1000W.

Wiele zależy od ilości przeszkleń i stron świata...

Bywa przegięcie w "zyskach solarnych"... mszczą się latem...

 

Jak cały dom dobrze pomyślany - to wkład GWC w jego utrzymanie w znośnych temperaturach jest widoczny wyraźnie.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...