Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy orientuje sie ktos jaka wielkosc wymiany powietrza powinna byc przewidziana dla malutkiej lazienki bez WC, wlasciwie kabiny prysznicowej (takiej przy sypialni) o powierzchni ok 1.6m2.

 

Czy powinno byc to 50m3/h jak dla lazienki czy raczej 30m3/h jak dla WC - biorac pod uwage gabaryty pomieszczenia i jednak mniejsza czestotliwosc uzywania niz zwyklej lazienki przeznaczonej dla wszystkich domowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz tam 1,6m2, to jest ok. 4m3. Jak zrobisz wyentylację na poziomie 30m3/h, to jest 8 wymian na godzinę. Będziesz miał problem z otwarciem drzwi z powodu podciśnienia... ;-)

Innymi słowy: zrób tak żeby mieć ze 3 wymiany na godzinę i powinno starczyć (ja bym celował w jakieś 10m3/h). Tak na prawdę to i tak wyjdzie Ci jakaś tam wymiana nie ze względu na tą łazienkę, tylko raczej ze względu na potrzebę wentylacji sypialni - nawiew w sypialni dobrze było by równoważyć tym wywiewem w łazience, choć to się pewnie do końca nie uda. Ja mam policzone tak, że nawiew w sypialni jest zrównoważony wywiewem w łazience i garderobie, przy czym oba te pomieszczenia mają wejścia tylko z sypialni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie wlasnie zwiazane z malymi pomieszczeniami i wymiana powietrza. Czy ilosc powietrza nawiewanego/wywiewanego reguluje sie poprzez zmiane powierzchni anemostatow? Czy tez sa inne sposoby, zeby np. w pomieszczeniu o kubaturze 5m^3 "przymknac" wyciag (moze nalezy juz na etapie projektowania zainstalowac mniejszy kanal doprowadzajacy/odprowadzajacy)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsza metoda to oczywiście odpowiednie przygotowanie kanałów, ale że te są w standaryzowanych wymiarach, więc nie ma szans na zróżnicowanie wydajności w różnych pomieszczeniach z dokładnością do kilku m3/h. No i w takich przypadkach stosuje się przepustnice na nawiewach i zawory (przymykane anemostaty) na wyciągach.

Pozostaje pytanie na ile sens ma tak dokładna regulacja... ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz tam 1,6m2, to jest ok. 4m3. Jak zrobisz wyentylację na poziomie 30m3/h, to jest 8 wymian na godzinę. Będziesz miał problem z otwarciem drzwi z powodu podciśnienia... ;-)

 

Dzieki serdeczne za odpowiedz - no wlasnie tak mi sie wydawalo ze taka wymiana powietrza to cos nie tak do tak malego pomieszczenia ;-)

 

Zreszta caly system wentylacji bedzie zaprojektowany przez specjaliste w tej branzy, ale ja to sobie aktualnie rozrysowuje i probuje rownowazyc nawiewy z wywiewami i warto aby nie popelniac takich "kwiatkow"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie o okna w kontekście WM. Dzisiaj się widziałem z człowiekiem co to będe u niego okna zamawiał. Zrobiliśmy pomiary i wstępnie zaznaczył, że w praktycznie każdym oknie będzie opcja uchylania okna (tzw. rozwierno-uchylne) przynajmniej jednego skrzydła. Nie wiem czy ten temat był poruszany ale czy jest sens zamawiac takie okna a jeśli tak to może tylko w niektórych oknach a nie w praktycznie wszytskich? Przecież to uchylanie okien stosuje się głównie by własnie przewietrzyć pomieszczenie czyli bardziej do went. grawitacyjnej ale przy WM nie ma to raczej sensu. Osobiście nie zakłądam, że wogóle okien nie będe otwierał, bo jak będzie okres wiosenno-letni to pewnie niektóre okna (zwłaszcza wyjście na taras) będzie niemalże permanentnie otwarte, ale czy któreś będa uchylane- po co? kiedy? Chyba, że jak wyłączą prąd...

Jak wy macie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe chce sie upierac,ale wydaje mi sie,ze kazdy producent okien,robi ,nie liczac fixow,okna z funkcja rozszczelniania.Moze nie do konca jestem tego pewny,ale tak mi sie wydaje,chyba uslyszalem to od producenta moich okien.Majac wm,wiedzac,ze mam rozszczelniania funkcje,zupelnie nie zwracam uwagi,poza tym nie bylo innej opcji oraz roznicy w cenie,w zakupie okien z czy bez funkcji,nie bylo po prostu okien bez funkcji rozszczelniania....RAz,czy dwa,na dluzej - ok. 3-4 h zabraklo pradu,ale...chyba dalo sie wytrzymac i nie robilem z tego dramatu,gorzej bylo,gdy tesciowa pod moja nieobecnosc wymyla podloge na dole,suszac otworzyla okna,potem klalem na muchy,komaru i kurz,troche na nia ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie o okna w kontekście WM. Dzisiaj się widziałem z człowiekiem co to będe u niego okna zamawiał. Zrobiliśmy pomiary i wstępnie zaznaczył, że w praktycznie każdym oknie będzie opcja uchylania okna (tzw. rozwierno-uchylne) przynajmniej jednego skrzydła. Nie wiem czy ten temat był poruszany ale czy jest sens zamawiac takie okna a jeśli tak to może tylko w niektórych oknach a nie w praktycznie wszytskich? Przecież to uchylanie okien stosuje się głównie by własnie przewietrzyć pomieszczenie czyli bardziej do went. grawitacyjnej ale przy WM nie ma to raczej sensu. Osobiście nie zakłądam, że wogóle okien nie będe otwierał, bo jak będzie okres wiosenno-letni to pewnie niektóre okna (zwłaszcza wyjście na taras) będzie niemalże permanentnie otwarte, ale czy któreś będa uchylane- po co? kiedy? Chyba, że jak wyłączą prąd...

Jak wy macie?

 

przede wszystkim niech ci sprzedawca przeliczy wersję z uchyłami i bez, jeśłi mała róznica to bierz uchył, jeżeli znacząca to weź go tam gdzie Ty, a nie On, uznasz to za niezbędne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak macie rozwiązaną kwestię wyciągu powietrza z okapu kuchennego? Oddzielny kanał wyrzucający powietrze na zewnątrz czy do rekuperatora? Jeśli na zewnątrz to czy ten kanał jest jakoś automatycznie zamykany?

 

Myślę aby zrobić dodatkowy punkt zasysania powietrza z szafki w kuchni gdzie będą stały kosze na śmieci. Zawsze tam zbierają się smrodki. Czy ktoś może słyszał o takim rozwiązaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przede wszystkim niech ci sprzedawca przeliczy wersję z uchyłami i bez, jeśłi mała róznica to bierz uchył, jeżeli znacząca to weź go tam gdzie Ty, a nie On, uznasz to za niezbędne

Racja. Zobaczymy jaka będzie różnica. A wy macie funkcje uchylania? Korzystacie z niej? W jakich sytuacjach mozna korzystać z tej opcji?

 

Lookita, nie chodzi o rozczelnienie tylko o uchylanie w górnej części. Za to uchylanie się dopłaca, tylko nie wiem czy jest sens...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile fakultetow trzeba skonczyc, zeby wybudowac swoj malutki domek? :-/

To zależy jak bardzo będziesz "wnikał" w jakość wykonania, albo na ile jesteś skłonny zaufać fachowcom różnej maści, albo w ostateczności ile będziesz miał szczęścia wybierając ekipy.

Z moich doświadczeń wynika, że możliwości są tylko dwie:

1) totalna ignorancja - wtedy powstające błędy nie bolą

2) bardzo szczegółowe umowy, stanie "z batem" nad wykonawcami i kontrolowanie każdej pracy w trakcie jej wykonywania (nie tylko etapów, bo to już za późno).

A na koniec i tak się okazuje, że tylko rozwiązanie pierwsze daje jako taki spokój, przez jakiś czas ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to uchylanie się dopłaca, tylko nie wiem czy jest sens...

E tam, kwestia dostawcy i umiejętności targowania klienta. W zakupie dla producenta różnica w kosztach okucia rozwiernego i rozwierno-uchylnego prawie nie istnieje (przynajmniej w typowych przypadkach). Na dodatek jak wpasujesz się w tzw. okna typowe, to one zwykle robione są jako RU i tu zmiana okucia powoduje wypadnięcie z "typówek" mimo zachowania identycznego rozmiaru. Główne różnice w cenach końcowych między oknami z okuciami R a RU wynikają z przyczyn czysto marketingowych (skoro funkcjonalność większa, to i cenę można podbić), a takie argumenty daje się "stargować" dość łatwo... ;-)

Podsumowując: celuj rozmiarami w okna typowe wybranego przez Ciebie producenta (o ile takowe robi, bo są i tacy, którzy wszystkie traktują i wykonują indywidualnie) i bierz okucia jakie tam dają. Dopiero fixy (i to raczej szklone w ramie, a nie w skrzydle) dają realne oszczędności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zreszta caly system wentylacji bedzie zaprojektowany przez specjaliste w tej branzy, ale ja to sobie aktualnie rozrysowuje

 

No nie strasz, to po nich jeszcze trzeba sobie przeliczac? Ile fakultetow trzeba skonczyc, zeby wybudowac swoj malutki domek? :-/

 

Chce sobie to wszystko policzyc aby miec o tym pojecie. Ale akurat wentylacje i ogrzewanie bedzie projektowal mi kolega ktory ma doktorat z klimatyzacji i ogrzewnictwa. Dlatego wydaje mi sie ze akurat w tym przypadku bede mogl mu zaufac ;-)

 

Chce miec po prostu dobry projekt i zrealizowac go dobrze samemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja. Zobaczymy jaka będzie różnica. A wy macie funkcje uchylania? Korzystacie z niej? W jakich sytuacjach mozna korzystać z tej opcji?

 

Korzystacie.

Wentylacja mechaniczna nie przeszkadza zeby otworzyc okno i posluchac ptaszkow czy innego halasu. Przy jakimkolwiek zapyleniu czy zapachach lepiej jest otworzyc okna a przy pelnym otwarciu moga trzaskac.

 

Nie mowiac juz o pracach budowlanych kiedy wlaczenie reku wylacza gwarancje - (rekuperatory.pl)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uchylanie okien stosuję ostatnio co wieczór - zmniejszam ciąg centrali na minimum i uchylam w sypialni i łazience.

 

W nocy jest chłodniej co ładnie schładza mi dom, a dzięki uchyłowi nie napada mi do środka i doniczki z kwiatkami nie pospadaja gdy zawieje wiatr.

 

Tak w ogóle to zdecydowanie rzadziej otwieram okna niż je uchylam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...