Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witajcie, czy macie jakieś uwagi odnośnie rekuperatorów Vallox? Upatrzyłam sobie Vallox Digit Se VKL - ale cenowo to trochę kosmos. Ze względu na małe wymiary naszej kotłowni muszę mieć taki, który będzie miał króćce "do góry" i wodna nagrzewnicę. W projekcie mieliśmy Dospela, ale jakoś nie mogę się doszukać czy ta nowa Daytona ma nagrzewnice wodną. (Im bliżej końca budowy tym mniej mam czasu na szperanie w internecie, koszmar... - przepraszam za ton, chyba wpadłam w małą, budowlaną depresję.) Możecie pisać tez PRIV albo email. Pozdarwiam i dzięki :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, czy macie jakieś uwagi odnośnie rekuperatorów Vallox? Upatrzyłam sobie Vallox Digit Se VKL - ale cenowo to trochę kosmos. Ze względu na małe wymiary naszej kotłowni muszę mieć taki, który będzie miał króćce "do góry" i wodna nagrzewnicę. W projekcie mieliśmy Dospela, ale jakoś nie mogę się doszukać czy ta nowa Daytona ma nagrzewnice wodną. (Im bliżej końca budowy tym mniej mam czasu na szperanie w internecie, koszmar... - przepraszam za ton, chyba wpadłam w małą, budowlaną depresję.) Możecie pisać tez PRIV albo email. Pozdarwiam i dzięki :)

 

A ile kosztuje ten Vallox ?

 

Ma wymiennik o sprawności zaledwie 60%, wydajność 470m3/h przy 50 Pa (to tyle co mój Nikol 320) - ciekawe ile ma przy bardziej realnych obciążeniach rzędu 150 Pa ?, koszmarny pobór prądu do 310 W (Nikol 320 maks. 130 W).

Do tego nagrzewnica - Nikol i Bartosz nie potrzebują jej w ogóle.

 

Podsumowując - nie podoba mi się w ogóle.

 

Kliknij tu:

http://www.elmech-nikol.pl/kontat.html

 

i napisz do nich jakiej wymiarowo centrali potrzebujesz - może zro bią Ci Nikol 320 z obróconym o 90 stopni wymiennikiem i króćcami do góry.

Nawet jeśli będzie trochę droższy oszczędzisz na prądzie i ogrzewaniu, bo będziesz mieć sprawność wymiennika >90 %, a nie 60 % !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

apropos filtrów to HTS na pewno takie sprzedaje na metry - jak pytałem osobiście u nich to mieli

 

Dzięki za namiar - pamiętasz może w jakiej cenie mieli włókninę ?

 

Na razie dostałem ofertę od Elmech - producenta Nikol - zaproponowali mi komplet filtrów (2 szt) w cenie 40 zł + przesyłka 30 zł :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czytam ten watek juz jakis czas i mam w zwiazku z tym pytanie:

Czy GWC zwirowy badz tez jako rura zakopana w ziemi nie bedzie z czasem porastala grzybnia badz nie beda sie w niej rozwijac bakterie?

Rozwiazaniem bylo by GWC max - dospel, ale to kosztuje 9000zl

i nie zwroci sie to nigdy, jaki jest wiec sens stosowania GWC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czytam ten watek juz jakis czas i mam w zwiazku z tym pytanie:

Czy GWC zwirowy badz tez jako rura zakopana w ziemi nie bedzie z czasem porastala grzybnia badz nie beda sie w niej rozwijac bakterie?

Rozwiazaniem bylo by GWC max - dospel, ale to kosztuje 9000zl

i nie zwroci sie to nigdy, jaki jest wiec sens stosowania GWC?

 

Zawsze jest to dodatkowych kilka kWh. Ma to znaczenie w domu pasywnym, którego jednym z założeń jest że, nie inwestuje się w CO lecz w ocieplenie, wentylacje, okna, ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czytam ten watek juz jakis czas i mam w zwiazku z tym pytanie:

Czy GWC zwirowy badz tez jako rura zakopana w ziemi nie bedzie z czasem porastala grzybnia badz nie beda sie w niej rozwijac bakterie?

Rozwiazaniem bylo by GWC max - dospel, ale to kosztuje 9000zl

i nie zwroci sie to nigdy, jaki jest wiec sens stosowania GWC?

Nie zapominaj o poprawie parametrów powietrza wpływających na komfort zwłaszcza latem oraz obniżeniu kosztów instalacji i eksploatacji rekuperatora - nie grozi zamarzanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominaj o poprawie parametrów powietrza wpływających na komfort zwłaszcza latem oraz obniżeniu kosztów instalacji i eksploatacji rekuperatora - nie grozi zamarzanie.

Ale sa przeciez rekuperatory ktore nie zamarzaja jak nikol czy bartosz, poza tym mozna wstawic grzalke na wlocie np wodna z kotla co. (wymiennik wodny) koszty grzania male bo i tak w piecu sie pali :) ( w moim wypadku kociol na pelety + bufor)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może zamontuj grzejniki także w ogrodzie, koszt też pewnie żaden, bo jak napisałeś i tak w piecu się pali

 

a tak poważniej, to GWC ma za zadanie głównie łagodzić klimat w domu:

zimą nawiewane powietrze jest cieplejsze (chociaż jak reku ma dużą sprawność to pewnie nie ma aż takiego znaczenia)

latem jest chłodniejsze

łatwiej utrzymywać odpowiednią wilgotność w domu, bo sam reku może nadmiernie wysuszać powietrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może zamontuj grzejniki także w ogrodzie, koszt też pewnie żaden, bo jak napisałeś i tak w piecu się pali

 

a tak poważniej, to GWC ma za zadanie głównie łagodzić klimat w domu:

Dobra:) ogrodu grzac nie bede ale mnie tylko przerazaja zyjatka z tej rury - grzybki, bakterie i pierwotniaki, ktos wyzej pisal ze na grzyby za zimno - i 17-18st na ich rozwoj wystarczy a pozniej czlowiek to wdycha do pluc, lepszy jest GWC max dospela ale ta cena!!!

jestem jak najbardziej za rekuperatoem ale za gwc w formie ''otwartej'' juz nie tak bardzo, a co do tego ogrzewania przed reku, to nalezy zaintalowac reku ktore nie zamarza, gdy nie bedzie gwc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA po 1.5 roku zycia z gwc plytowym,bezprzeponowym,nie mam zadnych klopotow z plucami,wrecz,nie boli nas glowa,lepiej tolerujemy temp. klimat w domu jest w zasadzie unormowany caly rok,wiemy,ile syfu z i do domu wlazi i osadza sie na filtrach,totez....wierzac w atesty oraz po wlasnych doswiadczeniach,na razie moge tylko chwalic wm z gwc i polecac....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomi78__

Można by zapytać tu słowami Bogusia Lindy...

Co Ty .. wiesz o grzybach? :lol: :lol: :lol:

Postudiuj w sieci jaką mykologię...

To brak wiedzy rodzi strach. Poszukaj pewnych, sprawdzonych wiadomości.

Tu naprawdę nie ma się czego obawiać.

Nie ma w dobrze zrobionym GWC dobrych warunków dla mikrego życia...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adam_mk

celowo tak ten temat ujalem, poniewaz chcialem zeby sie ktos konkretnie na ten temat wypowiedzial, dlatego tez krytycznie sie wypowiadam o tym.

A co do mykologi to 1,7m pod ziemia nie jestesmy w stanie sprawdzic co w takiej rurze zyje moze nie za 2 nie za 5 ale za 10lat mozemy miec tam spore ''kultury'' bakterii,czy innych pieczarek :) chyba ze ktos z was juz ma ponad 10lat gwc?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...