Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Pewna firma oferuje swoje reku w instalacji z rurami sztywnymi, twierdzac ze sa duzo lepsze i oni nie robia juz na rurach gietkich. Koszt takiej instalacji jest tez oczywiscie "lepszy" :o . Twierdza oni natomiast ze żywotnosc rur gietkich to zaledwie 4-5 lat, dlatego przeniesli sie na rury sztywne, gdzie to ponoć min 20 lat. Czy szanowni forumowicze maja jakas wiedze na ten temat, bo te 4-5 lat bardzo mi się nie wydaje. :wink:

Z góry dzięki za jakiekolwiek informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

...

A co do mykologi to 1,7m pod ziemia nie jestesmy w stanie sprawdzic co w takiej rurze zyje moze nie za 2 nie za 5 ale za 10lat mozemy miec tam spore ''kultury'' bakterii,czy innych pieczarek :) chyba ze ktos z was juz ma ponad 10lat gwc?????

 

Proponuję lekturę artykułu "Gruntowy wymiennik ciepła. Mikrobiologiczna czystość" w "magazynie instalatora" nr 2 (90) z lutego 2006 str 18-19 dostępny pod adresem http://www.instalator.pl/archi/2006/mi2(90)/18.pdf

http://www.instalator.pl/archi/2006/mi2(90)/19.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój domek to parterowiec(grzybek zawitał) + pokój na poddaszu ale narazie nieczynny. Razem jakies +- 130m2 przy 2.5m stropie

 

 

 

Mnóstwo watków i stron i nocy przed pc za mną... :wink: i nie wiem dalej jaki reku wybrac. Chetnie bym go sam wykonał ale nie mam w tej chwili możliwosci - choroba na długo mi nie pozwoli,ale nie wazne.

Mam do 3500 pln na ten cel(sam reku)Na wydajnosci tak bardzo mi nie zalezy bardziej ekonomicznosci i zeby był cichy. Musze sie zdecydowac w ciagu 2 tyg.

 

O to nad czym sie zasyanawiam:

 

1. Mistral 250 Zalety: sporo opini widzialem za.Wymiennik latwo dostepny itp. Energooszczedny (jakby ktos mial namiary gdzie najtaniej kupic ) Wady: 3600 :roll: do zniesienia

2.Tywent ZWC-B Zalety:cena, ten sam wymiennik co wyzej, 4 stopniowa regulacja,energooszczedny. Wady: wykonanie (ponoć), malo opinii, nie wiem jak z wyjmowaniem wymienika np na letni.

 

Dodatkowo reku bedzie polaczone z gwc :

GWC- zakopana rura ok 25m na glebokosci 1.2m .Tu nie wiem czy 200 czy 160 wystarczy?

Chetnie wysłucham opini na temat tych 2 rekuperatorów lub moze macie jakies inne propozycje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mistal 250 z opisu wygląda na całkiem przyzwoitą centralę w swojej cenie.

 

Jako GWC proponuję zakopać kilka cieńszych rur karbowanych (drenażowe, ale bez otworków), bo jedna ma małą powierzchnie boczną i może nie działać, a lepiej zrobić to raz a dobrze.

Dalej te kilka cieńszych "podłącz" do kawałka fi 160 a ten do reku pamietając, żeby wszystkie rury po wyjściu spod ziemi były izolowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekiuję Suspenser za odpowiedz. Czyli tok mojego myslenia idzie w dobrym kierunku czyli mistal :wink: Dołoze troche ale nie bede sobie potem pluł w brode ze 200 zł zalowalem.

 

Gdzies na forum natknalem sie na rekuperatory jan-gaz jutro bede dzwonił i pytał o ofertę - cena i co oni tam ciekawego maja i opize na forum. Moze ktos z was taki posiada, wszelkie komentarze bardzo mile widziane.

 

A jezeli chodzi o gwc to jestem zmuszony zrobic to w wiekszosci 160 ale moge zrobic tak : 160 reszta fi 75

 

schemat gwc

 

Spadek w kierunku czerpni oczywiscie ze studzienka.Glebokosc od 120 do 140 wiecej nie da rady...i Schemat mam wykop zrobiony przy ocieplaniu powpiwniczenia wiec kozystam :)Tak bedzie lepiej niz sama 160?Bedzie ok?

 

http://img196.imageshack.us/i/beztytuued.jpg/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekiuję Suspenser za odpowiedz. Czyli tok mojego myslenia idzie w dobrym kierunku czyli mistal :wink: Dołoze troche ale nie bede sobie potem pluł w brode ze 200 zł zalowalem.

 

Gdzies na forum natknalem sie na rekuperatory jan-gaz jutro bede dzwonił i pytał o ofertę - cena i co oni tam ciekawego maja i opize na forum. Moze ktos z was taki posiada, wszelkie komentarze bardzo mile widziane.

 

A jezeli chodzi o gwc to jestem zmuszony zrobic to w wiekszosci 160 ale moge zrobic tak : 160 reszta fi 75

 

schemat gwc

 

Spadek w kierunku czerpni oczywiscie ze studzienka.Glebokosc od 120 do 140 wiecej nie da rady...i Schemat mam wykop zrobiony przy ocieplaniu powpiwniczenia wiec kozystam :)Tak bedzie lepiej niz sama 160?Bedzie ok?

 

http://img196.imageshack.us/i/beztytuued.jpg/

W rurach fi75 opory są dużo większe niż w fi160. Porównując z tym co liczyłem (trochę za dużo powiedziane :) ) dla fi 200 to by zrównoważyć opory musisz dać 6 - 7 rur fi 75. Rury karbowane się nie nadają bo w karbach zalega woda a w niej po jakimś czasie zakwitnie coś co bedziecie wdychać. Wy chyba nie czytaliście tego wątku i wątku o GWC! To wszystko już było opisane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A jezeli chodzi o gwc to jestem zmuszony zrobic to w wiekszosci 160 ale moge zrobic tak : 160 reszta fi 75

 

schemat gwc

 

Spadek w kierunku czerpni oczywiscie ze studzienka.Glebokosc od 120 do 140 wiecej nie da rady...i Schemat mam wykop zrobiony przy ocieplaniu powpiwniczenia wiec kozystam :)Tak bedzie lepiej niz sama 160?Bedzie ok?

 

http://img196.imageshack.us/i/beztytuued.jpg/

 

Już prawie ok tzn. weź pod uwagę pole przekroju fi 160 wynoszące ~200 cm2 i rurek fi 75 które wynosi zaledwie ~44 cm2 - wynika z tego, że musiałbyś ich dać 5 - inaczej będzie to "wąskie gardło".

 

Tak więc jeśli mają to być 2 cieńsze rury lepiej dać co najmniej fi 110, wtedy przekrój będzie ok, a powierzchnia boczna większa co też jest korzystne.

Jeśli możesz dać więcej niż 2 rury fi 110 oddalone od siebie min. 20 cm to daj ile możesz (u mnie jest 6x125 mm).

 

To jest istotne, bo jak podają wykresy opisujące reku jego wydajność spada ze wzrostem potrzebnego sprężu (w Pa), a on rośnie mocno przy zbyt małych przekrojach kanałów dolotowych (np. GWC) i instalacyjnych w domu.

Wymagany spręż rośnie także wraz z długością kanałów dlatego warto przewymiarować ich przekrój w GWC w porównaniu ze średnicą przyłącza na wejściu centrali.

 

Perm - jaka stojąca woda w rurach karbowanych - budujesz się w dżungli ?Czy ze zwykłych planujesz wypompowywanie wody ?

Bo jeśli liczysz na to, że jeśli sporadycznie się pojawi (przekroczenie punktu rosy latem przy wysokiej temp. i dużej wilgotności na zewnątrz) i wyschnie sama to w karbowanych wyschnie szybciej.

 

Mam od roku GWC zrobiony właśnie na karbowanych i wszystko jest ok, a firma która mi go robiła stosuje je od lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

flatronka - tak, jak najbardziej (pewnie chodzi Ci o wentylacje mechaniczną z odzyskiem ciepła, bo sama mechaniczna to nie to samo), tylko wtedy najlepiej zrobić jak to napisał Tomi78:

sa przeciez rekuperatory ktore nie zamarzaja jak nikol czy bartosz, poza tym mozna wstawic grzalke na wlocie np wodna z kotla co.
.

 

GWC to dodatkowy, tani w budowie i eksploatacji element, ale bez niego też wszystko zadziała (podobnie jak silnik diesla bez turbiny ;-) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perm - jaka stojąca woda w rurach karbowanych - budujesz się w dżungli ?Czy ze zwykłych planujesz wypompowywanie wody ?

Bo jeśli liczysz na to, że jeśli sporadycznie się pojawi (przekroczenie punktu rosy latem przy wysokiej temp. i dużej wilgotności na zewnątrz) i wyschnie sama to w karbowanych wyschnie szybciej.

 

Mam od roku GWC zrobiony właśnie na karbowanych i wszystko jest ok, a firma która mi go robiła stosuje je od lat.

 

Nie jestem od tego specem. Wszystko co wiem to z tego tutaj forum oraz z jakichś publikacji. Wszyscy tutaj podkreślaja konieczność zrobienia odprowadzenia skraplającej się wody z GWC rurowego jak również złe nieodprowadzania skutki w postaci rozwoju w ewentualnych kałużach drobnoustrojów, grzybów itp. To dosyc przekonywujące. Sam wolałbym zrobić GWC z jednolitych rur od odwodnienia. Raz ze względu na koszty, dwa na łatwość ułożenia takich rur, tym bardziej że ja właśnie chcę zrobić małe przekroje. W Wątku o GWC odradzano mi ze względów o których już napisałem. U Ciebie jak piszesz są rury karbowane wewnątrz i nic się nie dzieje. Fajnie byłoby ale sceptycyzm pozostaje. Nie masz jakichś nieprzyjemnych zapachów? Co to za firma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury zawsze ukladasz ze spadkiem w kierunku studzienki do ktorej ma splywac wytworzona "woda". W karbowanych z oczywistych powodow bedzie to utrudnione ale pewnie tez "wyschna".

Ped powietrza jaki jest wytworzony w rurach nie jest "tornadem" i nie liczylbym na to ze wysuszy calkowicie rury jesli nie zrobisz spadkow i studzienki.

Nie jest wielkim problemem ulozenie rur ze spadkiem i studzienka skoro sam chcesz to robic a moze ulatwic Ci pozniejsze zycie.

Latem naprawde spore ilosci skraplaja sie.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedys juz bylo, nie bedzie sterylnie nigdy ale czy wentylacja grawitacyjna jest sterylna?

Wydaje mi sie ze daleko jej do sterylnosci, duzo dalej niz mechanicznej ze sztywnymi przewodami. Jest to wg mnie najlepsze na dzien dzisiejszy rozwiazanie instalcyjne i najmniej podatne na wspomniane zanieczyszczenia

Przeciez wlasnie po to sa filtry zeby ograniczyc przedostawanie sie zanieczyszczen do instalacji i centrali.

w wentylacji maloprawdopodobne jest "cofanie" sie powietrza z kanalow wyciagowych do domu a z grawitacyjnej i owszem, istnieja mozliwosci ku temu i nikt nie martwi sie ze moze cos powaznego sie stac -troche obiektywizmu potrzeba.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedys juz bylo, nie bedzie sterylnie nigdy ale czy wentylacja grawitacyjna jest sterylna?

Wydaje mi sie ze daleko jej do sterylnosci, duzo dalej niz mechanicznej ze sztywnymi przewodami. Jest to wg mnie najlepsze na dzien dzisiejszy rozwiazanie instalcyjne i najmniej podatne na wspomniane zanieczyszczenia

Przeciez wlasnie po to sa filtry zeby ograniczyc przedostawanie sie zanieczyszczen do instalacji i centrali.

w wentylacji maloprawdopodobne jest "cofanie" sie powietrza z kanalow wyciagowych do domu a z grawitacyjnej i owszem, istnieja mozliwosci ku temu i nikt nie martwi sie ze moze cos powaznego sie stac -troche obiektywizmu potrzeba.

 

Pzdr.

Ja do samej wentylacji nic nie mam sam ja zamontuje jedynie martwi mnie GWC jako rura badz tez zwirowe, wentylacja mech z reku zdecydowanie tak - gwc w takich formach nie koniecznie..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Ja do samej wentylacji nic nie mam sam ja zamontuje jedynie martwi mnie GWC jako rura badz tez zwirowe, wentylacja mech z reku zdecydowanie tak - gwc w takich formach nie koniecznie..

 

Parę postów temu podałem Ci namiar na artykół w "magazynie instalatora". Przeczytałeś? Może coś na ten temat? Tam opisali jakieś konkretne wyniki pomiarów, a ty piszesz o swoich domysłach. Może podeprzesz to też jakimiś wynikami pomiarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Ja do samej wentylacji nic nie mam sam ja zamontuje jedynie martwi mnie GWC jako rura badz tez zwirowe, wentylacja mech z reku zdecydowanie tak - gwc w takich formach nie koniecznie..

 

Parę postów temu podałem Ci namiar na artykół w "magazynie instalatora". Przeczytałeś? Może coś na ten temat? Tam opisali jakieś konkretne wyniki pomiarów, a ty piszesz o swoich domysłach. Może podeprzesz to też jakimiś wynikami pomiarów.

Mi się w tych linkach wyświetla 404 - not found

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...