Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

hej,

mam do Was pytanie - zdecydowalismy na wentylacje mechaniczna z rekuperatorem i wzwiazku z tym chcemy zrezygnowac z komina w ktorym mialyby byc kanaly wentylacji grawitacyjnej i wywiewek dachowych, czy ktos z Was juz cos takiego robil i wie jak wyglada sprawa odbioru w urzedzie? Przepisy nie mowia o tym jednoznacznie wiec podejrzewam ze kazdy urzad moze to zinterpretowac po swojemu.

Ma ktos juz jakie doswiadczenia w tym temacie?

 

 

Z tego co pamiętam przed otrzymaniem PNB wykreśliłem z projektu wszystkie kominy wentylacyjne poza kotłownią, a kierbud wykreślił w opisie domu went grawit. i wpisał wentylację mechaniczną.

 

Potem papiery od centrali były potrzebne przy certyfikacie energetycznym.

 

Kominiarze sprawdzili tylko kotłownię.

 

Dom mam już odebrany i nikt później o to nawet nie pytał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich.

Jestem na etapie szukania wykonawcy Rekuperacji w moim domku. Dom 175m2 użytkowej. Mój wykonawca murarki i wszelkich konstrukcji polecił mi firmę Pana Tomasza Brzęczkowskiego ze stolicy. Nazwisko dość znane z różnych for budowlanych.

Czy ktoś zamawiał w tej firmie wykonanie rekuperacji?

A jeśli tak to jaką ma na jej temat opinię?

 

Ja robilem w ASK pod Krakowem ale fizyczne wykonanie bylo przez firme GOMAR z Radomia (p. Marek) - sztywne kanaly izolowane welna, regulacje etc... a sama centrala ze wspomnianego ASK Renovent HR Large z bypass'em. Podlaczyl mi rowniez do GWC zwirowego cala instalacje

 

Jesli chodzi o TB to rozne opinie mozesz znalezc w sieci, delikatnie mowiac ma niekonwencjonalne wypowiedzi a co nie spytasz to odpowiedz dostaniesz jedna - "izolacja to termos i ocieplaj od srodka welna". Sluszne stwierdzenie, ale jako odpowiedz na pytanie np. jak ulozyc szczelnie styropian na elewacji to juz chyba nieoniecznie sluszna odpowiedz :lol: :wink:

Oczywiscie troszke podkolorowalem zebys zrozumial co mam na mysli, ale niewiele minalem sie z prawda :wink:

Nie ocenie Jego wykonania, byc moze dobrze wykonuje swoja prace - ale takie wypowiedzi czasem sporo moga powiedziec o czlowieku

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo głęboko podrążyłbym ten temat na Twoim miejscu, abyś w pełni świadomie i ze zrozumieniem podejmował decyzje.

Powinieneś naprawdę dobrze rozumieć CO budujesz i CO Ci się proponuje.

Jest tu (na tym forum) co czytać.

Są wszelkie opinie.

Także użytkowników.

 

(Ja, jak większość, to zimą sweterek nakładam na siebie a nie połykam...)

(to o różnych podejściach do termoizolacji)

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Którzy tuż po zakupieniu instalacji:

1. ocieplają, tfu..... Izolują dom od środka.

2. montują krany dotykowe,

3. wylogowują się z forów internetowych, nie udzielają żadnych wywiadów polskim gazetom. Ich doswiadczenia są publikowane tylko w prasie skandynawskiej.

4. Raz do roku, po sezonie zimowych, spotykają siei odprawiają czrną mszę. Tam porównują rachunki za prąd i uroczyście katrupią za pomocą młota i własnych przekonań, grzejniki wodne i piece gazowe...

 

I wtedy wchodzi Brzęczkowski ..... Cały w bieli...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak dzięki ludziska dzięki. Jak zauważyliście troszkę wypowiedzi Pana TB już na forach widziałem.

Dlatego własnie zastanowiło mnie, że mój wykonawca badź co bądź uznawany w okolicy za jednego z najlepszych poleca mi tego właśnie instalatora.

Tak więc pierwszej opinii raczej nie będzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

och nie przesadzajmy!

Moim zdaniem tezy TB dotyczące wentylacji są słuszne:

1. Zrobienie instalacji na skrzynkach rozpręznych a nie na trójnikach

2. 25 m3 powietrza na osobę

3. GWC z rur kanalizacyjnych a nie Rehau.

 

Dyskusyjnym pozostaje uporczywe promowanie rur o średnicy 80 i 60 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusyjnym pozostaje uporczywe promowanie rur o średnicy 80 i 60 mm.
Można bazować na takich rurach, jeżeli nie przekracza się prędkości powietrza 3m/s, co oznacza max wydatek 30m3/h dla rury 60mm i ok. 50m3/h dla rury fi 80mm. W niektórych systemach, gdy jest potrzebny większy strumień powietrza daje się dwie rury równolegle podłączone do jednej kratki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami ,zastanawiam sie,jak dziala w takich warunkach odkurzacz centralny...NIe czuje roznicy,gdy dziala,a przeciez ciagnie pow. z wnetrza domu i wywala out...Pewnie trzeba by obliczy ilosc m3 pow. ,jakie zje koza,a jakie co....U mnie,nie wplywa to odczuwalnie na komfort wnetrza,ale pewnie zaburza caly uklad....mowie ,o co.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja chyba zrobię tak że rurę od dgp wpuszczę do rury od went.mech. która pobiera powietrze z zewnątrz ale za rekuperatorem czyli powietrze z dgp od razu będzie wpadać do pokoi

 

dobrze by było zrobić też jakiś trójnik aby w lato powietrze z dgp puścić np do kanału wentylacyjnego (kominy mam, a kanały went. będą zaślepione). W końcu w lato też chciałoby się odpalić kominek bez robienia z domu piekarnika

 

w lecie kominek ? przy temperaturze +25, +26 st nawet mi to do głowy by nie przyszło :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej,

mam do Was pytanie - zdecydowalismy na wentylacje mechaniczna z rekuperatorem i wzwiazku z tym chcemy zrezygnowac z komina w ktorym mialyby byc kanaly wentylacji grawitacyjnej i wywiewek dachowych, czy ktos z Was juz cos takiego robil i wie jak wyglada sprawa odbioru w urzedzie? Przepisy nie mowia o tym jednoznacznie wiec podejrzewam ze kazdy urzad moze to zinterpretowac po swojemu.

Ma ktos juz jakie doswiadczenia w tym temacie?

 

już o to pytałaś w innym wątku :) nie ma z tym najmniejszego problemu ! nie wierzysz to zadzwoń do swojego nadzoru budowlanego i zapytaj!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Czy komuś udało się znaleźć materiał na filtry do reku, mi za niedługo się kończą wiec chciałbym sobie już sam wykroić ....

 

Na razie znalazłem tylko EU3 w firmie HTS w Warszawie w cenie 13 zł/m2.

 

Kolejny namiar to sklep Solis:

 

http://www.sklep.solis-filtry.pl/index.php?cPath=2_48

 

Włóknina klasy EU4 kosztuje 12 zł / m2 netto + przesyłka 15 zł kurierem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie projektowania domu ,do ogrzewania i cwu chce wykorzystac źródła odnawialne czyli PC i reku z cieklym GWC ale gdzies wyczytalem ze

 

Przy zastosowaniu pompy ciepła oraz rekuperatora nie opłaca się gruntowy wymiennik ciepła – duży koszt, a ocieplone lekko powietrze, obniża sprawność rekuperacji – mniejsza różnica w temperaturach.

 

gdzies na forum byl watek o przewadze cieklego GWC nad zwirowym czy rurowym GWC ...poza tym czy to stwierdzenie o obnizeniu sprawnosci jest....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz wątpliwości - to dobrze! :lol:

Przymierzasz się do tych instalacji - też dobrze!

 

Obejrzyj sobie kilka różnych.

Szczególną uwagą zwróć na wielkość wymiennika.

Potem przypomnij sobie, że mogą w nim wystąpić gradienty rzędu 40stC i więcej.

Jak zapuścisz na to bardzo wilgotne powietrze - może wymiennik zamarznąć.

Oblodzi się migiem.

Co potem?

Nieekologiczna grzałka kilka kW pędzona prądem?

Zawracanie Wisły kijem? (zawracanie strugi).

Czy może stan, gdzie nie dopuszczasz do stanu, w którym mogłoby "to" zamarznąć?

 

To teraz dobrze zdecyduj.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...