Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Mam trochę dziwne pytanie - co by było gdyby przy wentylacji mechanicznej naw.-wyw. postawić w domu kozę? Wiem że potrzebuje ona jak każdy powietrza - ale może jakiś kanał odsuwany na okazję odpalania kozy?

 

Czasami ,zastanawiam sie,jak dziala w takich warunkach odkurzacz centralny...NIe czuje roznicy,gdy dziala,a przeciez ciagnie pow. z wnetrza domu i wywala out...Pewnie trzeba by obliczy ilosc m3 pow. ,jakie zje koza,a jakie co....U mnie,nie wplywa to odczuwalnie na komfort wnetrza,ale pewnie zaburza caly uklad....mowie ,o co.....

 

Odkurzacz ze względu na swoje 2kW zapewne ciągnie wszelakimi szczelinami ile wlezie. Koza takiego ciągu mieć nie będzie :(. O komfort się nie martwię (pod warunkiem że nie będzie się dymić jak w chacie góralskiej.

 

To jak - czy może ktoś coś wie jak do sprawy podejść? Wiem że powinna być zamknięta komora spalania ale te wszelakie cuda, cudeńska, kominki, piece są poprostu duże, drogie i co najgorsze brzydkie. Bardzo mi pasuje mała żeliwna koza np jotul albo dovre albo jakaś ze staroci. Bedzie idelana na kwietnik oraz wystarczająca do odpalenia 10 razy w życiu.

 

Przychodzi mi do głowy coś takiego, że robię zasuwę do komina, robię zasuwę do rury doprowadzającej powietrze - czy są może takie szczelne zasuwy? W trakcie palenia zasuwy trzeba otworzyć - czy wtedy będzie się chciało palić?

 

Bardzo będę wdzięczny za opinie w tej sprawie

Pozdrawiam, AM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz wątpliwości - to dobrze! :lol:

Przymierzasz się do tych instalacji - też dobrze!

 

Obejrzyj sobie kilka różnych.

Szczególną uwagą zwróć na wielkość wymiennika.

Potem przypomnij sobie, że mogą w nim wystąpić gradienty rzędu 40stC i więcej.

Jak zapuścisz na to bardzo wilgotne powietrze - może wymiennik zamarznąć.

Oblodzi się migiem.

Co potem?

Nieekologiczna grzałka kilka kW pędzona prądem?

Zawracanie Wisły kijem? (zawracanie strugi).

Czy może stan, gdzie nie dopuszczasz do stanu, w którym mogłoby "to" zamarznąć?

 

To teraz dobrze zdecyduj.

Adam M.

 

Pewnie ze sie zastanawiam, co temat i strona to inna opinia na ten temat ...poza tym wypowiedz typu:

Przy zastosowaniu pompy ciepła oraz rekuperatora nie opłaca się gruntowy wymiennik ciepła – duży koszt, a ocieplone lekko powietrze, obniża sprawność rekuperacji – mniejsza różnica w temperaturach.

 

dostalem od fachowcow z ecoway.pl

chetnie bym przeczytal jeszcze ta strone o cieklym GWC ale nie moge tego znalesc a mam ograniczony dostep do netu ....byl bym wdzieczny za podeslanie linka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poza tym wypowiedz typu:

Przy zastosowaniu pompy ciepła oraz rekuperatora nie opłaca się gruntowy wymiennik ciepła – duży koszt, a ocieplone lekko powietrze, obniża sprawność rekuperacji – mniejsza różnica w temperaturach.

 

Ekonomia zastosowania gwc to jedno a ochrona wymiennika przed zamarznięciem to drugie. Dla mnie albo full opcja albo nic.

Zawsze można "tymi ręcami" zrobić i będzie tanio :wink:

 

Poczytaj jeśli o ten watek Ci chodzi :

 

http://forum.muratordom.pl/gwc-100-sposobow-zmieszczenia-jamnika-pod-szafa,t75065.htm

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam trochę dziwne pytanie - co by było gdyby przy wentylacji mechanicznej naw.-wyw. postawić w domu kozę? Wiem że potrzebuje ona jak każdy powietrza - ale może jakiś kanał odsuwany na okazję odpalania kozy?

 

Czasami ,zastanawiam sie,jak dziala w takich warunkach odkurzacz centralny...NIe czuje roznicy,gdy dziala,a przeciez ciagnie pow. z wnetrza domu i wywala out...Pewnie trzeba by obliczy ilosc m3 pow. ,jakie zje koza,a jakie co....U mnie,nie wplywa to odczuwalnie na komfort wnetrza,ale pewnie zaburza caly uklad....mowie ,o co.....

 

Odkurzacz ze względu na swoje 2kW zapewne ciągnie wszelakimi szczelinami ile wlezie. Koza takiego ciągu mieć nie będzie :(. O komfort się nie martwię (pod warunkiem że nie będzie się dymić jak w chacie góralskiej.

 

To jak - czy może ktoś coś wie jak do sprawy podejść? Wiem że powinna być zamknięta komora spalania ale te wszelakie cuda, cudeńska, kominki, piece są poprostu duże, drogie i co najgorsze brzydkie. Bardzo mi pasuje mała żeliwna koza np jotul albo dovre albo jakaś ze staroci. Bedzie idelana na kwietnik oraz wystarczająca do odpalenia 10 razy w życiu.

 

Przychodzi mi do głowy coś takiego, że robię zasuwę do komina, robię zasuwę do rury doprowadzającej powietrze - czy są może takie szczelne zasuwy? W trakcie palenia zasuwy trzeba otworzyć - czy wtedy będzie się chciało palić?

 

Bardzo będę wdzięczny za opinie w tej sprawie

Pozdrawiam, AM

są kozy ze szczelnym doprowadzeniem powietrza z zewnątrz - zarówno Jotul, Dovre jak i parę innych (ale już droższych). Ja mam Dovre astro 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przychodzi mi do głowy coś takiego, że robię zasuwę do komina, robię zasuwę do rury doprowadzającej powietrze - czy są może takie szczelne zasuwy? W trakcie palenia zasuwy trzeba otworzyć - czy wtedy będzie się chciało palić?

 

Bardzo będę wdzięczny za opinie w tej sprawie

Pozdrawiam, AM

 

Na dojściu może być zwykła przepustnica wentylacyjna z uszczelką, ale na komin nic ciekawego nie znalazłem :(

 

Daj znać jak coś znajdziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są kozy ze szczelnym doprowadzeniem powietrza z zewnątrz - zarówno Jotul, Dovre jak i parę innych (ale już droższych). Ja mam Dovre astro 3.

 

Wiem, wiem ale tak jak pisałem - duże, drogie i co najgorsze ...

Szukam czegoś bardziej jak kwietnik, mały piecyk, np takie: wys. 65cm, szer 45cm, gł 35

 

 

Tutaj znalazłem coś ciekawego:

http://www.ewex.sk/?lg=4&s=1&c=2&p=10

ale niestety nie ma doprowadzenia powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Czy komuś udało się znaleźć materiał na filtry do reku, mi za niedługo się kończą wiec chciałbym sobie już sam wykroić ....

Witam.

Mogę taki materiał odstąpić , akurat pracuję przy filtrach powietrza do samochodów i taki materiał mam w pracy duże ilości (materiał nie spełniający wymogów itp) mogę wziąść (nie ukraść :D ) za free.

Ja go układam pod kore wokół iglaków.

Jak coś to proszę pisać pw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witamy

Jakoś nie jestem przekonana do GWC mojemu przyszedł jeszcze jeden pomysł do głowy, tylko nie śmiejcie sie, może chłop ma rację. Mówił żeby przebić sie przez otwór w ścianie. Rurę podłączyć do DGP, ogrzane powietrze idzie rurą do reku no i później do ..... .

System ma swoje wady, reku bedzie podgrzewane, tylko wtedy kiedy bedzie nagrzane w kominku

 

[cut]

 

No cóż - przy wykonaniu takiego systemu sprawdziłbym jaką temperaturę maksymalną może wytrzymać rekuperator. Z tego co znalazłem na forum może być problem bo część wymienników w rekuperatorach jest wykonanych z plastiku i max dopuszczalna temp na taki wymiennik oscyluje w okolicach 50 st. C. Poza tym z tego co pamiętam ktoś pisał o innym patencie - wpięcie się z odprowadzeniem gorącego powietrza z kominka za rekuperatorem, natomiast ja rozważając podobny temat zastanawiałbym się nad pomysłem adama_mk który proponuje zebranie gorącego powietrza spod sufitu salonu za pomocą wywiewu i wrzucenie tego powietrza do rekuperatora - patent bezpieczny i myślę najrozsądniejszy (o ile go dobrze zrozumiałem). Pozostaje jedynie kwestia wyliczenia takiego wywiewu na salonie oraz jego wpływu (okresowego) na całą WM.

 

pozdr.

zebacz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję właśnie u siebie zainstalowani reku, pisałem do rekuperatory.pl, ale albo mają za dużo pracy, albo im się nie chce, bo odpowiadają na jednego maila - kilka dni. Żenada. Możecie polecić jakąś solidną i uczciwą firmę, która zaprojektuje, sprzeda i zainstaluje cały system?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie bardzo szybki i treściwy kontakt dała Firma: Polski Komfort. NIestety nie wiem czy są w mairę kompetentni i czy robią jak należy. Narazie mam wstępną wycenę i jestem umówiony na spotkanie w realu.

Może ktoś ma wiedzę o ich realizacjach a co za tym idzie może dać im jakąś ocenę.

Polski komfort z Nadarzyna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję właśnie u siebie zainstalowani reku, pisałem do rekuperatory.pl, ale albo mają za dużo pracy, albo im się nie chce, bo odpowiadają na jednego maila - kilka dni. Żenada. Możecie polecić jakąś solidną i uczciwą firmę, która zaprojektuje, sprzeda i zainstaluje cały system?

 

Mozesz uderzyc do ASK pod Krakowem -ja mialem ekipe montazowa polecona przez nich i centrale od nich.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mieszkam od tygodnia w nowym domu

Mam rekuperator Bartosza Vena 3 z rozprowadzeniem ciepłego powietrza z kominka

Postaram się zeskanować schemat jak jest to u mnie podłączone.

Za całość zapłaciłem 16300

Przy rozprowadzeniu powietrza z kominka jest automatyczna przepustnica z czujką temperatury która otwiera się przy temp 25 stopni i zamyka przy temp 55 stopni Celsjusza. Nie można dać wyższej temperatury bo wentylatory wytrzymują 60 stopni.

Nie mam jeszcze centralnego bo czekam na gaz ale temperatura w domu jest w przedziale 18-22 stopnie. W dzień nie palimy bo pracjemy i nie ma nas w domku.

Na razie jestem bardzo zadowolony a komfort świeżego powietrza jest bezcenny.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...