Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie wiem na jakim etapie budowy jestes ale jesli nie masz jeszcze ścian to możesz taki kanał w ścianie schowac coby nie było widac że komin a nad poddaszem rurą spiro do kominka w dachu, chyba taniej będzie,,,

 

Tak, musisz zrobic wywiew, nie dla przepisów tylko dla własnego bezpieczeństwa !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

romano78 zastanów się jeszcze nad tym, użytkuje swój dom i widzę że jakiekolwiek dogrzewanie powietrza nawiewanego to zły pomysł .

Zaprojektuj ogrzewanie i wentylacje tak aby nie łączyć jednego i drugiego!

Strumień wentylowanego powietrza jest zbyt mały żeby mógł coś ogrzać!

Było !

Dogrzewać to można ale przed reku przy pomocy GWC, wtedy są duże korzyści !

Ewentualnie daj wywiew w pobliżu kominka ale to też wydaje mi się nie potrzebne!

Zrobisz jak uważasz, powodzenia !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, planujemy rekuperator wiec zdziwilem sie choc wydaje sie to logiczne ze awaryjny wywietrznik musi byc dla kuchenki. Czyli jak w koncu? Trzeba bedzie ten komin od pietra ciagnąć? Mamy chate z uzytkowym poddaszem...

 

Ja mam płytę gazową zasilaną z butli i mam w kuchni wyciąg WM.

 

Kominiarze przy odbiorze sprawdzali tylko went. grawitacyjną w kotłowni i popatrzyli czy są anemostaty nawiewne i wyciągowe w reszcie pomieszczeń.

 

Najlepiej przedzwoń do lokalnej firmy kominiarskiej, bo to oni będą odbierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście było gdzieś o tym o tz.czapie ciepłego powietrza nad kominkiem to w takim razie dam wywiew nad kominkiem lub obok zresztą kominkiem planuje grzać sporadycznie wieczorami dla nastroju i może będzie miał mniej watów niż powinien zeby nie przegrzewać bo będzie podłogówka w całym domu a jak wiadomo jest ona dosyć bezwładna.

 

Mam jeszcze jedno pytanie gdzie umieścić rekupurator od dawna planowałem na strychu ale czy w nocy nie będzie go słychać bo pod nim będą sypialnie a może w piwnicy mam taką małą pod kotłownią około 20m2 tylko ze w piwnicy będzie problem ze skroplinami trzeba by pompkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję właśnie u siebie zainstalowani reku, pisałem do rekuperatory.pl, ale albo mają za dużo pracy, albo im się nie chce, bo odpowiadają na jednego maila - kilka dni. Żenada. Możecie polecić jakąś solidną i uczciwą firmę, która zaprojektuje, sprzeda i zainstaluje cały system?

 

A gdzie budujesz? W jakim regionie?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie gdzie umieścić rekupurator od dawna planowałem na strychu ale czy w nocy nie będzie go słychać bo pod nim będą sypialnie a może w piwnicy mam taką małą pod kotłownią około 20m2 tylko ze w piwnicy będzie problem ze skroplinami trzeba by pompkę.

 

Ja mam centralę w garażu i w nocy gdy nie domknę drzwi (Porta metalowe izolowane wełną) to słychać szum na korytarzu w całym domu, więc nad sypialnią raczej bym nie ryzykował, bo potem może się okazać, że będzie ją słychać.

 

Co do skroplin to zrób GWC i jeśli będzie dobry reku to nie będzie problemu ;-)

 

20 m2 to mała piwniczka :o ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skropli się na gwc a potem w reku !

 

Ja nie zrobiłem jeszcze odprowadzenia skroplin i wchodzę kiedyś a cała kotłownia zalana :-?

Jeśli temp. na zewnątrz jest niższa niż +6/+8 C to zaczyna się lać !Co będzie przy mrozach? Dojdzie gwc i wiadro dziennie jak nic!

Ale odprowadzić to chyba możesz te skropliny !?

Jaki masz strop powiedz, u mnie reku stoi na parterze,sypialnia jest co prawda w przeciwległym końcu domu ale nawet w kuchni ( 3m od kotłowni) nic nie słychać!

Jak już pisałem gdzieś słyszę każde załączenie sie lodówki a reku nie słychać !!!

I wcale nie mam super cichej i nowoczesnej centralki, to Dospel Economic 120 za 3 kafle :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wymienniku obrotowym skropliny zostaną odwirowane i nie będą zalegać na lamelach, przez co nie ma zagrożenia ich zamarznięcia.

nic tam nie jest odwirowane-wymiennik obraca się wolno celem skutecznego "przekazania energii"-to nie pralka.

faktycznie para wodna "osiądzie" na zimnej części wymiennika i wyparuje podczas ogrzewania powietrza nawiewanego. Zatem nie ma potrzeby odprowadzania kondensatu.

Nie mam GWC i nawet przy -22* reku pracował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"nawet przy -22* reku pracował."

No!

Tylko JAK! :lol:

 

"wchodzę kiedyś a cała kotłownia zalana..."

"wiadro dziennie jak nic!"

 

No, to Ci humor poprawię! :lol:

 

SPRÓBUJ TO WIADRO ODPAROWAĆ!!!

WIESZ JAKI TO KOSZT?

 

No, to tyle właśnie zawróciło do domku...

Tyle co najmniej, było oszczędności...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcąc dać rekupurator w piwnicy muszę i tak puścić główne dwa przewody na strych , ze strychu dopiero muszę to poprowadzić pionami do poszczególnych pomieszczeń na parterze obok kominów i zabudować płytami gipsowymi innej możliwości nie ma bo dom już wytynkowany a nie chciałbym pruć za dużo

Jeśli chodzi o wyrzutnie i czerpnie to w piwnicy też byłby problem piwnica mała około15 m2 a te przewody za blisko siebie też raczej nie powinny być a najlepiej jeśli są co najmniej po przeciwnych stronach budynku a chcąc tak zrobić jeden przewód musiałbym puścić przez salon lub pokój.

jeśli dam rekupurator na strychu to czerpnia i wyrzutnia wyjdą w ścianach szczytowych po przeciwnych stronach w prostych odcinkach i bez żadnych kolanek jeśli chodzi o wyrzutnie to plus jeszcze taki ze będzie bardzo wysoko i nikt mi tam jakiegoś usypiacza nie wpuści ,rurę kanalizacyjną mam już na strychu tak więc problem skroplin też odpada strop na strychu mam z belek drewnianych między belkami bedzię wełna ewentualnie pod rekupuratorem i nagrzewnicą od gwc styropian w razie przecieku lub folia nad wełną

Sumując dając go na strychu mam plusy takie:

 

1)odpada około 16mb rury pewnie fi 160i co najmniej cztery kolanka90stopni

2)brak kolan na wyrzutni i czerpni

3)czerpnia bardzo wysoko

Minusy:

1)nagrzewnica glikolowa na strychu potrzebna mocniejsza pompka

2)hałas, to największy problem może czymś obłoże ten rekupurator

 

Tak więc zdecydowałem wszystko przemawia za strychem

Pozdrawiam i proszę o opinie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...