Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jeśli chodzi o wyrzutnie i czerpnie to w piwnicy też byłby problem piwnica mała około15 m2 a te przewody za blisko siebie też raczej nie powinny być a najlepiej jeśli są co najmniej po przeciwnych stronach budynku a chcąc tak zrobić jeden przewód musiałbym puścić przez salon lub pokój.

 

Dlaczego nie mogą być te przewody blisko siebie - bo się ciepło między nimi wymieni czy co ?

 

U mnie na strych z centrali w garażu idą obok siebie i sobie nie przeszkadzają :wink:

 

Dlaczego chcesz koniecznie GWC glikolowy, a nie rurowy czy żwirowy (mniej awaryjne i dodatkowego prundu nie żrą) ?

 

Co do dyskusji o skroplinach to konstruktor Nikol uparcie twierdzi, że z ich kilkuletnich doświadczeń z Bartoszem i żubrem (Nikol to żubr pod inną nazwą) wynika, że przy GWC rurowym nie zbierały się żadne skropliny i dlatego przestali montować króćce spustowe w tym zestawie (mam nawet taki bo był w osprzęcie do centrali, ale ekipa go nie zamontowała bo twierdzili to samo co konstruktor).

Z tego co pamiętam to coś tam wspominali o parze przesuszonej.

 

A może ktoś z Was ma żubra lub Bartosza i GWC i sprawdzał czy pojawiają się skropliny do spuszczania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Żle mnie zrozumiałeś :lol: :lol: :lol:

Nie chodzi o przewody tylko o czerpnie i wyrzutnie na ścianie chodzi o to aby czerpnia nie zasysała powietrza z wyrzutni gdybym zrobił tak jak ty rekupurator w piwnicy i wszystkie cztery przewody poprowadził na strych to opory chyba by były z dwukrotnie większe Pozdrawiam :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUSPENSER

 

Ja mam Bartosza Vena 3 i u mnie rzeczywiście jest dużo skroplin ok 10l na dwa dni.

Instalator twierdzi że to normalka przy nowym budynku i pewnie jeszcze mam dużo wilgoci technologicznej.

 

Co do hałasu to Bartosza można ustawiać co 10% przy maksymalnej pracy słychać szum a mam go nad poddaszem przy 50% nic nie słychać nawet w nocy, chociaż teraz ustawiam na 30%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o gwc to się obawiam ze jednak w rurowcu może się coś zagnieżdzić jeśli chodzi o nagrzewnicę to raczej nie ma takiej możliwości druga sprawa jeśli zrobię rurowca powiedzmy100m będą potrzebnę dwa kolanka 90stopni w domu bo trzeba go poprowadzić na strych a na zewnątrz to co najmniej kilka bo powierzchnia wolna która mi została to około 100m2 chyba że jakaś giętka rura tak czy siak opory spore wentylatory chyba będą żreć więcej prądu, przy nagrzewnicy chyba te opory są znikome tak więc bilans energetyczny chyba się wyrównuje. :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o gwc to się obawiam ze jednak w rurowcu może się coś zagnieżdzić jeśli chodzi o nagrzewnicę to raczej nie ma takiej możliwości druga sprawa jeśli zrobię rurowca powiedzmy100m będą potrzebnę dwa kolanka 90stopni w domu bo trzeba go poprowadzić na strych a na zewnątrz to co najmniej kilka bo powierzchnia wolna która mi została to około 100m2 chyba że jakaś giętka rura tak czy siak opory spore wentylatory chyba będą żreć więcej prądu, przy nagrzewnicy chyba te opory są znikome tak więc bilans energetyczny chyba się wyrównuje. :wink:

 

O zagnieżdżaniu było już kilka razy wałkowane - jeśli nie jesteś pewien przedzwoń do okolicznego montażysty central, który wykonuje rurowce i poproś o kontakt z jakimś użytkownikiem, który ma taki od kilku lat, po czym przekonaj się sam.

 

Na zewnątrz nie potrzebujesz kolanek jeśli zrobisz takiego rurowca jaki ja mam - patrz wcześniejsze posty - wtedy też z piwniczki na zewnątrz wypuszczasz tylko wyrzutnię.

 

Jak dasz tak jak jest u mnie 6 rur fi 125 równolegle to opory też będą znikome i na 100% układ glikolowy z pompką będzie brał dużo więcej prądu niż wentylatory z powodu dodatkowych Pa oporów, a poza tym jest droższy w budowie i bardziej awaryjny.

 

Gniezniok - ja mam płytę gazową na butlę a wywiew po drugiej stronie kuchni - tak wykonałą to firma z doświadczeniem, a kominiarze nie mieli uwag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam pytanie odnośnie porównania/oceny ofert na reku- mam 2 oferty:

1- z centrala centrala (Mistral600GEO) 26 000

2- z centrala BERLÜF SELEN500) 24 000

3 - z centralą Aeris CA 550 ERV EASE 38000

do tego GWC płytowy za 15 000

ceny w szczególności GWC wydają mi się zawyżone? ponadto skąd różnica ponad 10 t. na centrali Aeris i Mistral- czy to sa faktycznie urządzenia innego standardu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosiłem pewną znajomą z forum o wypowiedż w tym miejscu,bo jeśli dobrze zrozumiałem założyła rekuperator i nie widzi żadnych oszczędności.Wentylacja czy raczej wymiana powietrza w stosunku do went.grawitacyjnej jest zdecydowanie częstsza i całe oszczędności idą na częstą wymianę powietrza.Plus koszt prądu.Efekt żaden.Jeśli dobrze zrozumiałem.Nie zdziwiłbym się szczerze mówiąc- jest moda na energooszczędność są i produkty pod tą modę.Jak zawsze :lol:

A i komfortem to bym tego nie tłumaczył.Cały świat od setek lat ,żyje w oparciu o went grawitacyjną i żyję , nikt z tego powodu nie umarł.Wręcz przeciwnie.Ludzie dawniej byli zdrowsi niż obecnie.Jeśli ktoś chce dbać o zdrowy tryb życia to niech najpierw zajmie się produkcją żywności na wŁasne potrzeby(tu wpływ na zdrowie będzie setki razy większy) a póżniej zmieni wentylację grawitacyjną na wentylację mechaniczną.Porównanie do klimy w aucie też jest nietrafione.Tak więc tylko aspekt ekonomiczny chciałbym rozpatrzeć.Niby było , ale .....

P.S Dom znajomej to nowy dom Praefa plus Legalett

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli zalozyla reku dopiero niedawno to raczej oszczednosci nie stwierdzi zbytnich :lol:

Jak wspomniano wczesniej, zeby stwierdzic oszczednosci wymierne trzeba by do czegos porownac. Jesli byl okres cieplejszy i wowczas pracowala grawitacyjna a w okresie zimnym juz mechaniczna i "koszty" wyszly podobne to oznacza ze sie oplacalo zakladac reku. Moze ma kiepska centrale albo na prad zmienny -pradozerna lub faktycznie nie zaslonila kanalow grawitacyjnych.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo chcę zrozumieć bo miałem zamiar robić reku.Tylko to w mojej ocenie wygląda tak - nastała pewna moda (mam nawet taką teorię ,że następna hossa na gieldzie tak jak np kiedyś była internetowa tak teraz będzie związana z energią odnawialną,rozwiązaniami energooszczędnymi itp).Wszyscy chcą być energooszczędni,dbający o środowisko itp itd.Występuje nagle wielki popyt na tego rodzaju rozwiązania, a jako,że natura nie znosi próżni natychmiast pojawia się odpowiedz na ten popyt w postaci podaży solarów,pomp ciepła, rekuperatorów,odzysków ciepła ze wszystkiego, gwc itp , itd.Pytanie ile w tym sensu ekonomicznego a ile mody i marketingu.I wcale nie jest to takie oczywiste, bo czytałem tyleż wyliczeń udowadniających skuteczność solarów,pomp ciepła rekuperatorów i tym podobnych co i analiz zupełnie odwrotnych twierdzących ,że to nie zwróci się nigdy lub zanim się zwróci będzie wymagało wymiany na nowe i tak wkoło.

A dodatkowo ile kolejnych urządzeń do serwisowania , stwarzania problemów swym działaniem-nawet tutaj widać ile problemów ludzie mająw tym wypadku z rekuperatorami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomek131 napisał:

Ja też chce mieć tanio.Argumenty-komfort,oddychanie itp mnie nie interesuje.Po prostu.Mój komfort , moje oddychanie (całe życie w grawitacji i mam się dobrze).Pytanie czy jest tanio.Jedni zapalczywie twierdzą ,że tak inni ,że nie

I w tym momencie powinieneś zapomnieć o wszelkich rekuperacjach, GWC, solarach itp, itd.

Bo:

Rekuperator i GWC to komfort oddychania,

a cała reszta to ekologia - i ichodzi w tym o to, że nia ma ci się zwrócić ta inwestycja - bo na zwrot nie masz najmniejszych szans (oszczędności w użytkowaniu owszem).

Ta inwestycja ma spowodować, że będziesz mieszkańcem ziemii, który zużyje mniej elektrycznosci, pobierze mniej gazu, zużyje mniej węgla, drzewa, wody. Takie przykłady można by mnożyć.

Jeżeli nie chesz to tak jak wyżej - zapomnij i nie mąć innym w głowach.

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są jeszcze przypadki że reku z gwc są tańsze niż budowa i wykończenie kominów wentylacji grawitacyjnej !

 

U mnie koszt tych instalacji to ok. 8 tyś zł ! Oczywiście policzyłem,zaprojektowałem i wykonałem wszystko sam !Gdybym powierzył to firmie instalatorskiej to koszt przekroczył by 20 tyś zł !

 

Jeśli się ktoś czuje na siłach i ma chęć na dom energooszczędny za niewielkie pieniądze to chętnie doradzę :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tomek131 !

"nie ma szans na zwrot z inwestycji w postaci..."

WCALE nie masz racji! :lol:

Ale...

Prawdą jest, że nie każdy ma szansę na zwrot....

 

Dla mnie koszt wentylacji z odzyskiem ciepła dla 2 piętrowej budy, solarów w ilości 160m2, ze 3 pomp ciepła i własnej elektrowni to koszt materiałów.

Głównie z odzysku.

Grosze!

Za "klocki" do pompy ciepła dla tej budy na razie wydałem 600zł, a mam praktycznie komplet! :lol: :lol: :lol:

 

TO FORUM dowodzi, że jest wiele osób, które po dogłębnym poznaniu zasad, jakie rządzą tymi przemianami, podejmuje trud ich budowy "tymi recami" i wychodzi im często lepiej, niż przy zastosowaniu rozwiązań oferowanych komercyjnie!

Chwała Wam Forumowicze!

Nie jesteśmy skazani wyłącznie na to, co oferują nam w marketach czy hurtowniach.

To my podejmujemy decyzje!

Wolno nam!

 

Jedni sobie robią - a inni kupują.

Jak z autkiem. Znam ludzi, co jeżdżą "maluchem".

Kiedy się zwraca jakieś wypasione Subaru czy Leksus?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...