Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Obecnie zalozylem wloknine kupiona w necie,EU7.Jest niby skuteczniejsza od EU 4,ale grubosc materialu wrecz kaze myslec,co innego...Ale potestuje,mam obie,gdyby cos....

 

EU7 odfiltruje na pewno mniejsze cząsteczki, ale jako że jest bardzo cienka (pewnie 2-4 mm) to ma małą pojemność i pewnie szybko się zapcha.

 

U mnie po 6 miesiącach wkładki EU5 grubości 24 mm są zabrudzone na wskroś - widać to rozwarstwiając materiał (po 3 miesiącach obracam je o 180 stopni, żeby powietrze trafiało na czystą część, bo brudzi się tylko miejsce styku z króćcem w centrali).

 

EU7 ma na pewno większe opory, ale gdy np. będę chciał kiedyś mieć filtr wyłapujący dym wtedy do EU5 dołożę sobie na wlocie warstwę EU9 :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jest cienka,cos mnie tknelo i zajrzalem ponownie do maszyny,okazalo sie,ze wywiewalo mi we wkladkach wloknine w jednym z rogow....Musialem to poprawic,teraz po 1.5 tyg. zajrze znowu,zobacze....Powiem tylko tyle,nie warto plukac,prac tych filtrow.Nie warto kupowac ich u poducenta....Ale warto miec wm...:-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie bo nie mogę się zdecydować (instalację wm byc może wykonam sam) czy jednostkę umieszczać na strychu nad poddaszem uźytkowym (poddaszem, z którego przez najbliższe lata będzie wykorzystywana połowa powierzchni) czy w garażu umieszczonego w bryle, skąd kanały rozeszły by się pod obniżonym sufitem. Dom raczej parterowy, część poddasza jedynie okazjonalnie (wyłączam ją z wm)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że komuś wygodniej będzie postawić centralkę na strychu nie oznacza że w twoim przypadku będzie podobnie!

Ja w parterówce mam reku w kotłowni na parterze i uważam że to lepsze rozwiązanie.

Tutaj liczą się problemy techniczne, obecność GWC ( jakie) , odprowadzenie skroplin, miejsce na czerpnię i wyrzutnie!

Lepiej będzie tam gdzie Tobie przysporzy mniej problemów teraz i w czasie użytkowania.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie chyba wygodniej byłoby na ścianie garażu (ocieplony garaż, wymiennik też bym ocieplił dodatkowo styropianem). Układ domu jest taki, że w obnizonym suficie korytarza i łazienki kanały rozprowadziłbym do wszystkich pomieszczeń, przy tym wszystkie one byłyby w pomieszczeniach ogrzewanych (poza garażem, którego nie będę ogrzewał). Nie mam gwc, no i teraz się zastanawiam, czy nie zrobiłem błędy nie wpuszczając rury pod ławą, tak by go jednak mieć. Czy powiedzmy w 8 mio metrowym odcinku kanału prowadzonego w garażu z czerpni do wymiennika powietrze ogrzeje się trochę zanim do niego trafi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cezarr a nie masz jeszcze posadzki w garażu ?

 

Aby zwiększyć długość wymiennika i nie przesadzić z oporami możesz zastosować układ Tichelmana !

 

Uważam że warto zrobić takie 20-30 metrowe GWC , mimo że trochę wychłodzisz sobie garaż w mroźne dni , zamarznąć nie zamarznie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W garażu mam już chudziak, no i chcąć robić GWC musiałbym go kuć i kopać w piachu, by przejść pod ławą. Na rekuperator nie byłem jakoś zdecydowany, potem się przekonałem, ale do GWC jakoś nie (dodatkowe opory, skropliny,bakterie itp). Teraz trochę żałuję, że nie wpuściłem rury i moje reku niestety będzie chyba bez gwc, dlatego pytałem o mozliwość wydłużenia kanału nawiewnego, by podnieść nieco temp nawiewu juz w garażu, gdzie byłby wymiennik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz rozumiem, nie chciałeś kopać i dawać tych rur pod garażem ,,,

Chciałeś je podwiesić pod sufitem czy jak?

A jak byś dał je jako meandrynę na całej powierzchni garażu podwieszoną pod sufitem z rur spiro ?

Długość była by przyzwoita a i przewodzenie w takich rurach jest lepsze !

 

Ale mam istotne pytanie, masz styropian pod tym chudziakiem ? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem , czy mnie zrozumiałeś. Dom jest w stanie surowym. Nie planowałem wcześniej GWC, więc wylałem chudziak i taki jest stan, styropian mam jedynie na ścianach domu i fundamentu. Nie robiłem jeszcze wylewek, więc w podłodze jeszcze go nie ma. GWC nie mam, a teraz sobie myslę, czy jednak nie powinienem go zrobić choćby w ubogiej wersji(kilkanaście metrów rury w glebie aby uniknąć zamarzania wymiennika) ale tu już muszę przejść pod ławą do garażu rurą o sporej średnicy, a to wymaga dodatkowej pracy (min. kucie chudziaka). Nie mam zamiaru robić spirali rur pod sufitem garażu, a chciałbym wiedzieć jak wstępnie podgrzać powietrze dostające się do reku i czy zamiast czerpni tuż przy reku nie dać kilku metrów zaizolowanego kanału, tylko jaka jego długość ma sens, aby zimne powietrze w nim transportowane mogło się podgrzać?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piczman Widzialem w Twoim dzienniku gwc glikolowe, czy masz gdzies je szerzej opisane bo domyslam sie ze sa to przewody zakopane w ziemi podobnie jak przy gruntowej PCI, tylko nie wiem ile i jak ulozon ei gdzie kupic taki wymiennik jak Ty masz, wyglada jak zwykla nagrzewnica.... napisz cos wiecej o tym..

Dzieki z gory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było, nawet w kilku miejscach ale nawet ja sam nie pamiętam gdzie (oprócz Dziennika) więc napiszę w skrócie !

Kolektor to 90 mb poziomo ułożonej rurki wodociągowej ( niebieskiej) na działce wokół domu w linii "prostej" 1,5-2 m pod poziomem gruntu.

Wymiennik to nagrzewnica lamelowa robiona na zamówienie przez firmę Juwent .Obieg z glikolu w układzie otwartym i naczyniem przelewowym !

 

W sumie to tyle w skrócie, niedawno w wątku o GWC coś opisywałem i dawałem zdjęcia, warto poczytać przynajmniej dla zrozumienia problemu odpowietrzenia takiego układu ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem , czy mnie zrozumiałeś. Dom jest w stanie surowym. Nie planowałem wcześniej GWC, więc wylałem chudziak i taki jest stan, styropian mam jedynie na ścianach domu i fundamentu. Nie robiłem jeszcze wylewek, więc w podłodze jeszcze go nie ma. GWC nie mam, a teraz sobie myslę, czy jednak nie powinienem go zrobić choćby w ubogiej wersji(kilkanaście metrów rury w glebie aby uniknąć zamarzania wymiennika) ale tu już muszę przejść pod ławą do garażu rurą o sporej średnicy, a to wymaga dodatkowej pracy (min. kucie chudziaka). Nie mam zamiaru robić spirali rur pod sufitem garażu, a chciałbym wiedzieć jak wstępnie podgrzać powietrze dostające się do reku i czy zamiast czerpni tuż przy reku nie dać kilku metrów zaizolowanego kanału, tylko jaka jego długość ma sens, aby zimne powietrze w nim transportowane mogło się podgrzać?

 

Ja tu nie widzę żadnego problemu przecież nie musisz wkopywać się pod fundament wystarczy że dwa metry od budynku podnosisz się z nią w góre i wchodzisz w budynek ze 20cm poniżej gruntu tylko musisz ten dwu metrowy odcinek dobrze ocieplić ja tak będę robił tylko ze ja mam piwnice tak więc w środku nic nie muszę kuć myślałem też żeby się wkuć przy samej posadzce w piwnicy ale nie chcę już dziurawić fundamenty bo mam ocieplony i dobrze zabezpieczony przed wodą

Jeśli chodzi o gwc na suficie to też o tym kiedyś myślałem ale niepotrzebnie wychładzał bym sobie piwnice i trzeba było by dodatkowo jakieś rynny na skropliny a w ziemi jest w100% darmowe ciepło :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruszę ponownie temat z 25 strony tego wątku - skrzynka rozprężna przy anemostatach - przejście w stropie

 

Strop mam monolityczny - płyta grubości 15 cm(h)

Mogę zrobić proponowaną rure PVC 16 cm

15 cm(h) strop + 5 cm(h) do góry i mam pojemność tej czesci 3500cm3

 

opcja druga mozliwa do wykonania wzorem typowych skrzynek rozpreżnych (budowlańcy mi bez problemu wyszaluja takie dziury w stropie) rura PVC 16 cm tylko 5 cm(h) od spodu (do montażu anemostatu) powyżej otwór 20x20cm - 10 cm(h) w stropie + potem obudowa 5 cm(h) na górze - 6900cm3 - dwa razy większa pojemność

zabawa tylko pozniej w dobudowanie metalowej skrzynki od góry

 

Czy warto robić tą większą skrzynkę??? Kanały powietrzne to będą w wiekszości fi 100 i może dwie fi 125

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...