Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Panowie

 

Mam kupiony projekt budynku w którym jest normalna wentylacja.

Chcę zamontowac wentylacje mechaniczną z rekuperatorem i mam pare pytań

 

- czy musze mieć projekt wentylacji zanim złożę dokumenty na pozwolenie na budowe ?

- z kąd wziąć taki projekt ( widziałem ze niektore firmy oferują projekt gratis przy zakupie reku ale reku bedę kupował za rok jak dobrze pujdzie)

- czy samemu zdziałać ( co w tedy z odbiorem przez kominiarza i rozbieżnością z projektem domu)

-czy może ktoś zrobi mi projekt tak na wyrost ?

 

Co radzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Co radzicie ?

Po pierwsze zainstaluj sobie słownik ortograficzny ;-) a po drugie idź zapytaj w starostwie, a potem dopiero kombinuj. Całkiem często projekt wentylacji nie jest wymagany do pozwolenia na budowę, ale zależy to niestety od konkretnego urzędu, albo nawet urzędnika, czy też jego humoru...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Mam kupiony projekt budynku w którym jest normalna wentylacja.

Chcę zamontowac wentylacje mechaniczną z rekuperatorem i mam pare pytań

- czy musze mieć projekt wentylacji zanim złożę dokumenty na pozwolenie na budowe ?

Jezeli masz wentylacje grawitacyjna w projekcie to jakis projekt wentylacji juz masz wiec w gminie nie maja sie o co przyczepic. przynajmniej na razie :p. Zmiana na mechaniczna wpisem w dzienniku. Wiele osob tak robilo i bylo to juz opisywane na forum, bodajże nawet w tym temacie.

- z kąd wziąć taki projekt ( widziałem ze niektore firmy oferują projekt gratis przy zakupie reku ale reku bedę kupował za rok jak dobrze pujdzie)

Jak chcesz juz miec projekt to nawet na allegro znajdziesz koszt okolo 1000 zl. Jak sam nie zamierzasz wykonywac instalacji to firma ci sama zaprojektuje.

- czy samemu zdziałać ( co w tedy z odbiorem przez kominiarza i rozbieżnością z projektem domu)

Zastanów sie najpierw jak ma ta wentylacja wygladac. Moze bedziesz mogl zrezygnowac z kominów, ale nie wiemy jaki masz dom jakie ogrzeanie itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Cześć i czołem :D

 

Jestem na etapie wykańczania się i wpadł mi do głowy pomysł na rekuperator. Wiem że trochę to późno ale za błędy trzeba płacić. Chce dać rekuperator na stryszku i wyciągać powietrze z kuchni, łazienek i wiatrołapu i do tego mam jak zrobić kanały. Nie mam już niestety możliwości doprowadzenia kanałów do nawiewu świeżego powietrza. Mam natomiast 2 kominy i stado wolnych kanałów wentylacyjnych, do każdego pomieszczenia.

 

Czy mogę wykorzystać te kanały do świeżego powietrza? Jeżeli tak, to czy powietrze dmuchać w te kanały bezpośrednio, czy za pośrednictwem rur. Kanały z cegły, przekrój 14x14.

 

Drugie pytanie jest takie czy okap znad kuchenki podłącza się przez reku, czy bezpośrednio na zewnątrz. W okapie standardowo będą filtry.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, proszę o radę co mam zmienić:

zamontowałem reku - z jego pracy jestem bardzo zadowolony, ale na kanale nawiewnym przy rekuperatorze pojawiają się skropliny - w jaki sposób mogę je wyeliminować?

Pozdrawiam

 

..to normalne zjawisko, które występuje w każdym rekuperatorze dlatego praktycznie każdy rekuperator powinien meć odprowadzenie kondensatu do kanalizacji... tak mi się wydaje ale niech się jeszcze posiadacze wypowiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartosz ma 2 króćce do odprowadzania kondensatu, a skropliny mam na kanale nawiewnym - oczywiście na króćcach także.

 

na zewnątrz kanału? a ten kanał z czego jest? czy i jak jest ocieplony? kanał doprowadzająy powietrze z czerpni czy za reku w stronę instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartosz ma 2 króćce do odprowadzania kondensatu, a skropliny mam na kanale nawiewnym - oczywiście na króćcach także.

 

na zewnątrz kanału? a ten kanał z czego jest? czy i jak jest ocieplony? kanał doprowadzająy powietrze z czerpni czy za reku w stronę instalacji?

Za rekuperatorem, instalacja zrobiona na rurach elastycznych izolowanych.

Skraplanie następuje za rekuperatorem w stronę nawiewu - wentylator oraz 10 cm za nim nie jest zaizolowane - w ciągu doby zebrało się w tym miejscu ok. 1-1,5L skroplin, a z kroćców ok. 0,3L?

Nawet jeśli zaizoluje ten kawałek (a miałem to zrobić po świętach) to chyba problem nie zniknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, zaraz. Jesteś pewien, że skrapliny masz na zewnątrz kanału nawiewnego i to na dodatek za rekuperatorem? Przecież powietrze w tym kanale powinno być już ciepłe, czyli kanał też, czyli nie powinno się na nim skraplać aż tyle (jeśli w ogóle). Masz ten reku w pralni, albo łazience, gdzie wilgotnośc przekracza 70% czy też reku ma tak małą sprawność, że w nawiewie masz nadal mocno zimne powietrze (masz tam jakiś termometr)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, zaraz. Jesteś pewien, że skrapliny masz na zewnątrz kanału nawiewnego i to na dodatek za rekuperatorem? Przecież powietrze w tym kanale powinno być już ciepłe, czyli kanał też, czyli nie powinno się na nim skraplać aż tyle (jeśli w ogóle). Masz ten reku w pralni, albo łazience, gdzie wilgotnośc przekracza 70% czy też reku ma tak małą sprawność, że w nawiewie masz nadal mocno zimne powietrze (masz tam jakiś termometr)?

 

Reku generalnie sprawdza się dobrze - stoi na strychu.

Na zew. +1 do reku dochodzi +4,8 przez GWC, w domu ok. 21, a na nawiewie 17,3 i dużo skroplin - tak było 2-3 dni temu....

Skropliny były na połączeniu rekuperatora z wentylatorem (takie elstyczne połączenie)- narazie nie jest jeszcze zaizolowane.

Teraz się troche zmieniło (nie wiem dlaczego) skroplin na nadmuchu BRAK, ale za to troszkę inne odczyty:

temp. zew. 0

temp. w domu 20,6

temp. na wejściu do reku przez GWC - od 4,9 do 3,6 w zależności od szybkości obrotów wentylatorów

temp. nawiewu od 16 do 17,9 w zależności od szybkości obrotów wentylatorów - im szybciej pracują wentylatory tym większy jest odzysk, czyli temp wzrasta.

Czy tak powinna wyglądać krzywa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A podaj jakie masz parametry GWC - bo sam planuje a tutaj widze konkretne pomiary.

 

Co do wzrostu efektywnosci wymiany przy wiekszej predkosci to raczej dziwne powinno byc odwrotnie w koncu wiecej powietrza tloczysz wiec skracasz czas wymiany.

O to raczej się nie boję :p

Rura od GWC jest niezaizolowana i idzie na zew. budynku, więc stąd różnice, im szybciej pracują wentylatory tym powietrze (poprzez niezaizolowany) odcinek mniej się wychładza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

W którym miejscu zamontować rekuperator?

Projekt:

http://www.extradom.pl/StronaProjektu.aspx?projektID=4372&typ=&powierzchnia=&garaz=&nrStrony=4&lustro=true

Dałem do wyceny i już kilka firm dzwoniło i jedni przekonują że nad poddaszem użytkowym a inni że za garażem w kotłowni.

Ja chyba wolałbym za garażem bo może za jakiś czas doprowadzę do niego GWC.

A Wy co sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na zew -16

w domu 20,5

nawiew 15,3

 

Przy temp. zew. -7 nawiewało mi ok. 17,2- 18 stopni - skąd taka różnica?

Sprawności:

1. przy -7*C (17,6-(-7))/(20,5-(-7))*100 = 89,45%

2. przy -16*C (15,3-(-16))/(20,5-(-16))*100 = 85,75%

 

Sprawności podobne, ale to sprawność całego układu,

a nie reku, więc trudno tu wyciągać wnioski :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...