Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Linia rozgraniczaj?ca ulicy


aluko

Recommended Posts

Z mojej praktyki geodezyjnej wiem, że wiekszość właścicieli działek(ok.90%) grodziło się zgodnie z linią regulacyjna ulicy.Prosze pamietać, że budowa ogrodzenie od strony ulicy wymaga zgłoszenia w odpowiednim urzedzie gminy i to oni mogą nakazać ogrodzić sie zgodnie z linią regulacyjna ulicy.Pozdrawiam Robert J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za posta.

To idzie o nową budowę domu.

Jest pozwolenie na budoę i budowa "lege artis" rozpoczęta.

Na "projekcie zagospodarowania terenu" ( na czerwonych pieczątkach) jest płot po granicy działki.

Czy jest to o.k. ??

To po co w takim razie URZĄD zaznacza takie linie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linia rozgraniczająca oznacza że gdyby Gmina miała pieniadze na realizację przebudowy drogi,to przebudowa(np.poszerzenie) wiazała by sie z koniecznościa przesuniecia ogrodzenia przez właścicieli działek,jeżeli się ogrodzili nie zgodnie z linią rozgraniczajacą.Proszę wziąć pod uwagę że czesto w ogrodzeniu jest zamontowana skrzynka energetyczna,więc trzeba wziąć po uwagę koszty również przeniesienia przyłącza.Z mojego doświadczenia poradził bym wystąpić do Gminy o odkupienie gruntu znajdijacego sie miedzy granica o linią regulacyjną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Linia rozgraniczenia pasa drogowego wskazuje rezerwację gruntu na drogę publiczną. Mając zamiar budować ogrodzenie od strony drogi publicznej należy złożyć zawiadomienie o zamiarze budowy od strony tej drogi publicznej. Droga publiczna wg przepisów musi spełniać odpowiednie warunki: jeżeli jest kategorią gminną - powołaną uchwałą Gminy, powinna posiadać odpowiednie warunki techniczne. Jeżeli nie spełania tych dwóch przesłanek nie jest drogą publiczną. Wobec czego jest drogą wewnętrzną, która nie daje podstaw do obowiazku zgłoszenia zamiaru budowy ogrodzenia. Zgłoszenie o zamiarze budowy ogrodzenia od strony drogi publicznej w granicy prawnej należy skłądać z mapą sytuacyjną działki z wskazaniem miejsca zamiaru budowy ogrodzenia. Należy przedłożyć akt włąsności. Prawo budowlane wskazuje, że jeżeli Gmina w ciągu 30 dni od złożenia powiadomienia o zamiarze budowy nie złoży sprzeciwu to można podjąć budowę ogrodzenia. Tylko w tych 30 dniach gmina może w razie nieścisłości nakazać dokonania określonych czynności dotyczących tego ogrodzenia np. mapy geodezyjnej z naniesioną linią wskazującą planowany przebieg ogrodzenia. W razie sprzeciwu lub budowy ogrodzenia od strony drogi publicznej ogrodzenie może być traktowane jako samowola budowlana. Ustawa drogi publiczne wskazuje, że urządzenia budowlane nie związane z istnieniem drogi publicznej mogą czasowo być urzytkowane w pasie drogowym jeżeli nie utrudniają w ruchu pojazdów i pieszych, nie zagrażają bezpieczeństwu. Tak więc często ogrodzenia mogą istnieć w pasie drogowym ze względu, że Gmina nie posiada funduszy na wykup gruntów pod pas drogowy. W przypadku zamiaru poszeżenia pasa drogowego Gmina będzie zobowiązana wykupić tą część nieruchomości. Wtedy może nakazać rozebrać ogrodzenie jeżeli zostało wybudowane w czasie obowiazywania planu zagospodarowania przestrznnego przewidujacego linię rozdzielajacą pas drogowy wchodzącą w nieruchomość lub zrealizowane bez powiadomienia o zamiarze budowy lub pomimo sprzeciwu Gminy na zamiar budowy. Dlatego sprawdźmy z jaką drogą graniczymy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...