Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Budowa DGP - krok po kroku - projekt, instalacja, użytkowanie.


Dawidowski_ok

Recommended Posts

Jak będzie dostępna wersja 600 m3/h Aneco to wezmę bo nawet będzie mi pasowało jak filtr będę miał osobno.

 

Co do powietrza do kominka to będzie taki co pobiera z zewnątrz.

 

I teraz to ja się boje pisać bo nieuchronnie zbliżam się do wyboru wkładu kominkowego. Bardzo ale to bardzo podoba nam się (mi i żonie) MILA z szamotem i gilotyną, ale jest jeden problem ona ma czopuch fi 200 a ja mam trójnik na kominie fi 160 (mierzyłem dziś i się nieźle zdziwiłem) i choć mój znajomy kominiarz powiedział że to nie aż taki wielki problem - to jest to główny powód do odrzucenia. Po prostu martwię się że puki komin nowy ładny i błyszczący będzie OK natomiast za 2 lata będzie z tego dławienia tylko problem. Drugim wyborem (choć nie tak panoramicznym) w tych samych pieniążkach jest Dovre 2167 z dystrybutorem - on ma czopuch fi 150 i co przede wszystkim to super system dopalania, no i dwa razy dłuższą gwarancję. Trzeciego typu na razie nie mam.

 

Panowie znacie jakąś dobrą hurtownie ze śląska w której kupie wszystko od wkładu poprzez dgp aż do kratek ? Chciałem dostawce blisko u którego znajdę wszystko co trzeba a jak kupie i mi zostanie to zwrócę. Jutro jadę do gamix'u - ponoć duży wybór. A może są jakieś inne miejsca gdzie można się zaopatrzyć na śląsku?

 

Pozwolę się nie zgodzić z Kolegą Forestem, a zgodzić z kominiarzem - w końcu to On widział komin :D Podłączałem wielokrotnie tej wielkości wkłady do kominów Schiedla fi 180, a komin stalowy ( tak zrozumiałem ) o średnicy fi 160 wytwarza podobne podciśnienie. Musisz pilnować jeno prawidłowej wilgotności drewna i po problemie :)

pzdr.

ps. Co do wyboru wkładu to zalety są zauważalne , wady już nie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 78
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Forest-Natura

 

:) no może nie TA, ale bardzo podobną widzieliśmy w centrum klinkieru na dębie.

 

 

Bader

 

W moim przypadku za odpowiedni poziom wilgoci w domu będzie odpowiadać ok 1000 litrowa rafa która będzie stała pomiędzy salonem a kuchnią.

 

Co do mojego komina to jest to wkład z ceramiki szlachetnej fi 160 (średnica wewnątrz)

Edytowane przez Dawidowski_ok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forest-Natura

 

:) no może nie TA, ale bardzo podobną widzieliśmy w centrum klinkieru na dębie.

 

 

Bader

 

W moim przypadku za odpowiedni poziom wilgoci w domu będzie odpowiadać ok 1000 litrowa rafa która będzie stała pomiędzy salonem a kuchnią.

 

Co do mojego komina to jest to wkład z ceramiki szlachetnej fi 160 (średnica wewnątrz)

 

Rafa- świetny pomysł:) Sam kombinuje ścianę skalno-wodną- chociaż nie z powodu wilgotności, ta u mnie jest ok. W instrukcji do wkładu powinieneś mieć wymagania producenta wkładu co do podciśnienia wytwarzanego przez komin- sprawdzić i będziesz wiedział na czym stoisz. Znajomy kominiarz Ci pomoże :)

pzdr.

 

ps. zarembałeś Forestowe zdjęcie, ale chyba Ci wybaczy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

komin 1:17 Mila

Powinieneś Bader wiedzieć co to jest ;)

Za - niskie palenisko.

Przeciw - palenicho takie że taczkę drewna można naraz wrzucić. I pewnie nie raz będzie tyle. I mokrego bo akurat suche się dawno skończyło a brykiet drogi.

Ryzykował byś że przez najbliższych kilkanaście lat Twój klient będzie się męczył aż mu kominek obrzydnie?

Komin może być długi, ale przy wilgotnym drewnie to se tą długość możesz w kalosz wsadzić jak się para wodna zacznie po nim smędzić ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

komin 1:17 Mila

Powinieneś Bader wiedzieć co to jest ;)

Za - niskie palenisko.

Przeciw - palenicho takie że taczkę drewna można naraz wrzucić. I pewnie nie raz będzie tyle. I mokrego bo akurat suche się dawno skończyło a brykiet drogi.

Ryzykował byś że przez najbliższych kilkanaście lat Twój klient będzie się męczył aż mu kominek obrzydnie?

Komin może być długi, ale przy wilgotnym drewnie to se tą długość możesz w kalosz wsadzić jak się para wodna zacznie po nim smędzić ...

Pozdrawiam.

 

Nauczyłem się z tym jakoś radzić. Sam rozpalam swoim drewnem( informując o wilgotności ) a przy oporze materii potrafię przyjechać i po roku i znowu pokazać różnicę. Poza tym wysyłam zawsze do swojego najlepszego klienta ( osoba we wsi powszechnie znana i dostępna :) ), który przez 3 sezony próbował udowodnić mi,że drewno, nieważne jak suche pozostaje drewnem- teraz jest mistrzem palenia i chętnie instruuje nowych posiadaczy kominka :D

1-17 - dobre:D ale w wypadku palenisk tradycyjnych ( wkłady startują przy zamkniętej szybie :D ) Kiedyś podłączyłem sprzedany w ciemno wkład- metrową , trapezową panoramę do komina 10x10cm( mimo ,że zaznaczyłem,że może palić się tragicznie i tak nie byłem pewny czy wrócę żywy ze Lwowa :D ) - warto byś zobaczył jak mniejsze polana unoszą się pod wpływem ciągu :D

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a co wy na to żebym zakupił tarnave 18kw MAX ?? szyba szeroka na 630 mm, powietrze z zewnątrz, 10 lat gwarancji, czopuch fi 160 długo trzyma ciepło, do DGP się nada, przyzwoita cena no i podobno nie do zajechania

 

Kolego to nie wymiar szyby tylko frontu :D Szyba - ok. -10cm. Kiedy Tarnavy były małe ( podrabiali szwedzką firmę Keddy ) było ok. Przy nadmuchanych brakuje mi przekonania, ale o dziwo klienci sobie chwalą

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś jak firma nr 7 na liście dystrybutorów [ w kolejności rozpoczęcia współpracy handlowej ] sprzedawałem tych palenisk sporo . Od tamtego czasu upłynęło wiele wody w Wiśle i wiele się zmieniło w konstrukcji tych palenisk . Czy zauważyliście jak ten "jeden odlew" jest teraz "powyginany" ? Co pewien czas zmieniają się korpusy..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Kolega nie zna moich doświadczeń ;), więc proszę nie powoływać się na ich znajomość :D

Radziłbym również zaznajomić się z zasadami działania wentylacji- wysuszanie powietrza nie ma związku z małym poborem powietrza , wpisującym się w zwykłą wymianę, która powinna być w stosunku do tych wartości olbrzymia :D , a raczej z ruchem ciepłego powietrza ( adam nazywa to suszarką :) ), co mimo demonizowania przez wielu nie ma większego znaczenia ( z pomiarów wynika ,że przy zastosowaniu DGP wilgotność powietrza w domu oscyluje w granicach 32-39% - dolna granica normy zimowej wynosi 30% :D ) Można ją, tj. wilgotność podwyższyć stosując np. patent Szanownego Kolegi z zbiorniczkiem na wodę w obudowie ( a propos dlaczego Kolega go zastosował , skoro posiada wkład z poborem z zewnątrz ? :D )

 

W kwestii wkładów, to jakoś nie mogę zauważyć abym reklamował jakiekolwiek wkłady , czy choćby pod pozorem badań promował je na rynku ;)

Już dawno przestałem ingerować w wybór klienta ( poza przedstawieniam słabych stron wyboru :) ) , a dzieki temu moja wiedza znacznie się poszerzyła o wady wkładów firm z nadmuchaną pozycją. Zresztą w ciągu kilku najbliższych lat ich pozycja i tak mocno spadnie , dzięki rodzimej produkcj ( jest to tak proste, że już widać zmniejszenie ich sprzedaży, a to dopiero początek :D )

Jeszcze parę lat temu wmawiano tutaj, że Certyfikatem ( dla wiekszego znaczenia zwanego normą ;) ) DIN PLUS obdarzone są wkłady z poborem z zew. - i co nagle się coś zmieniło ;) ?

Pobór powietrza z zewnątrz rodzi inne problemy- dostarczanie zimnego ( np. -20C ) do spalania jest złe a z kolei podgrzewanie go przez odbiór z 2/3 powierzchni grzewczej wkładu zakrawa na kpinę :D Zresztą Kolega dobrze wie , że pomysłodawcy przyświecały inne cele , a tłumaczenie takie miało je jedynie ukryć :D

 

pzdr. i życzę sukcesów z Pamą :D

 

 

 

Bader , wklejanie dużej ilości uśmiechniętych buziek, nie wpłynie na

to,że tekst będzie bardziej przyjazny...Wprowadza jeszcze większy chaos.

 

Ja sobie poradzę, ale czytają nas ludzie dla których informacja, że komin

fi 160 wystarczy do wkładu o metrowej szerokości paleniska może być

katastrofalna w skutkach. Powiem więcej. Ja sobie poradzę z tym wkładem

nawet przy rurce fi 120. Na szczęście główny zainteresowany wykazuje

więcej zdrowego rozsądku niż Twoja i kominiarza "fachowa" porada .

 

Przeginaj jak musisz w kontaktach ze mną, Forestem, Eniem, Bohuszem

czy Bielawskim, ale zostaw w spokoju Bogu ducha winnego forumowicza !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słówko o wilgotności teraz.

 

Nie wiem skąd czerpiesz informacje o sposobie pobierania powietrza przez

moje domowe kominki. Są nieprawdziwe.

 

Właśnie tak sobie to wymyśliłem jak udowadniasz. Mimo zastosowania w 100%

szczelnych palenisk doskonałej jakości, z możliwością podłączenia powietrza z

zewnątrz (również ze 100% szczelnością), nie zrobiłem tego. Kominki miały

służyć jako element wentylacji. Ciąg kominowy robiący jako wentylator

wyciągowy - super idea. Szczególnie, że u mnie jedno palenie to pobór powietrza

ograniczony do 1 - 1,5 godziny. Przy dwóch paleniach na dobę i założeniu, że

przepustnica tylko przez część tego czasu otwarta jest na 80%, pomysł

wydawał się doskonały. Pierwsze sygnały o tym,ze się myliłem pojawiły się

od drewnianych elementów budynku. Podłogi, schody, itp , zaczęły pękać i

wyginać się . Okazało się, ze wilgotność spadła do 40% ( skąd wytrzasnąłeś

te normy 30% !?). Na szczęście jest adam_mk i wszystko jasne. Niestety

mimo zbiorników z wodą , nie mogę uzyskać wilgotności większej niż

40%, bo dopiero wiosną przerobię kanały nawiewne do kominków.

 

Stolarze dają gwarancję na drewno pod warunkiem utrzymania wilgotności na

poziomie ca 60%. Lekarze pozwalają nam na więcej, ale 30 - 40% to

katastrofa dla organizmu. Oczywiście człowiek wytrzyma wszystko.

 

:):):) - też umiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Bader ... litości ... ludzie czytają ...

Ci sami ludzie "czasami" drzwi otwierają w swoich kominkach, choćby po to żeby drewno do nich włożyć ...

W opowieściach i tak mnie nie pobijesz bo "peleciakowy" piecyk to se można do rurki fi 80 mm podpiąć i będzie hulał że aż huczeć będzie ... a biokominki to tak w ogóle można bez komina i też jest cacuś-glancuś. No nie mówiąc już o zjawiskowych ostatnio i "nawetgrzejących" elektrycznych atrapach nie do odróżnienia na pierwszy rzut oka od prawdziwego ognia ...

Skoro takie świetne wszystko, to weź i wprost propaguj kominy 14x14 cm jako najlepsze do kominków ... tylko zaznacz że najlepiej się podłącza do nich kominki "wełniane" :p (wybacz dygresję).

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słówko o wilgotności teraz.

 

Nie wiem skąd czerpiesz informacje o sposobie pobierania powietrza przez

moje domowe kominki. Są nieprawdziwe.

 

Właśnie tak sobie to wymyśliłem jak udowadniasz. Mimo zastosowania w 100%

szczelnych palenisk doskonałej jakości, z możliwością podłączenia powietrza z

zewnątrz (również ze 100% szczelnością), nie zrobiłem tego. Kominki miały

służyć jako element wentylacji. Ciąg kominowy robiący jako wentylator

wyciągowy - super idea. Szczególnie, że u mnie jedno palenie to pobór powietrza

ograniczony do 1 - 1,5 godziny. Przy dwóch paleniach na dobę i założeniu, że

przepustnica tylko przez część tego czasu otwarta jest na 80%, pomysł

wydawał się doskonały. Pierwsze sygnały o tym,ze się myliłem pojawiły się

od drewnianych elementów budynku. Podłogi, schody, itp , zaczęły pękać i

wyginać się . Okazało się, ze wilgotność spadła do 40% ( skąd wytrzasnąłeś

te normy 30% !?). Na szczęście jest adam_mk i wszystko jasne. Niestety

mimo zbiorników z wodą , nie mogę uzyskać wilgotności większej niż

40%, bo dopiero wiosną przerobię kanały nawiewne do kominków.

 

Stolarze dają gwarancję na drewno pod warunkiem utrzymania wilgotności na

poziomie ca 60%. Lekarze pozwalają nam na więcej, ale 30 - 40% to

katastrofa dla organizmu. Oczywiście człowiek wytrzyma wszystko.

 

:):):) - też umiem.

 

No to bez :)

 

Jeżeli chodzi o źródło poboru powietrza Twoich kominków- to wybacz założenie wynikało z logiki zastosowania wkładu. No cóż , przestaje mnie to wszystko dziwić. Boguś ogrzewał fragment domu kominkiem , teraz cały ...... Pewnie CO węglowe też zlikwidował...... Nie chce mi się szukać , czegoś , z czego by mogło wynikać coś innego..... Przepraszam , mój błąd.

 

Jeżeli chodzi o wilgotność względną powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych to polecam podręcznik akademicki H. Rietschel w tłumaczeniu prof. Witolda Kalmera ( stare ale jare ) , a nie gwarancje stolarskie. Co więcej podobne wskazania wilgotności występują w budownictwie mieszkaniowym z lat 1912-2000 (te znam ) .

Znam również rady innych lekarzy ,że aby podwyższyć wilgotność wzg. oraz komfort życia należy obniżyć temperaturę w pomieszczeniach do 18C ( powiedz to kobietom ) Stolarze też nieźle namieszali, głównie z powodu coraz gorszej jakości drewna oraz wprowadzenia na rynek gatunków egzotycznych( tropikalnych ) , które wymagają w większości sauny( wiem z autopsji - jeden gatunek się rozsechł, drugi nie, a stary modrzew okazał się idealny )

 

Wracając do kominów , to myślałem ,że wiesz ,że ważniejsze jest podciśnienie , jakie wytwarza a nie przekrój. Zbyt często spotykałem się z idealnymi przekrojowo kominami, oraz prawidłowo usytuowanymi, które nie chciały ciągnąć ( np. 36x26 cm x 7mb + 60 cm ponad kalenice ) Dlatego polecam zwiedzić stare kamienice lub domy albo zaufać zaprzyjaźnionemu kominiarzowi niż straszyć ( oj, lubicie to robić )

 

Poza tym , jeżeli twierdzisz ,że potrafiłbyś podłączyć takie palenisko do fi 120, to dlaczego zakładasz,że kolega Dawidowski nie znajdzie w okolicy fachowca równej klasy????? Ja kilku tam takich znam .

 

pzdr.

 

ps. Jeżeli chcesz zwiększyć wilgotność wzg. powietrza w swoim domu to albo intensywne , sztuczne nawilżanie albo ograniczenie prawidłowej wymiany powietrza ( stermosowanie ) lub pogodzenie się z przyrodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Bader ... litości ... ludzie czytają ...

Ci sami ludzie "czasami" drzwi otwierają w swoich kominkach, choćby po to żeby drewno do nich włożyć ...

W opowieściach i tak mnie nie pobijesz bo "peleciakowy" piecyk to se można do rurki fi 80 mm podpiąć i będzie hulał że aż huczeć będzie ... a biokominki to tak w ogóle można bez komina i też jest cacuś-glancuś. No nie mówiąc już o zjawiskowych ostatnio i "nawetgrzejących" elektrycznych atrapach nie do odróżnienia na pierwszy rzut oka od prawdziwego ognia ...

Skoro takie świetne wszystko, to weź i wprost propaguj kominy 14x14 cm jako najlepsze do kominków ... tylko zaznacz że najlepiej się podłącza do nich kominki "wełniane" :p (wybacz dygresję).

Pozdrawiam.

 

Nie propaguje średnic kominów a jedynie rozsądek.

 

I nie porównuj peleciaka do tego :D

pzdr

 

ps. nota bene do małych średnić świetnie pasują " przewietrzone " :p ( również wybacz )

920.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

I co ? Takiego smoka podpiął byś do komina 14x14 czy nawet 16x16 ...?

Widziałeś Milę? Ten Twój "godin" czy też "filip" ma jeszcze prawie raz większą powierzchnię drzwi niż ona ...

Pomału tracę wiarę w Ciebie ... :rolleyes:

Pozdrawiam.

 

Po wykładzie o wpływie kształtu przewodów dymowych na ciąg ( bardzo dobry- dzięki :) ) powinieneś wiedzieć ,że to samo tyczy się budowy paleniska. Fakt- u giermańców te kanciaste skrzynki, w co lepszych wersjach zakończone czymś a la wieżyczka z bunkra nie za bardzo sprawdzają się :p

Wkład ze zdjęcia , mimo że do najlepszych ( jeżeli chodzi o grzanie ) nie należy ma konstrukje przypominającą dymarkę z odpowiednią pojemnością czopucha i czymś ,co często ignorujecie- w miarę przyzwoicie wykonanym deflektorem, który działa ( jak każdy def. ) dwukierunkowo.

pzdr.

 

ps. Milę wiele razy montowałem, a wielkością jest ponad dwa razy mniejsza ( biorąc pod uwagę kształt )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie macie jeszcze jakieś propozycje odnośnie wkładu dla mnie ? Myślałem o tarnavie professional max 18 image - i to narazie jedyny wybór, bo dovre 2176 cbsc odpada ze względu na dużą ilość złych opinii. Przypominam że ogranicza mnie średnica czopucha fi 160 oraz budżet w jakimś tam stopniu (bo i tak nie umiem nic znaleść co by miało fi 160 i było lepsze od tarnavy).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

No to kupiłem - kominek tarnava Profesional max image 15 kW dokupiłem też żeliwny radiator (niby 2kW)

 

Natomiast mam problem z podłączeniem go do komina. Kominek ma czopuch 160 mm i takie też mam rury i komin, natomiast rura nie chce mi wejść do czopucha komina gdyż rura ma dz 165 natomiast komin dw 162 i teraz nie bardzo wiem co zrobić: szlifować czopuch komina ceramicznego (kamieniem na wiertarce) czy zastosować redukcje (170 - 150) tylko nie umiem takiej kupić robią takie na zamówienie ?, a znowuż o komin boje się że pęknie.

 

Co do DGP to zaszły pewne zmiany co do ilości kanałów - zamiast 4 rozdzielanych na 2, robiłem 8 - osobnych.

DGP%2520ostateczny.jpg

 

Kanały już rozłożone płaskie 50x150 z izolacją tam gdzie są anemostaty w suficie zastosowałem przejście z kanału na rurę 150. Tam gdzie są kratki skorzystałem z kształtek 150x50 kratki mają wymiar 210x140. Turbinę dałem BANAN 3 całość śmiga - natomiast jeszcze nie robiłem prób na ciepło i nie wiem czy dmucha wystarczająco. Jeśli dmuchałoby zbyt słabo zawsze można odłączyć mniej potrzebne kanały.

 

Trochę to miejsca zajmuje - myślę o tym żeby w późniejszym czasie zmienić rury spiro na kształtki

20120318416.jpg

 

Kanały z którymi miałem najwięcej problemów

20120318428.jpg

 

Tak wygląda w styropianie

20120318422.jpg

Edytowane przez Dawidowski_ok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Witam. Odświeżę trochę temat, aby nie zakładać nowego. Chciałbym się dowiedzieć jakiej średnicy ruru najlepiej zastosować do DGP. Będę robił podwieszany sufit i chciałbym już zamontować taką rurę do jednego z pomieszczeń.

Dawidowski_ok jak tam Twój kominek o rozprowadzenie powietrza po domu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...