Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Budowa DGP - krok po kroku - projekt, instalacja, użytkowanie.


Dawidowski_ok

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 78
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam. Właśnie tak myślałem, jednak nie za bardzo mogę obniżyć sufit o 15 czy 16 cm, a czy mogę zastosować przewody płaskie 50x150 i zaizilować je wełną do izolacji kominków. Ten kanał będzie maił jakieś 3 m długości i będzie biegł w linii prostej ze załamaniem od kominka i przy wejściu w ścianę do kratki. Czy może jakoś to inaczej rozwiązać.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam jeszcze jedno pytanie, pewnie nie ostatnie. Mianowice chodzi mi o przejście tą rurą do pokoju i podłączenie jej do kratki nawiewnej.

Czy mam bezpośrednio samą rurą przejść przez strop, jakoś ją powyginać, i podłączyć do tej kratki;

czy podchodzę do stropu i tam muszę już zastosować jakies kolana i dopiero do kratki.

 

Szukałem i znalazłem jedynie takie kolana pod kątem 90 stopni, ale przejście z płaskiego kanału na okrągły do kratki

czy są takie aby były okrągłe z jednej i drugiej strony, czy jak pisałem powyginac rurę okrągłą i ją doprowadzić bezpośrednio pod kratkę i czy będzie jak ją podłączyć.

Pozdrawiam i dzięi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam ponownie po dłuższej przerwie - na budowie roboty dużo i niemiałem czasu aby zająć się kominkiem.

 

Teraz jest już po wylewkach i zabieram się za obudowę. Wszystko już przemyślałem i wiem jak chce żeby wyglądała. Proszę was o doradzenie co do szczegółów. No to tak obudowe robię z bloczków ytong 50 mm gr, izolacja od strony kominka to wełna z folia alu 30 mm, odległość wełny od kominka to 50 - 60 mm.

kom1.jpg

 

Kratki zakupiłem na dół 2 szt 300 x 165 mm wymiar wewnętrzny na górę takie same z żaluzjami, do komory jedną sztukę 45 x 165 (wstawię pionowo) i obok będzie jedna z wentylacji. całość będzie wyglądać tak :

kom2.jpg

 

Narazie etap jest wczesny pociągnołem 4 warstwy:

 

20121006947.jpg

 

Zastanawiam się czy dodatkowo izolować za scianką kominka obudowy a ścianąkomina chodzi o obszar zakryklany na czerwono:

kom3.jpg

kom1.jpg

kom2.jpg

kom1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam!

Temat dotyczy projektu do DGP wiec nie będę zakładał nowego wątku ,tylko "podepnę sie" pod już istniejący. W swoim nowo wybudowanym domu mieszkam od kwietnia i najpierw chciałem sprawdzić jak sprawuje się kominek bez instalacji DGP, jednak po rozpaleniu kominka, w salonie i kuchni jest bardzo ciepło,a w sypialniach nawet przy otwartych drzwiach ,tego ciepła brakuje. Dlatego jeszcze przed nadejściem większych mrozów chciałbym poprowadzić instalacje do dystrybucji gorącego powietrza. Wstępnie naszkicowałem projekt mojej instalacji,ale bardzo zależy mi żeby forumowi Fachowcy go ocenili i podzielili się swoimi spostrzeżeniami.

Moja instalacja zakłada...

-Rozprowadzenie ciepłego powietrza do trzech sypialni, łazienki oraz toalety

-Zastosowanie turbiny ANeco (nie wiem czy wystarczy mi 400m3 czy powinienem zastosować 600m3) + regulator obrotów

-Rury prowadzone po poddaszy nieużytkowym, średnicy 150 do ostatnich rozgałęźników,a dalej średnica 125.

-zastosowanie filtra przed turbina, pominiecie bypasow i skrzynki rozdzielczej na rzecz trójników (ze wzgl. na hałas)

-kominek jest już zbudowany w technologii ciepłej, a wkład to austroflamm 65k. Rura do DGP została wyprowadzona na poddasze przy zabudowie kominka.

Z góry dziękuje za wszystkie rady i sugestie

http://img832.imageshack.us/img832/8753/dgpr.jpg[/url]

DGP.jpg

Edytowane przez brombel123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Turbina 600m3 + regulator obrotów.

Zamiast czwórnika zastosowałbym skrzynkę rozprężną (walka z hałasem) - bo miejsce na to jest.

 

Czy chodzi o tego typu skrzynkę?

http://allegro.pl/skrzynka-rozdzielcza-do-dgp-srrs-125-5x125-darco-i2776112632.html

 

Czyli 150/3x125 w miejsce czwórnika miedzy wc, łazienką i sypilanią, natomiast, trójnik między dwoma sypialniami zostaje tak,jak w projekcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy chodzi o tego typu skrzynkę?

http://allegro.pl/skrzynka-rozdzielcza-do-dgp-srrs-125-5x125-darco-i2776112632.html

 

Czyli 150/3x125 w miejsce czwórnika miedzy wc, łazienką i sypilanią, natomiast, trójnik między dwoma sypialniami zostaje tak,jak w projekcie?

 

Trójnik może zostać. Jeżeli zależy Ci na zminimalizowaniu hałasu, to zamiast regulacji na anemostatach w odejściach do sypialni dałbym przepustnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zależy mi na reklamowaniu f-my D. ale za ich najnowszy produkt, czyli turbiny ANeco należą się słowa uznania!

W powiązaniu z regulatorem obrotów, to zestawik dla kojenia naszych uszu.

Faktycznie ANeco to super turbina, podobno bardzo cicha i do tego oszczędniejsza względem AN1, AN2. Myślę ze warto dołożyć parę groszy i zafundować sobie w/w cacko

Trzeba w takim razie zamówić wszystkie elementy, zarezerwować w wypożyczalni otwornice i do dzieła. :)

DZIĘKUJE za wszystkie podpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

schemat DGP.jpgparter1.JPGpiętro1.JPGWitam

Praktyków i teoretyków DGP chciałbym zapytać o zdanie na temat mojego projektu takiej instalacji w domu (120-130 m2) bez poddasza. A że kominek jest położony w niekorzystnym miejscu - róg salonu - nie mogę wykorzystać samej grawitacji. Chodzi mi głównie o problem umieszczenia turbiny w miejscu, które będzie stosunkowo łatwo dostępne (filtr) i wyeliminowanie zbędnych hałasów. W związku z tym chciałbym zainstalować wentylator w garażu, pod stropem dzielącym salon z garażem i dalej wyprowadzenie instalacji do mieszkania i rozprowadzenie jej do poszczególnych pomieszczeń. Ten zamiar przedstawiłem już w wątku ogólnym. Były pozytywne i negatywne oceny. Może ktoś z Was ma takie rozwiązanie lub je gdzieś widział w działaniu? Proszę więc o zainteresowanie i rady. Jeżeli taki układ będzie sprawny, Waszym zdaniem. to będę miał kilka bardziej szczegółowych pytań. A może nasuną się Wam lepsze rozwiązania? Zamieszczam schematyczne rysunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Praktyków DGP Może ktoś z Was ma takie rozwiązanie lub je gdzieś widział w działaniu? Proszę więc o zainteresowanie i rady. Jeżeli taki układ będzie sprawny, Zamieszczam schematyczne rysunki.

@andrzejpiotr

Taki układ ma prawo zadziałać i zadziała,trzeba tylko odpowiednio zmontować:

1. wymontować termostat z turbiny,i zamontować tak jak pokazałem na rysunku kolor różowy, w kolanie(kolor zielony)

2. komorę konwekcyjną przesklepić(kolor niebieski),tak żeby zmieściło się kolano zasilające turbinę.(kolor zielony)

3.rurę zasilającą turbinę opuścić ok.20cm poniżej dolnej krawędzi kratki (kol żółty)

Dalej (za turbiną) według uznania i gustu,rury pochować,parter można zasilić od dołu jeżeli jest taka możliwość.

Mam takie rozwiązania niekonwencjonalne na swoim koncie ,działają od kilku lat bez żadnych problemów.

Pozdrawiam Rikmen

schemat DGP.jpg

Edytowane przez Rikmen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rikmen bardzo dziękuję za rzeczową i konkretną pomoc.

Będę dalej drążył temat:

1. turbina - jakiej wydajności zastosować? Może polecisz konkretny model

2. filtr - dedykowany do danej turbiny, czy inny najlepiej spełniający to zadanie?

3. termostat - możezastosować reg. obrotów z sondą temp., wiem z wcześniejszych postów i opisów turbin, że można ustawić wew. termostat na min. (5-10 st. C ale to może być za wysoka nastawa - zimny garaż), ale czy można zupełnie wyłączyć ten czujnik w turbinie (nie tracąc gwarancji) żeby pracą sterował tylko regulator obr.?

4. kolano na rurze zasilającej - jeśli dobrze rozumiem jest to kolanoa 180 st. , czy wówczas nie będą zbyt duże opory? a gdybym zastosował w okapie kratkę z żaluzją i w trakcie pracy całego systemu DGP zasłaniał ją (bo przy otwartej kratce i wyłączonej turbinie mógłbym grzać tylko salon - rekreacyjnie) , to może rurę zasilającą wyprowadzić (bez kolana) wysoko - pod sklepienie komory (rura spalinowa jest wprowadzona do komina ok. 0,5 m od sufitu i tutaj powietrze jest najbardziej nagrzane)

5. rura zasilająca, kolano - z jakiego materiału, z izolacją czy bez?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pkt 1. Turbina Kom-600; AN-2 fi 150http://allegro.pl/turbina-kominkowa-an2-600m3-h-darco-lublin-i2937710114.html

Pkt 2.Filtr skrzynkowy-(rozpinany łatwy dostęp do wkładki,obsługi)http://allegro.pl/filtr-skrzynkowy-fi-150-firmy-kratki-i2952201367.html

Pkt 3.Dodatkowy termostat koszt ok. 30 zł. http://allegro.pl/termostat-do-wentylator-turbina-kominkowa-kominek-i2949021190.html

Pkt 4.Tak 180*

Pkt 5.Rura spiro, kolano sztywne stal KO, ocynk , czarne ect.

Nad sklepieniem izolacja,jeżeli w kanale za kominkiem w ścianie również izolacja,żadnych żaluzji w kratkach na czopuchu.

Pozdrawiam Rikmen.

Edytowane przez Rikmen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Początkowy odcinek instalacji mamy chyba omówiony. Ponownie dziękuję za rzeczowość i cierpliwość.

Mam jeszcze pytanie dotyczące podłączenia kominka do komina. Co sądzisz o wykorzystaniu rury spalinowej z radiatorem. Znalazłem takie w ofercie np. Darco, Bertrams. Czy faktycznie zwiekszają sprawność kominka?

A teraz dalszy odcinek DGP:

1. Z turbiny wychodzę termofleksem fi 150 i jeżeli uda sie, to bez pomocy kolan przechodzę przez ścianę do sąsiedniej piwnicy i od razu pionow przez strop do przedpokoju. A jeżeli kolana będą niezbędne, to jakie. Oczywiście 90* ocynk, ale czy są o łagodnych łukach (jak się nazywają), czy tylko jeden rodzaj?

2, W przedpokoju przy podłodze planuję pierwszy anemostat (an 1). Czyli w tym miejscu muszę zamontować trójnik np. typu T 150/150/125 i bezpośrednio do niego montuję anemostat? Przewód w mieszkaniu będzie obudowany płytą g-k. Czy jeżeli płyta przylega do rury i trójnika to da się zamontować kratkę/anemostat tak że jest zlicowany z płytą g-k? Może są jakieś specjalene trójniki z wąskimi kołnierzami (jak się nazywają)?

3. Dalej w górę i pod sufitem w prawo (kolano?), potem ok. 1 m i trójnik T 150/150/125 (?) i krótkim przewodem termofl. 125 wchodzę do pokoju P2 i przy podłodze instaluję anemostat (an4). W pokoju P1 nie planuję anemostatu bo tu przebiega komin.

4. Ok. 3 m, przejście przez ścianę do jadalni i dochodzę do miejsca gdzie fi 150 rozdziela sie na dwie nitki fi 125. Przy czym fi 150 jest prostopadłe do fi 125. Co zastosować w tym punkcie? Coś co nie jest zbyt duże. Tak żeby od strony jadalni dało się zabudować płytą g-k na równi z przewodami fi 125.

5. Patrząc od str. jadalni - w prawo fi 125 ok. 0,5 m i trójnik T 125 (?) i w nim anemostat (an2, chyba że ten anemostat zamontować w trójniku/skrzynce w miejscu rozdzielenia fi 150/125?), i dalej fi 125 ok. 2 m i przejście przez strop do P3. Czy tu zastosować kolao 90*? Wyprowadzenie byłoby w podłodze w rogu pokoju (an5). Kratka czy anemostat?

6. W lewo ok. 3 m (kuchnia) dochodzę do ściany zewn, i przez strop przechodzę do P4 i podobnie jak w P3 wyjście w rogu w połodze i pytanie jw. Z an3 (w kuchni) chyba zrezygnuję, bo jak zauważyli inni forumowicze, jest blisko kratki wentylacyjnej i ciepłe powietrze uciekało by na zewnątrz.

Proszę przeanalizuj ten opis, opierając się na schemacie i wyraź swoje zdanie. Szególnie zależy mi na dobór odpowiednich kształtek, rozdzielazy, trójników, anemostatów, kratek. Zaproponuj konkretne modele, firmy itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...