Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna - jak to jest


Recommended Posts

Witam

 

Zakładam nowy temat bo w pozostałych panuje niezły bałagan i nie sposób przez nie przebrnąć.

 

Proszę o opinie użytkowników wentylacji mechanicznej w domach jednorodzinnych o opinie i odpowiedź - warto było zainwestować w wentylację czy nie? Proszę o same oceny,bez jałowych dyskusji tak by ten temat mógł być pomocny dla osób zastanawiajacych się nad ww. instalacją. Proszę również o informację czy hałas pracującej wentylacji jest w Waszych domach do przyjęcia - czy macie z tym problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 230
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Warto.

 

Brak wilgoci w domu

 

caly czas swieze powietrze w calym domu

centrali nie slychac (stoi w piwnicy)

nawiew slychac tylko na 3 biegu - ale ten jest uzywany tylko podczas imprez wiec wtedy go nie slychac :p

 

No dobrze ale co jeżeli w domu nie ma piwnicy i strychu a jedyne miejsce gdzie może stać WM to pomieszczenie gospodarcze sąsiadujące z salonem? Co z hałasem. Druga sprawa to jakie masz ogrzewanie w domu? Ile kosztowała Cię WM?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto. Świeże powietrze przez cały rok w domu jest bezcenne. Nie musi pizgać zimnym przez szpary, nawiewniki, czy kratki ze wstecznym ciągiem. W domu nie mia wilgoci, zaparowanych szyb, zaduchu itd. Gdy idę gdzieś, gdzie są szczelne okna i wentylacja grawitacyjna, to odczuwam bardzo dużą różnicę. Całkowicie bezgłośna na użytecznych prędkościach, na max nigdy nie puszczam, bo nie ma potrzeby. Max to u mnie ponad 400m3/h wg. instrukcji.

Sama centrala jest cicha i spokojnie można ją umieścić w pomieszczeniu obok salonu. Centrala powinna być dobrze wygłuszona i zaizolowana przez producenta (chyba że jest lipna). Ewentualny szum łożysk wentylatorów może się roznosić po sztywnych rurach spiro, jeśli takich używamy i nie oddzieliliśmy ich od centrali za pomocą tłumika, czyli np. 2 m miękkiej rury flex - takiej rozbijającej dźwięk. Hałas może powodować źle wykonana instalacja, czyli zrobiona na rurach o zbyt małej średnicy.

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuje PC w domu. Za wygoda i względnie niskie koszty eksploatacji. Przeciw wysokie koszty montażu. Nie interesowałem się dotychczas WM w połączeniu z PC. Wykonawcy przekonują, że nie ma sensu inwestować w nadmierne ocieplenie budynku bo koszt eksploatacji PC jest proporcjonalny do ocieplenia. Czym lepiej ocieplony budynek tym dłużej zwraca się koszt inwestycji. Czyli PC będzie jedynym źródłem ciepła + kominek ale bez PW. Pytanie moje czy posiada ktoś z Państwa takie rozwiązanie - PC + WM? PS. Nie otrzymałem odpowiedzi na temat kosztów WM.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuje PC w domu. Za wygoda i względnie niskie koszty eksploatacji. Przeciw wysokie koszty montażu. Nie interesowałem się dotychczas WM w połączeniu z PC. Wykonawcy przekonują, że nie ma sensu inwestować w nadmierne ocieplenie budynku bo koszt eksploatacji PC jest proporcjonalny do ocieplenia. Czym lepiej ocieplony budynek tym dłużej zwraca się koszt inwestycji. Czyli PC będzie jedynym źródłem ciepła + kominek ale bez PW. Pytanie moje czy posiada ktoś z Państwa takie rozwiązanie - PC + WM? PS. Nie otrzymałem odpowiedzi na temat kosztów WM.

co oznacza nadmierne ocieplenie? warto poczytać to jeśli chodzi o PCi

http://forum.muratordom.pl/showthrea...5%BCenia-uwagi.

http://forum.muratordom.pl/showthrea...-PC-i-dlaczego

http://forum.muratordom.pl/showthrea...%85-pomp%C4%99

http://forum.muratordom.pl/showthrea...5%82a-Ecopower

Edytowane przez zieli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Proszę również o informację czy hałas pracującej wentylacji jest w Waszych domach do przyjęcia :

WIESZ o czym piszesz?

WIDZIAŁEŚ to gdzieś kiedyś?

ZASTANAWIASZ SIĘ czy grawitacyjna czy mechaniczna?!!!

 

Jak nie masz gdzie tego obejrzeć to byś co poczytał na temat...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuje PC w domu. Za wygoda i względnie niskie koszty eksploatacji. Przeciw wysokie koszty montażu. Nie interesowałem się dotychczas WM w połączeniu z PC. Wykonawcy przekonują, że nie ma sensu inwestować w nadmierne ocieplenie budynku bo koszt eksploatacji PC jest proporcjonalny do ocieplenia. Czym lepiej ocieplony budynek tym dłużej zwraca się koszt inwestycji. Czyli PC będzie jedynym źródłem ciepła + kominek ale bez PW. Pytanie moje czy posiada ktoś z Państwa takie rozwiązanie - PC + WM? PS. Nie otrzymałem odpowiedzi na temat kosztów WM.

 

Bluenet,

 

U mnie koszt wentylacji 33.000zeta (rekuperatory.pl), centrala 550m3/h

Mam PC (odwierty 2x120m), 100% podlogowki (220m2), kominek z PW (z plaszczem dlatego, ze kominek moze grzac grzejniki w piwnicy i garazu)

Ocieplenie dachu – 20cm piana zamknietokomorkowa

Ocieplenie scian – 20cm styro grafitowe

Okna 3 szybowe

Gdyby nie to, ze w domu zamontowana jest klimatyzacja wyszedlby mi dom pasywny (wg certyfikatu energetycznego). Nigdy przy budowie domu nie zastanawialem sie czy cokolwiek sie ‘zwroci’ po prostu teraz mam kase to wladowalem ja w dom i tyle - kto wie co bedzie pozniej.

 

ale najbardziej zadowolony jestem z reku. kiedys czytalem ze najlepiej kogos przekonac do reku wprowadzajac go rano do sypialni w ktorej pracuje WM :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blue,,

 

calosc robil viessmann

 

tj.

pompa ciepla kompaktowa z 220l CWU

panel solarny prozniowy 2m2 (nawet dzisiaj przy -12 na dworzu panel 'daje' 75 stopni!!!)

220m2 podlogowki, styropian systemowy 3cm,

bufor 750l (z wezownica do ktorej jest podpiety kominek - dlatego bufor)

odwierty,

cala hydraulika ciepla/zimna woda, kanaliza (a w domu sa 3 lazienki + pralnia), stelaze podtynkowe pod wc itp.

stacja uzdatniania wody

uruchomienie

 

calosc 108 tys brutto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja poprosiłbym o Was o namiary na dobrych wykonawców WM, działających w okolicach Warszawy. Prosiłbym o namiary na priva. Będe wdzięczny. Pozdrawiam

 

koziol

 

ja moge polecic http://www.rekuperatory.pl

 

naprawde solidna firma. moze i jest jedna z najdrozszych ale wszystko jest zrobione porzadnie i na dobrych materialach. ekipa po sobie sprzata, smieci zabiera a to tez dzisiaj wazne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blue,,

 

calosc robil viessmann

 

tj.

pompa ciepla kompaktowa z 220l CWU

panel solarny prozniowy 2m2 (nawet dzisiaj przy -12 na dworzu panel 'daje' 75 stopni!!!)

220m2 podlogowki, styropian systemowy 3cm,

bufor 750l (z wezownica do ktorej jest podpiety kominek - dlatego bufor)

odwierty,

cala hydraulika ciepla/zimna woda, kanaliza (a w domu sa 3 lazienki + pralnia), stelaze podtynkowe pod wc itp.

stacja uzdatniania wody

uruchomienie

 

calosc 108 tys brutto

 

Dobra cena. Poprosiłem lokalnego przedstawiciela Viessmana o wykonanie kosztorysu dla mojego domu. Czekam 2 tyg....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...