Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna - jak to jest


Recommended Posts

No właśnie podobno czasem potrafi być ale ja jej nie widziałem ;-) Grunt jest piaszczysty ale chłopaki co kanalizację kładli mówią że wodę na pół metra widzieli czasem. Ja kopiąc szambo latem w poprzednim domu na 2m miałem jeziorko. Chyba lepiej nie ryzykować, zobaczę jak będę robił na wiosnę wodociąg w drodze. Chyba na wiosnę to woda najwyżej ... tak myślę. W sumie to nie chciałem robić GWC ale teraz zastanawiam się jednak nad GWC bez reku zamiast samego reku. Choć jednak jak na razie tylko myślę .. w końcu reku kosztuje więcej ale zabawy z nim dużo mniej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 230
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

bitter.Policzyłeś prawie dobrze. W złotówkach to jest 4-5PLN/dobę.Od tego musisz odliczyć energię elektryczną do napędu wentylatorów i do nagrzewnicy wstępnej.Jeżeli doliczysz amortyzację to ...GWC rurowe ma sens tam,gdzie wody gruntowe są głęboko.Jeżeli u ciebie wody są płytko,to odpuść sobie GWC i zainwestuj w reku.Z GWC nie jest zabawy więcej niż z reku,wręcz odwrotnie,ale należy o tym pomyśleć na etapie projektowania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bitter napisał:

W sumie to nie chciałem robić GWC ale teraz zastanawiam się jednak nad GWC bez reku zamiast samego reku.

 

To tak jak ja haha.Tyle ,że ja wyłącznie GGWC.Same problemy z tym reku.6-8tys a tu się wykrapla,tam zamarza i przy tej cenie zacznie zarabiać po 30latach,a wtedy trza go będzie wymienić ,więc nie zwróci się nigdy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bitter.Policzyłeś prawie dobrze. W złotówkach to jest 4-5PLN/dobę.Od tego musisz odliczyć energię elektryczną do napędu wentylatorów i do nagrzewnicy wstępnej.Jeżeli doliczysz amortyzację to ...GWC rurowe ma sens tam,gdzie wody gruntowe są głęboko.Jeżeli u ciebie wody są płytko,to odpuść sobie GWC i zainwestuj w reku.Z GWC nie jest zabawy więcej niż z reku,wręcz odwrotnie,ale należy o tym pomyśleć na etapie projektowania.

 

34kWh to nie jest 4-5 pln na dobę tylko kilkanaście złotych a to już duży koszt - chyba, że coś źle policzyłem

 

A co do GGWC to dlaczego nikt nie zastosował jeszcze dodatkowej nagrzewnicy na wylocie z wentylacji włączonej szeregowo w obwód z nagrzewnicą wejściową? W ten sposób można odzyskać ciepło z powietrza wywiewanego. W przypadku kiedy zastosujemy dwie nagrzewnice i GGWC to możemy już kompletnie darować sobie rekuperator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A co do GGWC to dlaczego nikt nie zastosował jeszcze dodatkowej nagrzewnicy na wylocie z wentylacji włączonej szeregowo w obwód z nagrzewnicą wejściową? W ten sposób można odzyskać ciepło z powietrza wywiewanego. W przypadku kiedy zastosujemy dwie nagrzewnice i GGWC to możemy już kompletnie darować sobie rekuperator.

mam taki rekuperator z dwóch klimakonwektorów kanałowych, dawno o tym pisałem ...

razem z GWC robi ok. 80% sprawności

 

mało tego ten sam wymiennik na wylocie poza sezonem grzewczym podgrzewa mi wstępnie zimną wodę w specjalnym zbiorniku do ok.22*, z niego jest zasilana cała instalacja w domu...

dzięki temu znacznie spadło mi zużycie energii na podgrzanie CWU;)

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do GGWC to dlaczego nikt nie zastosował jeszcze dodatkowej nagrzewnicy na wylocie z wentylacji włączonej szeregowo w obwód z nagrzewnicą wejściową? W ten sposób można odzyskać ciepło z powietrza wywiewanego. W przypadku kiedy zastosujemy dwie nagrzewnice i GGWC to możemy już kompletnie darować sobie rekuperator.

 

Zacytuje sam siebie bo czasem sam siebie zaskakuję ;-) Przeca takie rozwiązanie to jest właśnie domowej roboty rekuperator. Niech mnie kto oświeci po co robić glikolowe GWC skoro z wywiewu reku i tak wychodzi plus naście stopni zimą? Nie lepiej zastosować dwa wymienniki lamelowe, jeden na wywiewie drugi na nawiewie, sprząc je pompką i mamy domowej roboty rekuperator ... jaką to będzie miało wydajność? Po co grzebać się z glikolem pod ziemią jak wywiewane powietrze ma dość ciepła do ogrzania wchodzącego i nic zamarzać nie powinno itp?

 

Wynalazłem koło czy to ma sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacytuje sam siebie bo czasem sam siebie zaskakuję ;-) Przeca takie rozwiązanie to jest właśnie domowej roboty rekuperator. Niech mnie kto oświeci po co robić glikolowe GWC skoro z wywiewu reku i tak wychodzi plus naście stopni zimą? Nie lepiej zastosować dwa wymienniki lamelowe, jeden na wywiewie drugi na nawiewie, sprząc je pompką i mamy domowej roboty rekuperator ... jaką to będzie miało wydajność? Po co grzebać się z glikolem pod ziemią jak wywiewane powietrze ma dość ciepła do ogrzania wchodzącego i nic zamarzać nie powinno itp?

 

Wynalazłem koło czy to ma sens?

 

taki rekuperator ma ok.50 - 55% sprawności bez GWC

mam takie cudo u siebie na strychu spięte z GWC robi 80%

poza sezonem grzewczym wymiennik wylotowy podgrzewa mi wstępnie zimną wodę do ponad 20*

w bilansie całego roku prąd do napędu mam gratis:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech mnie kto oświeci po co robić glikolowe GWC skoro z wywiewu reku i tak wychodzi plus naście stopni zimą? Nie lepiej zastosować dwa wymienniki lamelowe, jeden na wywiewie drugi na nawiewie, sprząc je pompką i mamy domowej roboty rekuperator ... jaką to będzie miało wydajność? Po co grzebać się z glikolem pod ziemią jak wywiewane powietrze ma dość ciepła do ogrzania wchodzącego i nic zamarzać nie powinno itp?

 

Wynalazłem koło czy to ma sens?

gratuluję, wynalazłeś rekuperator!

 

a tak poważniej to tak ciepłe powietrze masz na wyrzutni tylko w dwóch przypadkach

1. bo z czerpni idzie też ciepłe (gwc nomen omen)

2. bo masz gówniany rekuperator, który zamiast ciepło odzyskiwać to wyrzuca

 

chyba odpowiedziałem od razu też po co robić ten gwc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kangax ja rozpatruję taką instalację BEZ rekuperatora. W takim przypadku dodatnia temperatura na wywiewie jest ZAWSZE bo przecież z domu wyrzucamy ciepłe powietrze. A gdy rozpatrzymy rekuperator nawet dobry to jaka jest temperatura wyrzucanego powietrza? Z tego co czytam to ZAWSZE dodatnia i to nierzadko powyżej 10 stopni. Więc znów zapytam, nawet stosując rekuperator z którego wychodzi plusowa temperatura to po co GWC? Zamiast tego druga nagrzewnica na wylocie i heja - odzyskujemy to pozostałe ciepłe powietrze i służy nam ono do podgrzania nagrzewnicy wejściowej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdy rozpatrzymy rekuperator nawet dobry to jaka jest temperatura wyrzucanego powietrza? Z tego co czytam to ZAWSZE dodatnia i to nierzadko powyżej 10 stopni..

nie wiem gdzie to czytałeś, na zewnątrz -20 wewnątrz 20, nawet mała sprawność 50% da ci na nawiewie 0, skąd więc te kilkanaście na plusie w wyrzutni?

tylko w wyrzutni wm bez odzysku, w tym wypadku słowo "rekuperator" nie ma racji bytu

 

wymyśliłeś by (technicznie jakkolwiek, rodzaj wymiennika dowolny) ciepło z wyrzutu wykorzystać do podgrzania czerpanej strugi, -> wymyśliłeś rekuperator

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bitter

No to weź sobie dwie nagrzewnice za 1500 zł sztuka, do tego zamontuj pompę glikolu za 500 zł (jeśli ma być energooszczędna), do tego armatura hydrauliczna za minimum 500 zł, dalej sekcja wentylatorów: jakieś dwa w miarę nie najgorsze za 500 zł sztuka, do tego obudowa z blachy za kilka stówek, do tego izolacja z wełny za stówkę, do kompletu dwa filtry wlotowy i wylotowy na skrzynkach zewnętrznych i w efekcie masz kiepawy rekuperator o bardzo słabym odzysku, zajmujący pół strychu, bez sterowania, za to kosztujący więcej niż o niebo lepszy i oszczędniejszy firmowy sprzęt :-)

Pewnie myślisz, że sklecisz to za dwie stówy, no to powodzenia życzę.... Dzisiaj samej armatury towarzyszącej do układu solarnego wmontowałem za 3k, a właściwie najdroższą rzeczą była rura za tysiaka, potem naczynie za dwie stówy i cała masa dupereli za kilkadziesiąt zł. Licząc na pałę powinno wyjść ok. 1500 zł, a wyszło 2x tyle - i tak jest zawsze! To tylko tak się wydaje, że samemu wyjdzie tanio. Nie wyjdzie, chyba że totalną chałę odwalisz..

Pewnie że można się bawić, tylko po co....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bitter

No to weź sobie dwie nagrzewnice za 1500 zł sztuka, do tego zamontuj pompę glikolu za 500 zł (jeśli ma być energooszczędna), do tego armatura hydrauliczna za minimum 500 zł, dalej sekcja wentylatorów: jakieś dwa w miarę nie najgorsze za 500 zł sztuka, do tego obudowa z blachy za kilka stówek, do tego izolacja z wełny za stówkę, do kompletu dwa filtry wlotowy i wylotowy na skrzynkach zewnętrznych i w efekcie masz kiepawy rekuperator o bardzo słabym odzysku, zajmujący pół strychu, bez sterowania, za to kosztujący więcej niż o niebo lepszy i oszczędniejszy firmowy sprzęt :-)

Pewnie myślisz, że sklecisz to za dwie stówy, no to powodzenia życzę.... Dzisiaj samej armatury towarzyszącej do układu solarnego wmontowałem za 3k, a właściwie najdroższą rzeczą była rura za tysiaka, potem naczynie za dwie stówy i cała masa dupereli za kilkadziesiąt zł. Licząc na pałę powinno wyjść ok. 1500 zł, a wyszło 2x tyle - i tak jest zawsze! To tylko tak się wydaje, że samemu wyjdzie tanio. Nie wyjdzie, chyba że totalną chałę odwalisz..

Pewnie że można się bawić, tylko po co....

dziwne...

mi udało się to wszystko zrobić za 2k z dodatkowym zbiornikiem i wypasionym dedykowanym sterownikiem...

plus 3k za GWC

za pięć koła mam nie zamarzający rekuperator o sprawności ok. 80% z namiastką chłodzenia latem i praktycznie zerowe koszty napędu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem gdzie to czytałeś, na zewnątrz -20 wewnątrz 20, nawet mała sprawność 50% da ci na nawiewie 0, skąd więc te kilkanaście na plusie w wyrzutni?

tylko w wyrzutni wm bez odzysku, w tym wypadku słowo "rekuperator" nie ma racji bytu

 

wymyśliłeś by (technicznie jakkolwiek, rodzaj wymiennika dowolny) ciepło z wyrzutu wykorzystać do podgrzania czerpanej strugi, -> wymyśliłeś rekuperator

 

Nie mogę się dokopać niestety danych temperatury wywiewanego powietrza z średnich rekuperatorów. Jeżeli rzeczywiście temperatura spada poniżaj kilku stopni w plusie to nie da się już tego wykorzystać jeżeli natomiast jest w okolicach min plus pięć to nie ma najmniejszego sensu robić gwc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...