Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna - jak to jest


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 230
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wracajać po raz kolejny do tematu :welcome:

Czy jest na forum ktoś, kto jest użytkownikiem a nie wykonawcą czy dystrybutorem WM (reku) w połączeniu z PC? Prosze o opinię z eksploatacji, obsługi, kosztów utrzymania, walorów, zalet i wad. Chętnie dopytam o szczegóły techniczne.

 

I po co te złośliwości? Ścigacie się na ilość wpisanych postów czy to takie hobby? Pytanie było konkretne. Jeżeli odpowiedź jest w innym wątku proszę link. Macie coś do powiedzenia Arturo i Compi w temacie WM (reku) + PC oprócz nic nie wnoszących wycieczek personalnych to chętnie posłucham.

Edytowane przez bluenet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I po co te złośliwości? Ścigacie się na ilość wpisanych postów czy to takie hobby? Pytanie było konkretne. Jeżeli odpowiedź jest w innym wątku proszę link. Macie coś do powiedzenia Arturo i Compi w temacie WM (reku) + PC oprócz nic nie wnoszących wycieczek personalnych to chętnie posłucham.

Gdybyś czytał dokładnie to zauważyłbyś że post skierowany do Ciebie był pierwszym( z kilku) typowo personalnym. Tracisz czas, więcej go musisz poświęcić na czytanie niż na pisanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracajać po raz kolejny do tematu :welcome:

Czy jest na forum ktoś, kto jest użytkownikiem a nie wykonawcą czy dystrybutorem WM (reku) w połączeniu z PC? Prosze o opinię z eksploatacji, obsługi, kosztów utrzymania, walorów, zalet i wad. Chętnie dopytam o szczegóły techniczne.

 

Jestem! od roku mieszkam w domu z WM z reku + GWC + pc. Moim zdaniem warto - plusy -

1.świeże powietrze nawet rano w sypialni, gdzie śpią 2 osoby + dziecko

2.przy temp. zewn. tak jak dzisiaj -20 nawiewane powietrze ma temp. + 9 ( może trochę mało, ale to chyba wina słabo docieplonych kanałów na nieogrzewanym stryszku) - mimo wszystko różnica 29 st.

3.nie parują lustra w łazience ( może mało istotne)

4.rekuperator stoi w pom. gosp. przy salonie i nic nie słychać ( Mistral)

5.nie czuć w domu smrodu jak np sąsiad napali jakimś plastikiem lub oponami

6.podłączyłam do systemu chłodnicę, która latem osusza i schładza powietrze.

7. brak lub minimalne ilości much , komarów itp. - mieszkam na wsi.

Minusy -

1. cena - płaci się za komfort, nie będę dorabiać ideologii, że to się kiedyś zwróci, albo, że komin wentylacyjny kosztuje drożej itp.

2. GWC - sam w sobie jest plusem, ale teraz zrobiłabym jakiś prostszy ( patrz tańszy ) - przy upałach nic a nic nie daje, ale sprawdza się przy mrozach !

3. są takie dni, wiosenno-letnie, niezbyt upalne, z miłym wiaterkiem, kiedy otwieram sobie okna, bo tak jest jednak przyjemniej! Wtedy jest niepotrzebna, ale takich dni dużo w roku nie ma.

4. wymiana filtrów co 3 miesiące

5. beznadziejny sterownik w Mistralu.

6. suche powietrze, ale moi rodzice mają WG i też zimą maja suche.

 

Nie wiem jaki są koszty eksploatacji, ale chyba nie zabójcze, zimą chodzi na 1 biegu, latem na 3-4, ma 7 biegów.

To moje spostrzeżenia, jakbym się jeszcze raz budowała, to na 100 % byłaby WM z reku, tylko może udało by się uniknąć paru błędów wykonawczych!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"To ja zapytam przekornie. Czy jest na forum ktoś, kto .....

 

Dla ułatwienia poczyńmy założenia, aby uniknąć głosów które mogą wnosić mało lub nic do dyskusji:

- bierzemy pod uwagę rekuperator ze średniej półki i wyżej (nie wchodzą w grę samoróbki)"

Dlaczego wyłączasz półkę najwyższą? Urządzenia dedykowane?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam ,piszesz ,że do bieda domku krytego watą WM się w zasadzie nie nadaje (tzn nie będzie działać jak powinno) ale to 95% domów.Czy tego chcesz czy nie.Do tego wybudowanych z mniejszymi lub większymi błędami.Czy tego chcesz czy nie.Tak było ,jest i będzie.NIe każdy się zna,nie każdy potrafi ,nie każdy pilnuje,nie każdy ma możliwość pilnować -powodów są setki.Co wobec tego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, ale przecież nie wyłączam :]

Napisałem półka średnia i wyżej (nie mylić z wyższa) - czyli średnie, dobre, bardzo dobre, itd.

Naturalnie nie popadamy też w skrajności, żeby jakiś oszołom nie napisał, że może być reku ze złota, z wajchami z kości słoniowej i buttonami z masy perłowej bo teoretycznie szejk może sobie taki zamówić, sratatata... Chodzi o ogólnodostępne urządzenia, przystosowane do polskich warunków z normalną gwarancją itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomek131

"NIe każdy się zna,nie każdy potrafi ,nie każdy pilnuje,nie każdy ma możliwość pilnować -powodów są setki.Co wobec tego "

Płakać i płacić i płacić i płakać!

KTO im kazał TAK budować?

SAMI CHCIELI!!!

 

W kółko to samo piszę!

WARTO wiedzieć CO się buduje, JAK ma działać i PO CO.

Taniej się wtedy żyje.

 

Jak się kto nie zna, nie umie, nie pilnuje czy nie może dopilnować to NIECH ZLECI komuś i zapłaci!

Chyba, że NIE CHCE mieć dobrego domu.

Że badziewny, ładnie pomalowany, mu wystarcza.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam mówmy o realiach dobra?" Kto im kazał ,sami chcieli ".

Każdy ,a przynajmniej większość chce jak najlepiej ,dom byle jaki kryty watą wychodzi jak wychodzi.90% inwestorów jest lekarzami,farmaceutami ,muzykami ,nauczycielami -stara się i buduje .I dobrze wiesz,że nikt nie będzie zatrudniał fizyków budowli do każdego domku.A fachowców każdy wybiera najlepszych jakich umie,bo to jego kasa i jego dom.A że ci fachowcy są jacy są, więc mówmy o REALIACH.A realia są takie ,że jak mówisz do bieda domku z waty WM się nie nadaje.Co wobec tego ,jak to 90% domów.CO wobec tego jak ja chce WM a nie chce parteru lub piętrowego.

NIe umiem więc mam zatrudnić? Ilu jest takich którzy umieją? Skoro nie umiem ,to skąd mam wiedzieć,że ten zatrudniony umie i robi dobrze.Mogę zatrudnić ciebie .Ok.Ty wiesz.Ale 90% innych inwestorów już cię nie zatrudni.Mówmy realnie

I jeszcze coś - to jest Twoja praca i hobby.ALe są ludzie ,którzy mają inną pracę i zupełnie inne hobby.Musisz wziąść to pod uwagę,że ich podejście w związku z tym będzie inne.

Zatrudnią fachowców ,najlepszych jakich potrafią i zbudują dom,pokryją go watą ,a potem zatrudnią następnych,najlepszych jakich potrafią by założyli im WM ,ale nie będą nadal wiedzieć ,że ta WM nie nadaje się do bieda domku krytego watą

Edytowane przez tomek131
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jeśli WM montuje firma taka jak moja, to zwraca uwagę inwestora i wykonawców na prawidłowe wykonanie ocieplenia poddasza, dobór okien i przede wszystkim dobre wykonanie folii paroizolacyjnej! Bo to mnie się oberwie na opinii, jak zimą będzie 10% wilgotności w domu.... Zresztą zwykle robię komplet instalacji, i w przypadku wykonania sita mój system grzewczy na minimalistycznym kociołku i na styk dobranych grzejnikach / podłogówkach słabo będzie radził sobie przy -30'C, więc dom MUSI BYĆ wykonany jak Pan Bóg przykazał, i tego też pilnuję. Reklamacji nie mam, więc jak widać niekoniecznie każdy musi spartolić swoją chatę, nawet będąc lekarzem, prawnikiem czy muzykiem. Ale widzę, że niektórzy z góry zakładają, że dom skopcą, więc montują do domku 150 m2 WG i kocioł miałowy 25kW, "bo tak jest taniej"....

Nie budowałeś, nie chodzisz po budowach, więc skąd masz wiedzieć, że każdy inwestor (nawet muzyk) po rozumnym porozmawianiu o energooszczędności zaczyna się tym mocno interesować i jest zainteresowany jak najlepszym wykonaniu swojego domku. A niektórzy, jak naczytają się jeszcze opinii w necie, to zostają można powiedzieć "ortodoksami" energooszczędności, i męczą biednego wykonawcę o każdy szczegół :-)

Edytowane przez Indiana_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam w całej rozciągłości!

Mnie się dupa marszczy jak idę do jakiego fachowca, co ma stosowną PIECZĘĆ (której jak raz ja nie mam) a on mi problem rozwiązuje tak, jak wcześniej swój dom budował - a ja to WIDZĘ!

Nieważne w jakiej branży działa...

To Ty MUSISZ zrozumieć, ze jak się co nogami robi - to wychodzi robota jak Bóg da a najczęściej źle, koślawo!

To, że ktoś bardzo chciał, ale nie umiał - wcale nie może być ŻADNYM usprawiedliwieniem.

Dobrymi chęciami podobno piekło wybrukowano.

Na całe szczęście coraz więcej osób stać na to, aby stwierdzić - chciałbym, ale nie wiem jak to GDZIE się dowiedzieć?

Bywało już i tak, że po rozmowie, która zaczęła się od jakiejś wentylacji budowa stawała na trochę i robiono "nieistotne zmiany" w planach, aby całość działała dobrze.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość z nas buduje 'bieda-domki' i wszyscy chcą mieć dobrze zrobione -banał. Tylko, że często za późno się dowiadują, że techniki powszechnie stosowane można o kant dupy roztłuc. Często - nawet ponoć kumaty i dobrze oceniany w okolicy kierbud nie ma pojęcia o standardach energooszczędnych (np. mój koniecznie chciał ściany szczytowe murować do samej połaci dachu). Pozostaje płakać i płacić, prawda.

Ale nie o to chodzi, aby tylko płakać, zawsze ponoć jest jakieś wyjście (mam nadzieję - poza spychaczem, czasem przez Adama proponowanym). Podpowiedzcie proszę - jak w takim razie wykonać "szczelny" dach, jak już jest stan surowy zamknięty (bo na 'trumnę' już za późno). Jak zamknąć tę watę przed dopływem wilgoci (bo pianka natryskiwana to wciąż jest kosmos cenowy i budżet budowy obsługiwany przez kredyt tego nie dźwignie). No jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

awo65

Są jakieś folie metalizowane z beli rozwijane. Taka folia bąbelkowa...

Diabli z jej termoizolacyjnością - ale JEST szczelna!

Można by z niej jaką "konserwę" wymyśleć.

Tylko jak ją szczelnie i trwale łączyć?

Są jakieś dobre taśmy obustronnie klejące?

 

Sporo nas to może kto co dobrego wymyśli/wynajdzie.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam renovent 400 i jestem zadowolony. Świeże powietrze w sypialni to wystarczający powód żeby zainwestować. W poprzedniej sypialni wcale nie miałem nawet kratki WG. Wstawałem na lekkim kacu bez alkoholu. Ciągle jakbym niewyspany chodził. Latem można było przy otwartym oknie spać ale jak wpadł jakiś komar albo mucha to i tak się nie dało porządnie spać. Ustawiony jest na poddaszu użytkowym, zamknięty w takiej szafce w skosie dachu. Będąc blisko troche go słychać. Na dole nie przeszkadza wcale. Gdyby firma montująca miała jakieś pojęcie co robi to napewno było by super.

Nie rozumiem jaki wpływ ma WM na dach z wełny albo odwrotnie. Proszę o oświecenie oczym Adam pisze?

Im więcej czytam to forum tym większą mam ochotę na wynajem spychacza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...