Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Średnica komina


sherif14

Recommended Posts

Witam, w planowanym kominku średnica czopucha wynosi 250mm. Średnice przewodów kominowych są niestety o wiele mniejsze - niecałe 14x14. Co polecacie w takiej sytuacji, czy są jakieś redukcje? Czy w ogóle jest to wystarczający przekrój? Słyszałem też o rozwiązaniu o nazwie portki kominowe:)- może to będzie dobry pomysł? Czekam na wasze porady.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zdjęcia, teraz mam wyobrażenie jak to wygląda. Ale mam jeszcze jedno pytanie : będę musiał do tych portek wykorzystać jeden z kanałów wentylacyjnych. Czy po włożeniu do niego rury ze stali wokół rury będzie wystarczający ciąg aby służył jako wentylacja pokoju (przypomnę komin 14x14cm, rura najprawdopodobniej 120mm)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabawa z portkami tylko z pozory wygląda na łatwą. Nie można tego

zrobić byle jak. Wymagana jest precyzja przy projektowaniu i montażu.

kąty nachylenia muszą być identyczne w obu rurach, a wszelkie odchyłki

wymagają wyczucia i doświadczenia. To kilka "morałów" na intencję

powodzenia tego co chcesz zrobić. :)

 

Ten pomysł z wentylacją umiejscowioną w przestrzeni pomiędzy rurą

(fi 120) a ścianką komina 14x14, z pozoru jest niedorzeczny. Natomiast

gdybyś do tego celu użył obu kanałów jednocześnie (muszą być identyczne),

jest szansa powodzenia. Musisz uzyskać takie same warunki w obu kanałach,

inaczej w jednym z nich może dojść do zakłócenia ciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak w każdym innym.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=98673&d=1328111359

 

O takich doradcach mówią "ZNA SIĘ ":D

Pomysł na "portki do góry nogami" jest stosowany przez różnych partaczy .....Skutki takich "rewelacyjnych" rozwiązań są potem opłakane .

Niedawno przerabialiśmy , dokładniej ujmujący wywaliliśmy przez okno cały kominek , taki wynalazek w który raz się paliło a raz dymiło ... Powodem było ,wykonane przez poprzedniego wykonawce ,właśnie takie rewelacyjne rozwiązanie kwestii komina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Może po prostu powiedz że nie wiesz jak takie urządzenie techniczne zrobić by działało prawidłowo i bezproblemową była jego bieżąca obsługa ...

Nie uważam się za partacza, skoro tego typu rzeczy (nie tylko Piotr montował wielokrotnie coś takiego ...) działają znakomicie i definitywnie załatwiają problem tam gdzie jest on do załatwienia ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymyśliłem jeszcze jedno rozwiązanie, ale słyszałem że jest ono raczej niemożliwe, ale może ktoś z was spotkał się z czymś podobnym i jest jakaś szansa.

Jeden z kanałów jest o wiele większy i nadawał by się do kominka, gdyby nie to że jest do niego podpięty piec... Kominek byłby podłączony do tego samego kanału jakieś 2,5 m nad czopuchem pieca. Może są jakieś metody rozwiązania tego problemu? Dzięki za wszystkie uwagi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Kominek byłby podłączony do tego samego kanału jakieś 2,5 m nad czopuchem pieca. Może są jakieś metody rozwiązania tego problemu?

Jest jeden bardzo prosty ... wybudować nowy komin :rolleyes:

Jak ten pomysł nie za bardzo Ci się spodoba to wróć do tego co pokazał Piotr.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy komin raczej odpada, ale znalazłem coś interesującego: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12.04.2003:

2. Piece na paliwo stałe, posiadające szczelne zamknięcie, mogą być przyłączone do jednego przewodu kominowego dymowego o przekroju co najmniej 0,14x0,14 m lub średnicy 0,15 m, pod warunkiem zachowania różnicy poziomu włączenia co najmniej 1,5 m oraz nieprzyłączania więcej niż 3 pieców do tego przewodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wiecie coś na temat tego przepisu??

 

 

Takie same przepisy obowiązują w Niemczech. W kraju, w którym kominiarz

ma uprawnienia prawie jak prokurator, łatwiej o taki montaż niż w Polsce.

 

Najpierw znajdź kominiarza który to akceptuje, potem możemy pogadać o szczegółach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nowelizacja prawa budowlanego wyraźnie ten przepis do lamusa odkłada sprowadzając go tylko do pieców na paliwa płynne ... :rolleyes:

Zdrowy rozsądek natomiast każe inaczej traktować piece niż współczesne kominki z wkładem. Inne wielkości palenisk, inne temperatury spalin, inne rodzaje zamknięć (drzwiczki) ...

Pozdrawiam.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko rozumiem, ale naprawdę nie mam innej możliwości odprowadzenia spalin więc rozważam wszelkie sposoby.

A pytając czysto teoretycznie przy sposobie położenia obu połączeń jak powyżej jest możliwe takie rozwiązanie z jednym kanałem? Jak oceniacie możliwość wystąpienia cofki- drzwiczki oczywiście będą szczelnie zamknięte, ale na przykład przez kanał doprowadzający powietrze (może jakieś przepustnice zastosowane)?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, w planowanym kominku średnica czopucha wynosi 250mm. Średnice przewodów kominowych są niestety o wiele mniejsze - niecałe 14x14. Co polecacie w takiej sytuacji, czy są jakieś redukcje? Czy w ogóle jest to wystarczający przekrój? Słyszałem też o rozwiązaniu o nazwie portki kominowe:)- może to będzie dobry pomysł? Czekam na wasze porady.

 

Zastosowanie portek może i ma sens ale raczej nie przy kominku, kiedyś, kiedyś stosowałem w przypadku kotłów gazowych w kilku przypadkach, wszystko poprzedzone obliczeniami i chodzi do dziś, przy tym małym przewodzie i tak dużym wkładzie kominkowym raczej odpuść sobie takie eksperymenty, rury stalowe jak się obkleją a jest szansa to umarł w butach, nie do oczyszczenia, a montaż na siłę kominka i późniejsza z tym związana zabawa to nic szczególnego. Zresztą czopuch DN 250 to prawie 500cm2 powierzchni, a dwie rurki 120 (bo inne raczej nie wejdą) to tylko niespełna 230cm2 nie masz nawet 50% czopucha, palić się zbytnio nie będzie, a jak na ściankach powstanie 1cm sadzy to już w ogóle się palić nie będzie. Wyjścia dwa, albo nowy porządny komin, albo kozę jakąś ładną zainstaluj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...