Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

regulator calormatic 430 dziwne zachowanie


kosor

Recommended Posts

Witam

Mam od grudnia 2011 piec Vaillant ecoTEC VSC 196/2-C 150 + regulator calormatic 430.

Dom nowy, silka, ocieplenie 20 cm styropianu , poddasze 20 cm wełny, okna trzyszybowe, rekuperacja.

Pisałem tutaj na forum i czytałem o krzywych. Najpierw na trybie ręcznym , przy krzywej 0,7 było ok. Przełączyłem na auto i przez pewien czas było dobrze dopóki temperatura zewnętrzna była taka sama.

Przy zewnętrznej -2 w domu ustawiłem 20 stopni i krzywa 0,7 ustawiony brak wpływu temp wewnętrznej. W domu było 19,5 (nie 20). Ale gdy temp. wzrosła do +3 w domu było 18,5 stopnia przy tych samych nastawach. Zmiana krzywej nic nie dawała. Jak dałem na 0,8 to piec grzał mocniej ale krócej, przy 0,7 grzał słabiej dłużej ale nigdy 20 stopni w pokoju nie było tylko 19.

Teraz w drugą stronę, zaczęły się mrozy przy krzywej 0,7 zaczynało być za ciepło. Więc zacząłem obniżać krzywą. Ale im większy mróz tym coraz cieplej się robiło. W końcu przy -20 mam krzywą 0,4 i w środku 21 stopni mimo ze mam nadal nastawione 20. A żeby było śmieszniej, przy tem. -20 spalił mniej gazu niż przy -3

Już nic nie rozumiem.

Przy temperaturach +5, -5 nie dogrzewa mimo zmian krzywej.

Przy temperaturze ok -10 utrzymuje zadana temp.

Przy temperaturach -15, -20 przegrzewa i zamiany krzywej też nic nie dają bo im niższa krzywa dłużej grzeje niższą temperaturą na wyjściu.

O co tu może chodzić ?

Czy wy tez musicie co chwile zmieniać krzywe ?

Miałem nadzieję przed zakupem regulatora, że nie będzie aż tyle zachodu z regulacją tego pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 85
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam

Mam od grudnia 2011 piec Vaillant ecoTEC VSC 196/2-C 150 + regulator calormatic 430.

Dom nowy, silka, ocieplenie 20 cm styropianu , poddasze 20 cm wełny, okna trzyszybowe, rekuperacja.

Pisałem tutaj na forum i czytałem o krzywych. Najpierw na trybie ręcznym , przy krzywej 0,7 było ok. Przełączyłem na auto i przez pewien czas było dobrze dopóki temperatura zewnętrzna była taka sama.

Przy zewnętrznej -2 w domu ustawiłem 20 stopni i krzywa 0,7 ustawiony brak wpływu temp wewnętrznej. W domu było 19,5 (nie 20). Ale gdy temp. wzrosła do +3 w domu było 18,5 stopnia przy tych samych nastawach. Zmiana krzywej nic nie dawała. Jak dałem na 0,8 to piec grzał mocniej ale krócej, przy 0,7 grzał słabiej dłużej ale nigdy 20 stopni w pokoju nie było tylko 19.

Teraz w drugą stronę, zaczęły się mrozy przy krzywej 0,7 zaczynało być za ciepło. Więc zacząłem obniżać krzywą. Ale im większy mróz tym coraz cieplej się robiło. W końcu przy -20 mam krzywą 0,4 i w środku 21 stopni mimo ze mam nadal nastawione 20. A żeby było śmieszniej, przy tem. -20 spalił mniej gazu niż przy -3

Już nic nie rozumiem.

Przy temperaturach +5, -5 nie dogrzewa mimo zmian krzywej.

Przy temperaturze ok -10 utrzymuje zadana temp.

Przy temperaturach -15, -20 przegrzewa i zamiany krzywej też nic nie dają bo im niższa krzywa dłużej grzeje niższą temperaturą na wyjściu.

O co tu może chodzić ?

Czy wy tez musicie co chwile zmieniać krzywe ?

Miałem nadzieję przed zakupem regulatora, że nie będzie aż tyle zachodu z regulacją tego pieca.

 

 

 

Witam,

 

Mam podobny kociołek tyle ,że model ecoCompact VSC 246/2-C 210 i podobne problemy. Ta pogodówka jest delikatnie mówiąc posrana.

Gdy miałem za oknem w okolicach od -3 do +8 krzywą miałem ustawioną na 1.0 i przy zadanej temperaturze 19C w pomieszczeniu miałem 18.5.Jak na dworzu byłoi powyżej + 8 to temperatura spadała do 17.5.

Gdy zaczeły się mrozy teraz mi ostro dogrzewa ,a nawet przegrzewa do 19.5 ( mam ustawione teraz Termostat) i się wyłącza ze względu na ustawienia.

Krzywej szukałem tak jak wiele osób opisywało czyli bez wpływu na pomieszczenia, Tryb Ręczny itd..

 

Wkurza mnie to że nagrzewa w moment i się wyłącza bo jest cały czas ciepło/chłodniej.....

 

Wczoraj obnizyłem krzywą do 0.95 i też mi dziś rano przegrzewał więc ponownie zmniejsze ją.

 

Walcze już z tym od paźdzernika 2011 więc raptem 3-4 mieś ,ale w mrozy podobno najlepiej ustawiać krzywą.

 

Nie podoba mi się to ,że podczas ocieplenia znowu będę musiał ją podwyższać. to powinno być bezobsługowe.

 

Mój wujek w sumie ma 100% racji i mówi: Ja się nie pieprze w żadne pogodówki bo to tylko stek bzdur i marketing. Mam termostat w domu i zadaje mu w domu 24 C to ma być 24 i tak grzeje by było 24 ,a nie jakies pseudo obliczenia aby mógł z wyprzedzeniem grzać. Przecież jak się ociepla to piec sam automatycznie zmniejsza temp. zasilania przy zadanej w domu wewnątrz.

 

W sumie ma racje bo interesuje mnie temp. w domu a nie na zewnątrz. Zamontowałem Calormatica bo mam podłogówkę i chcialbym by z wyprzedzeniem grzała ale jak widze to nie jest super rozwiązanie jak piszą i mówią.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak macie dobrane grzejniki...? są przewymiarowane na kondensata...? jeśli tak to na jakie temp zasilania..?

grzejnik powinien być dobierany mocą do zapotrzebowania na ciepło danego pomieszczenia, które jest obliczane przy skrajnie złych warunkach czyli -20oC...

załóżmy, ze pokój ma zapotrzebowanie na ciepło 850W, jest dobrany grzejnik przewymiarowany na temp zasilania/powrót na 55/45 przy temperaturze pomieszczenia 20oC czyli np purmo CV22 1000x600 (857W)...

no i teraz zaczyna się zabawa z ustawianiem krzywej...

trzeba znaleźć krzywą, dzięki której przy temp. zewnętrznej -20 przy zadanej temp. wewnętrznej 20oC kocioł będzie dawać na zasilaniu grzejników 55oC ponieważ przy tej temp grzejnik będzie pracował z mocą 857W co wystarcza na ogrzanie pomieszczenia do 20o przy mrozie -20o

dla zasilania grzejników temp. 50oC jest to krzywa 0,6 (-20o): przy -15 zasila temp 45o, przy 0o zasila temp 37o...

teraz pytanie czy mieliście poprawnie zrobione OZC i poprawnie są dobrane grzejniki mocą do zapotrzebowania na ciepło danych pomieszczeń i do temp zasilania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak macie dobrane grzejniki...? są przewymiarowane na kondensata...? jeśli tak to na jakie temp zasilania..?

grzejnik powinien być dobierany mocą do zapotrzebowania na ciepło danego pomieszczenia, które jest obliczane przy skrajnie złych warunkach czyli -20oC...

załóżmy, ze pokój ma zapotrzebowanie na ciepło 850W, jest dobrany grzejnik przewymiarowany na temp zasilania/powrót na 55/45 przy temperaturze pomieszczenia 20oC czyli np purmo CV22 1000x600 (857W)...

no i teraz zaczyna się zabawa z ustawianiem krzywej...

trzeba znaleźć krzywą, dzięki której przy temp. zewnętrznej -20 przy zadanej temp. wewnętrznej 20oC kocioł będzie dawać na zasilaniu grzejników 55oC ponieważ przy tej temp grzejnik będzie pracował z mocą 857W co wystarcza na ogrzanie pomieszczenia do 20o przy mrozie -20o

dla zasilania grzejników temp. 50oC jest to krzywa 0,6 (-20o): przy -15 zasila temp 45o, przy 0o zasila temp 37o...

teraz pytanie czy mieliście poprawnie zrobione OZC i poprawnie są dobrane grzejniki mocą do zapotrzebowania na ciepło danych pomieszczeń i do temp zasilania?

 

Ja mam delikatnie przewymiarowane grzejniki ale nie na 55/45.Instalację mam na 75/65. Przy -20C na zewnątrz i temp. zadanej 19C wewnątrz temp. zasilania mam ok. 64 C. Krzywa 1.0. Powiem szczerze ,że pomieszczenie wtedy było przegrzewane i powinienem zmniejszyć krzywą. Zmniejszyłem ją do 0.9 ,ale wczoraj gdy było -9C już nie dogrzewał pomieszczenia na tej krzywej. W tym pokoju gdzie mam ustawionego Calormatica pokój ma ok. 12m2 i mam tam grzejnik Purmo 110/60/22 czyli o mocy 1880W.

Wychodzi zatem ok. 156 W na 1m2.Tak przewymiarowane mam prawie we wszystkich pokojach i ładnie mi grzeją.

 

Wydaje mi się ,że to nie ma znaczenia w moim przypadku bo jak wielkie te grzejniki musiałyby być ? Ja nigdzie nie widziałem u nikogo z podłogówką i kondensatem tak wielkich grzejników.Oczywiście trzeba zawsze dać większy grzejnik ale nie 2x.

W dobrze ocieplonych domach daje się 60 w/m2 , a u mnie jest 156 :)

 

Pozdrawiam,

Edytowane przez adam2007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam delikatnie przewymiarowane grzejniki ale nie na 55/45.Instalację mam na 75/65. Przy -20C na zewnątrz i temp. zadanej 19C wewnątrz temp. zasilania mam ok. 64 C. Krzywa 1.0. Powiem szczerze ,że pomieszczenie wtedy było przegrzewane i powinienem zmniejszyć krzywą. Zmniejszyłem ją do 0.9 ,ale wczoraj gdy było -9C już nie dogrzewał pomieszczenia na tej krzywej. W tym pokoju gdzie mam ustawionego Calormatica pokój ma ok. 12m2 i mam tam grzejnik Purmo 110/60/22 czyli o mocy 1880W.

Wychodzi zatem ok. 156 W na 1m2.Tak przewymiarowane mam prawie we wszystkich pokojach i ładnie mi grzeją.

 

Wydaje mi się ,że to nie ma znaczenia w moim przypadku bo jak wielkie te grzejniki musiałyby być ? Ja nigdzie nie widziałem u nikogo z podłogówką i kondensatem tak wielkich grzejników.Oczywiście trzeba zawsze dać większy grzejnik ale nie 2x.

W dobrze ocieplonych domach daje się 60 w/m2 , a u mnie jest 156 :)

 

Pozdrawiam,

1880W ten grzejnik ma przy zasilaniu 75o, a przy zasilaniu temp. 55o już tylko 943W i to by pasowało do pokoju 15m2 (przy założeniu 60W/m2)...

ale takie rzeczy jak zapotrzebowanie na ciepło powinieneś mieć w projekcie...

ale z tego wynika, że masz w miarę dobrze dobrane grzejniki, ale do temp. zasilania 55/45 czyli odpowiedniej dla pracy z kotłem kondensacyjnym...

aby kondensacja zachodziła temp powrotu nie powinna być wyższa niż 56oC...

zmniejsz zatem temp zasilania na 55oC...

druga sprawa korzystajcie z głowic termostatycznych przy grzejnikach, a nie zostawiajcie ich otwartych na maksa... zazwyczaj pozycja "3" odpowiada temp 21oC, jeśli w danym pomieszczeniu będzie za ciepło zawór zamknie dopływ do grzejnika... krzywą ustawiamy dla całego budynku, ale poszczególnymi pomieszczeniami sterujemy za pomocą głowic...

Edytowane przez Esiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1880W ten grzejnik ma przy zasilaniu 75o, a przy zasilaniu temp. 55o już tylko 943W i to by pasowało do pokoju 15m2 (przy założeniu 60W/m2)...

ale takie rzeczy jak zapotrzebowanie na ciepło powinieneś mieć w projekcie...

zmniejsz zatem temp zasilania na 55oC...

druga sprawa korzystajcie z głowic termostatycznych przy grzejnikach, a nie zostawiajcie ich otwartych na maksa... zazwyczaj pozycja "3" odpowiada temp 21oC, jeśli w danym pomieszczeniu będzie za ciepło zawór zamknie dopływ do grzejnika... krzywą ustawiamy dla całego budynku, ale poszczególnymi pomieszczeniami sterujemy za pomocą głowic...

 

Nie moge zmniejszyć temp. zasilania bo nie będzie dogrzewał przy wyższych temp. Temperaturę zasilania regulator dobiera sam.

Co do głowic na grzejnikach to oczywiście korzystam z nich, ale w tym pokoju co mam calormatic jest zawsze odkręcona na full.

 

Myślałem jeszcze nad tym by regulator umieścić w najzimniejszym pokoju ale z kolei na górze w sypialni mam glowice na grzejnikach otwarte na maxa ,a w innych pokojach na 1. Obok w lazience nie grzeje bo jeszcze nie wykonczona dlatego pokoj oddawałby więcej ciepła innym pomiesczeniom i to też do du...y.

Edytowane przez adam2007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ustaw krzywą na taką co przy temp. zewnętrznej -20oC daje temp zasilania 55oC i sprawdź czy będziesz miał niedogrzane pomieszczenia...

 

Na pewno będę miał niedogrzane. przy -20 miałem ok. 62-64 C przy krzywej 1.0. zmniejszylem do 0.9 i teraz własnie nie dogrzewa :) Wczoraj zwiększyłem do 0.95.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do punktu menu "Podłączenie pomieszczenia" mogą być wprowadzone następujące dane :

brak

Czujnik temperatury nie jest potrzebny do regulacji.

 

Podłączenie

Zamontowany czujnik temperatury dokonuje pomiaru aktualnej temperatury pokojowej w pomieszczeniu odniesienia. Ta wartość jest porównywana z zadaną temperaturą pokojową i w wypadku różnicy przeprowadza dopasowanie temperatury dopływu ogrzewania.

 

Termostat

Zamontowany czujnik temperatury mierzy aktualną temperaturę pokojową w pomieszczeniu odniesienia.

Jeżeli zmierzona wartość jest poniżej zadanej temperatury pokojowej, temperatura dopływu ogrzewania zostanie podwyższona, jeżeli wartość jest powyżej zadanej temperatury pokojowej, urządzenie grzejne zostanie wyłączone.

 

Korzystanie z podłączenia pomieszczenia w połączeniu z prawidłowym wyborem krzywej ogrzewania zapewnia optymalną regulację instalacji grzejnej.

 

Zadana temperatura pokojowa

Zadaną temperaturę pokojową jest temperatura, która ma dominować w mieszkaniu i która jest zadawana regulatorem. Urządzenie grzejne działa tak długo póki

temperatura wewnętrzna nie będzie odpowiednią do zadanej temperatury pokojowej.

Przy wprowadzeniu danych programów czasowych zadana temperatura pokojowa jest również zwana "temperaturą komfortową".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do punktu menu "Podłączenie pomieszczenia" mogą być wprowadzone następujące dane :

brak

Czujnik temperatury nie jest potrzebny do regulacji.

 

Podłączenie

Zamontowany czujnik temperatury dokonuje pomiaru aktualnej temperatury pokojowej w pomieszczeniu odniesienia. Ta wartość jest porównywana z zadaną temperaturą pokojową i w wypadku różnicy przeprowadza dopasowanie temperatury dopływu ogrzewania.

 

Termostat

Zamontowany czujnik temperatury mierzy aktualną temperaturę pokojową w pomieszczeniu odniesienia.

Jeżeli zmierzona wartość jest poniżej zadanej temperatury pokojowej, temperatura dopływu ogrzewania zostanie podwyższona, jeżeli wartość jest powyżej zadanej temperatury pokojowej, urządzenie grzejne zostanie wyłączone.

 

Korzystanie z podłączenia pomieszczenia w połączeniu z prawidłowym wyborem krzywej ogrzewania zapewnia optymalną regulację instalacji grzejnej.

 

Zadana temperatura pokojowa

Zadaną temperaturę pokojową jest temperatura, która ma dominować w mieszkaniu i która jest zadawana regulatorem. Urządzenie grzejne działa tak długo póki

temperatura wewnętrzna nie będzie odpowiednią do zadanej temperatury pokojowej.

Przy wprowadzeniu danych programów czasowych zadana temperatura pokojowa jest również zwana "temperaturą komfortową".

 

 

Dzięki jednak wszystko to wiem :)

U mnie jest :

-Brak

-Korekta

-Termostat

 

Szukajac krzywej oczywiście miałem ustawione na Brak no ale nie będę co kilka dni przestawiał tego i szukał krzywej. Skoro nie dogrzewa i nie wazne czy to termostat czy nie tzn. ,że krzywa jest za mała.

Zastanawia mnie tylko opcja "Podłączenie" bo ja takiej nie mam.

 

 

Przypominam jaki jest problem w temacie. Dogrzewa na danej krzywej przy niskich temp. , przy wyższych nie dogrzewa.

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...