Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

regulator calormatic 430 dziwne zachowanie


kosor

Recommended Posts

Wczoraj byłem u adam2007 na badaniu termowizyjnym.

Mile zaskoczył mnie cały dom. Dobrze zaizolowany i szczelny - zwłaszcza poddasza.

 

Dzisiaj zaczeliśmy sprawdzać parametry serwisowe.

Na szczególną uwagę zasługuje parametr d.2 - "Czas blokady palnika zaczyna się po zakończeniu trybu pracy grzewczej"

Wartośc fabryczna - 20minut i zmniejsza się ona wraz z obniżaniem temperatury zewnętrznej (a w zasadzie Tzas, zależnej od krzywej).

 

Jak się okazuje, parametr ten wprowadza sporą nieliniowość przy "przewymiarowanym" kotle (nadmiar mocy dla danego budynku).

 

Twój kocioł ma modulację od ok. 7KW, czyli "taktuje" powyżej ok. -10C i tu się pojawia jazda.

 

Przykład:

 

1) Przy Tzew=0C, kocioł włączy się na krótko 2-3 razy, bo ma blokady po 20 min, mamy za małą średnią moc i niedogrzanie, niezaleznie od krzywej

2) Przy Tzew=-5C, kocioł włączy się ok. 10 razy na dłużej, bo blokady są po 6min, dogrzewamy OK

3) Przy Tzew=-10, kociął nie taktuje, pracuje non-stop, ale przegrzewa, bo krzywa jest ZA DUŻA !!!

 

Trzeba zmniejszyć parametr d.2 do 2-3 minut i wtedy zająć się ustawianiem krzywej.

Potem można go ew. zwiększyć dla zmniejszenia strat rozruchowych, ale tak aby nadal było dogrzanie w niskich temperaturach.

 

Pozdrawiam

GREGOR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 85
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wczoraj byłem u adam2007 na badaniu termowizyjnym.

Mile zaskoczył mnie cały dom. Dobrze zaizolowany i szczelny - zwłaszcza poddasza.

 

Dzisiaj zaczeliśmy sprawdzać parametry serwisowe.

Na szczególną uwagę zasługuje parametr d.2 - "Czas blokady palnika zaczyna się po zakończeniu trybu pracy grzewczej"

Wartośc fabryczna - 20minut i zmniejsza się ona wraz z obniżaniem temperatury zewnętrznej (a w zasadzie Tzas, zależnej od krzywej).

 

Jak się okazuje, parametr ten wprowadza sporą nieliniowość przy "przewymiarowanym" kotle (nadmiar mocy dla danego budynku).

 

Twój kocioł ma modulację od ok. 7KW, czyli "taktuje" powyżej ok. -10C i tu się pojawia jazda.

 

Przykład:

 

1) Przy Tzew=0C, kocioł włączy się na krótko 2-3 razy, bo ma blokady po 20 min, mamy za małą średnią moc i niedogrzanie, niezaleznie od krzywej

2) Przy Tzew=-5C, kocioł włączy się ok. 10 razy na dłużej, bo blokady są po 6min, dogrzewamy OK

3) Przy Tzew=-10, kociął nie taktuje, pracuje non-stop, ale przegrzewa, bo krzywa jest ZA DUŻA !!!

 

Trzeba zmniejszyć parametr d.2 do 2-3 minut i wtedy zająć się ustawianiem krzywej.

Potem można go ew. zwiększyć dla zmniejszenia strat rozruchowych, ale tak aby nadal było dogrzanie w niskich temperaturach.

 

Pozdrawiam

GREGOR

 

 

Chciałem podziękować Grzegorzowi za badanie. Naprawdę rewelacja i polecam.

Rozmawiamy już dłuższy czas nt. mojej instalacji i będę testował ustawienia d.2

To co napisał Grzegorz jest bardzo logiczne i zasadne potwierdzone tym ,że piec u mnie właśnie tak się zachowuje.Dodam ,że mój piec od początku był za mocny do mojego domku, ale cóż trzeba go odpowiednio ustawić.

 

"Kosor" masz podobny problem do mnie i tu może leżeć przyczyna. Sprawdź swoje ustaiwenia i pokombinuj ,a potem wymienimy się spostrzeżeniami na forum.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months później...
Teraz akurat jestem na wyjeździe, ale jak wrócę do domu przetestuje te ustawienia.

 

 

Witam Panowie,

 

Kosor czy przetestowałeś ustawienia ?

śledzę wątek bo dotyczy w 100% mnie, mam V 246 + CM430

Czy dobrze zrozumiałem że zmieniając parametr d.2 na kotle można zapobiec taktowaniu pieca ? u mnie włącza się śr 2x na godzine na ok 6 min.

Czy jest jakiś sposób aby ograniczyc moc kotła, ponoc fabrycznie jest ustawiony na 25kW.

 

pozdrawiam

Edytowane przez Markoebelo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie,

 

Kosor czy przetestowałeś ustawienia ?

śledzę wątek bo dotyczy w 100% mnie, mam V 246 + CM430

Czy dobrze zrozumiałem że zmieniając parametr d.2 na kotle można zapobiec taktowaniu pieca ? u mnie włącza się śr 2x na godzine na ok 6 min.

Czy jest jakiś sposób aby ograniczyc moc kotła, ponoc fabrycznie jest ustawiony na 25kW.

 

pozdrawiam

 

nie chodzi o moc max kotła tylko o jego modulację, czyli z jaką minimalną mocą potrafi grzać...

taktowanie zaczyna się gdy moc minimalna kotła jest za duża do podtrzymywania danej temp. zasilania...

Twój kocioł moduluje w zakresie 9-24kW... kto Ci dobrał kocioł jednofunkcyjny o mocy aż 24kW...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chodzi o moc max kotła tylko o jego modulację, czyli z jaką minimalną mocą potrafi grzać...

taktowanie zaczyna się gdy moc minimalna kotła jest za duża do podtrzymywania danej temp. zasilania...

Twój kocioł moduluje w zakresie 9-24kW... kto Ci dobrał kocioł jednofunkcyjny o mocy aż 24kW...?

 

Instalator który wykonywał wszystkie inst wod-kan , gaz i montował kotłownię.

Dom ma pow ok 200m2 w tym garaż i pom gosp których narazie nie grzeję.

Jest jakaś szansa aby zapobiec modulacji ( poza wymianą kotła :)) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak jest dom zaizolowany...?

 

sciany to pustak max w poprzek czyli 29 cm + 15 cm styropianu, dach skosy 20 cm wełny, + podłoga strychu 15 cm wełny. Ogrzewanie podłogowe na dole w kuchni , łazience oraz wiatrołapie, na górze łazienka , pralnia, reszta grzejniki. teraz bedzie nasza 3 zima w domu. Vailant 246+ Calormatic 430 + zasobnik 150l, 2 rozdzielacze osobno na dó i górę . Do podłogówki w kotłowni osobny sterownik Frisko ( tutaj tez moge nastawiać programy grzania, krzywe, temp komfortowe i ekonomiczne) z czujniekiem temp zewnętrznej i czujnikiem temp zasilania( aby wyłączać pompę podłogówki gdy z kotła dochodzi za zimna woda). Taryfa W3, czy z takim domem jest się w stani spalić do 1200 m3 na rok czyli być w taryfie W2 PGNIG ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam widzę z tematem nie tylko ja się borykam.

będę śledził z uwagą. o podłogówce. mam sterownik AUROMATIC 620

PIEC ECOTEC 246 i trzy obiegi zawory mieszające na siłownikach na wszystkich obiegach.

KALORYFER DÓŁ KALORYFER GÓRA i Podłogówka.

to mój pierwszy sezon grzewczy więc zobaczę co jak i gdzie.

na razie jest ok...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam Wszystkich !

Rozważam zakup pieca Vaillant ecoCOMPACT VSC 246/2-C 210 i na tle negatywnych informacji o konieczności corocznej wymiany min. uszczelek komory spalania (model 196/2-C 150) proszę o Wasze opinie i doświadczenia z VSC 246/2-C 210 (mogą być na priva, żeby nie zaśmiecać wątku głównego).

Z góry dziękuje !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich !

Rozważam zakup pieca Vaillant ecoCOMPACT VSC 246/2-C 210 i na tle negatywnych informacji o konieczności corocznej wymiany min. uszczelek komory spalania (model 196/2-C 150) proszę o Wasze opinie i doświadczenia z VSC 246/2-C 210 (mogą być na priva, żeby nie zaśmiecać wątku głównego).

Z góry dziękuje !!

 

 

Witam,

 

Ja posiadam taki piec. Po pierwszym roku (jeszcze na gwarancji na szczęście) padł jakiś czujnik różnicy ciśnienia, wezwałem serwis i zostało wymienione. Poza tym incydentem piec chodzi bez problemów. Co do wymiany uszczelek to nie wiem kto tak twierdzi , ale u mnie zapewne będzie wymiana przy kolejnym przeglądzie (3 przegląd). To musi ocenić serwisant czy trzeba je wymieniać czy nie.

Pozdr,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months później...
Słuchajcie w jaki sposób sprawdzić czy kocioł taktuje za często czy nie i jaka ma modulację???. Ja mam Vaillanta ecto tec plus i ustawiona moc to 21 KW. To tylko do pogrzania podłogówki - około 180 m kw. Blokadę palnika mam na 20 min.

 

No właśnie ja też wczoraj nad tym myślałem i sprawdzałem ustawienie parametru d.2 po podwyższeniu temperatury. Niestety nie zmienia się on na wyświetlaczu. Pewnie na wyświetlaczu widoczna jest wartość nastawowa czyli 20 min a elektronika zmienia to już automatycznie w tle, ale pewności nie mam.

 

Pozdr,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ja też wczoraj nad tym myślałem i sprawdzałem ustawienie parametru d.2 po podwyższeniu temperatury. Niestety nie zmienia się on na wyświetlaczu. Pewnie na wyświetlaczu widoczna jest wartość nastawowa czyli 20 min a elektronika zmienia to już automatycznie w tle, ale pewności nie mam.

 

Pozdr,

 

Mały update:

 

Rozmawiałem z infolinią Vaillant i kolo potiwerdził, że zmiana paramertu d.2 w zasadzie nic nie da. Na ekranie C9 jest ustawienie : Minimalna temperatura dopływu. Ja mam ustawione na 15 standardowo. Polecił by zmienić tą nastawę na np. 7 i wtedy piec będzie się szybciej załączał ponieważ będzie wyczuwał ,że musi podgrzać. Zmiana parametru d.2 nie wniesie nic bo piec i tak będzie taktował na skutek zbyt dużej różnicy między Tdopływu, a T powrotu.

 

Pozdr,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponowie czy wy nie zaglądacie do instrukcji kotła?

Adam czy ty wiesz co to jest tem. dopływu? Też jest napisane w instrukcji Cm. Czy ty chcesz aby kocioł bardziej "taktował" bo piszesz że jak zmienisz na 7 to będzie szybciej się załączał.

Pod kodem d.2 zmieniamy czas blokady palnika i jest on właśnie po to aby uchronić kocioł przed nadmiernym taktowaniem. Relacje miedzy nastawą np. 20 a czasem niezałączania się palnika w kotle też są w instrukcji kotła.

Edytowane przez gersik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponowie czy wy nie zaglądacie do instrukcji kotła?

Adam czy ty wiesz co to jest tem. dopływu? Też jest napisane w instrukcji Cm. Czy ty chcesz aby kocioł bardziej "taktował" bo piszesz że jak zmienisz na 7 to będzie szybciej się załączał.

Pod kodem d.2 zmieniamy czas blokady palnika i jest on właśnie po to aby uchronić kocioł przed nadmiernym taktowaniem. Relacje miedzy nastawą np. 20 a czasem niezałączania się palnika w kotle też są w instrukcji kotła.

 

Z całym szacunkiem ale wiem Panie Gresik co to regulacja blokady palnika.Chciałem zasięgnąć rady "fachowców", ale jak przyjechałem do domu i wszedłem w ekran C9 najeżdżając na tą wartość 15 to jest wartość min. Nie mogę już zejść niżej.Dodam ,że podałem model

Calormatica więc jest to nawet w instrukcji.

Chcę się upewnić jak mam regulować d.2 lub czy jest inny sposób?

 

Pozdr,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...