Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witajcie. Mam na imie Andrzej i razem z żoną podjęliśmy decyzję że juz czas słowa zamieniać w czyny i rozpocząć budowę domu. Moja druga połowa ma na imię Magda.

Dom będzie dość nietypowy jak na lokalne warunki i otoczenie. Mianowicie, jak wynika z tytułu budujemy nowoczesny w bryle i wyglądzie, dom z płaskim dachem.

Co do technologii budowy nie mamy jeszcze podjętych decyzji - mamy na to czas do wakacji, ponieważ obecnie oczekujemy na papiery.

Dlaczego płaski dach? Obojgu, i mnie i mojej żonie takie domy podobały sie jeszcze zanim się poznaliśmy a nasza znajomość pogłębiła sie miedzy innymi dzięki temu tematowi

W bezpośredniej okolicy niestety nie ma takich wynalazków ( nie licząc spuścizny PRL-u i sporej ilości "kostek" i "kwadraciaków").

Ale chętnym obejrzenia pięknego nowoczesnego domu z płaskim dachem polecam wycieczkę na przedmieścia Mielca na tzw. "karingtonówkę".

Elewacja frontowa ma chyba ze 40 metrów długości i kilka poziomów dachu - oczywiście płaskiego. Piękny. Oczywiście z indywidualnego projektu. Kilka ładnych domów pochowanych po przedmieściach Rzeszowa i to by było na tyle.

 

Obecnie oczekujemy na WZ z gminy. Mimo że nie ma domów z płaskim dachem w okolicy to mam zapewnienie że nie będzie to problemem żeby taki dom wybudować - zanim złożyłem wniosek o WZ w gminie znajoma poradziła mi żeby skonsultowac go z Panią urbanistką.

Strzał w dziesiątkę !! Bardzo miła Pani, przeczytała wniosek, pokreśliła, naniosła poprawki i kiedy zapytałem jak mogę sie z nią rozliczyc powiedziała że to gmina się z nią rozlicza Ale jak dostaniemy juz WZ to dobre wino się należy

Stwierdziła że skoro tak nam zależy na płaskim dachu to ona nie będzie robić problemów. CZAD !! No ale do póki nie będzie papieru w ręku, nie ma co chwalić aż tak ...

 

DOM. Po długich poszukiwaniach trafiliśmy na pracownię Z500 i ZX46 jako dom z najbardziej odpowiadajacą nam bryłą i rozmieszczeniem pomieszczen. Niestey okazuje się że ilość zmian (garaż dwustanowiskowy, poszerzenie korytarzy, zmiany okien i inne detale) generuje duży koszt adaptacji projektu.

Sam projekt 5k + adaptacja i projekty przyłączy około 3500-5000. Dlatego skoro ma kosztować 8,5-10 k bardziej opłaca się nam zrobić indywidualny. Będa to podobne pieniądze a przynajmniej wszystko będziemy mieli tak jak sami chcemy.

 

Czytając forum od jakiegoś czasu, dochodze do wniosku że będzie mocno energooszczędny. Kilka rozwiązań juz jest pewnych - jak płyta fundamentowa, PC - nie ma alternatywy bo jesteśmy z nasza działką ostatnim domem w zabudowie potem juz tylko lasy więc z mediów jest tylko prąd i woda (wody nie było tam jeszcze rok temu !!) Nie ma gazu. Nie chcemy też mieć butli ani robić składziku na jakikolwiek opał.

Bedzie bardzo niewielki na drewno do kominka bo kominek byc musi. Może nie tylko dla klimatu wieczorami - pewnie wykorzystamy go jako uzupełnienie i rezerwę grzewczą w razie braku prądu. Inne rozwiązania jeszcze przede mną choć jak czytam forum to nabieram coraz więcej wątpliwości zamiast sie ich pozbywać

Budowa na 100 % sposobem gospodarczym bo sporo rzeczy sam bede mógł zrobic lub z pomocą rodziny. Działka którą kupiliśmy jest w kształcie trójkąta i ma praqwie 32 ary. Pierwotnie miała być 20-25 arów ale niestety ze względu na kształt trzeba było przesunać się w strone w którą trójkąt sie rozszerza. Szczęście tylko takie że właściciele których namówiliśmy na odsprzedaż fragmentu pola sa bardzo ugodowi a poza tym maja do wykończenia własny dom więc każdy pieniądz się przydał.

Jest na skraju dwóch gmin - i już samo to sprawia pewne problemy ale o tym później.

Dom będzie nie tylko do mieszkania ale będzie także pokazówką (a właściwie jego otoczenie czyli ogród) dla moich klientów. Będzie równie nowoczesny co dom choć bardzo prosty w formie. Większość to trawniki pod którymi krył się będzie demonstracyjny system nawadniania w kilku rozbudowanych wariantach. Wszystko oczywiście zautomatyzowane sterownikiem i profesjonalną stacją pogodową.

Najważniejszym dla nas kryterium wyboru dizałki było

1. z dala od miasta

2. z widokiem na zachód

3. niezasłonięte południe

4. blisko do lasu

5. zjazd z drogi asfaltowej wprost na działkę

 

Wydaje sie że nie trudno znaleźć taka działkę. Ta jest jedyną spośród kilkudziesięciu !!! dwa miesiące jazdy weekend w weekend po wioskach !! Łatwo nie było...

 

Zdjęcia naszej ziemi zimą

Zdjęcie0887.jpg

Edytowane przez M.A.G.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam w dzienniku dzien po dniu

 

napisaleś Andrzeju ze wiele bedziesz robil sam lub za pomoca rodziny ?

jakie wiec plany

co robic bedziecie sami a co z koniecznosci powierzyc musisz wyspecjalizowanym wykonawcom ??

 

ja do niczego nie namawiam i nikogo nie polecam - kazdy ma swoj rozum i oglada zlotowke z 2 stron zanim ja wyda - ale jesli bedziecie miec jakiekolwiek pytania lub watpliwosci chetnie pomoge

 

Pozdrawiam

Konrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plany związane z pracami i co za tym idzie z kasą:

odpadnie mi część kosztów związanych z pracami cięzkimi - w najbliższym czasie do firmy zakupuję miniciągnik z funkcją koparki-spychu i innymi bajerami, więc wszelkie kopania, równania i nawet rozwożenie piachu czy pospółki/klińca pod płytę zrobię sam w dość szybkim tempie. Oczywiście cała zewnetrzna część prac - kostka brukowa, taras drewniany, drenaż, POŚ, trawniki, system nawadniania, rośliny itp. to mój konik, zajmuje sie tym na codzień więc nie wyobrażam sobie zeby ktoś miałby mi to robić a to spore koszty :)

Instalacje:

wodna/kanalizacyjna - w dużej mierze sam (siłą rzeczy szkoląc się na instalatora systemów nawadniania musiałem liznąć hydrauliki)

elektryczna

ciepłownicza/wentylacyjna - specjaliści (oprócz prac ziemnych i rur które sam sprzedaję :) )

centralny odkurzacz - chyba sam

Całe prace murarskie - specjaliści, zbrojenie płyty też jakaś ekipa bo poza tym myslę że dam sobie radę z przygotowaniem płyty (choć i kompletną płyte juz robiłem jako firma - pod basen). Myślę że fragmenty elewacji które będą w drewnie i kamieniu też wykonam sam. Mam tez nadzieję mieć nieco oszczędności na materiałach - od lat jestem hurtowym odbiorcą hydrauliki u moich hurtowników, współpracuje ze składami budowlanymi a ich właścicielom robię ogrody :)

Na pewno całe ocieplenie budynku - specjaliści, stropodachy i odprowadzenie wody z dachu - pół na pół bo to musi być zrobione przez fachowca ale będzie mój nadzór nad każdym ruchem palca budowlańców :)

wykończenie wnetrz - też ekipa budowlana

okna i rolety - specjaliści

Wiem że najbardziej kosztowne prace to i tak te powierzone specjalistom ale to co zaoszczędzimy na pracach zewnętrznych(ogrod, kostka itp.) i tak będzie stanowiło 15% całego budżetu więc nie jest źle. Według ślepego kosztorysu na ZX46 cały dom ma kosztować 360 tys. + około 150 tys. wyposażenie.

Napewno będę podglądał kolejnośc prac u Konrada i innych forumowiczow bo to oszczędza pieniądze kiedy nie musisz robic czegos dwa razy, i przede wszystkim pilnował budowy - tak, tak, wiem że to trudne, ale na 100% przekonał mnie dopiero DB anula05 - masakrycznie dużo poprawek bo różne ekipy zapomniały żeby ze soba rozmawiać !! Dlatego codziennie ktoś na budowie będzie (tata, ja, może wujek) ale codziennie !!

 

Takie są plany i o ile nie będziemy mieć przebiegunowania w 2012r. i zmiany klimatu na równikowy przez cały rok, to wykorzystując sezonowość mojej branży sporo nadgonię samodzielnie zimą - jeśli ciągle będzie przychodziła jak co roku :D

pozdrawiam, A

Edytowane przez M.A.G.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was

Miło, że wreszcie znaleźliśmy kogoś, kto wzoruje się na zx46.

Ja z żoną też zdecydowaliśmy się na zx46 po gruntownej przebudowie, dostosowaliśmy go do naszej 4-osobowej rodziny, działki z częściowym zalesieniem. Mieliśmy od wyboru dom parterowy " Dom przy parkowej" ale ostatecznie zdecydowaliśmy się z płaskim dachem, energooszczędny. Jesteśmy na etapie kompletowania dokumentacji do Starostwa!!! Krótki opis: płyta fundamentowa gr.25cm, B25, XPS pod płytą gr.20cm, ceramika 25cm(lub 19), styropian 20cm lub pianka 12cm, na stopodachu 30cm styropian laminowany, pompa ciepła, GWC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was

Miło, że wreszcie znaleźliśmy kogoś, kto wzoruje się na zx46.

Ja z żoną też zdecydowaliśmy się na zx46 po gruntownej przebudowie, dostosowaliśmy go do naszej 4-osobowej rodziny, działki z częściowym zalesieniem. Mieliśmy od wyboru dom parterowy " Dom przy parkowej" ale ostatecznie zdecydowaliśmy się z płaskim dachem, energooszczędny. Jesteśmy na etapie kompletowania dokumentacji do Starostwa!!! Krótki opis: płyta fundamentowa gr.25cm, B25, XPS pod płytą gr.20cm, ceramika 25cm(lub 19), styropian 20cm lub pianka 12cm, na stopodachu 30cm styropian laminowany, pompa ciepła, GWC

witaj, rzeczywiście ciężko znaleźć kogoś kto decyduje się na ten konkretny projekt :) Widzę że rozwiązania budowlane będą bardzo podobne, my też na 100% robimy płytę, pompe ciepła, GWC,

 

Mnie dzis z samego rana porzywitała w progu pani z gminy wręczając pismo odsyłające mnie do Regionalnego Dyrektora Ochrony Srodowiska po opinię ponieważ budujemy się na terenie Natura 2000. Na szczęscie znam już Panią Dyrektor - współpracowałem z nią z racji mojego wykształcenia i obecnej działalności :) Więc po cichu liczę że uda się to jakoś szybciej załatwić tym bardziej że umówię się do niej osobiście. Kiedy planujecie start budowy? Jakie zmiany w projekcie ? Możesz zamieścić rzuty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Co do złożenia projektu to mamy jeszcze problem z lasem - bzdurny "przepis 12m" odsunąć się z zabudową od lasu, okazuje się że nie dotyczy domów jednorodzinnych a nadgordliwy urzędnik i tak swoje - trzeba się chyba odwołać do wyższej instancji, co wiąże się z czasem. Optymistycznie chcemy zacząć budowę maj/czerwiec. Zobaczymy.

Jeśli chcesz to wysłać mogę rysunki robocze na e-maila. Czy to Kolbuszowa na podkarpaciu, bo jak tak to przejeżdzamy tak co miesiąc, jak byście chcieli to możemy się wymienić uwagami i możemy stworzyć dom-ideał.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Kolejne papiery za nami i kolejne przed nami. Wczoraj dostałem odpowiedź z RDOŚ w sprawie Natury 2000. Jest OK. Dziś już dostałem z gminy projekt decyzji o warunkach zabudowy. JEST PŁASKI DACH !!! :) mimo że w okolicy nie ma takich wynalazków pani urbanistka zgodnie z obietnicą ustaliła "dach płaski o spadku do 5 st. z możliwością zagospodarowania jako taras oraz zastosowania zielonego dachu". W poniedziałek gmina wszczyna postępowanie tj. rozsyła projekt do wszystkich naszych przyszłych sąsiadów.

 

aropin

Czy to Kolbuszowa na Podkarpaciu, bo jak tak to przejeżdżamy tak co miesiąc, jak byście chcieli to możemy się wymienić uwagami i możemy stworzyć dom-ideał.

 

Odpisałem na prv ale zapraszamy. jesteśmy na następny tydzień umówieni z architektem którego szukamy - pierwsze spotkanie będzie na działce. Jesli bedziecie w następnym tygodniu w okolicy zapraszamy na burze mózgów. Są już pewne zmiany w koncepcji domu - bedzie antresola na 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Chwilę nic się nie działo ale już się dzieje. W zeszły poniedziałek wszczęto postępowanie w sprawie WZ więc idzie do przodu. Z projektem też do przodu ---> dziś było pierwsze spotkanie z architektem. Bardzo pozytywnie. Młody, zdolny projektant. Po rozmowie z nim stwierdzamy że ZX46 był banalny i jednak odsuniemy sie koncepcyjnie od tego projektu i będzie kompletnie indywidualny. Po pierwsze cenowo wyjdzie tak samo jak typówka ze zmianami i adaptacją a po drugie będzie tak jak chcemy żeby było a nie odgórnie ustalone i trzeba się dostosowywać. Za tydzień mają być pierwsze efekty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś z moimi pracownikami doprowadzałem działkę do porządku - mimo że nie należy do mnie to oczyściliśmy rów z wszystkiego co w nim rosło - ostrężyny, samosiew olchy, graba i inne. Rozpocząłem również nawożenie ziemi na niższą część - przewiduję że będzie potrzeba około 50-70 wywrotek wielkości 10-12 m3 każda. Koszty będą duże ale damy radę - w końcu co jak co ale ogród musi być zrobiony porządnie. Rozpocząłem też korytowanie podjazdu - w maju będę miał duże ilości gruzu z ogrodu klienta więc jemu zniknie szklarnia a mi przybędzie podbudowa pod podjazd. Narazie kopię na 60 cm i będzie 15 cm piachu, 15 cm gruzu stłuczonego do wielkości pięści i zasypanego piachem dla uzupełnienia przestrzeni, 15 cm klińca, 5 cm drobnego ostrego żwirku (0-5mm) i na to kostka granitowa 8/10 lub 9/11. Przyszło też postanowienie ze starostwa o pozytywnym uzgodnieniu w zakresie ochrony gruntów rolnych --> znów coś się dzieje w papierach więc WZ coraz bardziej realna w kwietniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
masz już WZ? coś działasz czy cisza na froncie ?

 

WZ juz jest .... Podobno :) moja wuzetke ma w domu kolezanka ktora w gminie ta ze wuzetke wydaje. wZ na prosbe architekta tydzien temu zmienialismy: szerokosc elewacji frontowej zwiekszono z 18 do 19 metrow i powierzchnie zabudowy z 200 do 215 m2. Normalnie musialbym jeszcze miesiac czekac na zwrotki od interesantow a jest ich sztuk 20 ! Dzieki G. Udalo sie z dnia na dzien :) poza tym jest wreszcie konkret z projektem -> koncepcja domu czyli uklad pomieszczen, ich wielkosc i ksztalt bryly juz ustalony. Czekamy na rendery od architekta. Niestety ze wzgl. Na bryle dom nie bedzie juz tak bardzo energooszczedny a o pasywnosci moge zapomniec ... Niemniej jednak kilka plusow bedzie. Plyta fundamentowa, brak okien od polnocy, bardzo dobre okna w wiekszosci nieotwieralne, duze przeszklenie od poludnia ktore bedzie nas dogrzewac, odizolowany garaz.. Minusy: rozwleczona bryla, antresola. Teraz musimy usiasc z arch. I konstruktorem zeby jakos z glowa to zaplanowac technologicznie - kilka waznych spraw a miedzy innymi - konstrukcja antresoli, nadwieszenie w salonie, schody wspornikowe, 3metrowej wysokosci przeszklenie w jadalni... Poza tym musze pilnowac zeby nie poplynac przy tym finansowo, dlatego kazdy szczegol konstrukcji bedzie rozpatrywany dlugo i dokladnie... W wolnej chwili wrzuce jakies pogladowe wizualizacje 3D. Pozdrawiam, A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brzmi nieźle

proponuje konsultacje z Asoltem z FM w sprawie OZC i naniesienia zmian jeszcze na etapie robienia projektu - czyli teraz - on ma niesamowitą wiedzę nt materiałów i rozwiązań technologicznych

ponadto z jaskiem skonsultujcie możliwość wykorzystania jego wynalazków u Ciebie - tanie i proste od strony konstrukcyjnej - niesamowicie oszczędne rozwiazania - a gdy je się potraktuje całościowo - dają super efekt - nawet reku jest niepotrzebny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Ze spraw postepowych w przedsięwzięciu :

 

1. WZ jest już w moich rękach - płaski dach na totalnej wiosce gdzie wszystkie dachy są tradycyjne - sąsiedzi nas zlinczują :)

2. Jest już koncepcja domu - czyli to jak będzie wyglądał - jest ideaLNY i do tego układ pomieszczeń jest taki jak sobie zaplanowaliśmy + polot architekta = CZAD !

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=117554&d=1337971826

3. Robimy projekt budowlano-wykonawczy

4. W następnym tygodniu na działce będzie koparka i będzie ściągać wierzchnią warstwę ziemi na pryzmę. Od następnego tygodnia zaczynamy tez nawożenie ziemi na tą część działki. Wcześniej jeden z moich pracowników opryska całość środkiem chwastobójczym.

5. Nawiązałem wstępny kontakt z forumowym aslotem - będzie nam prowadził wszystkie obliczenia i mam nadzieję doradzi co do różnych rozwiązań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, bardzo mi sie podoba wasz projekt, tez jestem fanem domow z plaskim dachem. w przyszlym roku takze zaczynam budowac domek a projekt jest w fazie przygotowan. tez zdecydowalismy sie na plaski dach na pewnej powierzni domu. chcialem sie spytac czy moze rozeznawaliscie sie w kosztach stropodachu?? jaka jest roznica w stosunku do tradycyjnego dachu wielospadowego? bedziecie mieli stropodach odwrocony??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, flisiu, jeszcze nic nie wiadomo jaki bedzie dach... od następnego tygodnia nasz archit. będzie siedział nad rozwiązaniami konstrukcyjnymi z konstruktorem i wtedy będę coś więcej wiedział. do tego czasu nie wiem jak wyglądać będą koszty. Nie mam też porównania z tradycyjnym dachem. Chciałbym napewno użyć EPDM-u - z dwóch powodów: 1. jest to bardzo dobre rozwiązanie techniczne w sensie hydroizolacji i mam możliwość dostać go w wymiarze dopasowanym do moich potrzeb bez konieczności klejenia z mniejsztch kawałków, 2. mam topowy EPDM w bardzo korzystnej cenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej pytałeś mnie kiedyś o dach no i mam SIKE więc nie EPDM:) ale ja mam tylko dwa płaskie dachy ( z twojej wizki widzę ze ty masz ich wiele) więc mimo że są duże kawałki membrany to powierzchnia wyszła mega równa:) napisz jaką membranę dokładnie bierzesz pod uwagę i co dasz na dach jako izolację.

a wiesz ile metró kwadratowych będzie przeszkleń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej pytałeś mnie kiedyś o dach no i mam SIKE więc nie EPDM:) ale ja mam tylko dwa płaskie dachy ( z twojej wizki widzę ze ty masz ich wiele) więc mimo że są duże kawałki membrany to powierzchnia wyszła mega równa:) napisz jaką membranę dokładnie bierzesz pod uwagę i co dasz na dach jako izolację.

a wiesz ile metró kwadratowych będzie przeszkleń?

kurcze jeszcze sie nie spotkalem z terminem SIKE. Kokatjl moglbys przyblizyc temat o co kaman??:) rozumiem Koktajl ze juz wybudowales domek. jakie koszty wyniosly Cie za dach?? masz tylko plaski dach czy tez wielospadowy??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze jeszcze sie nie spotkalem z terminem SIKE. Kokatjl moglbys przyblizyc temat o co kaman??:) rozumiem Koktajl ze juz wybudowales domek. jakie koszty wyniosly Cie za dach?? masz tylko plaski dach czy tez wielospadowy??

 

Produkt to SIKA a właściwie producent :) koktajl, dobrze mówie??

 

hej pytałeś mnie kiedyś o dach no i mam SIKE więc nie EPDM:) ale ja mam tylko dwa płaskie dachy ( z twojej wizki widzę ze ty masz ich wiele) więc mimo że są duże kawałki membrany to powierzchnia wyszła mega równa:) napisz jaką membranę dokładnie bierzesz pod uwagę i co dasz na dach jako izolację.

a wiesz ile metró kwadratowych będzie przeszkleń?

 

Ja dachów mam pięć więc decydować będzie cena. Firestone 1.14 standard ale zastanawiam się nad niepalną i zbrojoną. tylko czyu jest sens??

Masz moze porównanie cenowe SIKA I EPDM np. Firestone ??

Powierzchnia przeszkleń to było pierwsze pytanie do architekta - jest 48 m2 szkła. W salonie i jadalni fixy wysokie na 3m z litego szkła.

 

Witaj! :) Będę podglądać! :) ...

 

 

Witam, narazie niewiele się dzieje ale od końca wakacji napewno więcej więc śmiało podgląać a nawet się udzielać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak miałam na myśli SIKA tylko jakoś głupio mi ta odmiana nazwy wyszła:) dokładnie SIKA PLAN 15 (membrana PCV-mozna wejsc na strone producenta i poczytac sobie) dwa dachy płaskie

miałam róznież wycenę właśnie na Firestone- cena dachu zrobionego z SIKA i z FIRESTONE była bardzo zblizona (roznica chyba do 3 tysiecy) tylko że dach z SIKĄ miał miec izolacje i spadki z wełny skalnej, a z FIRESTONE wszystko na styropianie. Ogolnie rzecz biorąc różnica w cenie między samymi membranami wyszła coś grubo ponad 10 tysięcy. Zastanawialismy się jeszcze własnie nad opcją z FIRESTONE ale sytuacja na tyle sie skomplikowała a nastepnie rozwiązała niejako bez naszego udziału (za duzo tłumaczenia:)) że została SIKA:) Dach zrobiony dopiero od miesiąca i nawet porządnie jeszcze nie lało więc ciężko mi cokolwiek ocenić ale póki co wygląda dobrze :D

 

co do okien- byłes juz wyceniac gdzies okna?zeby sie nie okazało że piekne okno na 3 metry wysokie trzeba będzie robic z podziałami lub naswietlami i wyjdzie Ci że bedziesz miał więcej ram niż szkła a co do ilości 48m2 to tragedi nie ma:)przynajmniej nie pójdziesz z torbami:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...