Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

z solarow kwh ida w "dom" ? wiec kWh z solara do kabli doliczasz Andreju ? czy masz jakies podliczniki ile poszlo w dom, ile w CWU a ile jako zrzut do garazu ? tyle ze za to juz nie placisz ...

czyli calosc to ok 5mWh w 1 sezonie wyjdzie

 

Konrad nie ma potrzeby rozbijać na części składowe uzysku z kolektorów, w skali całego roku wyprodukują 4,5 - 5mWh energii to ile się zmarnotrawi w środku lata zależne jest od zużycia CWU ale nie obstawiam więcej jak 500-700kWh ...( które co by nie było zostaną w garażu...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

czegoś nie rozumiem. cały sezon w taniej taryfie, a w marcu jest problem ze zmieszczeniem się w niej?

 

możecie napisać coś o solarze? do CWU to rozumiem jak działa. ale wspomaganie wentylacji - to przez nagrzewnicę bezpośrednio wpiętą w obwód solara? czy bo drodze jest jeszcze jakiś bufor? u mnie jak świeci słońce to nie trzeba solara, temperatura w domu rośnie powoli, ale na długo. dlatego wolałbym najpierw ładować ciepło w bufor, żeby zostało na kolejny dzień. chyba że to są krótkie przebłyski słońca, wtedy taki solar wpięty przez wymiennnik w WM mógłby trochę wspomóc okna (albo i nie, bo nie wystartowałby).

 

i jakie to są konkretnie kolektory? ile sztuk / jaka powierzchnia?

Tak jak napisał Jasiek- kilka stron wstecz sa szczegóły instalacji. Po drodze jeszcze ze dwa razy objasnione :) dom w tej chili nie potrzebuje energii z sieci. Potrzebuje jej posadzka. Tylko z tego względu grzejemy ponad plan.

Marzena- pewnie dlatego ze akurat ten wykonawca na flowcrete pracuje juz dluzszy czas. STO wycenila nam inna firma na którą sie nie zdecydowaliśmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Mam pytanie odnośnie pakietów szyb, czy takie pakiety można nabyć praktycznie od każdego dostawcy okien czy może znacie jakiś polecanych od których warto takie pakiety nabyć ? Interesuje mnie osadzenie pakietu 3 lub 4 szybowego w XPS zamiast typowego okna 3 szybowego typu fix.

 

Tak, pakiety możesz zamówić u każdego sprzedawcy okien ale możesz też poszukać bezpośrednio producenta szkła zespolonego i u niego kupić pakiety skrojone na miarę czyli z tyloma szybami ile ci się zamarzy i z powłokami jakie chcesz... Do wyboru masz też różne rodzaje ramek, i gazów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
  • 2 weeks później...
Witam i pozdrawiam, rzadko zagladam ale za kazdym razem to wieksze postepy :eek:,gratuluje pieknego domku i jego wykonczenia, a schody to sa po prosu mega zaj...ste!!!! :)

 

Witaj Eli2013. Dzięki za miłe słowa. Schody faktycznie robią świetne wrażenie..

 

Długo nic nie pisałem bo po prostu brak na to czasu. Powodów było dwa - pierwszy -zaczął się sezon w firmie a drugi to taki że od Świąt Wielkanocnych mieszkamy. Czasu na cokolwiek innego niż dom i przeprowadzka było jak na lekarstwo.

 

Wrażenia z mieszkania we własnym domu? Żadną siłą i za żadne pieniądze nikt nie zaciągnąłby mnie do mieszkania w bloku. Mieszka się genialnie. Mimo wielu braków w wyposażeniu bez problemu da się funkcjonować. Ale po kolei...

 

Po zakończeniu prac związanych z posadzką..... No właśnie posadzka... Nie obyło się bez stresu. Relacja z wylewania żywicy powinna zostać zdublowana w dzienniku. Genaralnie posadzka wyszła fajnie. Pojawiły się miejscami tzw. kratery czyli niewielkie zaniżenia średnicy 2-3mm, ale to było by do pominięcia w odbiorze. Co gorsza pojawiły się trzy smugi - dwie w jadalni i jedna w salonie. Wykonawca na drugi dzień po wylaniu przyjechał żeby nakładać mat ale zauważył właśnie te smugi i po próbie przemycia ich acetonem od razu stwierdził że tak nie może zostać i leją jeszcze raz. Jak powiedział tak zrobił. Materiał został zamówiony i czekaliśmy na niego kolejne półtora tygodnia. W między czasie - informacja dla osób które boją się że jak wylewkę żywiczną się zepsuje to umarł w butach - otóż posadzkę poliuretanową ściąga się szpachelką bez większych problemów :) wiem bo pomagałem je ściągać :) Ściągnęliśmy całą kuchnię i połowę jadalni oraz 1 m2 w salonie. Później te powierzchnie zostały uzupełnione poliuretanową masą dla wyrównania wysokości. W drugim wylewaniu poliuretanu brałem już czynny udział razem z ekipą. Rzeczywiście jest to dość stresujące bo czasu na ogarnięcie tak dużej liczby detali jest mało. Co innego przy dużych prostych powierzchniach - u nas było mnóstwo narożników i zakamarków. Na drugi dzień położony został mat. I na trzeci dzień ponownie. Tym razem posadzka wyszła REWELACYJNIE. Żadnych kraterów, żadnych pomarszczeń, smug itp. Okazało się że smugi które popsuły efekt powstały z nie przelania wstępnie wymieszanej żywicy do nowego pojemnika. To spowodowało że ze ścianki pojemnika spłynęła żywica bez utwardzacza albo z jego minimalną ilością. Było minęło.. posadzka jest super. Wracając... Zaczęła się składać kuchnia

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=315521&d=1430633500

Jak tylko kuchnia została złożona mogłem zdjąć dokładny wymiar i zrobić blaty. Tak, Tak samodzielnie wykonałem blaty betonowe. http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=315522&d=1430633504

Zdjęcia kiepskie bo robiłem to już w nocy :)

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=315523&d=1430633507

W między czasie pożyczyliśmyna dwa dni dwuosobową ekipę wykończeniową od JMN'a bo nie wyrobiłbym się z osadzeniem cokołów. Cokoły z aluminium oksydowanego 10x40mm w profilu L a więc zrobiliśmy podcięcie. Efekt - bardzo fajny. Nie ma wrażenia zawieszenia ścian jak u Roberta czy Karoliny ale też jest ciekawie. Inaczej.

Tak wygląda korytarz popołudniu.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=315526&d=1430633516

Na dwa dni przed wprowadzeniem zamontowane zostały wykładziny. W sypialni i garderobie wełniana, w pozostałych pomieszczeniach obiektówki (kancelaria, wiatrołap, antresola).

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=315527&d=1430633626

Tu widać też jak świetnie wyszły cokoły wpuszczone w ścianę. Wykładzina licuje ze ścianą.

A poniżej salon - to jest właśnie pomieszczenie które oczekuje na urządzenie - wypoczynki się dopiero produkują :)

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=315528&d=1430633628

Koktajl nie będzie Barcelony bo zmieniła się koncepcja urządzenia salonu. Za to będzie Lounge Chair :D

Jadalnia o poranku

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=315529&d=1430633630

 

A teraz trochę informacji technicznych. Podsumowałem już rok jeśli chodzi o ogrzewanie bo uważam że tu nic się już nie zmieni aż do jesieni. Od trzech tygodni nie uruchomiło się już ogrzewanie. Od 24.10.2014 do teraz 4696 kWh. Przed zamieszkaniem: od października do stycznia ok.17*C. Później stopniowo podnosiłem a w marcu grzałem dwa tygodnie non stop (dzień i noc) bo tego wymagała żywica. Od miesiąca w domu 23-24*C bo chyba przez wilgoć technologiczną było odczucie chłodu - w bloku mieliśmy 22,5*C i było OK. Solar działa już w trybie "lato" bo dom zaczynał już łapać niebezpiecznie wysokie temperatury. Zresztą i bez solara grzejącego dom mamy wysokie temperatury i będę musiał pobawić się nastawami żeby włączać bypass i wrzucać powietrze prosto z GWC z pominięciem wymiennika. Wodę grzejemy niemal wyłącznie solarem.

 

Do zrobienia jest jeszcze masa rzeczy - choćby na zewnątrz - budynek gospodarczy, taras itp. Wewnątrz już widać koniec. początkiem czerwca będziemy mieć najmniejsze detale dopracowane i cały dom powinien być już urządzony.

Na zewnątrz udało się zrobić cały front na gotowo. Przetestowałem już nawet system nawadniania.

Mnniejszy pas

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=315524&d=1430633510

i większy fragment

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=315525&d=1430633513

Trawniki gotowe do posiania - obecnie znów czekamy na chwasty :)

Edytowane przez M.A.G.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję postępów prac. Dom przepięknie się prezentuje zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.

 

Bez dwóch zdań... gratuluję efektu a przede wszystkim przeprowadzki :)

 

W takim razie czekamy na Lounge chair a tymczasem gratulacje! Nie dziwie ci sie, ze nie ruszyłbys sie nigdzie:) przeprowadzka do nowego domu to fantastyczne uczucie:)

 

dzięki :)

 

Świetnie to wygląda; żywopłot się przyjął?
żywopłoty od frontu w 100%. Od północy w 80%.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobny wpis z wrażeń jakie mamy przez miesiąc mieszkania w domu.

O tym że budowa będzie obserwowana przez mieszkańców wsi i przejeżdżających przypadkowo ludzi wiedzieliśmy od początku. Zawsze jest tak, że jak coś nowego dzieje się w okolicy to człowiek jest na tyle ciekawskim zwierzęciem że obróci głowę, zatrzyma się, poogląda itp. itd. Szczególnie kiedy nowo budowany obiekt mocno odróżnia się od tego co istnieje w obecnej zabudowie wsi... Mimo że nasz dom nie jest jakoś strasznie spektakularny; w końcu to tylko kilka białych klocków i trochę szkła ale wzbudza spore zainteresowanie. Objawy: podjeżdża samochód, zatrzymuje się przed bramą wjazdową robi zdjęcie i jedzie dalej.

Na razie jest to dla nas zabawne ale zastanawiamy się czy na dłuższą metę nie będzie męczące??

 

Co wtedy? Betonowy mur?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przytnij żywopłot na wysokości 30 cm i wywieś cennik zdjęć.

 

:) sama tak robiłam, jeździłam po okolicy i pstrykałam zdjęcia, zwłaszcza ogrodzeń i wszelkich założeń "terenowych". Koło nas jest kilka realizacji Rubika, jest co oglądać i na czym oko zawiesić. Ale żeby tak dość bezczelnie, na podjeździe, to się nie odważyłam:)...

Fajnie, że już mieszkacie, pewnie macie za sobą ten najgorszy moment prac... hkm... który jest właśnie przede mną...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć M.A.G. !

Gratuluje wyprowadzki i życzę Wam przyjemności i komfortu życia, aby wszystkie Twoje techniczne rozwiązania sprawdziły się dając w efekcie niższe koszty użytkowania domu ;)

A sama bryła domu niech będzie inspiracją dla innych :bye:

 

Serdecznie pozdrawiam !

 

 

W kontekście "gapowiczów' pewnego razu na początku naszej budowy (SSO) moją żona będąc na spacerze i idąc za starszym małżeństwem usłyszała, jak Pani mówi do Pana (patrząc na nasz dom) o popatrz jaki "straszny dwór" :wiggle:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) sama tak robiłam, jeździłam po okolicy i pstrykałam zdjęcia, zwłaszcza ogrodzeń i wszelkich założeń "terenowych". Koło nas jest kilka realizacji Rubika, jest co oglądać i na czym oko zawiesić. Ale żeby tak dość bezczelnie, na podjeździe, to się nie odważyłam:)...

Fajnie, że już mieszkacie, pewnie macie za sobą ten najgorszy moment prac... hkm... który jest właśnie przede mną...

Teraz jesteśmy na etapie drugiego najgorszego momentu prac - denerwujące niepodopinane pierdoły... takie naprawdę drobnostki które stają się z dnia na dzień coraz większym wrzodem na dooopie :) ale nie wszystko na raz :)

Ja też sporo jeździłem przed i w trakcie budowy żeby podglądać ciekawe budynki ale starałem się raczej za każdym razem nie stresować właścicieli i po prostu zagadywałem...

 

Gratulacje!!! Sam wiem jak to fajnie pierwszy raz zamieszkać w swoim domu :)

Dzięki :) to prawda - to wspaniałe uczucie :)

Cześć M.A.G. !

Gratuluje wyprowadzki i życzę Wam przyjemności i komfortu życia, aby wszystkie Twoje techniczne rozwiązania sprawdziły się dając w efekcie niższe koszty użytkowania domu ;)

A sama bryła domu niech będzie inspiracją dla innych :bye:

 

 

Serdecznie pozdrawiam !

 

 

W kontekście "gapowiczów' pewnego razu na początku naszej budowy (SSO) moją żona będąc na spacerze i idąc za starszym małżeństwem usłyszała, jak Pani mówi do Pana (patrząc na nasz dom) o popatrz jaki "straszny dwór" :wiggle:

 

Cześć Zygii ! dziękujemy. Rozwiązania już się sprawdzają. Niektóre mniej inne niespodziewanie bardziej niż przypuszczałem. Nieustannie np. jestem pod wrażeniem posadzki żywicznej i po kilka razy dziennie zatrzymuję się w salonie, mówię "ależ ta posasdzka jest zaje....ta" i idę dalej ;) Nie mogę się nadziwić że tak mało osób się na nią decyduje..

 

Mamy od wczoraj skrzynkę na listy i nawet dostaliśmy już pierwszą korespondencję :) CZAD !

 

Człowiek cieszy się jak małe dziecko :)

 

jak kiedyś chodziłem po lesie przy naszym domu (jeszcze w trakcie budowy - chyba SSZ) słyszałem starsze małżeństwo na rowerach przejeżdżając obok domu zastanawiało się:

- to chyba dom będzie..

- eeee gdzie tam, kto by chciał w czymś takim mieszkać.

Edytowane przez M.A.G.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...