Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

...Zyski słoneczne bardzo fajnie dogrzewają nam dom - na tyle przyjemnie że ucięlismy sobie dziś południową drzemkę w salonie na żółtych leżakach :D. W południe słońce sięga już połowy salonu. W salonie 23,6*C i 53% wilgotności

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=285303&d=1413729087

 

Jaki wymiar ma element zacieniający?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

M.A.G. moglbys zdradzic nam wyniki OZC Twojego domu.

 

Ale które?? Liczone przez branżystę współtworzącego projekt domu (założenia pierwotne z kiepskimi oknami i drzwiami, kiepską szczelnością i sporo mniejszą ilością styropianu) czy przeliczane przez forumowego asolta (z uwzględnieniem pasywnej szczelności, oknami z wyższej półki, oknami o Uw=0,29, drzwiami o parametrze drzwi pasywnych, dodatkowymi metrami sześciennymi styropianu) ??

 

Kiedyś podawałem w stopce OZC z projektu - wynosiło 21kwh/m2/rok. przeliczone OZC przez asolta to różnica niemal 100%. Dlatego czekamy mimo wszystko na w pełni użytkowy sezon grzewczy, taki z zyskami bytowymi, włączonym ogrzewaniem podłogowym (w sypialni, garderobie i dużej łaziece jest już aktywne ale się po prostu nie włącza ze względu na wysokie temp. w domu i ze wzgl. na drogi prąd budowlany :) )

Wtedy bedzie wiadomo kto miał rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

garderoba maga wielka :) a z tymi gniazdkami to jak to się robi żeby były takie zlicowane bo żona mi nie odpuści :) też takie chce

garderoba jest rzeczywiście spora :) gniazda zlicowane to taki wrzód na dooopie że głowa mała :) z jednym punktem schodzi około godziny na gotowo a później jeszcze oklejanie każdorazowo przy malowaniu.... Najważniejsze to znaleźć odpowiednie ramki. Nasze to ospel sonata. są całkiem płaskie i mają tylko nieznaczne fazowanie na dwóch krawędziach. Następnym razem mocno zastanowiłbym się nad zakupem gotowców dedykowanych do licowania (gira.net.pl mają takie gniazda które wystają ok. 3mm poza lico ściany), tylko ta cena...

Moga byc przeliczenia asolta. Jakie masz przewidywane obciazenie cieplne budynku?

 

φHL=5382W

QH=7475kwh/rok

Czyli bida :p

przypominam że moc zainstalowanych kabli to 6kw :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

garaż liczony jest dla temp. -9,5*C podczas kiedy minionej zimy miałem w nim temp. 5-7*c na plusie przy nieogrzewanym budynku a w pomieszczeniach w których coś robiliśmy i paliliśmy kozą od czasu do czasu było około 12-15*c...

asolt twierdzi że bryła budynku "nie jest dedykowana" do duzych oszczędności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak tam gniazda do OC ?

 

Gniazda super - dzięki Raptor1 mamy gniazda niemal idealnie płaskie i schowane w ścianach. Prace trwają. niestety przy każdym gnieździe muszę robić rozpierduchę bo wymieniam jednak adaptery pod gniazda.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=286291&d=1414276160

Jednoz gniazd usunąłem - to w salonie - zaślepiłem rurę a sam przewód przeciągnąłem do kuchni czyli przez scianę bo w cokole mebli kuchennych zrobimy dodatkowe gniazdo. To salonowe byłoby niepraktyczne bo wyszło mi kilkadziesiąt cm od narożnika ściany a więc żeby z niego skorzystać musielibyśmy każdorazowo odsuwać sofę... Nie pomyślało się ;)

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=286294&d=1414276162 w tym miejscu wstawię też drzwiczki rewizyjne żeby mieć dostęp do czujników temperatury.

Takie drzwiczki w drugim miejscu wstawiłem dziś.

Dziś zaszpachlowałem też oba zamontowane gniazda OC.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=286293&d=1414276161

No i dzisiejszy wieczór:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=286295&d=1414276164

 

Przerobiłem wszystkie regulatory temperatury z czujników fabrycznych na czujniki wysunięte poza obudowę regulatora. Podyktowane jest to tym że przy załączaniu regulatora przekaźnik generuje ciepło które przekłamuje temperaturę. Czujnik w obudowie nagrzewa się od przekaźnika. Przelutowałem wszystkie czujniki na ok. 15cm.

 

A dlaczego się za to wziąłem - a no dlatego że pogoda jest jaka jest i wewnątrz zrobiło nam się już około 18*C. Nastawiłem więc sterowniki na utrzymywanie 19*C. Ból jest niestety taki że jeszcze przez około tydzień będziemy mieć taryfę budowlaną :/

Na razie włączone zostało ogrzewanie w sypialni, garderobie i łazience. Niestety zaraz po włączeniu ogrzewania pojawiły się pęknięcia w wylewce samopoziomującej... Narazie rysy są w sypialni. Garderoba cała. Myślę teraz, że można było zrobić dylatacje bo to jednak okolo 25m2 bez dylatacji przy połamanym kształcie... Mam tylko nadzieję że nie pękną kafle w łazience... Jasiek jest ryzyko?? Może trzeba bylo te wylewki wygrzewać??

 

Drzwi wewnętrzne znów odsunęły się w czasie - zamówione w maju... ręce opadają bo nic bez tych drzwi nie mogę skończyć, szpachlowanie, cokoły, malowanie.. wszystko czeka na drzwi. Mam obietnicę że dostanę je wraz z montażem na urodziny :) ale to dopiero za niespełna miesiąc :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacje dla Jaśka :

 

pokój zachodni na górze - temp. 21,3*, wilgotność 56% , brak tlenu :p

pokój wschodni na górze - temp. 21,2*, wilgotność 59% , tlenu jakby więcej niż w zachodnim :p

duża łazienka na dole - temp. 21,1*, wilgotność 55% , komfortowo/świeżo :p

salon - temp. 21,2*, wilgotność 55% , świeżość niczym na wiosennej łące :p

 

Czy sadzisz ze na brak tlenu u gory wplywa tylko brak nawiewu na gorze, czy tez fakt ze , o ile dobrze pamietam, masz tam same fix-y i sila rzeczy brak mozliwosci otwarcia okien na etapie wysychania budynku ? Czy tez jeszcze cos innego ?

 

Czy powietrze z OC bedziesz wyrzucal na zewnatrz domu? Masz do tego jakies dodatkowo przewidziane sterowanie aby uniknac podcisnienia w czasie pracy OC ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie włączone zostało ogrzewanie w sypialni, garderobie i łazience. Niestety zaraz po włączeniu ogrzewania pojawiły się pęknięcia w wylewce samopoziomującej... Narazie rysy są w sypialni. Garderoba cała. Myślę teraz, że można było zrobić dylatacje bo to jednak okolo 25m2 bez dylatacji przy połamanym kształcie... Mam tylko nadzieję że nie pękną kafle w łazience... Jasiek jest ryzyko?? Może trzeba bylo te wylewki wygrzewać??

 

trochę to dziwne bo te wylewki były już włączane w poprzednim sezonie...:???:

płytki są na elastycznej zaprawie więc raczej nic się nie wydarzy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie były włączane. Tylko konrrolnie na parę minut. A wylewki robiliśmy przecież późną wiosną tego roku...

przecież sypialnia z garderoba "bujała" się aż pomieszczenia rozgrzały się do jakiejś tam temp. ( nie pamiętam ... 18*...? ) bo na ścianach garderoby jakiś syf zaczął wyłazić z wilgoci, a sterownik z wyciągniętym czujnikiem wisi na kablach po dziś dzień... ( no chyba że go dzisiaj przymocowałeś ...:cool:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy podlaczylismy chyba wentylacje na ostro a podlogowka nie hulała za dużo. Mnieszja z tym. Rysy pojawiły sie w kazdym razie jak tylko wlaczylem grzanie.

Dzis podpiąłem juz wszystkie sterowniki i zacznę powoli uruchamiac wszystkie pomieszczenia choc od jurta zapowiadają słońce wiec nie wiem czy bedzie potrzeba.na razie sterowniki ustawione na 14*. Temperatura w domu mocno spadla przez ostatnich kilka dni bo grzejemy tylko dwa pokoje i lazienke a z gwc wpada do domu tylko 13, 1*C. Wentylacja do piatku chodzila na 4 z 5 biegów to i wyssalo z domu resztki ciepła. Jutro poprawki wpustow dachowych i koncem tygodnia zakanczamy elewację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...