Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 158
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ostatni przepis na chleb, NAJPROSTSZY Z NAJPROSTSZYCH, taki chleb dla zabieganych, którzy nie mają czasu ma zabawę z zakwasem, a chcą mieć domowy chleb.

Z podanego przepisu wychodzi ogromny bochenek, koszt produktów ok.1,5 zł. Smak wspaniały, długo trzyma świeżość, na pewno posmakuje dzieciom, gdyż nie zawiera ziaren ani przypraw. Taki lekki, bardzo puszysty chleb do kanapek.

 

 

004.jpg

 

 

003.jpg

 

Składniki na 1 bochenek:

 

  • 700 g pszennej mąki, np. Babuni lub innej typ 650

  • 3 łyżeczki soli
  • łyżka roztopionego masła

  • 1 saszetka suchych drożdży (7 g) lub ok. 20 g świeżych (1/5 kostki świeżych drożdży)

  • 1 łyżeczka miodu lub cukru

  • 100 ml ciepłego mleka + 50 ml maślanki lub greckiego jogurtu ( może być samo mleko)

  • 300 ml ciepłej wody (ok. 27 0 C)

 

W większej misce wymieszać mąkę z solą, dodać masło. Dosypać drożdże i cukier. Dodać mleko, wodę i wyrobić ciasto. Ciasto wyrabiać na oprószonej powierzchni, aż będzie gładkie i elastyczne, starając się nie dosypywać mąki. Pozostawić w misce, przykryte ściereczką, do dwukrotnego powiększenia objętości.

Ciasto po urośnieciu uderzyć pięścią, lekko wyrobić, uformować owalny bochenek, wyłożyć na blachę oprószoną mąką. Przykryć ponownie, pozostawić na 30 minut, lub dłużej do podwojenia objętości i napuszenia.

Używając ostrego noża naciąć chleb kilkakrotnie, oprószyć mąką.

 

Piekarnik rozgrzać do 230ºC i piec bochenek przez 10 minut. Następnie zmniejszyć temperaturę do 200ºC i piec kolejne 20 - 25 minut. Gotowy chleb powinien być wyrośnięty, brązowy i brzmieć głucho po uderzeniu od spodu. Studzić na kratce.

Mój chleb miał 2. wyrastanie w plastikowej misie wyłożonej pieluchą tetrową, obsypaną mąką i otrębami, by bochenek się nie przykleił. Wtedy układamy chleb złączeniami na górze, gdyż po wrzuceniu go na blachę odwracamy go. Jeśli nie mamy wprawy w formowaniu bochenków i chcemy mieć mniej bałaganu, po pierwszym wyrastaniu wkładamy ciasto do 2 chlebowych foremek ( keksówek) i w nich chlebki muszą kolejny raz urosnąć ze 2x. W tych samych formach pieczemy.

 

p.s ja zamieniłam część zwykłej mąki na orkiszową razową i zakwaszoną żytnią ( tak ok. 150g), dlatego jest ciemniejszy w środku:

 

005.jpg

 

 

Chlebek nie kruszy się i nie klei ( zbyt szybko go ukroiłam do zdjęcia, dlatego kleił się do noża, powinno się go najpierw dobrze przestudzić).

 

Nie używam wagi i nie przesiewam mąki, uważam to za stratę czasu. Drożdże i tak wszystko "przerobią", a konsystencję ciasta trzeba po prostu wyczuć i to tylko kwestia doświadczenia.

 

SMACZNEGO :)

Edytowane przez piu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg przepisu na pszenny chleb powyżej upiekłam dziś bułki. Dodałam tylko do ciasta dodatkowo jedno jajko i zamieniłam proporcje wody i mleka ( więcej mleka tym razem). Wyszło 16 dużych, pulchnych, mięciutkich bułek, przepysznych w smaku. Koszt jednej mleczno - maślanej bułki to ok. 17 groszy ( nie licząc prądu i wody). Są lekkie jak puch, a mimo to sycące.

 

 

010.jpg

 

 

009.jpg

 

 

część zrobiłam jak bułki, uderzając kantem dłoni przez pół, a na części nacięłam nożyczkami krzyżyk, jak w kajzerkach i te mi się bardziej podobają - wyrosły wyższe, okrąglutkie :)

 

 

001.jpg

 

 

012.jpg

 

 

Ilość ciasta jest idealna, by bułki upiec za jednym razem na dwóch największych blachach ( można na tych z zestawu do piekarnika).

Następnym razem ziarenka wrzucę do ciasta, bo trochę się osypują, mimo że bułeczki były smarowane jajkiem rozbełtanym z mlekiem ( odlałam 1/3 z tego, które dałam do ciasta).

 

Jeśli zabraknie wam kiedyś pieczywa albo zachce się takiego domowego, przepis jest bardzo fajny, polecam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bogumil

 

smaka narobiła, a przepisu nie zostawiła :)

 

 

 

Czekamy Tosiu :)

 

Ja dziś wrzucam kolejny, fenomenalny przepis na pizzę, także z blogu Dorotki, podobny do przepisu Chef Paul.

 

http://mojewypieki.blox.pl/resource/pizza_z_semilina_2.jpg

 

Składniki na 3 sztuki:

 

  • 2,5 szklanki mąki pszennej chlebowej
  • 3/4 szklanki mąki semoliny
  • 1 i ¼ szklanki letniej wody
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • 1,5 łyżeczki soli
  • 16 g drożdży świeżych lub 8 g drożdży suchych (2 łyżeczki)
  • opcjonalnie - pół łyżeczki przyprawy do pizzy

 

Mąkę przesiać, wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn) zrobić w niej zagłębienie, do którego wlać wodę, oliwę, dodać 1,5 łyżeczki soli. Ciasto dobrze wyrobić, umieścić w naczyniu, przykryć ściereczką i pozostawić do podwojenia objętości (około 1,5 godziny).

Wyrośnięte ciasto uderzyć pięścią. Podzielić na 3 równe części. Z nich uformować spody na pizzę, pozostawiając grubsze brzegi.

Na spód wyłożyć sos pomidorowy, nasze ulubione dodatki, piec około 15 - 20 minut (lub krócej) w maksymalnej temperaturze piekarnika (260ºC). Ser nakładać kilka minut przed końcem pieczenia.

 

 

U mnie wersja z innymi dodatkami, a z połowy ciasta pyszne bułeczki do masła czosnkowego ( wylądowały na razie w zamrażarce, przy okazji je wyjmę i podpiekę chwilkę przed podaniem)

 

 

 

 

008.jpg

 

 

009.jpg

 

 

018.jpg

 

 

p.s wyczytała, że semolina to to samo, co kaszka manna błyskawiczna. Nie wiem, czy to prawda, ale można spróbować, nie raz dodawałam kaszkę do ciast

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piu..."przenajmocniej" przepraszam i już się poprawiam:):):)

 

Rogaliki drożdżowe:)

 

- 250g mąki pszennej tortowej

- 1/2 kostki masła

- 1/4 szklanki mleka

- kostka drożdży 10g

- 1 jajko

- 2 łyżki cukru pudru

- 1 łyżeczka olejku waniliowego

- marmolada

 

 

W kubku z ciepłym mlekiem i szczyptą cukru rozkruszyć i wymieszać drożdże. Odstawić na 15 minut do wyrośnięcia.

Masło rozetrzeć "palcyma" z przesianą mąką.

Jajko ubić z cukrem pudrem, dodać do mąki z masłem, wlać drożdże (wyrośnięte) i wanilię. Ciasto wyrabiać ok 10 minut aż będzie gładkie. Przykryć folią i wstawić do lodówki na 2 godziny.

Zrobić sobie kawkę i posiedzieć 2 godzinki na FM

Podzielić ciasto na trzy części, rozwałkować, każdy placek podzielić na 8 trójkątów. Na każdym położyć po łyżeczce marmolady i zwijać od szerszego końca.

Ułożyć na blaszce na papier, piec ok 20 - 25 minut w 180 stopniach.

Posypać cukrem pudrem i SMACZNEGO

 

 

Naprawdę bardzo szybko się robi...prawie nie ma roboty a jakie pyszne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas dieta błonnikowa, a za nią ciasteczka owsiane z nutą orzecha, kokosa i czekolady:) Bazą jest przepis z bloga Dorotki

http://mojewypieki.blox.pl/2008/02/Ciasteczka-czekoladowo-owsiane-bez-pieczenia.html

 

dodałam wiórki kokosowe i wyszło tak:

 

http://desmond.imageshack.us/Himg849/scaled.php?server=849&filename=dsc0291fi.jpg&res=medium

 

...i zapakowane na popołudniową wizytę u Rodziców:)

http://desmond.imageshack.us/Himg267/scaled.php?server=267&filename=dsc0292jv.jpg&res=medium

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zurawina z drobiem etap pierwszy.

 

resztki zurawiny , wodka 1,75L i cos na zeba do wypijanej wodeczki.

 

24-y zakaski do ubytej wodeczki.

 

ubytek zatapiamy zurawina.

 

etap drugi za 2 misiace. jesli etap pierwszy oslabi nasza potencje proponuje We-VIBE 2. swietna rzecz , ktora umila czas podczas wykonywania etyapu pierwsego.wyrowma niedodorty podczdas epatu pierwszergo.czyli dobre jedzonklo i penetyracjka dla mazlonkopw!czyli to co jest na planie pierwszyum.

a to jest najbarzie oczekiwane w takim zestawieniu kulinartyn.

 

wlasnie skonczylismty, fun czysty w sobie. zapomnialem o muzyce, a ona jest w tym waznqa.

 

apetyczie tematycznie muzycziue i sexownie, czyli esencja watku..........

 

polecam!

3.2.jpg

3.1.jpg

3.0.jpg

Edytowane przez joliska
Nie mnóż postów!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plaster swiezej szynki, tluszcz na patelnie.

 

w odmianie zdrowszej:

oliwka dziewicza, swieza szynka okrojona z tluszczu , szalotka i jaja bez cholesterolu.

 

i 3 minut czasu

 

mniejsza o zawartosc talerza, ale mam jedno, calkiem drobne pytanie.

Notoryczne fotografowanie telefonu w obecnosci talerza, to nachalny product placement, jakis malo znany element dowartosciowania, zaszlosc z poprzedniej epoki, w ktorej krolowaly kiepskie garnitury, z kiepskimi bialymi skarpetkami, a w ktorej w dobrym tonie bylo konsumpcje dzielic z "okazaniem", ze telefon sie ma a nawet potrafi sie z niego korzystac, czy moze rozpaczliwy okrzyk "kto do mnie zadzwoni", czy moze jeszcze cos innego??? :o

Pytam zupelnie powaznie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mniejsza o zawartosc talerza, ale mam jedno, calkiem drobne pytanie.

Notoryczne fotografowanie telefonu w obecnosci talerza, to nachalny product placement, jakis malo znany element dowartosciowania, zaszlosc z poprzedniej epoki, w ktorej krolowaly kiepskie garnitury, z kiepskimi bialymi skarpetkami, a w ktorej w dobrym tonie bylo konsumpcje dzielic z "okazaniem", ze telefon sie ma a nawet potrafi sie z niego korzystac, czy moze rozpaczliwy okrzyk "kto do mnie zadzwoni", czy moze jeszcze cos innego??? :o

Pytam zupelnie powaznie ...

 

Właśnie tu jest ważna zawartość talerza.W stopce masz trzy fajne słowa...........:no: .A tak naprawdę to o co ci chodzi ??? Zostałeś natchniony ???Przecież twój awatar z tym pięknym ciałem wygiętym w mongolski łuk też może być powodem do podobnych nastroi jak twoje.Małpa potrafi już skakać...nie nauczysz jej śpiewu :D:D;););) .Weź to pod rozwagę.Teraz podaj coś apetycznego by pokazać ,że masz inne intencje niż te u góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...