Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

W co dziś zainwestowałbyś robiąc WM


Recommended Posts

Do bólu możesz mieć wyłączyć...

Daje to że wyciągi w takich pomieszczeniach jak łazienka, pralnia kuchnia działa cały czas...

Co do 300zł rachunku to bardzo dziwne bo żeby reku tyle prądu zjadło to raczej nie zdarzył mi się taki przypadek w życiu :)

Pozdrawiam

az sie go zapytam, bo to był argument na nie mojego męża głównie. Ze po cholerę skoro tyle zre pradu.Ze za taka kase to by juz wolał okna otwierac;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 222
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Projekt do dupy a realizacja bez pomysłu...

Tam powinna być ciągła moc rzędu 40W.

(koszt miesięczny około 11-15zł)

ILE chcesz zaoszczędzić z tego automatyką za 2500zł aby Ci coś odłączała, pilnowała itp.?

 

Przyjrzyjmy się raz jeszcze tym rodzajom wentylacji.

 

Wyobraźmy sobie dwa identyczne domy po około 120m2 po podłogach.

Kubatura tych domów będzie rzędu 3 x 120 = 360m3.

Powiedzmy – jakieś 400 dla równego liczenia.

W jednym jest poprawnie zbudowana WG a w drugim poprawnie zbudowana WM.

W obu mieszkają rodziny typu 2 + 2.

Ponieważ to sąsiedzi, to na zewnątrz mają te Same -20stC.

Lubią mieć ciepło, to we wnętrzach „ustawili” sobie po +22stC.

 

POTRZEBY WENTYLACYJNE W OBU PRZYPADKACH SĄ IDENTYCZNE!

Tyle samo „generatorów wilgoci” biega po domu i mniej więcej tyle samo czasu na dobę.

Potrzeby wentylacyjne TAKIEJ rodziny zimą to około 60 do 100m3/godz.

 

W domu z wentylacją grawitacyjną POPRAWNIE zbudowaną, jeżeli jej nikt nie pozatykał szmatami, taśmami czy tekturami wymiana powietrza na godzinę może sięgnąć i 10 kubatur!

To znaczy, że w ciągu godziny przez taki Dom przepływa 4000m3 powietrza na godzinę, a na dobę około 96000m3.

Tyleż samo napływa tego mroźnego.

Potrzeby grzewcze takiego domu, wynikające JEDYNIE ze strat wentylacyjnych to konieczność ogrzania około 115200 kg powietrza na dobę.

Ciepło właściwe powietrza to 1020J/kg. (około)

Wydatek cieplny musi więc być rzędu 117 504 000 J.

117,5 MJ na dobę.

Po przeliczeniu to około 33kWh energii.

Ilość tego powietrza, które przepływa przez taki Dom na dobę to słup o wysokości 800m i 120m2 powierzchni po podłogach!!!!

I tu zaczynają się dwie drogi postępowania mieszkańców TAKICH domów.

Pierwsza – Wieszanie ma kaloryferach mokrych szmat, nawilżaczy (wiaderek ceramicznych z wodą), stosowanie rozpylaczy wody itp. zabiegi, ale tę wodę trzeba ODPAROWAĆ ABY WESZŁA „DO OBIEGU”

A to kosztuje bardzo wiele dodatkowej energii!!! (X)

Druga – Brak zgody na takie marnotrawstwo i zatykanie wszelkich szpar, dziur, kratek. Uszczelnianie wszelkimi metodami i za wszelką cenę chałupy.

W efekcie – wyłączenie wentylacji i zalanie domu wodą skraplającą się na każdym co chłodniejszym fragmencie ściany… Grzybek, smród i „ciężka atmosfera” i płaczące okna.

A że zimno jest, to próby grzania TAKIEGO domu kończą się czasem POGRZEBEM!

(W tym roku szczególnie często bywa, czad to cichy zabójca).

 

W domu z POPRAWNIE zbudowaną wentylacją mechaniczną (BEZ ODZYSKU – REKUPERACJI) wymienia się na godzinę około 100m3.

Na dobę 2400m3.

Potrzeby grzewcze na dobę wynikające ze strat wentylacyjnych to 2937600 J

2,9MJ na dobę.

Po przeliczeniu to około 8,2kWh.

Ilość powietrza przepływającego przez taki Dom to słup o wysokości 20 m i powierzchni 120m2 podłogi tego domu.

WILGOTNOŚĆ JEST STAŁA I W OKOLICY 50%.

Brak wydatku na dodatkowe odparowywanie wody….

 

Jest coś jeszcze….

 

Jak wymieniamy przez SZPARY, NAWIEWNIKI, WYCIĘTE USZCZELKI OKIEN itp. około 10 kubatur na godzinę to wprowadzamy nimi zimne powietrze w ilościach OBŁĘDNYCH!

Pizga zimnem z każdej szpary i firanki latają!!!

 

Jak wymieniamy 100m3 na godzinę to wymieniamy ¼ kubatury i to w taki sposób, że z nawiewników strugi „klejone” są do sufitu i po nogach nie pizga zimnem.

 

OBA DOMY MAJĄ STRATY CIEPŁA NORMOWE (0,3W / m2 x stK)

Jakie?

120 m2 podłogi + 120 m2 sufitu + 130m2 ścian zewnętrznych = 370m2

Powiedzmy 400m2.

Strata = 400 x 0,3 x 42 = 5040W

Powiedzmy 5kW.

 

Dobowe zapotrzebowanie pierwszego domu wynosi wiec 5 x 24 + 33 + X = 163 + X kWh.

Dobowe zapotrzebowanie drugiego domu wynosi więc 120 + 8,2 = 128,2kWh.

 

Teraz zobaczmy to X, które jest koniecznością wyparowania wody, aby w chałupie była jaka taka wilgotność.

(JEŻELI w ostre mrozy z rekuperatora wypływa Okło WIADRO wody TO tyleż trzeba co najmniej wprowadzić (jak nie więcej) aby tylko wilgotność była „jaka taka”. Potrzeby realne to ze cztery wiadra na dobę, ale tego realnie NIKT nie robi!)

Wiadro wody to z 12 litrów.

Ciepło parowania wody to 2427 kJ/kg

Odparowanie wiadra wymaga włożenia 29124kJ energii ( 29,12MJ). To 8,09 kWh.

 

OGÓLNE dobowe zapotrzebowanie domu z WG wyniesie więc około 163 + 8 = 171kWh.

 

Widać wprost, że RODZAJ wentylacji przekłada się na oszczędności wydatkowanej energii rzędu 171- 128 = 43 kWh. Ale to tylko DOBA.

W skali miesiąca daje to różnicę rzędu 30 x 43 = 1290 kWh.

 

To dokładnie tyle ile potrzeba na ogrzanie przez 10 dni domu z wentylacją mechaniczną.

(Rozważamy, przypominam, ostre mrozy rzędu -20stC)

 

 

Podaję tu orientacyjne dane liczbowe. (kto chce może sprawdzić czy policzyć SWOJE m2 czy m3)

Nie namawiam, nie odmawiam i NIE OCENIAM!!!!!!

Ocenę zostawiam WAM!

(Ja na swoje potrzeby już oceniłem, przemyślałem, przeliczyłem i swoje decyzje już podjąłem)

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można tak i można ze czterdzieści razy bardziej!

(są tu opisy na forum)

 

ODPUŚĆ SOBIE NATYCHMIAST BUDOWANIE!!!

NATYCHMIAST ZACZNIJ NABIERAĆ WIEDZY O TYM CO TRZEBA ZBUDOWAĆ I JAK, ABY BYŁO DOBRE!!!

Sama "tymi ręcami" tego budować nie musisz umieć...

 

Z Twoich wypowiedzi wieje mi pełną niewiedzą o tym jak dom działa...

Szanuj swoją kasę i szukaj wiedzy, aby możliwie dużo jej w kieszeni zostawić przy PRAWIDŁOWO zrobionym domu!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można tak i można ze czterdzieści razy bardziej!

(są tu opisy na forum)

 

ODPUŚĆ SOBIE NATYCHMIAST BUDOWANIE!!!

NATYCHMIAST ZACZNIJ NABIERAĆ WIEDZY O TYM CO TRZEBA ZBUDOWAĆ I JAK, ABY BYŁO DOBRE!!!

Sama "tymi ręcami" tego budować nie musisz umieć...

 

Z Twoich wypowiedzi wieje mi pełną niewiedzą o tym jak dom działa...

Szanuj swoją kasę i szukaj wiedzy, aby możliwie dużo jej w kieszeni zostawić przy PRAWIDŁOWO zrobionym domu!

 

Adam M.

Adam zbudowałam tymi ręcami dom 6 lat temu. genialny dom, spełniajacy moje wszystkie oczekiwania;-) Dom bez WM!!! miałam szczescie, albo nieszczescie posiadac bdb wentylację grawitacyjną. Pisałam juz grzybów, pleśni, kapcia i zaparowanych okien. Dlatego się łamię. POdjęlam decyzje na nie, ale nie udawać że nie dostrzegam plusów i to istotnych, stad wynikaja moje dylematy

 

Nie mam problemów z materiałem, ociepleniem i cała resztą. Wiem co chcę i to bardzo dokładnie. Przerasta mnie wentylacja i dlatego o nią pytam. Znam siebie, nie lubię komplikować sobie zycia, nie bede biegała i wyłaczała wentylacji bo otwieram okno. Dom ma byc dla mnie, nie ja dla domu. W nosie mam tez te oszczednosci 600 zł rocznie. Mam mieć komfort jak najmniejszym wysiłkiem. Miałam cudowny piec, namówili mnie na forum. Eco compact z pogodówką. Najwieksza porazka w domu. Skomplikowana automatyka powodowała ze nikt nie kumał łacznie z serwisantami jak nastawić. Wyniosłam jeden, ale istotny wniosek. Mniej czesto znaczy lepiej. Dobra koniec tłumaczenia. jestem duża dziewczynką;-) s∑iadomą tego co chcę uzyskać

Edytowane przez gosia@
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gosia@

PYTANIE:

Na ścianie wisi hygrometr, który pokazuje wilgotność względną.

Dom normalny, przeciętny, użytkowany zwyczajowo, bez garkuchni, sklepów firm itp...

MASZ wentylację mechaniczną

ZWIĘKSZASZ JEJ WYDAJNOŚĆ (regulatorem) O 50%.

PO JAKIM CZASIE POKAŻE TO HYGROMETR?!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 lat temu zbudowałaś obiekt "domopodobny" w rozumieniu dzisiejszych dyrektyw i norm!!!

Dziś za Chińskiego Boga nie dostałabyś odbioru!!!

Dziś MUSISZ zbudować zupełnie INNY dom!

A takiego kompletnie nie znasz...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 lat temu zbudowałaś obiekt "domopodobny" w rozumieniu dzisiejszych dyrektyw i norm!!!

Dziś za Chińskiego Boga nie dostałabyś odbioru!!!

Dziś MUSISZ zbudować zupełnie INNY dom!

A takiego kompletnie nie znasz...

 

Adam M.

hmm, zapytam inaczej skad wiesz jaki zbudowałam dom?Zdziwi CIe swiadectwo energetyczne:-> Widzę ze tak..Nie podoba mnei sie taki ton, ok? Wmawianie ze nie wiem co chcę też. Chyba że sugerujesz że obecny projekt który robi jeden z najbardziej cenionych architektów też jest do D, że sztab branzystów tez sie nie zna. Ja nie ufam nikomu w 100%, dlatego zadaje sobie trud, zeby dopytać
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzałka 2 kw , to jest 300 zł miesiecznie, własnie usłyszałam. Chodzi 10 godzin. Maks odzysku ciepła 60% Entalpiczny rekuperator

 

...super... jak można komuś zrobić taką krzywdę i wpakować grzałkę 2 kW do urządzenia, które samo z siebie pobiera 50 W... po co???

powiedz szwagrowi żeby wyp...rzył tą grzałę w diabły bo do niczegu mu jest niepotrzebna...

WM z reku to służy do wymiany powietrza a nie do ogrzewania domu...

i właśnie na podstawie tak klasycznie zj...nych instalacji są wyciągane wnioski o całym systemie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gosia@

PYTANIE:

Na ścianie wisi hygrometr, który pokazuje wilgotność względną.

Dom normalny, przeciętny, użytkowany zwyczajowo, bez garkuchni, sklepów firm itp...

MASZ wentylację mechaniczną

ZWIĘKSZASZ JEJ WYDAJNOŚĆ (regulatorem) O 50%.

PO JAKIM CZASIE POKAŻE TO HYGROMETR?!

 

Adam M.

Szczerze, a po co bym miała to robic skoro w domu miałam wilgotnosc na poziomie 55%?:rolleyes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...super... jak można komuś zrobić taką krzywdę i wpakować grzałkę 2 kW do urządzenia, które samo z siebie pobiera 50 W... po co???

powiedz szwagrowi żeby wyp...rzył tą grzałę w diabły bo do niczegu mu jest niepotrzebna...

WM z reku to służy do wymiany powietrza a nie do ogrzewania domu...

i właśnie na podstawie tak klasycznie zj...nych instalacji są wyciągane wnioski o całym systemie...

Dziękuję, przekaże mu, że ma coś nie tak z instalacją Robiła mu firma, ma gwarancje:-(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...