Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Powietrze do spalania


romole

Recommended Posts

CO tez tam podawali, juz nie pamietam dokladnie ale byly to sladowe ilosci. Przyczyna oczywiscie jest nadmierne przewietrzanie. Warto zwrocic uwage na to, ze akurat w piecach to najczesciej zduni dbaja o unikanie przeciagow bo powoduje to niepotrzebne wychlodzenie masy akumulacyjnej.

W zwyklych wkladach jest to mniej istotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 165
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam

Pozwoliłem powtórzyć moje pytanie w tym poście, aby uzyskać więcej opinii dotyczących ilości powietrza i jego temperatuty.

Wiem już że:

1/powietrze dostarczone do kominka należy podgrzać.

2/Choć , kto inny pisze ,że to nie jest dobry pomysł.

3/zimne powietrze wychładza palenisko

 

Czy z Waszego doświadczenia , wyliczeń macie wnioski jaką rolę w doprowadzeniu powietrza odgrywa jego temperatura.?

Mam pytania dotyczące powietrza

1/Czy to jest prawidłowe doprowadzenie powietrza?

W moim kominku powietrze jest pobierane z pod okapu dachu, potem "biegnie" poziomo po podłodze na strychu i "schodzi" pionowo w dół po ścianie za kominkiem, gdzie na odległości około 2m będzie ogrzewane przez kominek, rura fi 100 wpada przez przepustnicę do kominka.

2/Fabrycznie są takie otwory w palenisku

dolot powietrza.jpg

Czy powinienem je powiększyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo podaję przykłady ze słowa pisanego:

 

Kwartalnik branżowy nr 1(23)2010:

- do spalenia 1 kg drewna potrzebne jest 10m3 powietrza,

ale tenże o nr 4(26)2010:

-idzie za rozporządzeniem i jest 10m3 na 1 kW mocy nominalnej,

Dodam, że autor ten sam...

 

Z instrukcji wkładu:

"Ilość powietrza jest wystarczająca, gdy w pomieszczeniach, w których użytkowany jest piec na paliwo stałe, przy wynikającym z obliczeń podciśnieniu rzędu 0,04mbar(4Pa), w sposób naturalny lub zapewniany przez urządzenia techniczne może dopływać 12,5m3 powietrza na 1 kg podłożonego opału. Odpowiada to fikcyjnej mocy cieplnej PLF rzędu 8kW/kg opału".

 

 

Mam wniosek względem rozporządzenia:

- definicja "kominki o obudowie zamkniętej" dotyczy wkładów kominkowych jako konstrukcji, a nie z zamkniętą komorą spalania (z przyłaczem powietrza do spalania z zewnątrz budynku). Ustawodawca zabezpieczył się przed zarzutami o określenie zbyt małej ilości powietrza do spalania, a nawet poszedł dalej, bo wydzielił też cośkolwiek dla oddychaczy (circa 1 wymiana/h)!

Edytowane przez romole
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pozwoliłem powtórzyć moje pytanie w tym poście, aby uzyskać więcej opinii dotyczących ilości powietrza i jego temperatuty.

Wiem już że:

1/powietrze dostarczone do kominka należy podgrzać.

2/Choć , kto inny pisze ,że to nie jest dobry pomysł.

3/zimne powietrze wychładza palenisko

 

Czy z Waszego doświadczenia , wyliczeń macie wnioski jaką rolę w doprowadzeniu powietrza odgrywa jego temperatura.?

Mam pytania dotyczące powietrza

1/Czy to jest prawidłowe doprowadzenie powietrza?

W moim kominku powietrze jest pobierane z pod okapu dachu, potem "biegnie" poziomo po podłodze na strychu i "schodzi" pionowo w dół po ścianie za kominkiem, gdzie na odległości około 2m będzie ogrzewane przez kominek, rura fi 100 wpada przez przepustnicę do kominka.

2/Fabrycznie są takie otwory w palenisku

[ATTACH=CONFIG]100456[/ATTACH]

Czy powinienem je powiększyć?

 

Osobiście uważam, że stosowanie kanałów doprowadzających powietrze do kominka rzędu DN 60, 80,100 (co często się zdarza) to porażka, min. 120 optymalnie 150 ale to tylko moje zdanie i można się z nim nie zgodzić. Uważam, że w przypadku nadmiaru powietrza łatwiej zdławić jego przepływ niż głowić się jak przy małej powierzchni kanału nawiewnego powietrze w większej ilości doprowadzić. Czym dłuższy kanał lub więcej załamań jego powierzchnia musi być większa, super by było gdyby wlot był usytuowany od strony nawietrznej budynku – wtedy tak naprawdę działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście uważam, że stosowanie kanałów doprowadzających powietrze do kominka rzędu DN 60, 80,100 (co często się zdarza) to porażka, min. 120 optymalnie 150 ale to tylko moje zdanie i można się z nim nie zgodzić. Uważam, że w przypadku nadmiaru powietrza łatwiej zdławić jego przepływ niż głowić się jak przy małej powierzchni kanału nawiewnego powietrze w większej ilości doprowadzić. Czym dłuższy kanał lub więcej załamań jego powierzchnia musi być większa, super by było gdyby wlot był usytuowany od strony nawietrznej budynku – wtedy tak naprawdę działa.

podpisuję się pod tym. Darowałbym sobie tylko ten wlot od nawietrznej. Palenisko wytworzy takie podcisnienie, że pociągnie skąd tylko chcemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podpisuję się pod tym. Darowałbym sobie tylko ten wlot od nawietrznej. Palenisko wytworzy takie podcisnienie, że pociągnie skąd tylko chcemy.

 

O tu bym troszeczkę polemizował, przy dzisiejszych wszędobylskich anomaliach pogodowych, szczególnie bardzo silnych wiatrach kanał usytuowany od strony zawietrznej gdzie jest dość duże ssanie może odwrócić ciśnienie wyporowe w nie jednym nawet mocnym przewodzie kominowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Strony świata i czerpnia powietrza ...

Już wiele razy był tu spór o tę drobnostkę wymyśloną kilka lat temu przez redakcyjny zespół naszego gospodarza w jednym z artykułów ... :D

Skąd im się to wzięło ... ? Nie wiem. Pewnie z tej samej "szuflady" co "komora dekompresyjna" albo "maksymalnie trzy metrowe odcinki DGP" bo inaczej działać nie będzie, lub też sama wielkość czerpni mająca mieć 20 cm średnicy ...

Zasłyszane i bezmyślnie od wielu już lat drukowane ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy zalecana średnica ma związek z mocą kominka? U mnie rura o średnicy 10cm doprowadza powietrze do małego, siedmiokilowatowego kominka. Wlot od wschodu, wiatry najczęściej wieją u nas zachodnie, więc jest niby od zawietrznej. Powietrza kominek ma dostatek. Po nagrzaniu można spokojnie zamknąć całkowicie drzwiczki i hula aż miło. Ale ja tu tylko użytkownik jestem, nie znam się :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj im większa moc, tym większe przyłącze powietrza (tak przynajmniej powinno być).

Powoli dochodzimy do wniosku, że zapotrzebowanie powietrza do spalania ma ścisły związek z ilością drewna, a nie z mocą nominalną kominka, bo z określeniem tego drugiego, to często wychodzą banialuki.

 

Jaki masz max. załadunek w kg? - jako żywo dołączam Cię do badań:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 7KW podałem wprost za producentem mojego wkładu. Nie wiem ile kg wchodzi na jeden raz, muszę w końcu to zważyć kiedyś. Na rozpalenie wkładam ze trzy warstwy polan. Na dno wchodzą trzy, na to dwa/trzy w poprzek, i na to jeszcze ze dwa cieńsze żeby się szybciej zapaliły. Przy rozpalaniu drzwiczki muszą być uchylone, bo się kisi inaczej, ale jak już chwyci temperaturę, to dokładam po trzy, cztery polana na raz i dalej już jedzie tylko na powietrzu z zewnątrz. Edytowane przez toomyem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toomyem, idziesz do sąsiadki pożyczasz wagę (lub ładujesz drewno i ważysz u niej - wyjaśnij pani, że bierzesz udział w eksperymencie naukowym), bo fajnie było by wiedzieć ile tego tam masz!

Producent podaje max. pobór powietrza do spalania 65m3/h, więc przy rurce 100mm prędkośc wychodzi ok.2,2m/s i stąd Twoje zadowolenie!

 

Podaje też zużycie drewna (2,2kg/h), ale to jest :wiggle:

 

 

 

Czwarta godzina mija, a Tommy'ema ni ma!

Się nie spodziewałem, że tak się chłopina poświęci w tym eksperymencie...

Edytowane przez romole
błąd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

W tej dyskusji na temat ilości powietrza do spalania zwrócił bym w tym momencie uwagę wszystkich na to co zamieścił Romole.

Producent paleniska badał go na stanowisku laboratoryjnym i uzyskał następujące wyniki:

- zużycie drewna 2,2 kg / godzinę

- maksymalny pobór powietrza do spalania 65m3 / godzinę

No i co na to teorie ... ?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

W tej dyskusji na temat ilości powietrza do spalania zwrócił bym w tym momencie uwagę wszystkich na to co zamieścił Romole.

Producent paleniska badał go na stanowisku laboratoryjnym i uzyskał następujące wyniki:

- zużycie drewna 2,2 kg / godzinę

- maksymalny pobór powietrza do spalania 65m3 / godzinę

No i co na to teorie ... ?

Pozdrawiam.

Szkoda, ze producent nie podaje max zuzycia drewna, bo jezeli jest to 10 kg /h (mysle, ze to prawdopodobne) to w miare zgadzaloby sie to z obliczeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zakładasz coś jako pewnik nie widziawszy wcześniej nawet tego wkładu, nie mówiąc już o paleniu w nim ... :D

To palenisko więcej niż około 6 kg drewna nie jest w stanie zmieścić. Maksymalnie szybko spala się całkowicie taką ilość drewna w nim dobrą godzinę do półtorej robiąc przytem "hutę". Szybciej "nie idzie" ...

Czy to dane jakiegoś producenta, czy literatura problemu (klasycy - Szrajber, Paradistal, Reitschel, Birszenk, Dawidowski) czy też pomiary własne lub wykonywane przez innych podają i dają faktycznie podobne wyniki oscylujące powyżej 10 m3/kg drewna Tak do około 15-tu m3.

Większość autorów przeróżnych opracowań podaje w tym niezbędny do prawidłowego procesy spalania, naddatek powietrza w ilości 200-250 %. Sprawdziłem to z ciekawości wczoraj.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Większość autorów przeróżnych opracowań podaje w tym niezbędny do prawidłowego procesy spalania, naddatek powietrza w ilości 200-250 %. Sprawdziłem to z ciekawości wczoraj.

Pozdrawiam.

Calkowicie sie z tym zgadzam ale z drugiej strony powiedz kto zabroni producentowi wkladu zaprojektowac przeplyw powietrza 3x wiekszy niz niezbedny? Kazdy wklad ma jakas regulacje doplywu powietrza i po prostu latwiej jest zaprojektowac to z zapasem a uzytkownik juz sam sobie go wyreguluje wg wlasnego widzimisie;-)

A jak sobie nie wyreguluje to najwyzej bedzie mial wieksza strate kominowa. Producentowi to akurat nie przeszkadza:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jest co prawda całkiem inaczej niż tu próbujesz zagajać, no ale każdy osądza względem siebie.

Przeważnie producentom zależy na tym żeby jego produkt był jak najlepszy, najbardziej efektywny i miał największą wydajność bo dzięki temu będzie chętniej kupowany niż produkt konkurencyjnych firm ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem że rura doprowadzająca powietrze powinna mieć najmniej 150mm średnicy. Jak to się ma do kominków które pobierają powietrze przez wlot regulowany na popielniku. Toż tam otwory regulujące mają z 30cm2. To przy wydatku 30m3/h dawałoby prędkość powietrza 300km/h. Więc chyba zapotrzebowanie powietrza do kominka jest przesadzone.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...