Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Powietrze do spalania


romole

Recommended Posts

Witam!

 

Ewidentnie chodzi tam o chłodzenie cienkościennego korpusu, a tym samym zwiększenie jego trwałości. To "grzanie przy okazji" jest więc bardzo korzystne.

Co by było, gdyby powietrze zagrzało się na tyle, żeby nie chciało opadać po szybie?

Opada, póki jego temperatura jest poniżej pewnej wartości (jest dużo cięższe od gazów wewnątrz). W przeciwnym przypadku zrobiłaby się wytwornica gazu drzewnego (i węgla do grilla).

 

Pozdrawiam

 

 

Zrobili cienkościenny korpus po to by go chronić ? Marketing...

Znając B. , musiał czymś zabłysnąć, odciąć się od konkurencji...

Pokazać kunszt odlewniczy . I słusznie ! Niech tałatajstwo się

drapie po głowie, i siedzi cicho na swoich dalekich pozycjach.

 

A że przy okazji wygenerowali kilka problemów? Od czego jest dział marketingu?

Również na wysokim poziomie! :D Zgłoś tylko reklamację, to zobaczysz

jak panienki pięknie mailują. Nie pytając o co chodzi potrafią rozwiązać

każdy problem techniczny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 165
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Po co o tym piszesz,że .Przecież wszyscy wiedzieli ,że to ściema z tymi odwiedzinami we firmie-ach i jak zwykle czarujesz.Ty się chyba z lekuchna boisz konfrontacji z eniem.:D

 

 

I tu się mylisz .. do Rogoźna mieliśmy podjechać aby spotkać się ze ZDUNBUDem ... Gdyby udało się spotkać "Enia" to bym się ucieszył . Nawet planowaliśmy nocleg w Jamajce.. Fakt Jamajka nie Honolulu...

 

Forest : Jedno jest pewne kariera zduna podróżnika ,zasuwającego po całym kraju w poszukiwaniu pracy, nie jest moim marzeniem . Mogę chętnie podsyłać TOBIE takie zlecenia :bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od czego jest dział marketingu?

Również na wysokim poziomie! :D Zgłoś tylko reklamację, to zobaczysz

jak panienki pięknie mailują. Nie pytając o co chodzi potrafią rozwiązać

każdy problem techniczny...

 

No to faktycznie zdolne dziewczyny. Napewno są dobrze opłacane, aby konkurencja je zarobkami nie podkupiła.

Swoją drogą marketin to podstawa każdego działania dochodowego. Dobry (skuteczny) marketingowiec zawsze pracę znajdzie.

Dobry kominkowiec bez marketinku niestety nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie fachowcy, może choć raz napiszcie coś konkretnego w temacie.

Mogę Wam podać kilka danych do dyskusji:

- Palenisko Spartherm VARIA 1V h2O xxl, 5 kg drewna,100% otwarta przepustnica pobór powietrza 110m3/h; 15% otwarta przepustnica - pobór powietrza 68m3/h

- Palenisko Brunner HKD 2,2 xl - 8kg drewna 100% otwarta przepustnica - pobór powietrza 85m3/h; 50% otwarta przepustnica pobór powietrza 62m3/h

Pomiar anemometrem bezpośrednio na króćcu przyłączeniowym.

W jednym i drugim przypadku ciśnienie w przewodzie kominowym waha się na poziomie 17-19 Pa.

 

Zadanie do rozwiązania - czy rura fi 100mm + dwa lub trzy zakręty zapewni przepływ odpowiedniej ilości powietrza ?? Jak wpłynie pomniejszenie średnicy dolotu na proces i jakość spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki, Margot!

Jaką średnice króćca ma Varia ? Czy to jest 100mm?

15 % ?

 

Jeżeli przepustnica otwarta jest na 15%, to taka redukcja wydatku bierze się z dużej prędkości powietrza w przewodzie

 

Z dużej, czyli z małej... - czeski błąd:p

Edytowane przez romole
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Tak sobie przejrzałem ten cały wątek o powietrzu z ciekawości. Dyskusja gorzała, było sprawdzanie w literaturze, tudzież innych dostępnych "słowach czytanych", były spory, były też przytaczane doświadczenia własne i pomiary. Z tego wszystkiego pojechałem nawet do Margoda pooglądać eksperymenta i zmiatając dolną warę z gleby zamówiłem w końcu nowy anemometr, bo ten stary bardziej bardziej ludzi straszył i przypominał już radziecki budzik a przeliczanie jego wyników na Pa nawet technologom z Darco przysparzało problemów. No ale ja nie o tym ...

Na koniec jak już Margod upowszechnił pomiary, wpadł w ten wątek nasz ulubiony czeski zefir zduńskiej odnowy, bąknął parę zdań o swoich wojażach, kładąc na kolana tych co to nie byli jeszcze w Wielkopolsce i na koniec autorytatywnie stwierdził:

8 kg drewna 86 metrów powietrza czyli " podręcznikowo" ...

... od razu poczułem się lepiej ... teraz wiem że za plecami mam kogoś, kto zawsze czuwa, oko trzyma i swym autorytetem mnie podeprze ... tylko zwieraczy trzeba pilnować ... ;)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też tak z doskoku czytam ten temat, no i faktycznie czytając ten temat można wywnioskować że powietrze o standardowym składzie do spalania jest potrzebne. No i nawet patrząc na palące się drewno przez szybę można go dość precyzyjnie ustawić, po kilkunastu paleniach taka wprawa (umiejętność) już jest możliwa.

 

Dobrze, że jest to forum

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki, Margot!

Jaką średnice króćca ma Varia ? Czy to jest 100mm?

15 % ?

 

Jeżeli przepustnica otwarta jest na 15%, to taka redukcja wydatku bierze się z dużej prędkości powietrza w przewodzie

 

Z dużej, czyli z małej... - czeski błąd:p

Wszystkie wkłady Spartherma mają przyłącza fi 150mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Tak sobie przejrzałem ten cały wątek o powietrzu z ciekawości. Dyskusja gorzała, było sprawdzanie w literaturze, tudzież innych dostępnych "słowach czytanych", były spory, były też przytaczane doświadczenia własne i pomiary. Z tego wszystkiego pojechałem nawet do Margoda pooglądać eksperymenta i zmiatając dolną warę z gleby zamówiłem w końcu nowy anemometr, bo ten stary bardziej bardziej ludzi straszył i przypominał już radziecki budzik a przeliczanie jego wyników na Pa nawet technologom z Darco przysparzało problemów. No ale ja nie o tym ...

nie przesadzaj :rolleyes:

a przy okazji wraz z kolegą z Mazańcowic rozpoczęliśmy "zabiegi" u producenta o wypożyczenie do testów pewnego paleniska z nasadą wodną 8).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie wkłady Spartherma mają przyłącza fi 150mm

 

Dla średnicy 150mm, Varia pobiera powietrze z prędkością 1,7m/s - czyli bezproblemowo

Dla hakadeka też 1,9m/s

Natomiast przy fi 100mm, prędkość wzrasta do 3,9m/s i tutaj trzeba rurę prostować. Każde kolano, to opór i spadek cisnienia o ok. 2Pa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

a przy okazji wraz z kolegą z Mazańcowic rozpoczęliśmy "zabiegi" u producenta o wypożyczenie do testów pewnego paleniska z nasadą wodną .

A co będzie jak On się dowie ... ?

A jak wyjdzie coś innego niż producent pisze ... ?

A jak to w ogóle nielegalne i niedopuszczalne ... ?

No ja nie wiem co o tym wszystkim sądzić ...

Podoba mi się ostatnia wypowiedź Bohusza ... ale dopóki nie potwierdzi tego jakiś mistrz co najmniej - nie uwierzę na słowo ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Co do tego nadmiaru powietrza...

Ten o wielkości rzędu 200% jest oczywiście zupełnie nieracjonalny, ale nieracjonalny z punktu widzenia zawężonego do efektu grzewczego. Wkład kominkowy nie jest jednak tylko urządzeniem do grzania, a właściwie to jest mim tylko przy okazji. Przy takiej, a nie innej, konstrukcji widocznie tak musi być. Jeżeli miałby tylko grzać i pracować przy optymalnym nadmiarze musiałby wyglądać inaczej, nie mieć szyby, a chyba w ogóle nie być wkładem kominkowym. Ten szybko uległby zniszczeniu. Wszystko polega tu na tym, żeby czasem się w nim prawidłowo nie zapaliło, czego ma właśnie pilnować to intensywne wietrzenie wnętrza i jak najintensywniejsze odprowadzanie ciepła przez ścianki.

Przy dużym nadmiarze, z zatem dużej ilości zbyt chłodnych spalin, ograniczone są możliwości odzysku ciepła. Rosną opory przepływu powietrza do spalania i spalin. Na to też zużywana jest energia i to energia, która nie bierze się znikąd i nie jest za darmo - musimy na to zużyć część paliwa i to nie małą. Stąd zalecenia jak największych średnic kanałów z powietrzem i średnic kominów oraz jak najmniejszej komplikacji drogi przepływu.

Moje uwagi na temat grzania powietrza do spalania może już mniej trafiają do wyobraźni, ale tu też można pogorszyć sprawę oporów przepływu.

Powietrze do spalania ogrzewa się, a jakże, i to nieraz do temperatur rzędu 600-700 st. Nie da się tego jednak zrobić w układzie grawitacyjnym. W takim grzać należałoby tylko w kanałach wznoszących i to w kanałach o dużych średnicach. Ciepło do ogrzania powietrza też nie bierze się z niczego. Bilans cieplny się nie zmienia. Jak słusznie zauważył kolega Jaca, powietrze o temperaturze -20 st. i 0 st. jest właściwie tak samo gorące. Różni się temperaturą o jakieś 8%. O 8% zwiększa też objętość, opory rosną wraz z kwadratem tego przyrostu, zatem dostarczymy go mniej proporcjonalnie do tego ostatniej wielkości. Czy warto?

Taki wymiennik działający grawitacyjnie można by sobie jakoś wyobrazić, jednak potrzeba byłaby kondygnacja pod kominkiem. Zysk jednak będzie właściwie żaden. Przy obiegu wymuszonym byłoby warto nad tym się pochylić. Ogrzewanie powietrza przy okazji chłodzenia jakichś elementów metalowych jest natomiast bardzo korzystne.

 

Pozdrawiam

 

Tak na prawdę , to podsumowanie tej dyskusji było w tym poście

Wojtka. Teraz można oczywiście się wylicytować kto ma ładniejszy,

anemometr i kto go potrafi prawidłowo użyć ...Nie sadzę by na

poziomie forum, można było jeszcze coś z tej dyskusji wydusić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla średnicy 150mm, Varia pobiera powietrze z prędkością 1,7m/s - czyli bezproblemowo

Dla hakadeka też 1,9m/s

Natomiast przy fi 100mm, prędkość wzrasta do 3,9m/s i tutaj trzeba rurę prostować. Każde kolano, to opór i spadek cisnienia o ok. 2Pa.

 

No to u mnie jest to całkiem pokichane. Z pewnych względów u mnie dolot powietrza nie dość, że ma tylko 100mm średnicy, to jeszcze zawijasy po drodze. Zaczynam się dziwić, że to w ogóle działa. :)

dolot.gif

Edytowane przez toomyem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to u mnie jest to całkiem pokichane. Z pewnych względów u mnie dolot powietrza nie dość, że ma tylko 100mm średnicy, to jeszcze zawijasy po drodze. Zaczynam się dziwić, że to w ogóle działa. :)

 

No właśnie , działa ! Nie daj się zwariować ...Zrób jeszcze parę zawijasów.

Dopiero się zdziwisz jak wydajność wzrośnie ! No może ja pierwszy , już

wracam do żywych. Nadrobię zaległości...Zacznę od kosmicznego węża

przed Pamą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...