Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Powietrze do spalania


romole

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 165
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam.

Taka kozica to raczej odpada w Twoim przypadku.

Chyba żebyś stosował się bardzo rygorystycznie do pewnych wzajemnych zasad użytkowania tych dwóch urządzeń.

Znajdź najpierw mądrego instalatora rekuperacji i z nim porozmawiaj. Z miejsca odrzuć tych, którzy będą twierdzić że się w ogóle nie da oraz tych, którzy będą chcieli by wentylacja chodziła przez okrągłą dobę ...

Chociaż w sumie to prościej będzie poszukać kózki z bezpośrednim wpięciem powietrza do spalania z zewnątrz domu ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze jestem zbyt dociekliwy i zaraz mi sie za to dostanie, ale moje pytanie jest "dlaczego?"

Dlaczego WM nie moze wspolpracowac z taka kozica?

 

Nie zamierzam uzywac jej do ogrzewania domu - bedzie sluzyc tylko i wylacznie raz na ruski rok do tworzenia atmosfery :)

 

A.

Edytowane przez Klub_AA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze jestem zbyt dociekliwy i zaraz mi sie za to dostanie, ale moje pytanie jest "dlaczego?"

Dlaczego WM nie moze wspolpracowac z taka kozica?

 

Nie zamierzam uzywac jej do ogrzewania domu - bedzie sluzyc tylko i wylacznie raz na ruski rok do tworzenia atmosfery :)

 

A.

 

Ja też chciałbym uzyskać, ale konkretną odpowiedź na to ważne zapytanie.

Skoro są zalecenia tu na forum, typu szczelne doprowadzenie powietrza do spalania z zewnątrz przy wentylacji mechanicznej, to warto by to opisać bardzo szeroko.

 

Ja rozmawiam z kilkoma instalatorami WM i nie widzą takowych wymogów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Bader ... takie instalacje istniały od zawsze ... tyle ze dążąc do pewnych standardów nie mają one prawa bytu ...

Bo nagle śmiertelność w rezultacie zatrucia czadem przesunęła by się drastycznie z piecyków gazowych na kominki ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki bawią się w subtelności, teoretyczne za i przeciw, ale oni mogą...

 

WM w nadciśnieniu, lub zrównoważona, pozwala korzystać z kominka bez

odseparowanego podłączenia powietrza do spalania (np kanał pod podłogą

wpięty do króćca we wkładzie, lub w kozie). To teoria. Jest to jednak dość

ryzykowna praktyka, zważywszy na możliwość chwilowego zachwiania poziomu

równowagi lub nadciśnienia. Ryzyko, to możliwość odwrócenia ciągu kominowego

w chwili gdy moc ssąca wentylatora będzie większa od siły ciągu kominowego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No możemy sobie tu teoretyzować i wyliczać wszelkie ryzyka w życiu.

Kilka tygodni temu instalowaliśmy kominek kompleksowo u gościa, miał rozbudowaną do maksa WM.

GOŚĆ KAZAŁ SIĘ NICZYM NIE PRZEJMOWAĆ, szczelny czy nieszczelny...

Gość ten miał firmę i trzy brygady montujące WM...

 

Wskazywałem mu uwagi.... Odpowiedział że to mity i zacofanie... technika ma pomagać a nie komplikować.

 

Tak powiedział, to jest fakt niezmienialny.

Od tego czasu mieliśmy paru klientów z jego polecenia... Jego instalatorzy przygotowują DGP z kominka do swoich instalacji WM...

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy się przejmuje pracą, czy jeszcze czymś innym tego nie wiem. Bo to nie mój problem, czyjś sposób odbierania świata i stosunku do rzeczywistości.

Wiem że gość wie co robi, no i co najważniejsze robi to w realu i ma zasób wiadomości i doświadczeń konkretnych.

Krótko....

ja myślę, że dostosował swoje instalacje do rzeczywistości konkretnej... nie próbuje dostosować rzeczywistości istniejącej, do instalacji.

No ale takich firm instalujących WM, które kominek nie uważają za jakiś problem jest więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE MÓJ PROBLEM ? Taki jesteś pewien, że to co się dzieje z kominkiem który TY

sprzedałeś, nie ma dla CIEBIE znaczenia ?

 

Eniu rozmowa jakaś fikuśna się szykuje.

Sporo wkładów sprzedaje firmą kominkowym wykonawczym, jeżeli chodzi o z płaszczem wodnym to firmą zajmującymi się konkretnymi instalacjami CO w budynkach. Trudno mi śledzić losy wkładów, jeżeli nie ma sygnałów o jakiś sprawach reklamacyjnych czy gwarancyjnych.

No nie chciałbym być również bardziej papieski od papieża, czy bardziej wnikliwy i zaangazowany od producentów wkładów kominkowych, czy chociażby producentów samochodów.

 

Jeżeli chodzi o nasze kompleksowe wykonawstwa firmowe, każdy klient ma telefon do nas i wskazówki jakby co to dzwonić. Jeżeli nie ma telefonów zgłaszających nieprawidłowości uznajemy, że jest OK.

JEŻELI CHODZI O NASZĄ SPRZEDAŻ KLIENTOM INDYWIDUALNYM, CZYLI SPRZEDAŻ DETALICZNĄ, gwarancję podbijamy w dniu sprzedaży. W gwarancji jest co i jak. Również są stosowne instrukcje obsługi. Każdy klient może zadzwonić, napisać z ewentualnymi zapytaniami, do nas, lub do producenta.

To tyle ogólnie o naszych działaniach w sprawie wkładów.

Inne materiały i takie tam z naszej oferty to troszkę insza inszość. Nie do wywnętrzania się tutaj publicznie.

Może kiedyś kupowałeś w sklepie nówkę samochód, telewizor, pralkę, itp. Wiesz jak działa procedura reklamacji, gwarancji, itp.

Samochody z strachu przed niedbalstwem użytkowników i ze względu na zaawansowanie technologiczne, z reguły wymagają serwisowania gwarancyjnego.

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też chciałbym uzyskać, ale konkretną odpowiedź na to ważne zapytanie.

Skoro są zalecenia tu na forum, typu szczelne doprowadzenie powietrza do spalania z zewnątrz przy wentylacji mechanicznej, to warto by to opisać bardzo szeroko.

 

Ja rozmawiam z kilkoma instalatorami WM i nie widzą takowych wymogów.

 

 

Poniżej przytaczam przepisy z tego samego rozporządzenia jak na początku tematu. Doszliśmy do wniosku, że jest w nim brak precyzji co do pewnych kwestii, jednak co do tych dwóch punktów, to nie mam zastrzerzeń:

 

9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Romole

Zagadka prawidłowych WM jest wyjaśniona. Również wszelkie wątpliwości, bez straszenia i przytacznia czarnych wróżb, zostały wyjaśnione.

Przynajmniej na początek jeżeli chodzi o wytyczne ustawowe. Ustawodawca, czy inny przepisotwórca, zabezpiecza się.

W sprawach współpracy z kominkami.

 

Teraz dochodzi rozumne i świadowe, przełożenie tego na konkretne wykonawstwa.

Założyć, zainstalować WM, które w jakikolwiek sposób przyczyni się do wyciągania dymu spalinowego z wkładu, lub z jakiegokolwiek połączenia technologicznego wkładu kominkowego jest totalnym nieporozumieniem i igraszką z klienta przez firmy od WM.

UWAŻAM RÓWNIEŻ, ŻE INSTALOWANIE JAKICHKOLWIE wyłączników które wyłanczają WM w trakcie otwierania drzwi od wkładu, itp. itp. jest totalną bzdurą.

Instalacje WM też mogą ulegać awari, więc wszelka awaria nawiewu, czy wywiewu, powinna wyłączyć automatycznie całą WM i być sygnalizowana w sposób widoczny i jednoznaczny.

Wszelkie instalacje, systemy WM służą tylko i wyłącznie do sprawnego wentylowania pomieszczeń w budynku, czyli do wymiany powietrza, stare na zewnątrz, nowe do domciu. Przy okazji powinny odebrać trochę ciepła z tego starego wydalanego i przekazać go nowemu wtłaczanemu...

Ot cała filozofia i prostota rozwiązania, bez zbędnych teori i bełkotu fachowców - biuralistów - publicystów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki bawią się w subtelności, teoretyczne za i przeciw, ale oni mogą...

 

WM w nadciśnieniu, lub zrównoważona, pozwala korzystać z kominka bez

odseparowanego podłączenia powietrza do spalania (np kanał pod podłogą

wpięty do króćca we wkładzie, lub w kozie). To teoria. Jest to jednak dość

ryzykowna praktyka, zważywszy na możliwość chwilowego zachwiania poziomu

równowagi lub nadciśnienia. Ryzyko, to możliwość odwrócenia ciągu kominowego

w chwili gdy moc ssąca wentylatora będzie większa od siły ciągu kominowego...

 

Jak rozumiem podałeś ten post jako swoją odpowiedź.....

Moc ssąca wentylatora wyciągowego większa niż siła ciągu kominowego.

To nie teoria?

A GDZIE WENTYLALATOR WWIEWNY...... ?

 

A zresztą dyskusje teoretyczne coś mnie ostatnio nie rajcują... trza działać poprostu, aby wzrost gospodarczy potęzniał, a tu obrót kasy ważny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Klub_AA - właśnie zapisy jakie Romole przytoczył bardzo fajnie funkcjonują dla teoretyków jak to ładnie napisałeś i "na papierze" ...

Kup kozę bez podpięcia powietrza z zewnątrz, zrób wentylację nadciśnieniową lub zrównoważoną (fajnie brzmi) i ... po pierwszej zimie będziesz kombinował jak by tu podłączyć do niej powietrze z zewnątrz budynku ...

Potraktuj to jako radę "nie-teoretyka".

Pozdrawiam.

PS. I tak pewnie zrobisz żeby było taniej ... (to taka mała prowokacja z mojej strony ;)) ...

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...