Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki zasilacz ups do kotłowni?


krzyszt17

Recommended Posts

Zgodnie z obietnicą- choć może nieco późno. Po zbyt małym Orvaldi 300W załatwiłem sobie coś takiego.

http://www.sonarsklep.pl/przetwornica-ups-pelny-sinus-zasilacz-awaryjny-nb600-p-769.html

Trochę tańsze od Orvaldi. Moc nominalna 600W. Sprzedawca wskazuje, iż może przez 2 minuty pracować z obciążeniem 1200W. Nie ma wyświetlacza na froncie ze wskazaniami stanu sieci itd. Ma diodki sygnalizujące stan aku oraz poziom obciążenia inwertera. Ponoć jest w stanie doładować aku do 300-400aH. Nie jestem w stanie tego zweryfikować - mam w tym momencie 100aH. Na pewno jednak zaopatrzę się w jeszcze jeden akumulator.

Jest tylko pewien szkopuł. U mnie w zestawie z kotłem zamontowano silnik 0,18kW. Co któreś uruchomienie podajnika przetwornica potrafi sobie zapiszczeć. U mnie obciążenie chwilowe zdaje się przewyższać te wartości o których pisałem wyżej, bo na samym początku inwerter wyłączał się. Odesłałem do serwisu gdzie poddano go testom, które wykluczyły awarię. Od razu jednak zaznaczę, iż zaproponowano mi nową jednostkę- grzecznie jednak podziękowałem. Od 3 dni piec podłączony pod inwerter i na razie odpukać nie wyłącza się.

Edytowane przez sebsa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 41
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A możecie napisać po co jest podłączenie do komputera i czy warto prowadzić skrętkę (widziałem, że jest port LAN)? Jeszcze raz też pytam o różnice pomiędzy Waszymi rozwiązaniami, a tym co ja podałem. DO tego Orvaldi nie można podłączyć wtyczki kontaktowej? Sorry, jeśli głupie pytania, jestem kompletnym laikiem elektrycznym :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robertsz nie potrafię odpowiedzieć na Twoje pytanie, czy Orvaldi podniesie się gdy padnie akumulator. Jeżeli to ważne dla Ciebie mogę zadzwonić do firmy, która mi go sprzedała.

Owp to podłączenie takie jak do komputera służy do "podania" zasilania 230V, identycznym kablem jak w komputerze. Orvaldi ma drugie gniazdo (wyjściowe) do którego ja podłączyłem wtyczkę przedłużacza, a do niego z kolei pompkę CO, Laddomat itp.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sebsa oglądałem Twoją przetwornicę przed zakupem Orvaldi, też się nad nią zastanawiałem, ale nie znalazłem opinii na jej temat. Orvaldi mimo, że trochę droższy był przez wielu chwalony, zdecydowałem się na niego. Wyświetlacz LCD też ma pewną przewagę nad diodami. Po sezonie zimowym będziesz mógł podzielić się z innymi informacjami o tym inwerterze..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sebsa oglądałem Twoją przetwornicę przed zakupem Orvaldi, też się nad nią zastanawiałem, ale nie znalazłem opinii na jej temat. Orvaldi mimo, że trochę droższy był przez wielu chwalony, zdecydowałem się na niego. Wyświetlacz LCD też ma pewną przewagę nad diodami. Po sezonie zimowym będziesz mógł podzielić się z innymi informacjami o tym inwerterze..

 

No właśnie wczoraj mi się znów wyłączył. Ten silnik 0,18kW burzy mi wszystko... Sklep zachowuje się jednak z klasą proponując zwrot pieniędzy. Nie wiem jeśli ktoś widział z kolei coś na 1,5kV to prośba o namiary. Muszę porozmawiać z kolegami elektronikami, może by pogrzebać w środku tego inwertera i nieco go "podrasować". W tym sezonie już chyba nie przetestuję swojego aku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sebsa a może warto wymienić Twój NY600E na NY1000E. Jeżeli te inwertery mogą pracować z tak dużą nadwyżką mocy chwilowej (pisałeś że Twój 1200W), to ten powinien mieć ok 2000W. Nie wiem tylko jaka jest jego cena. Na Allegro widziałem INW Orvaldi 1000W nowy za 970 zł z wysyłką, więc ten powinien być tańszy. Ja osobiście nie podrasowywał bym tego co masz, tylko próbował kupić mocniejszy, tym bardziej że zwracają kasę za tego co masz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sebsa a może warto wymienić Twój NY600E na NY1000E. Jeżeli te inwertery mogą pracować z tak dużą nadwyżką mocy chwilowej (pisałeś że Twój 1200W), to ten powinien mieć ok 2000W. Nie wiem tylko jaka jest jego cena. Na Allegro widziałem INW Orvaldi 1000W nowy za 970 zł z wysyłką, więc ten powinien być tańszy. Ja osobiście nie podrasowywał bym tego co masz, tylko próbował kupić mocniejszy, tym bardziej że zwracają kasę za tego co masz.

No właśnie te mocniejsze nie są dostępne w PL i tu jest problem. Od tego właśnie zacząłem. Myślę o INV 1000W - ale nie wiem czy mój aku 12V na nim pójdzie.Druga sprawa nie widzę mocy chwilowej. Piszą o ok 30%. Wychodziło by 1,3kVA ale podobną moc chwilową miał NB600 i tez piszczał często, aż do wyłączenia. Nie wiem czy nie taniej byłoby zmienić silnik na 0,9kW lub 0,12kW. W ogniwie montują 90W do brucerów i to chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Znalazłem APC 3000 VA (ca 2250W mocy ciągłej ) w piku pewnie 5 kW pociągnie. Z Battery packiem 4 * aku samochodowy pociągnie jakieś 1,5 tygodnia (solary, co, cwu ), lub 2-3 dni cały dom przy oszczędnym dysponowaniu prądem.

Podłącze zaraz po świętach niestety musi wisieć w garażu za dużo hałasu generuje ( wiatrak ), pewnie naładowanie około 350Ah zajmie jakieś 3 dni ( nie znam jeszcze prądu ładowania )

 

Ale na allegro pojawiło się wiele ofert bez sprawnych aku za grosze około 40 PLN można kupić 300-500W UPS w 100% sprawny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zakupiłem taki sprzęcik o stosunkowo małej mocy, ale w mojej kotłowni spokojnie daje sobie radę. Dwie pompy, dwa sterowniki , wentylator i silnik podajnika 180W. Jak do tej pory 0 problemów, a podłączyłem ok 1 msc-a wstecz.

Link do str. producenta: http://www.voltpolska.pl/produkty/przetwornice-dcac-ups/sinus-600-12v-230v-300600w-ups-prostownik.html

Cena zakupu ok 300 zł brutto. Aku podłączyłem 120Ah.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja moge polecić taki zestaw:

przerobilem fideltronic 500 z zimnym startem na jeden aku

na stałe mam podlaczony 1 stary aku 76a. ładuje sie to kilka dni.

sluzy mi to do zasilania awaryjnego pompy kotla oraz pompy obiegu podlogówki.

pompy sa energooszczedne a wiec sinusoida nie jest tak istotna.

dodatkowo mam pod to podlaczony obwód sterowania roletami,( elektrycznymi żeby w razie braku prądu podniesc rolety)

ledowe podswietlenie schodów 2 gniazda w salonie( na jednym jest tv led oraz lampa stojąca, mozna podłaczyc ladowarkę do telefonu, laptopa)

oczywiscie nie wszystko na raz

 

wszystko to moge miec uruchomione i akumulator wystacza na ok 2,5h

a w trakcie ksawerego nie było prądu przez prawie 48h

upsa na wieczorne godziny podlączylem do aku samochodowego odpaliłem samochód i ładnie. działało.

jako jedyny w okolicy miałem tyle swiatla ciepła oraz dopływu informacji w domu.

 

a teraz najwazniejsze zakup sprzetu kosztował mnie 50zl z przesylka

kable rozruchowe mialem na stanie

dodatkowe wentylatory 18zł

wlaczniki termiczne 14zł

mozna by dodac jeszcze ladowarkę ale zbędne jak dla mnie

 

łaczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanko, chcę kupić przetwornice i mam mały problem. Priorytet to pociągnięcie 3 pomp i wyciągu w kotle, razem góra 180-200W. Czy jak kupię taką mocniejszą np. 600W to wiąże się to ze spadkiem sprawności lub jakimis innymi problemami w użytkowaniu czy można zapodać mocniejszą i kiedyś jak bym chciał dołączyć jeszcze kilka urządzeń będzie wszystko śmigać. Pozdro. Edytowane przez szwedii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje zapotrzebowanie na prąd wynosi około 200W przetwornica którą planujesz zakupić oferuje DO 600W więc spokojnie powinna obsłużyć tę moc. Spadku sprawności na pewno nie odczujesz będzie chodziła na swojej nominalnej mocy a w razie czego będziesz mógł coś jeszcze podłączyć. Jednak przy takim poborze mocy proponuje większy akumulator zakupić. Z "fabrycznego" akumulatora około 7Ah pociągniesz 30 minut ( bardzo ogólnikowo licząc i zakładając 100% sprawności 200W/12V= 16,6A dalej 7 / 16,6 = 0,55 setnych godziny ) tyle aby wygasić w piecu. 14Ah zaoferuje CI tylko godzinkę, samochodowy 80Ah ponad 5h.

Oczywiście to ponad 5h pracy przy pełnym obciążeniu u mnie np. pompa od podłogówki chodzi naprzemiennie 10 min pracy 10 min postoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też zastosować zestaw fotowoltaiczny do zasilania kotłowni jak by kto chciał to na priva proszę

 

Bardzo kiepski pomysł ale są 2 opcje:

- pompy obiegowe na 12V

- sztuczne przerabianie 12V na 220V ze stratami na przetworniku

 

Oba rozwiązania wydają się marne kiedy nie ma słońca i w panele trzeba zainwestować kilka razy więcej niż w agregat prądotwórczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje zapotrzebowanie na prąd wynosi około 200W przetwornica którą planujesz zakupić oferuje DO 600W więc spokojnie powinna obsłużyć tę moc. Spadku sprawności na pewno nie odczujesz będzie chodziła na swojej nominalnej mocy a w razie czego będziesz mógł coś jeszcze podłączyć. Jednak przy takim poborze mocy proponuje większy akumulator zakupić. Z "fabrycznego" akumulatora około 7Ah pociągniesz 30 minut ( bardzo ogólnikowo licząc i zakładając 100% sprawności 200W/12V= 16,6A dalej 7 / 16,6 = 0,55 setnych godziny ) tyle aby wygasić w piecu. 14Ah zaoferuje CI tylko godzinkę, samochodowy 80Ah ponad 5h.

Oczywiście to ponad 5h pracy przy pełnym obciążeniu u mnie np. pompa od podłogówki chodzi naprzemiennie 10 min pracy 10 min postoju.

 

Siema dzięki za pomoc, czyli ja to rozumiem tak że jeżeli przetwornica jest o mocy 600W to nawet jak ja w danym momencie potrzebuje tylko 200W to i tak przetwornica będzie ciągła z aku 600W a nie 200W. Czy jestem w błędzie. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje zapotrzebowanie to około 200W i tylko tyle Amper poda Twój akumulator. Jeśli Twoje zapotrzebowanie na prąd zwiększy i będziesz potrzebował pełnej mocy UPS`a tj około 600W. Obliczenia będą wyglądały inaczej:

600W / 12V = 50 A i tu zakładając tylko fabryczny akumulator 7Ah zasilania starczy Ci na 7 / 50 = 0,14 godziny ( 8 minut ) Pamiętajmy że to teoretyczne obliczenia zakładające zasilanie 12V ( jest większe ) i sprawność UPS`a 100% ( ma pewnie 80-90% )

 

UPS potrzebuje tylko tyle A z aku ile w danej chwili wynosi Twój pobór prądu. Stąd obliczenia dla każdej zadanej mocy będą inne. Widziałem gdzieś na allegro fajnego UPS`a chyba włąśnie 600W ale posiadającego 2 akumulatory i łącznie 14Ah.

 

Edit:

znalazłem tę aukcję: http://allegro.pl/ups-cover-plus-800-va-przetwornica-24-230v-7323-i3772648440.html nie mam z nią nic wspólnego. Jest tam co prawda informacja że nie nadaje się do co. Jednak z poprzednich postów wiemy że i takie UPS`y działają z pompami obiegowymi. Z 2 akumulatorami czas wzrasta dwu krotnie ;) albo z 1 samochodowym jeszcze bardziej.

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...