Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

uzdatnianie wody ze studni g??binowej


Recommended Posts

moi drodzy, mam problem :oops:

wyniki analizy próbki wody są następujące:

Mętność mg/l: 3

Barwa mgPt/l: 15

Zapach: akceptowalny

Odczyn pH 7,0

Azotyny mg/l: 0,012

Azotany mg/l: 0,09

Amoniak mg/l: 0,14

Mangan mg/l: 0,14

Żelazo mg/l: 1,34

Przewodność ug/cm 477

Wyniki badania mikrobiologicznego bardzo dobre, więc nie bede wymieniał. Co sie nie zgłoszę do jakiegoś sprzedawcy, to oni mają najlepsze. może ktoś by coś doradził, jeżeli już przebrnął przez ten etap?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co się zdążyłem zorientować, wystarczy odżelaziacz. I tu zaczyna sie meksyk związany z ceną i rodzajami wkładów. Jedni oferują wkład do którego regeneracji używany jest nadmanganian potasu przy płukaniu, do innych nie potrzeba nic, tylko woda, a jeszcze ktoś inny mi wciska że najlepszy jest zmiękczacz, bo on nie tylko zmiękcza wodę, ale też usuwa żelazo i mangan, a z kolei ktoś inny zaleca by przed zmiękczaczem założyć odżelaziacz. kogiel mogiel.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez bede potrzebowac odzelaziacz - tak przynajmiej mysle. Wiem, ze koszt jest kilkaset zl. Nie wiem jednak na jakim etapie jestes. Moja studnia ma 10 dni. Woda leci czysta, ale wykonawca studni, moj glowny majster, hydraulik jednoglosnie polecili poczekac jeszcze z analiza wody. Wiec jezeli mozesz jeszcze troche zaczekac... to bede miala informacje gdzies po swietach lub tuz przed.

Prawdopodobnie do tego czasu ktos z Forum tobie pomoze. Jest tu wielu bardzo dobrych specjalistow. Jak by co to daj raz jeszcze znac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda specjalistą to nie jestem ale powiem ci, co będzie u mnie (najprawdopodobniej oczywiście).

Studnię wywierconą miałam w październiku 2002, używana była od sierpnia zeszłego roku do budowy.

Niestety woda jest zażelaziona, zamanganiona, twarda oczywiście okrutnie (wyniki badań zamieszczałam na forum również pytając o uzdatnianie).

Rozmawiałam dziś z gościem, który mi tą studnię wiercił i mówi, że zdecydowanie wystarczy odżelaziacz i odmanganiacz w jednym - butla wielkości butli acetylenowej, koszt: ok. 2000zł - z ręcznym czyszczeniem, z automatycznym: ok. 3500!! Natomiast nie poleca zmiękczaczy - koszt ok. 2000zł, twierdzi, że ten odżelaziaczo-odmanganiacz częściowo to załatwia.

Pytałam go, co w takim razie z instalacjami, np C.O.? odpowiedział mi, że on u siebie w domu ma tylko jeden filtr, a centralne wymieniał 8 lat temu i do tej pory nic się nie działo.

No i bądź tu człowieku mądry...

 

A jak chcesz poczytać co inni pisali na ten temat, to wpisz w wyszukiwarkę forumową "uzdatnianie" i zobaczysz wszystkie wątki na ten temat.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już czytałem, tylko że tam nie znalazłem odpowiedzi na moje wątpliwości. Jedną z nich jest różnica pomiędzy różnymi rodzajami wkładów. Niektóre filtry używają mieszanek żwirów i piasków, inne z kolei rud (chyba manganu), jeszcze inne czegoś jeszcze (żywice), a niby wszystkie mają podobne parametry, tylko cena skacze od 2000 do 5000 tyś. i jedne płucze się tylko wodą, inne z dodatkiem nadmanganianu potasu, jeszcze inne czymś tam. i bądź tu chłopie mądry :roll:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...