Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rury kanalizacyjne w Rekuperacji


Recommended Posts

Witam,

Temat poruszany w internecie wielokrotnie, przeszukałem internet i nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, bo wszelkie znalezione odpowiedzi były albo bez uzasadnienia, albo z uzasadnieniem nie budzącym mojego zaufania.

 

Wątki znalezione w internecie w tym temacie lub raczej w tematach podobnych załączam niżej.

 

Dlaczego warto rozważyć zastosowanie rur kanalizacyjnych w rekuperacji / wentylacji mechanicznej:

- Główny i najważniejszy powód to cena. Rury są kilkukrotnie tańsze niż rury sztywne metalowe spiro czy rury PVC typowo wentylacyjne

- w porównaniu do kanałów wentylacyjnych okrągłych PVC występują również w rozmiarze 200 i większych (brak takich w systemie wentylacyjnym PVC)

- solidniejsze, szczególnie jeśli są podwieszone pod sufitem w pomieszczeniach gosp. może mieć to znaczenie

- mają uszczelki, więc łatwiej uszczelnić

 

Wady:

Do głównych wad poruszanych na forach podaje się, że mogą "reagować chemicznie", "wytwarzać szkodliwe substancje", "śmierdzieć" itp, ale czy to jest w jakiś sposób potwierdzone?

 

Wiem, że wiele osób robi GWC rurowe z rur kanalizacyjnych i nie narzekają na takie zjawiska. To czemu by nie zastosować rur kanalizacyjnych w całej instalacji?

 

Prosiłbym jednak unikać komentarzy bez wyraźnego uzasadnienia.

 

Oto wątki z internetu

http://www.forum.domki.net/budowlane-f3/wykorzystanie-rur-kanalizacyjnych-do-wentylacji-t8255.html

http://www.forumbudowlane.pl/vt/21068/0/wentylacja-z-rury-pcv

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?120038-Jakie-rury-do-wentylacji-grawitacyjnej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem stosuję rury kanalizacyjne w wentylacji - ale wentylacji wywiewnej pomieszczeń typu akumulatorownie, laboratoria, ponieważ są odporne chemicznie i nie skorodują (a i to nie zawsze, w jednym laboratorium były takie chemikalnia, że rury PVC SN12 po tygodniu były poskręcane i potopione. Dopiero specjalny gatunek stali nierdzewnej załatwił sprawę :-) )

Idąc tym tokiem myślenia, nadają się również na wyrzutnie, kanały wywiewne w domach, bo powietrze płynące przez nie jest wyrzucane na zewnątrz i nie wraca do środka. Ale do stosowania do nawiewu powietrza w życiu bym tego nie zastosował, rura ma określoną trwałość i powoli się rozkłada. A PVC to spolimeryzowany chlorek winylu, substancja rakotwórcza jakby nie było, do tego masa różnych dodatkowych substancji. Żaden z producentów nie ma atestu do stosowania rur kanalizacyjnych do wentylacji, co też powinno dać do myślenia.

I czy na pewno jest to taniej? Na alledrogo rura fi 200 PVC najtańsza jest po 76 zł/3mb, a rura spiro fi200 po 79 zł/3mb. Więc kosztują tyle samo.

Edytowane przez Indiana_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo warto uwzględnić czynnik jakości materiału, izolacji oraz elektrostatyki..

Ogólnie żaden szanujący się wykonawca a przede wszystkim klienta nie powinien robić takich rzeczy klientowi.

Mamy tyle rodzajów materiału jak spiro, flex, aluflex, uniflex plus, prostokątne kanały, climaver po jakiego grzyba paprać się w takie wynalazki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Ale do stosowania do nawiewu powietrza w życiu bym tego nie zastosował, rura ma określoną trwałość i powoli się rozkłada. A PVC to spolimeryzowany chlorek winylu, substancja rakotwórcza jakby nie było, do tego masa różnych dodatkowych substancji. Żaden z producentów nie ma atestu do stosowania rur kanalizacyjnych do wentylacji, co też powinno dać do myślenia. "

 

Czy jest Pan pewien swojej wypowiedzi? przecież te rury rozkładają się tak samo wewnątrz, jak i na zewnątrz, a przecież oczywistą sprawą jest ich obecność wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych. A co do atestu, to jak się ma Pana wypowiedź odnośnie rakotwórczości do produktów np. z tego katalogu: http://www.agdex.com/rehau_awadukt_thermo/Katalog_AWADUKT_Thermo_342100PL.pdf ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem instalatorem Rehau i wiem o tym (inna technologia produkcji, są to rury dwuwarstwowe ze specjalną warstwą w środku - przeznaczone do robienia GWC i ze zwykłymi rurami do kanalizy mają niewiele wspólnego), ale wątek dotyczy TANICH zamienników rur spiro, a nie 5-cio krotnie droższych :-) Proszę zerknąć na ceny tych rur, które oczywiście atest mają, a potem proponować je jako tańszy zamiennik na kanały wentylacyjne. Edytowane przez Indiana_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuszna uwaga, nie zauważyłem, że w linku, który podałem są rury pp. Odnośnie szkodliwości pp nic w necie nie znalazłem w przeciwieństwie do PCW (PVC). Dziwne, że rehau nic nie wspomina o tym aspekcie jako zalecie PP. Ze strony dystrybutora:

 

"Jakie są podstawowe różnice między rurami z PVC a rura-mi GWC AWADUKT Thermo wykonanymi ze specjalnego PP?

System rur GWC AWADUKT Thermo stworzony został specjalnie do zastosowania jako gruntowy wymiennik ciepła:

 

Rury AWADUKT Thermo posiadają antybakteryjną warstwę wewnętrzną i minimalizują niebezpieczeństwo rozwijania się drobnoustrojów.

Rury AWADUKT Thermo posiadają większą przewodność cieplną i umożliwiają lepszą wymianę ciepła między GWC a gruntem. Rury PVC posiadają często rdzeń spieniony i z tego powodu mają właściwości izolacyjne.

Rury AWADUKT Thermo dzięki swojej wytrzymałości i odporności na uderzenia nadają się szczególnie do układania w gruntach rodzimych o cząstkach gruboziarnistych.

Rury AWADUKT Thermo posiadają dodatkowo podwyższoną sztywność wzdłużną zapobiegającą powstawaniu tzw. zastoisk kondensatu. "

 

Z drugiej strony, co można sądzić w takim razie o takich rurach PVC, które sprzedawane są jako wentylacyjne? - http://wentylatory.istore.pl/pl/kanaly-i-ksztaltki-wentylacyjne-z-pcv

 

Włączyłem się do dyskusji w związku z tym, że u siebie do doprowadzenia powietrza z zewnątrz użyłem ok 14mb pomarańczowej PVC 160 i teraz właściwie nie wiem co o tym sądzić. PCW otacza nas zewsząd :

 

" Polichlorek winylu (PCV) jest polimerem powszechnie stosowanym w życiu

codziennym. Ze względu na swoje właściwości fizykochemiczne może on być

wykorzystywany do produkcji naczyń, zabawek, rur, okien, wykładzin. Zastosowanie PCV na

tak szeroką skalę jest szkodliwe dla organizmu człowieka. W procesie starzenia z PCV

uwalnianych jest wiele substancji potencjalnie kancerogennych, które zostały dodane do

tworzywa podczas jego obróbki. W pracy wykazano ich negatywny wpływ na zdrowie ludzi

oraz na środowisko przyrodnicze. Uwzględniono także istotne problemy związane z utylizacją

PCV."

żródło: - http://www.ujk.edu.pl/org/sknkalcyt/ourworks/21.pdf

 

Podejrzewam, że konkretnej odpowiedzi tu nie dostanę, ale temat warto drążyć. Normalnie nie zastosowałbym PCV, ale ze względu na szczególną sytuację jaką miałem zdecydowałem się właśnie na takie a nie inne rozwiązanie (mimo, że droższe od tradycyjnych)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...