Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podłączenie pieca do komina


Recommended Posts

Witam wszystkich!

 

Na początku może zaznaczę, że jestem amatorem jeśli chodzi o murarskie sprawy aczkolwiek jakąś tam swoją praktykę małą mam + zapał do pracy i ambicje w genach ;) No ale to nie o tym miało być.

Sprawa wygląda tak:

Obecnie piec CO jest niestety zainstalowany w łazience na parterze i podłączony do wąskiego komina, który sprawia dużo problemów (jest za wąski i trzeba przynajmniej co 2 tyg. go czyścić z osadzonej sadzy). Poza tym ciągły brud i sadza w łazience doprowadza mnie już do granic wytrzymałości. Trzeba codziennie sprzątać łazienkę. Wpadłem zatem na pomysł aby wreszcie pozbyć się tego pieca z łazienki. Jedyne rozwiązanie, najtańsze i najprostsze (wg mnie) to przeniesienie go do nieużytkowanej obecnie piwnicy. Piwnica znajduje się bezpośrednio pod kuchnią, tez na parterze, i właściwie ma te same wymiary co kuchnia. Jak to starałem się pokazać na szkicach, kuchnia sąsiaduje z pokojem i przedpokojem. W rogu tych trzech pomieszczeń (a właściwie bardziej w pokoju) stoi komin. Ma on przynajmniej 2x większą średnicę niż ten do którego obecnie jest podłączony piec. Do tego większego komina niegdyś był podłączony piec kaflowy z podkową, stał on w rogu w kuchni. Tego pieca już nie ma. Duży komin stoi praktycznie nieużywany.

Problem polega na tym, że komin ten zaczyna się jakby od wysokości podłogi parteru (nie jestem tego pewien, tak przypuszczam z oględzin, bo jeszcze żadnego kucia w ścianach nie przeprowadzałem). I tu jest moja największa wątpliwość. Czy mógłbym się do tego komina podłączyć jakby „od dołu”? Prawdopodobnie potrzebne byłoby wykuć kanał w podstawie komina lub w jego fundamencie od strony piwnicy. Wiem, że takie podłączenie pieca do komina nie jest raczej zgodne ze sztuką ale innego rozwiązania nie widzę, przynajmniej jeszcze na takie nie wpadłem. Czy takie przedsięwzięcie ma sens i czy komin będzie działał prawidłowo?

 

parter.jpgzboku.jpgpiwnica.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://forum.muratordom.pl/images/icons/icon1.png

Jeśli podłączysz to zgodnie ze sztuką , będzie tak jak być powinno (czyli

zgodnie ze sztuką
:)
). Zrób to w porozumieniu z (kumatym) kominiarzem

lub (kumatym) zdunem. Zwracaj bardziej uwagę na to co w nawiasach.

 

Wklej potem coście wydumali. Sugeruję rozkucie otworu i dobudowanie

komina na dole z pełnej cegły, z wyczystką w miejscu , w którym będziesz

musiał wykonać skos, by trafić do właściwego komina. Skos najlepiej jakby był pod kątem 30 stopni. Druga wyczystka powinna być na dole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za sugestię! Bardzo cenna, bo nawet nie pomyślałem o tym aby od dołu dobudować ten kawałek komina.

Na razie planuję. Jakieś prace rozpocznę dopiero jak będzie cieplej na tyle aby przestać palić w piecu na jakiś czas. Ale jak już zacznę, to zdam relację.

 

Martwię się teraz tym czy jak zacznę kuć w podstawie tego komina czy to go jakoś nie osłabi. Jak szerokie powinno być to połączenie które wykuję pod skosem? Wymiary takie same jak wnętrze komina czy może być węższe gardło?

 

Jeszcze jedno.. czy ten odcinek komina, który miałbym dobudować lepiej zrobić ze zwykłej pełnej cegły czy szamotowej? Ta piwnica jest z rodzaju tych wilgotnych.

Edytowane przez frykas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego delikwenta spytaj : Wojtek_796

On wie najlepiej jakie cegły :)

 

Co do szerokości komina który masz dobudować, to nie wiem jaki

jest ten istniejący. Kucia w fundamencie tez nie polecam. Ale rysunki

raczej to wykluczają . Może trochę trzeba będzie go ruszyć.

Dlatego niezbędne jest "ogarnięcie" tematu z kumatym pomocnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...