Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

reku + ogrzewanie nadmuchowe


Recommended Posts

Mędrcy Wielce Szanowni, jest sobie taki plan - dom w konstrukcji szkieletu drewnianego (160mm wełny w szkielecie + 150mm wełny pod elewację), szczelne okna w większości nieotwieralne (Urzędowski, 3 szybowe), generalnie szczelny, jak tylko się da; ogrzewanie za pomocą nadmuchu ciepłego powietrza, grzanego nagrzewnicą gazową tudzież kominkiem (rekreacyjnie - głównie nagrzewnica), kanały powietrzne umieszczone pod podłogą, kratki nawiewne w podłodze - do kanału centralnego wychodzącego z nagrzewnicy chcę wpiąć nawilżacz, zaś do głównego kanału czerpnego, tuż przed nagrzewnicą chcę wpiąć rurę nawiewną rekuperatora - powietrze z reku będzie (niezależnie od pory roku) wydobywało się kratkami od ogrzewania, ewentualnie wspomagane wentylatorami nagrzewnicy (nagrzewnica nie musi grzać, by jej wentylatory pracowały), czyli instalacja wentylacyjna ograniczona do kanałów czerpnych - anemostaty w kuchni, 3 łazienkach i ew. we wiatrołapie oraz jednej rury nawiewnej wpiętej do instalacji grzewczej.

Dom dla 4 osób, parterowy z wieeeeelkim, nieużytkowym poddaszem (tam ma mieszkać rekuperator, nagrzewnica mieszkać będzie w piwnicy), kubatura użytkowa jakieś 450m3.

 

Jakie znajdujecie słabe punkty tego planu?

Jaki rekuperator dać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Miller nie jest zły..

Ale mógłbyś podłączyć wyciągi z pomieszczeń brudnych a nawiew w układa po stronie króćca świeżego powietrza.

Oczywiście czerpania i wyrzutnia standardowo.

Rozprowadzenie ciepłego powietrza dobrze trzeba izolować albo kanały zrobić z płyty systemowej - najlepiej z płyty.

Pamiętaj też o wielkości kanałów dobrym ich doborze bo przepływy przy ogrzewaniu powietrznym są spore :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanały chcę zrobić we własnym zakresie z blachy i ocieplić je wełną - wg speców od Millera wystarczy 50mm, ale zapewne zwiększę to co najmniej dwukrotnie. Rozmiar kanałów mam w projekcie poczynionym przez w/w speców.

 

Nie bardzo zrozumiałem to Twoje zdanie:

"Ale mógłbyś podłączyć wyciągi z pomieszczeń brudnych a nawiew w układa po stronie króćca świeżego powietrza."

Wyciągi z pomieszczeń brudnych śmigają w suficie do rekuperatora, a stamtąd w Polskę, natomiast świeże powietrze idzie z reku do nagrzewnicy, a dalej kratkami nawiewnymi w podłodze do domu. Natomiast reku muszę wpiąć przed nagrzewnicą (w kanał czerpny), bo gdybym go wpiął za nagrzewnicę (w kanał nawiewny) to istniałoby ryzyko, że spręż powietrza z nagrzewnicy pchałby powietrze z reku do góry - w sensie do reku (tą cenną informację otrzymałem zresztą na tutejszym forum).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wnoszę, że miałeś na myśli rurkę fi 300mm?;)

 

A jaki do tego rekuperator zaprząc....?

 

Nie centralę 300m3/h:)

W kanadzie i stanach wpina się w taki układ centralkę o wydajności około 100l/s maksymalnej wydajności i urządzenie pracowało na pierwszym biegu :)

Mogę się troszku mylić bo to temat gdzieś z 2004 roku ale wydaje mi się że sklerozy aż takiej nie mam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...