Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Własnoręcznie wykonane kanały czerpni i wyrzutni


Recommended Posts

no wychodzi jakieś 0.6m2 z metra bieżącego co przy oryginalnym wymienniku (ca.30m2)daje mi 50mb kanału..przy cenie za rure 200 ok.20zł/m daje to 1000zł za jedną strone :)Przy wykorzystaniu arkusza ocynkowanego 2m x 1m x0.5mm koszt jest niby mniejszy ale więcej roboty z łączeniem.doliczając koszt ocieplenia i reszty bzdetów może wyjść gdzieś koło 3tyś...tylko ciekawe jak ze sprawnością Edytowane przez ekomurator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wcześniej pisałem, że nie ma to sensu, to wyjaśnię dlaczego.

 

Problem nr 1:

Powietrze, aby jakoś oddawało ciepło, musi płynąć w sposób burzliwy, czyli trzeba zamontować blaszki wprowadzające zawirowania. Oddawanie ciepła skokowo wzrośnie, tylko prąd potrzebny do przezwyciężenia oporów również. A ile tego ciepła jest do odzyskania, jak reku odebrał już 80-85% całości możliwego? Za to prądu zużyjesz dwa razy więcej...

 

Problem nr 2:

Powietrze wyrzucane z reku ma zwykle 100% lub wyższą wilgotność (zawieszona mgiełka), więc kontakt z zimnym powietrzem spowoduje dalsze wykraplanie dużych ilości wody, a zimą jeszcze zamarzanie. Stal ocynkowaną szlag trafi po roku, maks po kilku latach, no chyba że wykonasz to z nierdzewki :-)

 

Problem nr 3:

Trzeba to wykonać szczelnie, właśnie z uwagi na wykraplanie wody. Jak uszczelnić kombinowane rury z przykręconymi lub przynitowanymi zawirowywaczami?

 

Wniosek nr 1:

Skoro 85% odzysku reku daje realnie (w moim przypadku) około 700 -1000 zł oszczędności rocznie, to odzyskanie połowy z pozostałych 15% da powiedzmy 60 zł oszczędności. A roczne zużycie prądu skoczy szacunkowo o 100 zł :-) Nie wnikam w entalpie i ciepło kondensacji, no cudów nie będzie przy patentowym wymienniku. Trzeba jeszcze zaznaczyć, że podwyższenie temperatury czerpni OBNIŻY ilość odzyskiwanego ciepła w rekuperatorze. Czyli boję się, że nawet tych 60 zł nie ma szans uzyskać...

 

Wniosek nr 2:

Zdecydowanie lepszy efekt do samodzielnego montażu i bez większych kosztów może dać kolektor słoneczny powietrzny, opisywany często przez Jaśka71, który go sobie wykonał - jestem pod wrażeniem opisywanych przez niego uzysków. Mimo iż nie spotkałem nigdy takiego urządzenia, to wiem ze studiów że są to dobre rozwiązania szeroko stosowane w świecie, sam zresztą po swoich solarach widzę - nieważne że mróz -20"C, jak tylko Słońce wyjdzie od razu walą 50'C w zasobnik. Ważna jest korelacja - duże mrozy występują głównie przy wyżach, i te dni są zwykle bezchmurne (logiczne chyba - nie ma chmur chroniących przed ucieczką ciepła, więc robi się mróz). Wymiennik w rekuperatorze, zanim zamarznie na amen, może zmagazynować i litr lodu - więc to co zamarznie nocą, w dzień przy pracującym kolektorze nie tylko odtaje, ale i wysoka temperatura nawiewu będzie ogrzewać dom (w trybie grzanie można uruchomić automatyczny bypas, ciepłe powietrze z czerpni poleci na dom omijając wymiennik :-) )

Edytowane przez Indiana_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Indiana

zrezygnowałem z tego pomysłu w połączeniu z oryginalnym rekuperatorem!:)Sam napisałeś że to nie ma sensu:)No bo jaki jest sens kombinować kiedy już się w coś działającego wsadziło te kilka tyś.

Później już zacząłem rozwijać to co napisałeś - że to istnieje i nawet ma sens,tyle że bez reku.:):)Zdecydowanie jestem za szukaniem alternatyw:)!

 

Dzięki za zainteresowanie i Pozdrawiam!

Edytowane przez ekomurator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz, już w XIX wieku ktoś tam wpadł na pomysł, że już wszystko zostało odkryte i można zamknąć biuro patentowe :-) Chyba się przeliczył lekko :-)

Więc kombinować i szukać nowych, nieodkrytych dróg oczywiście warto, tylko jeśli ktoś już to przerabiał i nic nie wyszło, albo zjawisko rządzi się znanymi prawami i z góry wiadomo że cudów nie będzie, to lepiej skupić swoją energię twórczą w innym obszarze :-)

 

Po to jest forum, by wymieniać się swoja wiedzą - każdy zyskuje; zresztą dyskusja tutaj jest znacznie inteligentniejszym zajęciem niż głupie gapienie się w TV :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak tylko że jako jedyny bym to udokumentował:)Że nic nie wyszło oczywiście lub nie warto:)To nie jest jakaś wielka inwestycja,stopień komplikacji takiej konstrukcji też chyba niewielki, a jak się okaże że sprawność jest poniżej oczekiwanej wtedy rozbiore com zrobił i materiały wykorzystam do normalnego systemu lub zbuduje wehikuł czasu:)(kawał to tak samo jak z tym patentem!:p) .Nie oczekuje wielkich cudów od tak prymitywnej instalacji:)Chociaż kto wie:P Kiedyś uważano że benzyna to odpad i wylewano ją do rzeki:)

Do tej pory jedynie Piczman podjął temat i udzielił jakiejś konstruktywnej odpowiedzi i piwo mu za to!!:)

 

i to nie tak że mam za dużo czasu i pieniędzy(tego drugiego jak na lekarstwo)-ale jeśli istnieje tańsza alternatywa-do tej pory nie opisana nigdzie-to czemu nie podjąć lekkiego ryzyka i normalnej dyskusji:P? Może coś się z tego urodzi ?

Edytowane przez ekomurator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tak że mam za dużo czasu i pieniędzy-ale jeśli istnieje tańsza alternatywa-do tej pory nie opisana nigdzie-to czemu nie podjąć lekkiego ryzyka ?

 

Powiedział bym że raczej sknera :D

Sporo kombinujesz z tym swoim domem, uważaj żebyś nie przekombinował bo okaże się ze tylko My ( użytkownicy FM) coś na tym zyskamy ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)Póki co to tylko z wentylacją takie kombinacje:P Reszta raczej standard:D No i przyznam się bez bicia że lekka sknerka ze mnie !:D Ale to przewyższa tylko moja ciekawość:popcorn:

Nie chce robić jakiejś swojej krucjacty na tym forum...myślałem że można jakoś rozwinąć temat.Pozdro

Edytowane przez ekomurator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinować trzeba. Opowiem Wam, co dzisiaj usłyszałem przy robocie od moich kolegów po fachu:

- jeden wymyśla sposób, jak zamontować podłogówkę po wylaniu wylewki :-) Miały być grzejniki w pawilonie handlowym, ale właściciel zmienił zdanie i chce podłogówkę. Warstwa dodatkowej wylewki nie może przekroczyć 4cm z różnych względów, skucie niższej warstwy również nie wchodzi w grę. Nie ma dylatacji w wylewce poniżej. Czy nie popęka na dużej powierzchni bez dylatacji? Raczej na pewno, ale właściciel bierze to na swoją klatę :-)

- drugi robił sobie przez te mrozy duży domek ogrzewany wynalazkiem pomysłowego właściciela. Mianowicie kupił sobie kominek z płaszczem, do tego 50 m calowego węża z marketu, do tego chińska pompa obiegowa za stówkę, rozwinął to po chacie i pali do oporu :-) W pewnym sensie ma nowoczesne promienniki podczerwieni, co najważniejsze - za psie pieniądze :-)

- trzeciego ledwo dało się zrozumieć, tak się śmiał, ale robi u klienta mały system grzewczy z 4 grzejników oparty o ..... używane Webasto samochodowe :-) :-) Bo kocioł olejowy wychodzi za drogo :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no takiej podłogówki bym raczej nie chciał:) Ale jeśli chodzi o ten system z webasto to widze tam tez elektryczną(przepływową) grzałkę od zmywarki ok 2Kw:rotfl: Koszt 20-30zł sztuka.

Zreszta to forum jest pełne różnych garażowych kombinacji o odpowiednim stosunku cena/sprawność.

Edytowane przez ekomurator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra narażę się na dalsze komentarze.Radze założyć pampersy żebyście spodni nie zalali:)

Skoro już wiadomo ogólnie że sknerka ze mnie:) i ogólny dyletant to co myślicie o takim rozwiązaniu - puszka wielkości rekuperatora-z jednym wentylatorem-pracująca w dwóch układach

1.Sezon grzewczy - układ prawie zamknięty .Czyli powietrze zużyte zostaje w domu i jest w obiegu - Role wymiennika przeciwprądowego i oczyszczającego przejmują filtry węglowe + bypass sterujący dawką świeżego powietrza(+GGWC)

2.Sezon letni - układ z całkowicie otwartym bypassem - wyrzut z pomieszczeń poza dom

 

REKU%25202.jpg

Czerowna strzałka to alternatywna droga dla Bypassu i GGWC.

 

Ogólnie to taki szybki plan na przerwie wymyślony i narysowany :p Prosze o wyrozumiałośc

Edytowane przez ekomurator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też jestem sknerus i kombinator, więc kupiłem sobie Lunę za spoooooro poniżej 2k. Za taki kombinowany układ jak planujesz zapłacisz więcej niż za Lunę i jeszcze się nalatasz przestawiając klapkę jak będzie cieplej/zimniej, a jak do Luny zrobisz GGWC choćby z chłodnicy ze szrotu to żaden mróz Ci nie namiesza w układzie. Potem dokombinujesz sobie wynalazkowe sterowanie dwu czy trzybiegowe ze sterownikiem tygodniowym np. z Insbudu i będziesz miał wentylację nie różniącą się zbytnio od takiej z centralą za 6-8k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślałem żeby był jeden potencjometr sterujący przepływem powietrza(mocą silnika) i klapą bypassa jak 1:1. Widziałem gdzieś niedawno 3 gniazdka na pilota z funkcją ściemniania-nie kosztowały więcej niż 100zł:)-wiec mogłoby być remote control:rotfl:Tyle że to do oświetlenia nie wiem czy dziala z silnikami(pisało że max 2500w na gniazdko). Co myślisz wogóle o takim układzie?

 

Jaki model konkretnie posiadasz?To jest cala kompletna centralka?

Edytowane przez ekomurator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myśle.......wstępnie układ miałby zaciągać , filtrować(2 x zwykły filtr + 2 x filtr z okapu kuchennego) i wdmuchiwać ciepłe powietrze spod sufitu nad poziom posadzki.Dodatkowo mieszać to z odrobiną świeżego powietrza.

Szacuje koszt samego pudła z napędem na jakieś 500-1000zł.:)

Edytowane przez ekomurator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myśle.......wstępnie układ miałby zaciągać , filtrować(2 x zwykły filtr + 2 x filtr z okapu kuchennego) i wdmuchiwać ciepłe powietrze spod sufitu nad poziom posadzki.Dodatkowo mieszać to z odrobiną świeżego powietrza.

Szacuje koszt samego pudła z napędem na jakieś 500-1000zł.:)

 

Witam!

Lubię też pokombinować, ale doszedłem do wniosku, że czasem najlepsze rozwiązania to te najprostsze. Jeśli w kuchni zamontujesz pochłaniacz to całe ciepło zostanie w domu bez kombinacji. Obawiam się też o tą odrobinę świeżego powietrza, żeby przypadkiem nie było jej zbyt mało, w domu zrobi się duszno. Tani reku pewwnie kupisz w cenie niewiele większej niż planujesz wydać na Swój patent, a świeżego powietrza nie zabraknie.

 

Zastanawiam się natomiast nad neutralizacją zapachów zaciąganych do domu przez reku. W okolicy czasem różnie pachnie:mad:. Chodzi mi po głowie zastosowanie na czerpni właśnie filtra węglowego. Tylko jaki wkład zastosoać, żeby opory nie były zbyt duże, a sprawność filtra satysfakcjonująca:confused:

Chyba jeszcze nikt na FM tego nie przerabiał!

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część.

Obawiam się też o tą odrobinę świeżego powietrza, żeby przypadkiem nie było jej zbyt mało, w domu zrobi się duszno.

Ta dawka świeżego powietrza byłaby zmienna.

I zgodze się z tobą że okap będzie tańszy tylko ja chciałem zwentylować cały dom:)

 

 

 

W sumie to mam już projekt we łbie tylko prostych pytań dalej bez liku...najdroższe w tym całym wymienniku-badziewiu to silnik - niewiem czy 1 czy 2 ...filtr węglowy to raczej niewielkie pieniadze.Puszka to już nawet pomijalne koszta.Nie wiem czy wogóle puszka potrzebna bo można by filtry spokojnie w rurze fi200 wmontować.tyle że znowu skopliny jakieś będą...Niemniej jeśli to wypali i będzie robić robotę,a wydam przy tym nie więcej niż 500zł to będę w pełni zadowolony:)Odnośnie tych filtrów to one w okapach mają ciężkie warunki chyba..?

 

ps.Ciągle mam wrażenie że zadaje niewłaściwe pytania od dupy strony :D

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekomurator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruszyłem trochę moje szare komórki:rotfl:, bo wczoraj słabo u mnie chyba było z czytaniem ze zrozumieniem:rolleyes:

 

Jeśli dobrze kumam to układ ma działać na zasadzie recylkujacji zużytego powietrza filtrowanego w "puszce" z domieszką świeżego.

Mam kilka wątplwości:

1. Czy nie wyhodujesz sobie w instalacji grzybów? Normalnie w instalacji WM jest zawsze świeże powietrze, a twój układ ma działać podobnie jak klima(recylkulacja powietrza) i chyba dlatego trzeba odgrzybiać instalację.

2. Ściemniacz od oświetlenia może nie zadziałać z silnikiem. Wszystko zależy od kształtu przebiegu prądu na wyjściu ściemniacza. W tanich ściemniaczach będzi to przebieg trapezowy lub prostokątny, a silnik raczej wolałby przebieg sinusoidalny. Dla żarówek kształt napięcia jest bez znaczenia, a silnik może nie zadziałać. Próbowałem kiedyś zasilać pompkę wody CO z UPSa od komputera i niestety nie zadziałało. Podobno z softstartem np. takim od szlifierki działa, ale ja tego nie sprawdziłem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie!

Dokładnie tak ma działać - jak recyrkulacja.Ubrałeś to w słowa :)Jeśli chodzi o ten grzyb to cała instalacja poza tą "puszką"jest w standardzie więc jeśli coś miałoby się pojawić to chyba tylko w puszce?Sądziłem że okresowa wymiana filtrów węglowych skutecznie zablokuje powstawanie takich "demonów":D

I regulacja ściemniaczem do oświetlenia odpada:smile:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...