Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy warto kupować reku dla domu 140m2?


Recommended Posts

Witam wszystkich. Planuję budowę domu wg projektu:

 

http://www.lk-projekt.pl/lkand48-produkt-538.html

 

Pow. 140m2 użytkowej, będzie dobrze ocieplony (ytong 24cm + 20cm styro na ścianach i podłodze, 30cm wełny dach), planowane ogrzewanie - powietrzna pompa ciepła Atlantic. Zastanawiam się nad zamontowaniem wentylacji mechanicznej, ale jakoś nie umiem się zdecydować, czy warto dla takiego domu? Trochę popytałem i większość mi odradza, tłumacząc ze za mała powierzchnia itp. I tu pytanie do Was, czy rzeczywiście warto rozważyć montaż reku czy sobie odpuścić. Koszt instalacji ok 10tyś. Nie biorę pod uwagę oszczędności z tytułu użytkowania reku (niby jakieś są) ale ważniejsze jest dla mnie czy istnieje niebezpieczeństwo zawilgocenia i grzyba przy grawitacyjnej (nawiewniki wystarczą)? Proszę o Wasze opinie, z góry dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze eksploatowana i dobrze zaprojektowana wentylacja grawitacyjna zabezpiecza Cię przed wilgocią i grzybem. Drożne kanały kominowe i odpowiednia ilość nawiewników wystarczą. Pod tym kątem nie musisz mieć wentylacji mechanicznej.

 

Za to będziesz mieć powietrze przesuszone (chyba, że nawiewniki higrosterowalne) i sporą stratę ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem warto. Mam sporo mniejszy domek i po paru miesiącach mieszkania nie żałuję, że zdecydowałem się na WM z rekuperatorem. W domu czuje się cały czas świeże powietrze, ale nie zimne. Wilgotność utrzymuję na poziomie 40-50%. Poza okresem ok. 3 tygodni dużych mrozów, kiedy wydajność wentylacji sporo padła, bo rekuperator pracował w trybie antyzamrożeniowym. Dlatego mam porównanie między komfortem domu z WM i reku, a bez.

 

Masz dość dobrze ocieplony dom, więc podejrzewam, że wybrałeś też dobre okna, o dobrych parametrach izolacyjnych. Nie szkoda będzie Ci ich dziurawić? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Masz dość dobrze ocieplony dom, więc podejrzewam, że wybrałeś też dobre okna, o dobrych parametrach izolacyjnych. Nie szkoda będzie Ci ich dziurawić? ;)

Okna będą o współczynniku ok. 1.0, trochę szkoda je dziurawić, to fakt :) Straty ciepła też będą spore, ale jakoś dalej nie mogę się przekonać. Chyba zastosuję nawiewniki higrosterowalne i zobaczymy w użytkowaniu czy to nie będzie zła decyzja o braku zastosowaniu reku. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Docelowo chciałbym zamontować nawiewniki higrosterowalne.

 

Pozdrawiam

 

Jeżeli myślisz o nawiewnikach okiennych to warto to połączyć z wentylatorem centralnym - zbiorczym współpracującym z tym systemem.

 

Szereg informacji możesz na ten temat uzyskać na :

 

http://www.brookvent.pl/pages/index.asp?title=Brookvent_-_Wentylacja_Okienna

 

http://www.aereco.com.pl/

 

http://rekuperatory.co/wentylacja-higrosterowana.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warto to połączyć z wentylatorem centralnym - zbiorczym współpracującym z tym systemem.

 

i robi się prawie jak WM tylko ciepło niestety ucieka :bash:

 

no prawie ale różnica finansowa jest wielka :)

nie każdy ma w swoim budżecie np 14k na reku...

a no i zapomniałbym wielu ludzi którzy chcą kupić WM z odzyskiem ciepła lub bez zaczyna od najważniejszej rzeczy...

 

KOMFORT

 

a później odzyski itp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kilka dni temu zaglądnął do mnie gość który buduje dom, przyjechał za swoim znajomym który dom już wybudował, stawia ciekawy dom w którym są wg projektu 3 kominy wielokanałowe, dom zwentylowany grawitacyjnie sprawnie i skutecznie, wykonawca wycenił postawienie tych ciągów na 7800,- konkurencja na 8500,- znajomy który dom już postawił od razu do tej kwoty kazał doliczyć 3500-, na wykończenia, obróbki, kryzy, kratki, blacharke na dachu, końcówki na kominy i kolesia który to zrobi :)

 

dlatego nie chce mi się dyskutować nt opłacalności lub nie wm w porównaniu do wg, ktoś chce to montuję, nie wie to tłumaczę i odsyłam do lektur, nie chce to z bogiem :)

Edytowane przez kangaxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...