Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

NTH - Indukcyjny kocioł centralnego ogrzewania NTH 6+4 (10 kW)


Staszk

Recommended Posts

Może mi ktoś łopatologicznie wytłumaczyć co "TO" jest i dlaczego ma być najlepsze? Muszę awaryjnie wpiąć w układ CO kociołek elektryczny 10kW Instalator proponuje mi "to CUŚ" drogie jak diabli ale podobno najlepsze... coś mi się wydaje , że chce mnie naciągnąć...,ja myślałem o zwykłym Kospelu.Pomóżcie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie przepływowego ogrzewania wody. Cena nie jest mała.

Jeżeli masz zamiar docelowo w ten sposób ogrzewać budynek, to jest to dobre rozwiązanie z technicznego punktu widzenia. Tam nie ma się co popsuć poza elektroniką.

Trochę gorzej wygląda to z ekonomicznego punktu widzenia.

W tej cenie możesz już poszukać pompy ciepła inwertorowej powietrze-woda, pracującej do minus 25*C. Koszty ogrzewania wyjdą ci 3-4 razy mniejsze.

Urządzenie NHT wytwarza zmienne pole elektromagnetyczne pochodzące od transformatora wbudowanego w środek dwupłaszczowego, cylindrycznego zbiornika ze stali nierdzewnej, w którego środku przepływa woda. Zbiornik ten tworzy uzwojenie wtórne dla transformatora i jest jednocześnie wymiennikiem ciepła. Pod wpływem zmiennego pola elektromagnetycznego w ściankach zbiornika indukowane są zmienne prądy wirowe, rozgrzewające jego ścianki do wysokiej temperatury. Przepływająca przez zbiornik woda odbiera ciepło od ścianek zbiornika, podnosząc w ten sposób swoją temperaturę.

Każda grzałka oporowa z biegiem czasu zarasta kamieniem i przez to spada sprawność wymiany ciepła.

 

nilsan

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie przepływowego ogrzewania wody. Cena nie jest mała.

Jeżeli masz zamiar docelowo w ten sposób ogrzewać budynek, to jest to dobre rozwiązanie z technicznego punktu widzenia. Tam nie ma się co popsuć poza elektroniką.

Trochę gorzej wygląda to z ekonomicznego punktu widzenia.

W tej cenie możesz już poszukać pompy ciepła inwertorowej powietrze-woda, pracującej do minus 25*C. Koszty ogrzewania wyjdą ci 3-4 razy mniejsze.

Urządzenie NHT wytwarza zmienne pole elektromagnetyczne pochodzące od transformatora wbudowanego w środek dwupłaszczowego, cylindrycznego zbiornika ze stali nierdzewnej, w którego środku przepływa woda. Zbiornik ten tworzy uzwojenie wtórne dla transformatora i jest jednocześnie wymiennikiem ciepła. Pod wpływem zmiennego pola elektromagnetycznego w ściankach zbiornika indukowane są zmienne prądy wirowe, rozgrzewające jego ścianki do wysokiej temperatury. Przepływająca przez zbiornik woda odbiera ciepło od ścianek zbiornika, podnosząc w ten sposób swoją temperaturę.

Każda grzałka oporowa z biegiem czasu zarasta kamieniem i przez to spada sprawność wymiany ciepła.

 

nilsan

Nie zamierzam ogrzewać tym domu stale, w poście piszę o kotle na wypadek awarii lub kilkudniowej nieobecności,kiedy nie będzie uruchomiony podstawowy kocioł na węgiel + bufor.Chciałem tylko wiedzieć tak jak nauczyciel historii dlaczego ten kocioł jest podobno najlepszy.Strony www producenta są doskonałe marketingowo ale marne jeżeli chodzi o dane techniczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma piernik do wiatraka?

Prąd maleje bo opór grzałki rośnie w wyniku zmniejszonej wymiany ciepła wywołanej warstwą kamienia kotłowego na powierzchni grzałki i wzrostu temperatury w jej wnętrzu.

Tym samym spada sprawność wymiany i urządzenia.

Po to stosuje się elektrody magnezowe lub tytanowe, żeby to zjawisko ograniczyć.

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma piernik do wiatraka?

Prąd maleje bo opór grzałki rośnie w wyniku zmniejszonej wymiany ciepła wywołanej warstwą kamienia kotłowego na powierzchni grzałki i wzrostu temperatury w jej wnętrzu.

Tym samym spada sprawność wymiany i urządzenia.

Po to stosuje się elektrody magnezowe lub tytanowe, żeby to zjawisko ograniczyć.

Grzałka elektryczna jest idealnym odbiornikiem, całą energię przekształca w ciepło.

Śmiem twierdzić, że sprawność grzałki elektrycznej wynosi 100% przez cały czas jej użytkowania.

 

Mówisz, że sprawność spada, no więc grzałka pobrała 2000W, 18000W poszło w ciepło a brakujące 200W energii to czym się stało?

Przecież grzałka się nie obraca, nie świeci i nie wysyła promieniowania gamma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałka elektryczna jest idealnym odbiornikiem, całą energię przekształca w ciepło.

Śmiem twierdzić, że sprawność grzałki elektrycznej wynosi 100% przez cały czas jej użytkowania.

 

Mówisz, że sprawność spada, no więc grzałka pobrała 2000W, 18000W poszło w ciepło a brakujące 200W energii to czym się stało?

Przecież grzałka się nie obraca, nie świeci i nie wysyła promieniowania gamma.

 

Przeczytaj jeszcze raz to co napisałem.

Jeżeli w wyniku wzrostu temperatury drutu oporowego wzrośnie jego opór, to w konsekwencji zmaleje prąd przez niego przepływający przy stałym napięciu zasilającym. Zatem zmaleje moc grzałki. Mniejsza moc grzałki to mniejsza wydajność cieplna urządzenia i w konsekwencji obniżenie mocy nominalnej urządzenia, które do podgrzania wody o dT, będzie potrzebowało znacznie więcej czasu, czyli w rezultacie zużyje więcej energii elektrycznej i tym samym obniży sprawność urządzenia. Grzałka nigdy nie zapewnia 100% sprawności, co wynika właśnie z jej elektrooporowo-pojemnościowego charakteru pracy i takiego czegoś co nazywa się cosinus fi.

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem zmaleje moc grzałki. Mniejsza moc grzałki to mniejsza wydajność cieplna urządzenia i w konsekwencji obniżenie mocy nominalnej urządzenia, które do podgrzania wody o dT, będzie potrzebowało znacznie więcej czasu, czyli w rezultacie zużyje więcej energii elektrycznej i tym samym obniży sprawność urządzenia. Grzałka nigdy nie zapewnia 100% sprawności, co wynika właśnie z jej elektrooporowo-pojemnościowego charakteru pracy i takiego czegoś co nazywa się cosinus fi.nilsan

 

Jeśli nawet zmaleje moc grzałki (w co wątpię) a wzrośnie czas pracy kotła to pobrana energia pozostanie bez zmian. Cosinus fi nie wpływa na koszt pracy urządzenia elektrycznego, zresztą i tak grzałka ma cos fi = 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt wszystkie źródła podają cos fi = 1 dla grzałek elektrycznych.

Z tym, że ja nie twierdziłem że odkładający się na grzałce kamień ma wpływ na jego wartość.

Natomiast twierdziłem i twierdzę, że ma wpływ na sprawność wymiany ciepła i tym samym na zużycie energii elektrycznej w celu podgrzania wody o określoną dT.

Także raczej nie pomyliłem oporu cieplnego z elektrycznym.

 

nilsan

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal się upierasz przy swoim ;)

 

Grzałka mimo osadzenia się kamienia zamienia całą energię elektryczną w ciepło i tylko w ciepło.

Dlatego jej sprawność wynosi 100% przez cały okres użytkowania.

 

Kamień będzie miał wpływ na czas nagrzewania, temperaturę i na żywotność grzałki.

Ale nie zmienia to faktu, że grzałka zawsze ma cos fi = 1.

Notabene, to jest jedyny idealny odbiornik w przyrodzie posiadający sprawność = 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal się upierasz, że grzałka ma sprawność 100%, choć jej producenci piszą, że prawie 100%.

Przyznałem ci już rację, że grzałka według danych producenta ma cos fi = 1, więc nie wiem dlaczego ciągle do tego wracasz.

O sprawności urządzenia decyduje sprawność wymiany energii, na którą bezpośredni wpływ ma kamień osadzający się na wymienniku ciepła jakim jest grzałka.

Wytłumaczyłem już mechanizm tego zjawiska, a ty próbujesz mi wmówić, że nie wiem jaka jest różnica pomiędzy oporem cieplnym i oporem elektrycznym.

To wcale nie jest idealny odbiornik tylko element grzewczy. Odbiornikiem w tym układzie jest woda. A sprawność wymiany ciepła pozostawia wiele do życzenia i niestety nie jest taka idealna jak sugerujesz.

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sprawność wymiany ciepła pozostawia wiele do życzenia i niestety nie jest taka idealna jak sugerujesz.

 

Tylko że ucieczka ciepła odbywa się przez obudowę grzałki do pomieszczenia. Z punktu widzenia budynku kocioł elektryczny zainstalowany w jego wnętrzu ma zawsze sprawność 100%. Nie jest w stanie zmarnować energii w inny sposób (kominem, popiołem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytłumaczyłem już mechanizm tego zjawiska

To jakoś dziwnie to wytłumaczyłeś, bo w przypadku kotła elektrycznego ja też nie mogę się zgodzić z :

Mniejsza moc grzałki to mniejsza wydajność cieplna urządzenia i w konsekwencji obniżenie mocy nominalnej urządzenia, które do podgrzania wody o dT, będzie potrzebowało znacznie więcej czasu, czyli w rezultacie zużyje więcej energii elektrycznej i tym samym obniży sprawność urządzenia.

Jeśli rzeczywiście zarośnięta kamieniem grzałka traci trochę mocy ze względu na wyższą temperaturę pracy elementu grzejnego, to spada tylko jej wydajność. A więc mamy nie grzałkę 10kW, tylko np. 9kW i w takim przypadku pobiera ona mniej prądu, gdyż tylko 9kWh energii elektrycznej w ciągu godziny, a nie 10kWh jak była nowa. Nie maleje jej sprawność, a tylko tylko moc. Nawet jeśli nagrzewałaby się obudowa (pewnie jak już, to minimalnie), to umieszczenie takiego zarośniętego kamieniem kotła elektrycznego w pomieszczeniu ogrzewanym (a więc NIE w odizolowanej piwnicy, czy garażu) spowoduje, że jej sprawność grzewcza będzie równa 100% bez względu na grubość kamienia.

Wracając do pytania o kocioł indukcyjny, to ta kosmiczna technologia nie przyniesie ani złotówki oszczędności, bo sprawność takiego kotła nie przekroczy 100%. Oszczędności na grzaniu prądem może przynieść tylko pompa ciepła, nawet jej najprostsza i najtańsza wersja w postaci klimatyzatora z funkcją grzania, dla którego sprawność grzewcza będzie dużo większa niż 100%.

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O sprawności urządzenia decyduje stosunek energii odebranej do energii dostarczonej wyrażony w procentach.

Co do tego, że pod wpływem osadu z kamienia spadnie zdolność wymiany ciepła pomiędzy grzałką i wodą na skutek wzrostu oporu przewodzenia ciepła, jak rozumiem nie muszę już nikogo przekonywać. Wzrośnie również temperatura wewnątrz grzałki, która zwiększy opór elektryczny dla przepływającego przez nią prądu i wywoła jego nieznaczny spadek i tym samym spadek mocy grzałki. Prąd przez grzałkę będzie płynął, czyli również energia, nawet gdy nie będzie od niej odbierane ciepło, dopóki grzałka się nie spali. Podobnie jest w przypadku pracy grzałki z osadem z kamienia. Opór cieplny powoduje, że grzałka musi pracować np. 1,2 raza dłużej, żeby podgrzać wodę o określone dT. W tym czasie poprzez grzałkę przepłynie więcej energii niż była ona wstanie przekazać do wody. Stąd sprawność wymiany ciepła wyniesie nie 100%, a tylko 80% i to wynika z podstawowych praw fizyki opisujących wymianę ciepła.

Urządzenie mające zdolność do samooczyszczania się z kamienia kotłowego, będzie miało zawsze większą sprawność niż to z grzałką elektryczną. Natomiast nigdy nie będzie ona większa niż 100%.

 

nilsan

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 years później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...