Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 198
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam!

 

Są różne szkoły jeżeli chodzi o uchwyty do rur.

 

1. Co metr + na każdej kształtce (wychodzi trochę dużo, kosztowo to i tak grosze ale roboty się robi więcej)

2. Na każdej kształtce (oczywiście te leżące na płasko) + na zdrowy rozsądek dać na rurach np co 2m.

 

Piony i tak odchodzą więc tego wcale tak dużo nie jest.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem. Na chłopski rozum właśnie pion/pioy wymagałby mocowania, podczas gdy to, co leży na wylewce zwykle obłożone styropianem - jest sens to w ogóle mocować? Dziurawić izolację???

U mnie tam rury leżą niczym nie mocowane i szczerze mówiąc nie widzę żadnych minusów takiego "niedbalstwa"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Nie rozumiem. Na chłopski rozum właśnie pion/pioy wymagałby mocowania, podczas gdy to, co leży na wylewce zwykle obłożone styropianem - jest sens to w ogóle mocować? Dziurawić izolację???

U mnie tam rury leżą niczym nie mocowane i szczerze mówiąc nie widzę żadnych minusów takiego "niedbalstwa"

 

W pionach rura jest w ścianie i zabetonowana/zagipsowana więc tam uchwytu na pewno nie będziesz potrzebował. Każdy niech robi jak uważa, ja zaznaczyłem tylko jak POWINNO być to zrobione zgodnie z wszystkimi zasadami montażu systemu centralnego odkurzania. .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasady też mogą mieć w danym miejscu sens, albo go nie mieć. Sam czynisz wyjątek dla pionów z uwagi na to, że rura będzie w taki czy inny sposób powiązana z murem (co niekoniecznie może być prawdą, dla przykładu u mnie pion OC przebiega całkowicie swobodnie w szachcie instalacyjnym i niemocowany po prostu by tam "wisiał"), więc bądźmy konsekwentni. Jeśli zamurowanego pionu nie ma sensu mocować, to tym bardziej nie ma sensu mocować poziomych odcinków trzymanych styropianem i wylewką, zwłaszcza, że w ich przypadku mocowanie wiąże się z dodatkowymi, potencjalnie dużymi problemami wynikającymi z konieczności dziurawienia izolacji przeciwwilgociowej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnego problemu by wylot wykonać pod górę.

 

Należy tylko pamiętać, że turbina w odkurzaczu centralnym jest skonstruowana do zasysania z instalacji, a nie tłoczenia w nią powietrza.

Dlatego odcinek wyrzutni powinien być jak najkrótszy. Odkurzacz powinieneś zmontować jak najbliżej ściany zewnętrznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnego problemu by wylot wykonać pod górę.

 

Należy tylko pamiętać, że turbina w odkurzaczu centralnym jest skonstruowana do zasysania z instalacji, a nie tłoczenia w nią powietrza.

Dlatego odcinek wyrzutni powinien być jak najkrótszy. Odkurzacz powinieneś zmontować jak najbliżej ściany zewnętrznej.

 

Oki, dzięki

Będę musiał pokombinować jak to zrobić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam,

Proszę o ocenę projektu instalacji OC dla mojego domu:

- na niebiesko rury oraz gniazda

- na zielono szufelki

- na czerwono pion

- na fioletowo jednostka odkurzacza

 

Parter:

- dwie szufelki: wiatrołap i kuchnia

- trzy gniazda: dwa w środku i jedno na podwórko na podjeździe - do czyszczenia samochodu

- jednostka w kotłowni, wyrzut przez ścianę

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=296773&d=1420240940

 

Piętro:

- jedno gniazdo na korytarzu, blisko pionu

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=296774&d=1420240997

011_Bie_Parter v3-Layout1.jpg

011_Bie_Piętro v3-Layout1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na parterze dałbym tylko jedno gniazdo w pobliżu pionu - no i na zewnątrz tak jak jest.

 

Boję się tylko, czy jedno gniazdo na dole wystarczy do omiecenia całego domu i tarasu - drewnianego. Drugie gniazdo to niewielki koszt a nie wiem czy wygoda użytkowania całości nie będzie dzięki temu dużo większa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwierz, przy używaniu OC największa wygoda jest właśnie wtedy, gdy z jednego gniazdka możesz opierdzielić całe piętro. Weź kawał sznurka, odmierz 11m, jeden koniec przymocuj w okolicy projektowanego gniazdka i sprawdź, czy dojdziesz w każdy kąt domu, uwzględniając hipotetyczne meble. Jeśli tak - takie gniazdko wystarczy. Oczywiście możesz dodać kolejne, jak sam mówisz, kosztu specjalnie nie podnoszą, a mogą pomóc, ale musu nie ma.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...