Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawidłowy kominek,komin, instalacja itp.


niktspecjalny

Recommended Posts

Fentanyl zdecydowałeś się już na wkład i system? Skąd wiesz, że Twój komin jest nieprawidowy? Mierzyłeś w nim ciśnienie? Sprawdziłeś szczelność?

Apropos idealnego kominka.

Ostatnio utwierdziłem się w przekonaniu, że w dobrym kierunku podążam - idealny kominek grzewczy to: połączenie akumulacji w ceramice i zarazem w wodzie, oczywiście w zamkniętej "cieplej zabudowie".

Wciąż jeszcze poszukuje odpowiedniego wymienia wodnego. Musi być wydajny, łatwy i bezproblemowy w obsłudze, bezpieczny i... niekoniecznie tani :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 195
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam.

To normalna cena.

No chyba że chcesz mieć portki za 1-1,5 tys. więcej ...

Pozdrawiam.

 

Wiem, że cena jest rynkowa takie usługi tyle kosztują. Jest to dla mnie spory wydatek, którego początkowo nie wliczałem w koszty montażu nowego wkładu. W zasadzie po namyśle zrezygnowałem z portek to zbyt ryzykowne rozwiązanie. Jeszcze muszę sprawdzić koszty rozkucia kanału tak, żeby pod dymowy podłączyć wentylacyjny, dałoby to przekrój 14x28 czyli akceptowalny. Frez ma tą zaletę, że metoda jest czystsza i kanał owalny -lepszy ciąg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fentanyl zdecydowałeś się już na wkład i system? Skąd wiesz, że Twój komin jest nieprawidowy? Mierzyłeś w nim ciśnienie? Sprawdziłeś szczelność?

Apropos idealnego kominka.

Ostatnio utwierdziłem się w przekonaniu, że w dobrym kierunku podążam - idealny kominek grzewczy to: połączenie akumulacji w ceramice i zarazem w wodzie, oczywiście w zamkniętej "cieplej zabudowie".

Wciąż jeszcze poszukuje odpowiedniego wymienia wodnego. Musi być wydajny, łatwy i bezproblemowy w obsłudze, bezpieczny i... niekoniecznie tani :-)

 

Ciśnienia, nie sprawdzałem ale jakie by ono nie było 14x14 jest za mały na wkład o nominalnej około 15kw cudów nie ma w fizyce. Jeśli chodzi o wkład, jeden z fachowców tego forum, wprawdzie importer tej marki, bardzo poleca czeski Romotop KV 025N/TV http://www.romotop.com.pl/wklady-kominkowe/, ktory z tego co piszesz może Cię zainteresować.

Edytowane przez fentanyl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
A ja mam taki problem i licze na szczere odpowiedzi: mam komin o przekroju 15 cm na 23 cm, mieszkam na II piętrze, piętro niżej rodzice mają podłączony do tego komina otwarty kominek-nieużywane od 10 lat i zawierający zamknięcie do komina, moje pytanie brzmi : czy jak podłącze do mojego kominka 3 metry rury kominowej , przebije się przez sufit na III piętro i dopiero tam podłącze tą rurę do komina to będę miał ciąg w kominie, powyżej podłączenia będzie jeszcze 4 metry komina, czy jest wogóle możliwe zrobienie tego tak jak planuje, nie chcę rury kominowej puszczac aż do dachu na żewnątrz bo miałbym problem ze zrobieniem dziury w dachu na komin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś tam nabazgrałem, mniej więcej to ma wyglądac tak, mój kominek (na II piętrze nie bbędzie bezpośrednio przylegał do komina bo chce zrobić odpływ ciepłego powietrza z obudowy wkładu do pokoju za ścianą

http://imageshack.us/photo/my-images/85/20120327342.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/833/20120327341.jpg/[/img]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rozwiązanie to normalna praktyka z czasów, gdy ludzie znali

się na urządzeniach ogniowych. Od dobrych stu lat, karierę robią

systemy CO, które są wygodniejsze. Oczywiście budowano takie

systemy z cegieł, a nie rur, bo tych po prostu nie było. Rury są

wygodne, ale niebezpieczne...

 

Kominek na dole musi być szczelnie zamknięty, strop niepalny, a rury

podłączone w sposób elastyczny...To są informacje podstawowe.

Czy one wystarczą do prawidłowego zbudowania takiego systemu?

Mam wątpliwości...Pierwsza, to fakt, ze rury mogą Ci się "bujnąć"

nawet do 700-800 o C przy normalnej eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz już sam nie wiem jak to zrobić, chciałem wybudować kominek na dogrzewanie piętra w domu jak najmniejszym kosztem (brak kasy, żona w ciąży, mam dużo dobrego drewna do kominka, które schnie koło domu już kilka lat i trzeba coś z nim zrobić),martwi mnie ta temperatura do jakiej może sie nagrzać rura,o izolację sie nie martwie bo mój ojciec mi to ładnie zaizoluje, ewentualnie na III piętrze obudujemy ta rurę żeby zwiększyć bezpieczeństwo.

Jak tak dalej pójdzie to sobie daruje ten kominek-chociaż żona będzie zawiedziona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bumelek, mój (przynajmniej) wpis nie był skierowany do Ciebie. Nie rezygnuj. Twój schemat (jako schemat) nie ma wad - po prostu chodzi o samą prawidłową technologię wykonania. Przede wszystkim ta rura nie może mieć nawet teoretycznej możliwości kontaktu lub nawet bliskiego sąsiedztwa z materiałami palnymi albo mogącymi przenieść wysoką temperaturę. Całość musi się znajdować w wentylowanej obudowie. Wentylowanej lub akumulacyjnej, ale tego drugiego raczej pod uwagę nie brałeś.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

A może najpierw zaczniemy od tego że Bumelek marząc o kominku musi poprosić rodziców na dole o wyburzenie kominka otwartego ... ?

Albo chociaż o zamurowanie wlotu z niego do komina ...

Bo co mu po stropie jak się pewnego ranka nie obudzi razem z całą rodziną, bo rodzicom lub komukolwiek "zapomni się" ... albo szyberek nieco przerdzewieje ... albo się obrusza ... albo przy sprzątaniu ktoś wajchę przestawi ... albo jeszcze setka innych nieprzewidzianych i nie branych nigdy pod uwagę rzeczy się stanie ... ?

Pozdrawiam.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

To nie ważne ile razy palili.

Prawo wyraźnie stanowi że nie wolno Ci takiego kominka w ogóle zrobić.

To samo prawo, które mówi żebyś nie kradł, jeździł samochodem wedle przepisów, czy też szanował życie i zdrowie zarówno swoje jak i innych ludzi.

Jak dostaniesz mandat za przekroczenie prędkości to będziesz miał zawsze szanse już tego nie robić na przyszłość. Jak zaniedbasz to prawo w przypadku Twojego kominka to już drugiej szansy możesz nie mieć ...

http://www.kominypolskie.com.pl/

Obejrzyj listę na powyższej stronie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wątek powstał po to by wedle jego tytułu pokazywać i tłumaczyć jak powinien wyglądać prawidłowo zrobiony kominek.

I co z tego skoro o tym się pisze a słowa lecą w próżnię.

W sumie to coraz bardziej bez sensu staje się doradzanie na FM w temacie kominków ... każdy Polak i tak wie lepiej jak kominek zrobić ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bumelek. Dyskusja o przejściu przez strop to jedno, a problem

kominka na dole(u rodziców), który może zakłócić ciąg w Twoim

kominku, to zadanie dla zduna, a nie majsterklepki, choćby najbardziej

zdolnego. Podłącza się czasem do jednego komina więcej niż jedno

urządzenie, ale to wymaga wiedzy i zachowania minimum zasad.

 

Czy rodzice będą korzystać ze swojego kominka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

To nie ważne ile razy palili.

Prawo wyraźnie stanowi że nie wolno Ci takiego kominka w ogóle zrobić.

To samo prawo, które mówi żebyś nie kradł, jeździł samochodem wedle przepisów, czy też szanował życie i zdrowie zarówno swoje jak i innych ludzi.

Jak dostaniesz mandat za przekroczenie prędkości to będziesz miał zawsze szanse już tego nie robić na przyszłość. Jak zaniedbasz to prawo w przypadku Twojego kominka to już drugiej szansy możesz nie mieć ...

http://www.kominypolskie.com.pl/

Obejrzyj listę na powyższej stronie.

Pozdrawiam.

 

A może sam ją ( ową listę ) obejrzyj :p, zamiast straszyć . Co za, kuźwa mania straszenia. Wypadkim związane z kominkami są tak incydentalne,że raczej należy się obawiać pieców kaflowych , węglowych i gazowych niż tychże.

Dla opamiętania polecam

9 ( czyżby też rodzina ? :D )

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...