Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawidłowy kominek,komin, instalacja itp.


niktspecjalny

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 195
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Zasada jest prosta. Twój pomysł nie jest niczym abstrakcyjnym, tylko

musisz mieć baczenie na jedno i drugie urządzenie. Przy tak małym

otworze w kominku rodziców, może się udać palenie w jednym i

drugim urządzeniu. To oczywiście nie jest wskazane, ale próbę możesz

zrobić. Zasada , by palić w dzień i pod kontrolą. Dym najwyżej wypuścisz

przez okno. Możesz również kominek rodziców zabezpieczyć bardziej solidnie,

stawiając w ich palenisku zaporę z płytek szamotowych, nie niszcząc

budowli. Kiedyś takie konstrukcje były na porządku dziennym, tyle że

ludzie byli praktykami w dziedzinie korzystania z nich. Mieli po prostu

"w krwi" praktyczne umiejętności palenia w rożnych, czasem przedziwnych

"dymarkach".

 

 

Foresta rozumiem. Na forum nie wiedząc z kim ma się do czynienia,

i kto jeszcze może to przeczytać. nie można uprawiać ekwilibrystyki zduńskiej...

Edytowane przez eniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wiecie co Panowie, słabią mnie takie wypowiedzi. Zwłaszcza Bader Twoja za przeproszeniem.

Wiesz dlaczego mało tam jest kominków (na liście tej) ?

Bo jakoś mało ludzi wpada na genialny pomysł żeby na kominku otwartym zrobić sobie ze dwa metry wyżej kolejny kominek.

Słabi mnie to też dlatego, że jak wół stoi w przepisach prawa budowlanego że to co zamierza zrobić Bumelek jest niedozwolone. I robiąc to najzwyklej wchodzi się w konflikt z prawem.

Ale jak widać zawsze jakiś Dobry Wujek może się znaleźć w internecie, który zawsze jeszcze utwierdzi kogoś w błędnym przekonaniu ... to się nazywa "magia internetu".

Chcecie chłopaki robić takie rzeczy u siebie - bez problemu sobie róbcie, ale po co doradzać komuś że taki kolejny w naszym kraju prawno - budowlany knot jest do zrobienia ... sory, nie rozumiem, chyba z innej bajki jestem ...

Pozdrawiam i życzę szczęścia w użytkowaniu ... przyda się.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Ja zinterpretowałem pierwszy wpis kolegi Bumelka w części dotyczącej kominka rodziców w sposób: nikt nie zamierza w nim palić. Bo po co pisałby, że niepalony od 10 lat. Jakie to miałoby znaczenie, że od lat, a nie godzin. Na zdjęciu widać, że to ładniuni mebelek, którego mama nie będzie chciała okopcić. Napisałem nawet początkowo zdanie, że to wszystko pod warunkiem, że ten kominek używany już nie będzie. Wyciąłem je w końcu - w sumie nie wiem dlaczego. Może dlatego, że nie jestem raczej skłonny do jakichś bardzo kategorycznych opinii. W ogóle odezwałem się tylko dlatego, że kolega zinterpretował wklejony przeze mnie link do relacji ze spaloną niepalną wełną (przepraszam - nie wełną tylko lepiszczem-żarowodem) w roli głównej jako aluzję do jego pomysłu, a tak nie było, bo nawet się wcześniej nie zapoznałem z jego rysunkami.

On chce wpiąć kominek nie dwa metry, tylko dwie kondygnacje wyżej, czyli jakieś 6 metrów. Prawo na pewno nie dopuszcza, po spełnieniu pewnych warunków, takiej sytuacji?

Miałem okazje parę lat testować układ z trzema piecami podpiętymi do jednego komina. Raz nastąpiła okoliczność, która mogłaby się wydawać nieprawdopodobna. Po napaleniu w piecu kaflowym na 1 piętrze, dymek zamiast do góry i w niebo, powędrował sobie ochoczo w dół i wydobywał się wesoło z kotła na parterze. To akurat w okresie wiosennym, kiedy to często bywa, że w domu jest zimniej niż na zewnątrz.

Wszelkie możliwości trzeba więc brać pod uwagę.

Najlepiej przekonać mamę i trwale zaczopować ten kominek otwarty. Szkoda będzie, bo ładny, ale niech sobie stoi i zdobi pokój. Inne rozwiązanie w pełni bezpieczne i niekolidujące to oczywiście nowy kanał ponad dach.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Wojtek_796
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forest. Zapodaj może ten przepis, bo nie wiem na który konkretnie się powołujesz.

Przyda się z pewnością...

 

 

Wojtek. Zamurować, ale nie niszcząc "mebelka", nie szpecąc go,

i nie eliminując możliwości palenia w przyszłości. To najprostsze, najmniej

ryzykowne rozwiązanie. Można tez zainstalować w kominku otwartym

drzwi z szybą, wtedy nawet Forest nie będzie miał się czego czepić :).

Edytowane przez eniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Tak mogą być podpięte kanały spalinowe i to nie wszystkie i nie wszędzie. Ale dymowe - dla każdego urządzenia osobny komin.

"Warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania. Rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Tekst ujednolicony i zaktualizowany według stanu prawnego na dzień 21 marca 2011 r.

Dział IV, rozdział 5. Przewody kominowe."

Mniejsza o przepisy. Zdrowy rozsądek powinien tu być na pierwszym miejscu.

Biorąc za przykład zjawisko, o którym pisze Wojtek - Bumelek sobie kiedyś zapali w kominku i potruje przez nieszczelny szyber w kominku otwartym zarówno swoich rodziców jak i własną rodzinę. Nie zdarzy się taka sytuacja przez kilka, może nawet kilkanaście lat, ale równie dobrze może to się stać choćby i dwa dni po zrobieniu kominka przez niego ...

A wystarczy zamurować porządnie wejście do komina na dole i używać kominka otwartego jako elektrycznej atrapy. Cztery cegły, kibel zaprawy ... i święty spokój na całe lata.

Naprawdę nie wiem nad czym tu się zastanawiać i o czym deliberować ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witam.

Wiecie co Panowie, słabią mnie takie wypowiedzi. Zwłaszcza Bader Twoja za przeproszeniem.

Wiesz dlaczego mało tam jest kominków (na liście tej) ?

Bo jakoś mało ludzi wpada na genialny pomysł żeby na kominku otwartym zrobić sobie ze dwa metry wyżej kolejny kominek.

Słabi mnie to też dlatego, że jak wół stoi w przepisach prawa budowlanego że to co zamierza zrobić Bumelek jest niedozwolone. I robiąc to najzwyklej wchodzi się w konflikt z prawem.

Ale jak widać zawsze jakiś Dobry Wujek może się znaleźć w internecie, który zawsze jeszcze utwierdzi kogoś w błędnym przekonaniu ... to się nazywa "magia internetu".

Chcecie chłopaki robić takie rzeczy u siebie - bez problemu sobie róbcie, ale po co doradzać komuś że taki kolejny w naszym kraju prawno - budowlany knot jest do zrobienia ... sory, nie rozumiem, chyba z innej bajki jestem ...

Pozdrawiam i życzę szczęścia w użytkowaniu ... przyda się.

 

Jakże uwielbiam czytać, jak z uporem godnym maniaka wtłaczasz mi słowa niewypowiedziane :p Może pokażesz gdzie napisałem o podłączaniu do tego samego kanału dwóch pieców?

Pisałem o manipulowaniu Przez Ciebie ( straszeniu ) przyszłym potencjalnym zagrożeniem zaczadzenia w oparciu o linki opisujące wypadki zatruć czadem w wyniku problemów z piecykami gazowymi lub piecami kaflowymi. Gdzie Ty tam zobaczyłeś kominki pozostanie pewnie Twoją słodką tajemnicą.

pzdr.

 

ps. Takie podłączenie jest możliwe ( mimo niezgodności z przepisami ) a nawet wadliwie wykonane nie grozi zatruciem czadem a jedynie możliwością sporadycznego "wybicia " dymu z paleniska górnego- ale strasz dalej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Żenujące ...

Generalnie jałowa jest cała ta dyskusja.

Wesołych Świąt.

Pozdrawiam.

 

I dalej będę upierdliwy ;) ......http://www.kominypolskie.com.pl/

Obejrzyj listę na powyższej stronie........... - Ja tego nie napisałem:D Drogi czytelniku zamiast oglądać listę, wejdź proszę w owe linki i zobacz czym cię straszą. Może wtedy unikniesz "zaczadzenia " od nadmiaru informacji nie na temat.

 

Pozdrawiam i życzę wesołych , acz spokojnych świąt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Czarna lista" na stronie Stowarzyszenia, skupiającego kilku producentów

kominów stalowych... Sorry, dla mnie mało wiarygodna zarówno lista jak

i statut tej instytucji. Wiem, nasze stowarzyszenie (Kominki Polskie) to

pikuś w porównaniu z nimi, ale nie jest to dowód na doskonałość

stowarzyszenia "blacharzy". Towarzystwo wzajemnej adoracji.

 

 

PS. Pozwolę sobie dopisać. Sama lista jest prawdziwa i jak najbardziej

wiarygodna. Natomiast posługiwanie się nią w dyskusji o kominkach, jest irracjonalne

Edytowane przez Kominki Piotr Batura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Czarna lista" na stronie Stowarzyszenia, skupiającego kilku producentów

kominów stalowych... Sorry, dla mnie mało wiarygodna zarówno lista jak

i statut tej instytucji. Wiem, nasze stowarzyszenie (Kominki Polskie) to

pikuś w porównaniu z nimi, ale nie jest to dowód na doskonałość

stowarzyszenia "blacharzy". Towarzystwo wzajemnej adoracji.

 

Problem nie dotyczy stowarzyszenia. Od lat staram się monitorować media w poszukiwaniu info. o zatruciach czadem spowodowanych przez kominek i albo robię to niedokładnie albo mam pecha - nie trafiłem dotąd na jakikolwiek taki wypadek. Za to z roku na rok wzrasta liczba przerażonych klientów , bojących się kominka , bo gdzieś ktoś napisał , naopowiadał głupot. Korzystają na tym jedynie sprzedawcy czujników tlenku węgla ( zazwyczaj marnych i wadliwych )

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie/problem:

Dotyczy komina do kominka.

Murarze wybudowali nam wyczystkę i ujście spalin w jednej lini, w dodatku ujście spalin do przodu.

Zdjęcie, które załączam, jest nie do końca aktualne, ponieważ obecnie jest już i strop nad "przyszłym: kominkiem i w ogóle dom jest już w stanie surowym zamkniętym.

Ale zdjęcie ukazuje ulokowanie otworów w kominie.

 

Wolałabym aby ujście spalin było w lewo patrząc na zdjęcie.

Wtedy kominek nie zająłby mi pół salonu no i obudowa mogłaby być zgrabniejsza.

 

Czy na obecnym etapie, taka zmiana w ogóle jest możliwa? Czy ryzyko takiej ewentualnej zmiany jest duże, że np uszkodzi się pozostałych częsci komina? Jeśli można to zmienić, to jak to się wykonuje? Czy to duży koszt?

Komin systemowy IBF.

 

poniżej opisany układ:

Zdj%25C4%2599cie0454.jpg

 

z góry wielkie dzięki za odpowiedzi, i przy okazji Wesołych Świąt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę wybacz mi ten lany poniedziałek ale nie zdzierżę bo to mój topik by ci nie odpowiedzieć jak branża.Za blisko za daleko ściany........system się nie sprawdzi bo i tak ceramika popęka.......średnica mało wystarczająca.gdyżżżż :D:D może wystąpić problem z samozapłonem sadzy.............:evil::evil::evil:.Nie ma miejsca na czujnik CO to wielkiiiii blądd :D.Jeśli to przygotowania pod kominek z PŁW , to niestety zły kolor systemowo-kominowy :D:D:D.Jeśli natomiast DGP.........to kolur może być.......... proszę tylko wziąć pod uwagę prowadzenie tej dystrybucji w stropie,który lada moment się pojawi.Na tym etapie zacznij wkomponowywać wkład bo branża ci nie odpuści...........Jedna-dwu-cztero szybowy....bez obudowy-z obudową...........dobrze wyizolowany.........aleeeeeeeeeeeee ....nie musisz bo możesz mieć to daleko w dupie(sorki dla dupek):D:D:D i zrobić po swojemu.Broń cie Panie Boże abyś zapomniała o przyszłym podłożu pod wkład.Zajadą cię jak nie zrobisz właściwie.:D:D:rolleyes::rolleyes::rolleyes::cry:Pama ,srama ,duperama,hajduk ,srajduk ,duperajduk................romotopik to :offtopic::offtopic::offtopic:.........tu jest pauza.......... a potem strach,czy masz właściwy wkład i ten tego....obudowkę.Temperatura... srura i właściwa rura.Kąty srąty i te wielokąty,Musisz mieć to na uwadze bo nasza branża na FM ma władze.Wkład i jego miejsce mają grać jak orkiestra na TITANICU.Super amen...... bo dzień świąteczny.Aby to tamto ileż też czasami :D:D bądź mi radośni z naszymi wkładami.

 

Wybacz mi tą składnię ,ale to do nich pasuje.;);););););););)

Edytowane przez niktspecjalny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poeta ;)

i nawet uśmiałam się (a to dużo zwazywszy na fakt, ze w Wielkanocny poniedziałek od rana jestem w pracy - ale jak to mówią, ktoś nie śpi aby spać mógł ktoś)

masz sporo racji, i w wielu przypadkach tak jest, ale wśród tych "dyrdymałów" jak się troche pomyśli można wygrzebać rzeczowe odpowiedzi, bo jednak nie wszyscy są z jednego kościoła. Na forum przychodzę po radę, odpowiedzi zweryfikuję i przemyślę, czy mają sens, wykonanie tego zlecę "fachowcom" czy trafie na dobrego okaże się ale chętnie poczytam co inni sugerują.

 

heheh przeczytałam raz jeszcze co pisałeś, i znowu sie usmiałam ;-))))) dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie/problem:

Dotyczy komina do kominka.

Murarze wybudowali nam wyczystkę i ujście spalin w jednej lini, w dodatku ujście spalin do przodu.

Zdjęcie, które załączam, jest nie do końca aktualne, ponieważ obecnie jest już i strop nad "przyszłym: kominkiem i w ogóle dom jest już w stanie surowym zamkniętym.

Ale zdjęcie ukazuje ulokowanie otworów w kominie.

 

Wolałabym aby ujście spalin było w lewo patrząc na zdjęcie.

Wtedy kominek nie zająłby mi pół salonu no i obudowa mogłaby być zgrabniejsza.

 

Czy na obecnym etapie, taka zmiana w ogóle jest możliwa? Czy ryzyko takiej ewentualnej zmiany jest duże, że np uszkodzi się pozostałych częsci komina? Jeśli można to zmienić, to jak to się wykonuje? Czy to duży koszt?

Komin systemowy IBF.

 

poniżej opisany układ:

Zdj%25C4%2599cie0454.jpg

 

z góry wielkie dzięki za odpowiedzi, i przy okazji Wesołych Świąt.

 

 

 

Skoro już tu jestem (zaniepokoił mnie taki jeden ...:D)...

 

Maggie, Są dwa sposoby na przeróbkę, jeden i drugi wymaga kogoś

z głową na karku. Jeden sposób to zaklejenie otworu w tym miejscu

i zrobienie w nowym. Drugi, to "przeflancowanie" trójnika tam gdzie ma

być. Zwróć się do przedstawiciela producenta (nie tego który sprzedaje

kominy w jakiejś hurtowni, tylko opiekuna regionu), on powinien wskazać

fachowca i sposób wykonania usługi tak by zachować gwarancję. Jak

zrobisz to bez konsultacji, wypną się potem w razie problemów niekoniecznie

z przyłączem związanych...Chcąc zrobić według pierwszego sposobu, przydadzą

się oryginalne nowe przyłącze i klej do wklejenia go. Nie jest to klej, którym

łączy się rury w czasie montażu komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...