Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawidłowy kominek,komin, instalacja itp.


niktspecjalny

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 195
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam.

Bader ... producenci przewidzieli że w palenisku ze sklepieniem niskim i płaskim jak deska będzie palił przeciętny Polak, przeciętnym załadunkiem (dwa razy większym niż potrzeba) przeciętnie mokrego drewna ... :rolleyes:

Nie żyjemy w Danii czy Beneluxie żeby takie paleniska robić i użytkować kulturalnie ze średnicą wylotową rzędu fi 15-16 ...

 

.

 

Myślałem ,że wiesz , że nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu :D Producenci nie przewidzieli, tylko chcą mieć problem z głowy - większy komin dłużej zarasta syfem z mokrego drewna i dlużej można w nim palić :p Jednemu z moich ulubionych klientów dwukrotnie zarósł , aż do utraty drożności komin 36x24cm , zanim nie uwierzył ,że palenie mokrym drewnem jest niewskazane . Komin generujący zbyt duże podciśnienie( zazwyczaj o zbyt dużej średnicy ) jest też problematyczny- zwiększa straty , szczególnie przy wkładach mocno przewietrzonych. A tych szczelnych jakoś trudno mi trafić :D Wkrótce sprawdzę jak to robi pewien Sturmbannführer :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziewczyny i chopaki jaki komin zastosować do kominka powietrznego? Polecają mi taki http://www.schiedel.pl/produkty/schiedel-rondo/opis-techniczny i mówią, że wełny w środku nie ma :jawdrop:

 

 

Nie czytałeś co piszemy na temat kominów systemowych do

kominka powietrznego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

WITAM (tak używam witam i co?) planuję do nowego domku 100m2 kozę Jotul f-400, ale chciałem wykorzystać nieco ciepła ze spalin. Wymyśliłem, że wezmę wylot spalin do tyłu +2 kolana jak na poniższym rysunku:

http://s1.img.pl/v/1205/138995koza.jpg

i zbuduję z szamotu mini-ścianę tuż za kozą,

(będzie to nieco łatwiejsze zadanie, niż wyprowadzenie rury do góry i 1 kolano do tyłu do komina i obudowanie tego jak tutaj:

http://www.e-kominki.com/assets/img/20100720124651.jpg )

ALE w PODOBoNO 2 kolana to jest max przy podłączaniu kozy, może być za mały ciąg itd. ja dadatkowo planuję utrudnić spalinom drogę ucieczki odbieraniem ciepła z nich, czy nie skończy to się katastrofą? Czy te 2 kolana ujdą? i czy są na rynku gotowe rozwiązania do rury dymowej fi150? bo nie znalazłem takowych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zabudowa rurki szamotem to taki pic na wodę. Paradoksalnie będzie prowadzić to do wyprowadzania większej temperatury kominem niż w przypadku jej braku. Zamiast tego można za taką kozą postawić mała zabudowę, którą będzie się "ładować" dodatkowo spalinami. Takie 2-2,5 metra bieżącego i 250 kg kanałów ceramicznych zabudowanych klinkierem lub kaflami prawi że po wygaśnięciu kozy będzie jeszcze parę godzin oddawania ciepła. A spaliny będą miały na wejściu do komina przyzwoitą temperaturę rzędu 150 stopni.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

Zabudowa rurki szamotem to taki pic na wodę. Paradoksalnie będzie prowadzić to do wyprowadzania większej temperatury kominem niż w przypadku jej braku. Zamiast tego można za taką kozą postawić mała zabudowę, którą będzie się "ładować" dodatkowo spalinami. Takie 2-2,5 metra bieżącego i 250 kg kanałów ceramicznych zabudowanych klinkierem lub kaflami prawi że po wygaśnięciu kozy będzie jeszcze parę godzin oddawania ciepła. A spaliny będą miały na wejściu do komina przyzwoitą temperaturę rzędu 150 stopni.

Pozdrawiam.

 

jeśli zabudowa rur spalinowych szamotem to pic na wodę , to znaczy ,że wymiennik "impet" też pic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co widzę to tam jest szyber i po rozgrzaniu kominka przestawiamy szyber i spaliny mają iść w dół a potem do góry, więc nieco bardziej skomplikowana konstrukcja niż to co planowałem, ale chętnie się dowiem czemu Impet jest 'cacy' a to co chciałem zrobić 'fe' Edytowane przez nurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co widzę to tam jest szyber i po rozgrzaniu kominka przestawiamy szyber i spaliny mają iść w dół a potem do góry, więc nieco bardziej skomplikowana konstrukcja niż to co planowałem, ale chętnie się dowiem czemu Impet jest 'cacy' a to co chciałem srobić 'fe'

 

 

Nie wiem czy impet jest cacy...natomiast puszczanie w komin energii za którą

TY PŁACISZ, z pewnością cacy nie jest. Musisz uwierzyć zdunom na słowo,

albo ...albo kupić sobie podręcznik zduństwa. Możesz też przekopać się przez

kilka wątków na forum...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przekopuję się... nawet jeśli się zdecyduję na Impet lub coś w tym stylu to nie od razu, więc będę mógł zmierzyć temp. spalin itd. przy zastosowaniu samej kozy i z dodatkowym systemem akumulacji i albo się wkurzę i pójdę na piwo albo będę dumny jak paw (wtedy też pójdę po piwo)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tam, oj tam...

 

piwko to bez nerwacji już smyrgnąłem...jak się wkurzę to najwyżej

drugie smyrgnę...

 

Z tą Jotulową kozą , to na dwoje babka wróżyła. Można w niej palić

tak, że kumulacja dodatkowa zbędna. Trza się nauczyć palić tak i takim

drewnem, że całą noc rozgrzana będzie trzymać. Oczywiście kumulację

dodatkową też można sobie zafundować, pod warunkiem, że jest po co,

i wiemy z czym to się je...sorry - pije! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nurek ... specjalnie dla Ciebie - moje wypociny sprzed paru tygodni w temacie czterysetki jotulowej.

Pierwszy projekt to kanały zamknięte w kaflową zabudowę "podizolowaną" od wewnątrz tak aby kafel lekko tylko chłonął ciepło od piecyka a bardziej je odbijał na pomieszczenie. Do gromadzenia ciepła tak by oddawało w dużo większej perspektywie czasowej właśnie służy blok akumulacyjny i lekka izolacja pomiędzy nim a kaflami frontowymi.

Drugi to ten sam piecyk ale z metrową (niecałą) rurką i ścianą kaflową ale na podbudowie z grubego szamotu. Tak aby ściana kaflowa chłonęła jak najwięcej ciepła. Pomiędzy ścianą budynku a ścianą kaflową i w poprzednim przypadku kanałami, także izolacja i to grubsza.

Niby ten sam piecyk ale dwa różne rozwiązania techniczne i inny efekt grzewczy jaki uzyskamy.

Pozdrawiam.

1-garaż.jpg

2-garaż.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję bardzo za szkice, jeśli nie będę zadowolony z używania samej kozy a fundusze będą pozwalały, to chciałbym coś takiego nabyć w przyszłości. Rozumiem, że jesteś osobą do której można uderzać do wykonania czegoś takiego?

 

PS biorę F-400 bo ma dopływ powietrza z zewn. (a planuje WM i reku), czytałem o tym, żeby zrobić odcięcie dolotu i wylotu powietrza z kozy, w celu zamykania ich jak nie używam kozy, jest jeszcze coś ultraważnego w kombinacji WM+koza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nurek ... specjalnie dla Ciebie - moje wypociny sprzed paru tygodni w temacie czterysetki jotulowej.

Pierwszy projekt to kanały zamknięte w kaflową zabudowę "podizolowaną" od wewnątrz tak aby kafel lekko tylko chłonął ciepło od piecyka a bardziej je odbijał na pomieszczenie. Do gromadzenia ciepła tak by oddawało w dużo większej perspektywie czasowej właśnie służy blok akumulacyjny i lekka izolacja pomiędzy nim a kaflami frontowymi.

Drugi to ten sam piecyk ale z metrową (niecałą) rurką i ścianą kaflową ale na podbudowie z grubego szamotu. Tak aby ściana kaflowa chłonęła jak najwięcej ciepła. Pomiędzy ścianą budynku a ścianą kaflową i w poprzednim przypadku kanałami, także izolacja i to grubsza.

Niby ten sam piecyk ale dwa różne rozwiązania techniczne i inny efekt grzewczy jaki uzyskamy.

Pozdrawiam.

 

Fajne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli zabudowa rur spalinowych szamotem to pic na wodę , to znaczy ,że wymiennik "impet" też pic?

 

O żesz , cholera ;) Chcesz przez analogie III wojnę wywołać???? :D Przecież tych skojarzeń można znaleźć więcej i poleje się krew ( zduńska ).

Daj wiarę albo wio do książek :p

pzdr.

 

ps. odpowiedzi na Twoje pytanie są niesłychanie ciekawe ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...