Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC rurowe a wysoki poziom wód gruntowych


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 203
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

tak wiem jednak jak mam zrobić 30 mb to wyjdzie 10 rur a to będzie około 13 -15 łączeń, bo jeszcze kolanka żeby wyjść do czerpni do góry to też trzeba zaizolować, każde łączenie to z 25 cm tej rury termo...więc wyjdzie z 3m min 750zł więc to nie tak mało, widzę że 6m rury pcv też można zamówić-łączeń o połowę mniej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nydar tyle co ja wiem to nic;) ale włocławek od bydgoszczy daleko nie jest hahaha a tak poważnie to jeszcze pewnie będę pytał setki razy o pierdoły, co do RSŚ +GWC powietrzne zastanawiam się jeszcze jaki duży zbiornik zrobić do ścieków-Ty jaką masz pojemność zbiornika na ścieki a jaką tego większego w którym przepływa powietrze? Odnośnie samego zbiornika to obłoże go solidnie styropianem i jakoś będzie a jak będzie czas to może kupię kilka bloczków i wymuruje coś gdzie go włożę i zabuduje styro a w razie potrzeby nie będę musiał go odkopywać bo u góry założyłbym jakiś właz;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedź;)

powiedz ile metrów masz rury w ziemi? częściowo pod domem czy wszystko na zewnątrz?

U mnie rury w ziemi jest 10 odcinków po 6m, kolanko i 2,50 m w górę. pod fundamentem 6m i 4m w garażu na strych do rekuperatora z 1,5m.

Czyli ok 74mb rury Q160

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzisz,że zbyt dużo?

 

Tak jakoś wyszło nie liczyłem jakiś kosmicznych zysków z tego tytułu Wcześniej było mniej o ok 12m, później gdy zaplanowałem ogródek z kwiatami , puściłem rurę i pod nimi, na rurach jest też instalacja nawadniania i tak już zostało. Skoro nie zakłóca to pracy rekuperatora, a powietrze jest zimą ogrzane, a latem schłodzone, w domu czuć jest przyjemny chłód przy wysokich temperaturach na zewnątrz to cóż można chcieć więcej?

Latem przy temperaturach na zewnątrz dochodzących do 35*C jest 22 , zimą na wejściu do rekuperatora przy -25*C jest +1 do +2*C(tak było w ubiegłym roku)

Rura jest zakopana na głębokości w przybliżeniu 2m bo jest spadek i im dalej jest głębiej a bliżej płycej. Od góry zasypana piachem ok 30-50 cm później dany jest styropian i znów zasypany piaskiem, a później ziemią i zagęszczony. Jak na razie się sprawdza :)

Zazdroszczę tym co mają wymienniki żwirowe lub wodne bo zapewne efekt jest dużo lepszy ale....ja oszczędnie przeznaczyłem na dom i jego otoczenie niecałe 500 tyś.

Pozdrawiam.

Jak ktoś wie co pisałem to zrobiłem zbiornik na wodę deszczową z transporterów po wódce, a można było przecież kupić takie skrzynki do systemu? a i mój wymiennik rurowy jest prowizoryczny, czyszczony raz w roku "gałganem" ze szmat przeciąganym przez rurociąg :)

Zależało mi na tym aby "coś" uzyskać, a że to coś mnie zadowala, to cóż można chcieć więcej?

Pozdrawiam, i odpowiem na pytania jeśli będą.

rura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CityMatic używasz latem do chłodzenia pomieszczeń?-jakie efekty? nydar wszystko chętnie przyjmę tu na forum lub priv [email protected]. Nie mam zlewackiego podejścia bo pisałem że ocieplę RSŚ -będzie dobrze;) Przynajmniej mam takie założenie zrobić wszystko tak jak powinno być;)

 

Oczywiście na najwyższym biegu mojego rekuperatora bez wymiennika nawet w największe upały w domu jest chłodno, nawet powiem że różnica temperatur pomiędzy słońcem a domem może dojść do 20*C co dla człowieka jest bardzo odprężające i relaksujące. W moim domu okna otwiera się tylko do mycia - zapewne w większości domów tak jest z wentylacją mechaniczną :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście na najwyższym biegu mojego rekuperatora bez wymiennika nawet w największe upały w domu jest chłodno, nawet powiem że różnica temperatur pomiędzy słońcem a domem może dojść do 20*C co dla człowieka jest bardzo odprężające i relaksujące. W moim domu okna otwiera się tylko do mycia - zapewne w większości domów tak jest z wentylacją mechaniczną :)

 

Z pojemności cieplnej powietrza wynika ,że jest kiepska.1005J/kg/K . Zatem twoje wyniki to nie efekt GWC a raczej faktu,że masz dom pasywny. Jesteś nielicznym w tym kraju. Gratuluję.

Podaj parę danych. Ilość powietrza w godzinie ,gradient temperatury przed i za GWC. Policzymy entalpię powietrza.Moc chłodniczą.

Ale to jutro .:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem twoje wyniki to nie efekt GWC a raczej faktu,że masz dom pasywny.

Chciałbym, ale raczej daleko mu do pasywnego, to rozległa parterówka z dobrym ociepleniem i "przypilnowana" w czasie budowy. Dom jest energooszczędny (EK 39,12 kWh/m2/rok)ale na pewno nie pasywny.

GWC tak jak pisałem zrobiony dla własnego widzimisię, bez projektu z opisu innych i własnym zaangażowaniu - dla mnie ciekawa alternatywa pozyskiwania niewielkiej energii i wspomnianego komfortu. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie dane o które prosił nydar ?

 

Jakie dane? tak szczerze to co mnie to ...piszę tak jak jest liczyć to możesz sobie coś co ma rejestr wydajności , przepływu, wilgotności powietrza w domu i na zewnątrz, kubatury domu, zapewne ciśnienia i wiele innych liczb.

Tak się zastanawiam kogo to interesuje? 98% użytkowników rekuperatora podłączonego do GWC zastanawia się jaki to daje efekt - więc go opisałem, połowa czyli ok 50 % zastanawia się czy inwestycja im się zwróci i czy w ogóle się opłaca, 40% może by chciało takie coś, ale się waha bo dobrze zrobiony GWC jest drogi i kłopotliwy. Może 10% z całości tych co mają GWC ma to zrobione przez firmę i myśli że ma dobrze. Zapewne 5 % z tych 10% ma zrobione dobrze.

No i zostało 2% dociekliwych, liczących wymyślających swoje tezy i posługujących się słownictwem o których 98% nie ma chęci nawet czytać i zapewne...... nie obniży u nich poziomu wód gruntowych.

 

A ja napiszę tak - jeśli ktoś chce sobie zrobić coś co tylko w nazwie jest "rurowym wymiennikiem ciepła" to niech zakopie sobie rurę(oszczędnie pomarańczową o cienkiej ściance lub wersja droższa dedykowanej) w ziemi o długości mniej więcej długości instalacji w domu. Na takiej głębokości jak jest na jego terenie głębokość przemarzania; dobrze uszczelni połączenia - czy klejem, czy zgrzeje, czy zastosuje inny sposób ważne, aby było szczelne.Gdy już ma takie cudo podłączy do rekuperatora i dba, aby co najmniej co 3 miesiące wymieniał filtr na nawiewie zapewni sobie odrobinę "luksusu" i poprawi komfort eksploatacji rekuperatora, a przy tym będzie lepsza, niż innego z czerpnią w elewacji budynku.

Pozdrawiam

Edytowane przez CityMatic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracając jeszcze :

Tu jest fajny artykuł - właśnie taki "prosty" http://gwc.com.pl/gwcrurowy.php

A dla autora wątku, może jak jeszcze nie masz domu warto pokusić się o coś takiego? dobrze zabezpieczony fundament, rury , mniejsze oddziaływanie wysokiego poziomu wód gruntowych.

gwc33a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracając jeszcze :

Tu jest fajny artykuł - właśnie taki "prosty" http://gwc.com.pl/gwcrurowy.php

A dla autora wątku, może jak jeszcze nie masz domu warto pokusić się o coś takiego? dobrze zabezpieczony fundament, rury , mniejsze oddziaływanie wysokiego poziomu wód gruntowych.

 

Ale idea GWC to pobór energii z gruntu nie z domu. GWC pod domem to chybiony pomysł w sensie energetycznym .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...