Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC rurowe a wysoki poziom wód gruntowych


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 203
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja ROZUMIEM to, co WY piszecie...

Ale...

Od jakich TRZECH sezonów JESTEM autonomiczny!

SAM sobie robię prąd, światło, ciepło...

(studnia i hydrofor to nie cud jakiś)

Mam też w planach robienie sobie gazu... (holcgazu).

Kończę elektrownię 35kW trójfazówkę...

Planuję ze 200m2 dachu w fotowoltaice...

 

Ja NAPRAWDĘ jestem "normalny inaczej"!!! :lol:

Tyle, że to wszystko u mnie działa...

(jakby kto był gdzie blisko - zapraszam!)

 

Adam M.

 

Zapomniałem...

LODEM - TEŻ będę się grzał...

:lol:

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"A co zrobisz jak Słońce zgaśnie ?(ok, to trochę nierealne)

 

A co zrobisz jak spadnie grad i zniszczy twoje solary

 

A co zrobisz jak sąsiad zazdrosny twoich technologii przyjdzie z piłą łańcuchową odetnie ci prąd gaz wodę i zamuruje bramę wjazdową, albo weźmie twoją rodzinę na zakładnika?

 

Wiem, że teraz bredzę, ale ty też. Jak zabraknie prądu to ludzkość wymrze, bo kefir i mięso w spożywczym się zepsuje. Na prawdę, rozmawiajmy o konkretach a nie o armagedon."

 

Słoneczko nam zgaśnie, co wiemy, ale nieprędko - co TEŻ wiemy!

Moich solarów sąsiad z kilofem nie ruszy (jakby nawet UDAŁO mu się wejść na MOJE włości).

Każdy, kto chciałby zrobić jakikolwiek zamach na mnie (czy rodzinę w mojej bliskości) powinien najpierw dobrze się zastanowić a jak mu wyjdzie - że CHCE, to obawiam się, że posłuży za bardzo JASKRAWY przykład - jak postępować nie należy!

(pogooglaj CZYM się zajmuję od dziesięcioleci! :lol: )

 

A jak o konkretach mowa...

Staram się jak umiem być NIE GŁUPSZY od byle trawki!

ONA sobie radzi na bazie tego, co JEJ Słoneczko daje!

JA TEŻ zaczynam powoli...

Konwertowanie jednej postaci energii w inną idzie mi coraz sprawniej i z coraz mniejszym trudem.

Coraz bardziej jest mi "wszystko jedno" jaki mam nośnik "bazowy". Robię sobie z niego taki, jakiego akurat mi potrzeba...

 

Może to dla Ciebie dziwne, ale TYM RAZEM źle trafiłeś ze swym osądem.

:lol:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to dla Ciebie dziwne, ale TYM RAZEM źle trafiłeś ze swym osądem.

 

Adam, mój osąd to nic innego jak stwierdzenie, że doszukujesz się filozofii i sensu bycia niezależnym od dostawców prądu/gazu/itd w wątku o budowie GWC rurowego na działce o wysokim poziomie wód gruntowych.

 

To że GGWC jest dobre - wszyscy wiedzą. A jak mamy podyskutować o tym, czy armagedon będzie czy nie, to załóżmy inny wątek bo śmiecimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzależnianie całego domu od jednego źródła energii nie jest rozsądne, chyba nie ma co nad tym dyskutować. Ale inwestorom budującym domy jednorodzinne często tego rozsądku brakuje, bo się zarzucają kredytami na styk z zarobkami tylko po to, by zbudować dom zbyt duży i jednocześnie zbyt drogi w eksploatacji jak na ich możliwości i potrzeby. :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wróćmy do wątku głównego...

GWC rurowe w terenie mocno nawodnionym zadziała bardzo dobrze jedynie wtedy, gdy będzie SZCZELNIE wykonany.

A to przy niektórych podejściach do tego tematu łatwe nie jest.

Bardzo wiele zależy od mechanizmu nawadniajacego grunt, gdzie ma być budowane GWC.

Chodzi o intensywność parcia wód napierających.

Zrobienie błędu przy jego budowie może skutkować koniecznością ciągłego pompowania przesącza.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomysł z wykorzystaniem rur AROT

jeżeli będą gładkościenne i szczelnie połączone to będzie działało - nie polecam rur karbowanych bo opory za duże.

ścianka z HDPE o grubości ponad 6 mm będzie trochę izolowała termicznie ale chyba bez tragedii.

 

Ile kWh energii z gruntu można wyciągnąć glikolowym GWC ?

wg oficjalnych założeń dla naszej strefy klimatycznej ok 15 W z m2 wymiennika gruntowego.

wg moich obserwacji z mokrego gruntu więcej

 

Również poproszę o wyliczenia kosztowe zasadności wydania takiej kasy a nie tylko jechanie marketingiem.

podaję wszystkie fakty i liczby o jakie jestem pytany, linki do zewnętrznych dosyć obiektywnych źródeł - nie wiem co w tym jest "jechaniem marketingiem"

 

krótkie podsumowanie:

GGWC AQUACOM - koszt instalacji ponad 10 tys PLN

zużycie energii 30-60 W [ w nowej wersji 8W]

ilość energii odzyskiwanej z gruntu od ok. 1 do 2 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę dziwnie to liczysz lub po prostu - niedopowiadasz.

Dane, jakie podajesz są dla pracy CIĄGŁEJ. Do tego - uśrednione.

 

Pomijając fakt - kto komu i za ile ten cud postawi, to nie myślałem, że rozwinie się ten GGWC w bez mała przemysł, jak go opisywałem w roku 2005!

:lol:

Generalnie - były już chyba wszystkie pytania i dyskusje o wszystkich wariantach...

O AROTcie też było.

Do GGWC nie polecam, bo są to rury OSŁONOWE.

Lepsza zwykła niebieska do wody fi 25/32.

Przecież nie zabija ceną!

 

"ścianka z HDPE o grubości ponad 6 mm będzie trochę izolowała termicznie ale chyba bez tragedii. "

Trochę jeszcze powinieneś postudiować ten problem...

Współczynnik przewodzenia takiej ścianki jest tu praktycznie BEZ ZNACZENIA! (Też było - dlaczego)

 

"Również poproszę o wyliczenia kosztowe zasadności wydania takiej kasy a nie tylko jechanie marketingiem."

To stwierdzenie jest już nieco "przegięciem"! Zanim się coś takiego "palnie" należałoby choć przez chwilę zatrudnić ROZUM.

Rozwinąć ocenę?

Uprzedzam, że Ci się nie spodoba!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę jeszcze powinieneś postudiować ten problem...

Współczynnik przewodzenia takiej ścianki jest tu praktycznie BEZ ZNACZENIA! (Też było - dlaczego)

 

opieram się na badaniach/obserwacjach COMAIR zrobionych w Holandii -

okazuje się, że dla różnych rur HDPE [najważniejsza różnica to grubość ścianki i być może sam materiał]

uzyskano nieco inne wyniki/efekty pracy GGWC.

W efekcie wybraliśmy rurę o dosyć cienkich ściankach.

badania były "poligonowe" nie w laboratorium, więc wnioski też może "na skróty"

 

Zasadniczo zgadzam się z tezą, że biorąc pod uwagę dużą bezwładność cieplną całego układu

wymiennika gruntowego [nieważne czy glikolowy czy rurowy/powietrzny]

w dłuższej perspektywie izolacyjne właściwości rury nie powinny mieć znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie moznaby do powietrznego GWC uzyc jakis rur gietych, np tych niebieskich i miejszych przekrojach, np fi 32, 2 czy 3 sztuki bez zadnych laczen z bebna od razu do ziemi tak jak dla glikolowca ?? Nie znam sie na tyle zeby stwierdzic, czy np opory nie za duze, ale takich rurek trzebaby pewnie kilkanascie... za to powierzchnia wymiany bylaby znaczna :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...