Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC rurowe a wysoki poziom wód gruntowych


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 203
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przy fi 50 mamy pole 19,6 cm2, pytanie czy samo pole przeplywu powietrza przeklada sie liniowo na sprawnosc takiego ukladu ?? Nie wiem dokladnie jak zachowuje sie strumien powietrza, ale wstepnie zakladalbym, iz w wezszym kanale ocieplac by sie moglo skuteczniej (wieksza czesc przepuszczonego powietrza podlega przemianom).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze to płyn...

Ma lepkość niezerową...

Dodajcie drugie tyle tych rurek od długopisu!

Będzie prawie tak samo jak z jedną większą (opory).

Termicznie - lepiej (mogą być krótsze).

 

michal_ludwin

Ja się opieram o pomiary na swoim poletku.

Mam laboratorium GWC (tak wyszło).

Pomiary co 10cm w każdym kierunku w gruncie.

Pomiary co 1m wzdłuż.

Wewnątrz i z zewnątrz.

Soft liczy gradienty,

Zapis do bazy i obserwacje wielomiesięczne...

WIEM co gadam!

COMAIR się nie pochwalił w sieci żadnym programem badawczym, to nie wiem jak im takie wyniki wychodzą.

TAKIE brednie wypisują...

 

"Zastosowanie roztworu glikolu (cieczy) pozwala na ograniczenie do niezbędnego minimum oporów powietrza w instalacji wentylacyjnej. Wymiennik ciecz-powietrze powoduje opór tylko około 20 Pa, podczas gdy w gruntowych wymiennikach płytowych, rurowych czy żwirowych opory są wielokrotnie większe i często zachodzi konieczność stosowania dodatkowych wentylatorów lub central wentylacyjnych o podwyższonej wydajności co w praktyce oznacza wzrost kosztów inwestycji i eksploatacji"

 

Mogliby się puknąć w przyrząd służący do myślenia lub zrobić jakie pomiary...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, a co bys powiedzial na zamiane GWC na dluga rure rozprowadzona na lekko docieplonym strychu ?? Zalozmy, ze w parterowce jest duzy strych do dyspozycji, wydzielam jakas przestrzen i puszczam tamtedy powiedzmy 20 metrow fi 200. Warunki o wiele bardziej stabilne niz na zewnatrz budynku choc nie tak stabilne jak w gruncie...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało smerfny pomysł...

Jak chałupę spaprasz tak, że ciepło będzie uciekało każdym cm2 to taką rurę ogrzejesz, ale...

Będziesz grzał zimne... ciepłym = wilgotnym.

Deszcz się tam zrobi z tej rury.

A jak chałupka watą kryta to...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czemu się uparłeś aby to dać poddaszem? Nie widzę żadnych plusów.

 

Nie uparlem sie ot tak zapytuje :) Z reguly odcinek miedzy czerpnia a wlotem do reku ma pare metrow, pytanie ile da wydluzenie tego odcnika odpowiednim materialem. Bede mial caly wolny stryszek na to. Kubatura domu 200 m3, wiec juz te kilkanascie metrow wiecej mogloby poprawic sytuacje i w ogole moglbym z GWC zrezygnowac.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się teraz wytłumaczę, z mojej styczności ze strychami wynikało jedno a mianowicie ze jest tam ciepło, za ciepło, a nawet gorąco. Przy takim założeniu nie ma szans aby ci wdmuchało chłodne powietrze. No ale na pewno są strychy na których jest temperatura domowa, tylko ze to nadal nic nie daje. A w gruncie zawsze jest chłodniej. Wystarczy wejść do mnie do piwnicy w gorące lato . Komfort ze ach :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się teraz wytłumaczę, z mojej styczności ze strychami wynikało jedno a mianowicie ze jest tam ciepło, za ciepło, a nawet gorąco. Przy takim założeniu nie ma szans aby ci wdmuchało chłodne powietrze. No ale na pewno są strychy na których jest temperatura domowa, tylko ze to nadal nic nie daje. A w gruncie zawsze jest chłodniej. Wystarczy wejść do mnie do piwnicy w gorące lato . Komfort ze ach :)

jemu chodzi o okres grzewczy (zima )...

 

jak dla mnie to skopany pomysł ...

Adam dobrze prawi będziesz pompował zimne / mroźne powietrze przez nie izolowana rurę biegnącą znacznie cieplejszym strychem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W krótkim czasie na stryszku zrobi się prawie tak zimno jak na polu.Powietrze do reku nadal będzie lodowate .Co zyskasz ? Kilka stopni na świeżym powietrzu i minusową temperaturę na stryszku,co z kolei spotęguje straty ciepła poprzez sufit pomieszczeń pod stryszkiem.Gra nie warta świeczki,chyba że dostarczał byś do stryszku zużyte ciepłe powietrze.Miałbyś największe reku w środkowej europie,ale i najtańsze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jejku, zużyte ciepłe powietrze to chyba nie myślisz o tym z wylotu z reku ze 100% wilgotnością? Już pierwszego zimowego dnia cały strych byłby pokryty szronem...

Jak na strychu jest ciepło, to jedyne logiczne co można z tym zrobić, to kupić kilka paczek styropianu/wełny i dołożyć, a nie kłaść tam GWC :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej nydar wyraźnie napisałeś

chyba że dostarczał byś do stryszku zużyte ciepłe powietrze.

Więc słusznie Indiana_ zwrócił ci uwagę. W krótkim czasie stryszek byłby pokryty szronem. Wata mokra i "wdzięczny" inwestor nieźle wkurzony.

Edytowane przez orko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podejrzewam cię o złą wolę ,ale wyobraź sobie ,że moje poddasze jest naprawdę dobrze izolowane.Do tego poddasza pompuje powietrze 0,5kubatury (całkiem spora ilość energii). Z tej energii należy uszczknąć ok.20% aby pokryć straty ciepła generowane przez dach.Pozostanie ok.80% zawarte w powietrzu o temp.min.16-18oC.Z tym powietrzem można zrobić co dusza zapragnie,np puścić przez rekuperator.Korzyścią będzie to,że przez sufity w pomieszczeniach użytkowych straty ciepła będą bliskie zeru a i rekuperator zadziała.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...