Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC rurowe a wysoki poziom wód gruntowych


Recommended Posts

Jasiek71 ma takie gwc od chyba 9 lat w użytkowaniu - właśnie z pomarańczowej zwykłej PCV. Działa, wszyscy żyją i są zdrowi. Rehau to dobrze zbudowany marketing i przepłacone atesty :) Ten sam efekt osiągamy zwykłą PCV i dla spokojnego sumienia można sobie dorzućić np. 5-11W lampę UV na wlocie do domu. Ja użytkuję swoje GWC dopiero od tygodnia i to tylko w sposób budowlany czyli wentylujemy dom na siłę po wylewkach, ale nie czuć jakichś nieporządanych zapachów czy plastiku...
Do produkcji kanałów "niewentylacyjnych" używano materiału z recyklingu, a więc i opakowań po różnych... Tak więc co jest w danej rurze to loteria.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 203
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Do produkcji kanałów "niewentylacyjnych" używano materiału z recyklingu, a więc i opakowań po różnych... Tak więc co jest w danej rurze to loteria.

 

:) na coś trzeba umrzeć... na łupież trochę głupio :p Faktycznie nie do końca wiadomo z czego takie rury są ale widziałem kiedyś obróbkę PCV i folii w recyclingu. Po takiej ilości detergentów jakich oni używają do kąpieli przetwarzanych surowców wątpię żeby jakiekolwiek żyjątka lub szkodliwe substancje tam zostały a i jeśli chodzi o promieniowanie lub szkodliwe pierwiastki to zobacz ile promieniowania pada na ciebie z kosmosu to się przerazisz.... Nie ma co szukać dziury w całym bo to rzeczywiście loteria

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) na coś trzeba umrzeć... na łupież trochę głupio :p Faktycznie nie do końca wiadomo z czego takie rury są ale widziałem kiedyś obróbkę PCV i folii w recyclingu. Po takiej ilości detergentów jakich oni używają do kąpieli przetwarzanych surowców wątpię żeby jakiekolwiek żyjątka lub szkodliwe substancje tam zostały a i jeśli chodzi o promieniowanie lub szkodliwe pierwiastki to zobacz ile promieniowania pada na ciebie z kosmosu to się przerazisz.... Nie ma co szukać dziury w całym bo to rzeczywiście loteria

Tylko po co gwc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W prawdzie watek jest o rurowych GWC ale Fani glikolowych tez sie wypowiadaja dlatego pare słów o żwirowym GWC.

Dla żwirowego GWC wysoki stan wód gruntowych to mniej niż 1m przy jego wydajności 400m3/h - rura zasilająca fi200mm

Jest jeden warunek nad GWC tylko trawa, kwiaty lub niskopienne iglaki - wtedy nie trzeba wypiętrzać.

Jeżeli wody występują wyżej to żwirowy GWC trzeba wypiętrzyć - np nad GWC ogródek skalny.

Nawet dla dużych GWC można zbudować wypietrzony GWC

Przykład GWC na wydajność 10tys.m3/h którego dno jest na głebokości 1m

Jego opis:

http://www.eis.pl/vtx1800/fewe_pl.pdf

Okresowe +/- 2tygodnie/rok podniesienie stanu wod gruntowych nie skutkuje niczym więcej jak ograniczeniem wydajności i nieco większą wilgotnoscia.

Żwir w wykopie jest otoczony geowłókniną która zabezpiecza żwir przed jego zamuleniem.

Wypiętrzenie GWC w znikomym stopniu zmniejsza parametry żwirowego GWC

Czytałem w tym wątku nt parametrów higienicznych po wielu, wielu latach jego pracy - tu sie wypowiada mikrobiolog która wykonywała badania 2004r. i przytacza wykonane w 1994r.

http://www.instalator.pl/archi/2006/mi2(90)/18.pdf

http://www.instalator.pl/archi/2006/mi2(90)/19.pdf

Jest to samoczyszczący się filtr powietrza. W deszczowe wilgotne dni powietrze wpada do GWC i na powierzchni żwiru wilgoć sie skrapla, woda spłukuje zanieczyszczenia z powierzchni żwiru. Wszystko to wsiaka do gruntu rodzimego. Dlatego sa tak dobre wyniki badań po tylu latach pracy. To już jest przeszło 20lat!!!

Edytowane przez witek_myslowice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Czyli w jaki sposób można poprawić szczelność GWC rurowego na łączeniach przy wysokim stanie wód gruntowych?

 

1. Opaski/Uszczelki termokurczliwe ?

2. Obejma zaciskowa?

3. Folia stretch + silikon? (bo nawet o takim sposobie już słyszałem)

 

Panowie z łaski swojej, możecie mi wytłumaczyć w jaki sposób czyścić GWC za pomocą szczoty i sznurka? Nie potrafie sobie tego wyobrazić w jaki sposób jest to połączone. Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w jaki sposób można poprawić szczelność GWC rurowego na łączeniach przy wysokim stanie wód gruntowych?

 

1. Opaski/Uszczelki termokurczliwe ?

2. Obejma zaciskowa?

3. Folia stretch + silikon? (bo nawet o takim sposobie już słyszałem)

wystarczy dokładnie i czysto zmontować ...:yes:

 

Panowie z łaski swojej, możecie mi wytłumaczyć w jaki sposób czyścić GWC za pomocą szczoty i sznurka? Nie potrafie sobie tego wyobrazić w jaki sposób jest to połączone. Z góry dzięki.

ten "matoł" który to wymyślił niech najpierw spróbuje przeciągnąć ten zapętlony kawał liny z dopasowanym wyciorem przez kilkadziesiąt mb rury z kolanami...:yes:

tak swoją drogą z czego trzeba czyścić tą rurę...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wystarczy dokładnie i czysto zmontować ...:yes:

 

 

ten "matoł" który to wymyślił niech najpierw spróbuje przeciągnąć ten zapętlony kawał liny z dopasowanym wyciorem przez kilkadziesiąt mb rury z kolanami...:yes:

tak swoją drogą z czego trzeba czyścić tą rurę...?

Abstrahując od sensu czyszczenia, to pilot elektryczny od peshli świetnie przechodzi prze gwc, Na końcu montuje się szczotkę na drugim wiertarkę i kręcąc wyciąga się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

witam ja mam podobne warunki gruntowe jak kolega we wczesniejszych postach, tzn woda na 140cm. Chciałbym zrobić gwc z rur pcv pomarańczowych, gdyż wydaje mi się iż przy ich użyciu uzyskam najlepszą szczleność i będą tańsze niż systemowe. Myślałem żeby to zrobić tak żeby wyjść z domu rurą fi 200 i dalej rozejść się na systemowych kolankach na 2 rury fi 110 i ułożyć je ze spadkiem do czerpni. czerpnię zamierzam wykonać z trójnika 200/200/90 (rury fi 110 połączę w 200 przed wejściem do czerpni) od trójnika w dół 1m zakorkowany systemowym korkiem i 2m w górę do czerni systemowej, jakiejś tam np z ocynku i teraz pare pytań

1. Czy zastosowany system jest bedzie odpowiedni. jezeli jest lepszy a w podbnej cenie, grawarantujący szczelność połączeń to chciałbym go poznać

2. Na jakiej wysokości wyjść z domu.

3. Jak długi mam byc GWC z 2 rur 110.

4. Na jaką szerokość rozstawić rury 110.

5. Z jakim spadkiem układać rury?

6. Czy trójnik fi 200 w czerpni ustawiać kielichem w dół czy w górę

7. Czy potrzebny jest aż 1m studzienki w dół poniżej kolana na kondensat, czy wystaczyłoby 0,5m

 

dziękuję z góry za wszelkie sugestie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Witam, widzę temat uszczelnienia zamarł- może ktoś ma jakiś pomysł jak uszczelić pomarńczową rurę PCV? Skoro twierdzicie że uszczelki nie wytrzymają naporu wody. U mnie woda znajduje się 1,0m ppt na jakiej głębokości umieścilibyście GWC ? Metr ppt to chyba trochę mało? -a głębiej rura będzie non stop w wodzie.

Domek wstępnie będzie miał dół 95m i 50m poddasze do zagospodarowania kiedyś... . Ile rury ułożyć poza budynkiem a ile pod płytą fu? Dodam że do GWC chcę dołozyć patent Nydara z RSŚ. Działkę mam dużą więc ilość rur mi nie straszna;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, widzę temat uszczelnienia zamarł- może ktoś ma jakiś pomysł jak uszczelić pomarńczową rurę PCV? Skoro twierdzicie że uszczelki nie wytrzymają naporu wody. U mnie woda znajduje się 1,0m ppt na jakiej głębokości umieścilibyście GWC ? Metr ppt to chyba trochę mało? -a głębiej rura będzie non stop w wodzie.

Domek wstępnie będzie miał dół 95m i 50m poddasze do zagospodarowania kiedyś... . Ile rury ułożyć poza budynkiem a ile pod płytą fu? Dodam że do GWC chcę dołozyć patent Nydara z RSŚ. Działkę mam dużą więc ilość rur mi nie straszna;)

 

Dobrą klimę 2,5 kW kupi Pan za 3000zł . Pomarańczowe rury były badane przez PZH i mogą być szkodliwe dla zdrowia. Z GWC nie wyciągnie Pan 2kW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, widzę temat uszczelnienia zamarł- może ktoś ma jakiś pomysł jak uszczelić pomarńczową rurę PCV? Skoro twierdzicie że uszczelki nie wytrzymają naporu wody. U mnie woda znajduje się 1,0m ppt na jakiej głębokości umieścilibyście GWC ? Metr ppt to chyba trochę mało? -a głębiej rura będzie non stop w wodzie.

Domek wstępnie będzie miał dół 95m i 50m poddasze do zagospodarowania kiedyś... . Ile rury ułożyć poza budynkiem a ile pod płytą fu? Dodam że do GWC chcę dołozyć patent Nydara z RSŚ. Działkę mam dużą więc ilość rur mi nie straszna;)

 

Ja mam uszczelnioną prócz uszczelek fabrycznych klejem do szyb i elementów plastikowych(stosowanych przez firmy "tuningowe" do przyklejania owiewek, spojlerów itp.) coś takiego APP Auto Glass Klej do montażu szyb samochodowych

Oczywiście spadek jest w kierunku czerpni i zrobiony żwirowy osadnik na wodę - głębokość ok 2,5m osadnik ok 30cm. U mnie jest niski poziom wód gruntownych ale zawsze trzeba uważać.

W Twoim przypadku zapewne trzeba będzie zamontować pompkę, pływak i całość zasilić( kiedyś testowałem taka pompkę ze spryskiwacza samochodowego - dała radę :) a pływak od WC i mikro wyłącznik od alarmu okiennego)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedź;)

powiedz ile metrów masz rury w ziemi? częściowo pod domem czy wszystko na zewnątrz? 2,5m to już fajnie lecz u mnie nie wiem czy tak mi się uda z uwagi na złożony grunt od góry poziom "0" :

grunt gwc.jpg

 

Jak zejdę z rurą poniżej 2m to może wpaść głębiej haha orientuje się ktoś może czy jeżeli lustro wody mam 1m ppt to czy będzie różnica temperatur gruntu na głębokości 1m ppt a 2 m ppt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedź;)

powiedz ile metrów masz rury w ziemi? częściowo pod domem czy wszystko na zewnątrz? 2,5m to już fajnie lecz u mnie nie wiem czy tak mi się uda z uwagi na złożony grunt od góry poziom "0" :

[ATTACH=CONFIG]302730[/ATTACH]

 

Jak zejdę z rurą poniżej 2m to może wpaść głębiej haha orientuje się ktoś może czy jeżeli lustro wody mam 1m ppt to czy będzie różnica temperatur gruntu na głębokości 1m ppt a 2 m ppt?

 

http://www.radpol.eu/Produkty,cat,1278,id,1709/rury-termokurczliwe-duzych-srednic

Zajrzyj tam . To są rury termokurczliwe które możesz zastosować na uszczelnienie GWC. Daj 20-30mb GWC poza fundamentem ,przy fundamencie RSŚ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...