Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kominek na styropianie


angli

Recommended Posts

Jaki kominek ? Jaka jest sugerowana wytrzymałość obciążeń na m2

tego zmiksowanego kreta i Twojego styro ?

 

Witam!

Kominek to Jotul I18 Harmony, obudowany półokrągło kaflami do sufitu.

Styropian Besser Parking 200

 

Właściwość Klasa Wartość

Grubość mm T1 ±2mm

Długość mm L1 ±0,6 % lub ±3 mm

Szerokość mm W1 ±0,6 % lub ±3 mm

Prostokątność mm/mm S1 ±5mm/1000mm

Płaskość mm P3 ±10mm

Wytrzymałość na zginanie kPa BS250 ≥250

Naprężenie ściskające przy 10% odkształceniu względnym kPa CS(10)200 ≥200

Stabilność wymiarowa w normalnych warunkach % DS(N)5 ±0,2

Stabilność wymiarowa w określonych warunkach temperatury i wilgotności (70st C, 48h) % DS(70,-)2 2

Odkształcenie w określonych warunkach % DLT(2)5 ≤5

 

To są dane producenta - wykonawcy narzekali, że styropian jest strasznie twardy, więc myślę, że chyba jest to zgodne z prawdą.

Dodatkowo w miejscu kominka zatopiono w wylewce kratki (chyba z fi 2 lub 4) niestety nie znam deklarowanej wytrzymałości obciążeń miksokreta - ale jest to standardowa wylewka.

Zastanawiam sie również nad zamontowaniem na wylewce płyty granitowej 2 cm w obrysie kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

W danych producenta musi być też wyszczególnione dopuszczalne obciążenie na m2.

Policz ile będzie ważył kominek, zobacz na jakiej powierzchni będzie stał i będziesz miał gotową odpowiedź. Jeżeli nie przekroczy dopuszczalnych parametrów to natnij wylewkę żeby sama nie pękła tam gdzie nie będziesz się tego spodziewał, uwzględnij że całość może siąść najpierw a potem pracować o 1-2 mm na całej długości co będzie widoczne na styku ściany i bryły kominka.

Nie chce mi się grzebać w internecie ale nazwa styropianu chyba nie jest od parady samej ... pogrzeb Ty :p

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem!

Dopuszczalne obciążenie użytkowe według EN 13163 - 6,0t/m2

Chyba więc wytrzyma.

Czyli dodatnie płyty kamiennej na wierzch wylewki nie ma sensu?

Zapomniałem dodać, że salon ma 30 m2 i jest tam podłogówka, więc chyba będzie ona pracować. Czy z tego powodu stosować jakieś rozwiązania na granicy obudowy kominka i posadzki (płyty marmurowe)?

 

P.S. Dziękuje za szybkie odpowiedzi.

Edytowane przez angli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na styropianie to jednak lepiej nie stawiać. Trochę waży kominek, obudowa również ma swoją wagę.

Producent podaje dopuszczalne, obciążenie ale nie ryzykowałbym. Styropian to nie beton, nie jest stabilny pod dużym obciążeniem.

Wyciąć wylewkę w tym miejscu, usunąć styropian i będzie stało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno pytanie - może głupie - ale jak się ma temperatura generowana przez kominek i przenoszona przez wylewkę na umieszczony poniżej styropian - czy nie stopi go?

Wykonawca kominka twierdzi, że trzeba usunąć styropian spod wylewki i zalać wszystko betonem, gdyż miał sytuację z uszkodzeniem kominka po 3 latach.

Twierdzi, że tylko XPS daje gwarancję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno pytanie - może głupie - ale jak się ma temperatura generowana przez kominek i przenoszona przez wylewkę na umieszczony poniżej styropian - czy nie stopi go?

Wykonawca kominka twierdzi, że trzeba usunąć styropian spod wylewki i zalać wszystko betonem, gdyż miał sytuację z uszkodzeniem kominka po 3 latach.

Twierdzi, że tylko XPS daje gwarancję.

 

Jotul 18 ma blachę montowana pod spodem, ona odcina promieniowanie cieplne w kierunku podłogi.

Jeśli obudowa kominka będzie wentylowana, to podłoga się w ogóle nie nagrzeje.

Wiem, bo mam taki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki to styropian?

Jak długo stoi Twój kominek i czy wykonywałeś nacięcia opisane powyżej?

Bo u mnie wylewka ma około 8 cm, (podłogówka) i wzmocniona jest siatką w obszarze kominka.

Z tego co widzę to opłaca się dać pod kominek, na wylewkę płytę kamienną (mam akurat granitową 2 cm z tarasu) - jeśli u Ciebie się sprawdza - to u mnie chyba też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki to styropian?

Jak długo stoi Twój kominek i czy wykonywałeś nacięcia opisane powyżej?

Bo u mnie wylewka ma około 8 cm, (podłogówka) i wzmocniona jest siatką w obszarze kominka.

Z tego co widzę to opłaca się dać pod kominek, na wylewkę płytę kamienną (mam akurat granitową 2 cm z tarasu) - jeśli u Ciebie się sprawdza - to u mnie chyba też.

 

Moj kominek stoi 3 lata, żadnych nacięć nie wykonywałem, wywierciłem tylko otwór wiertłem 8mm żeby sprawdzić grubość wylewki.

Nie wiem jaki styropian, bo dom kupiłem od dewelopera (pewnie najtańszy).

Płyta granitowa na pewno nie zaszkodzi.

Tu sobie zobacz jak budowałem kominek:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?148903-jotul-i18-panorama-i-zesp%C3%B3%C5%82-wodny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...