Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplenie wełną mineralną


Anhalt

Recommended Posts

patrząc z punktu widzenia logiki formalnej to właściwie tak jest , że wełna ma lepszą izolacyjność akustyczną od styropianu.

w tym momencie można by zakończyć rozważania i iść spać, ale lepiej je `pociągnąć dalej,bo ściana z dociepleniem styropianem ma gorszą izolacyjność akustyczną niż bez niego!!!!!!!.wełna zaś poprawia akustykę ściany.

w tym momencie można już pojść spać.

HEJ!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krótko:

wełna + izolacyjność cieplna i akustyczna, łatwiej zniwelować nieszczelności między pasami/płytami, nie palna, nie reaguje z środkami grzybobujczymi/przeciwpleśniowymi itp, nie reaguje z środkami przeciwwilgociowymi, nie zaszkodzą jej gryzonie, jest elastyczna (łuki, zaokrąglenia), "oddycha" itp. itd.

mało?

czy styropian ma więcej + ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z wełną lamelową, o której wspomniał Mario. Czy rzeczywiście ma gorszą izolacyjność akustyczną od "zwykłej"? Czy różnica jest duża (tzn., czy lamelowa również dobrze izoluje akustycznie)?

Tomek

 

[ Ta Wiadomość była edytowana przez: tgb dnia 2002-06-06 12:45 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uparłem się żeby mieć w domu ścianę łukową (dwuwarstwową), więc siłą rzeczy "skazuję się" na ocieplenie wełną. Pomijając cenę to co przemawia przeciw wełnie, czy np. nieprawidłowo wykonane ocieplenie może doprowadzić do jej nasiąknięcia wodą a w rezultacie zniszczenia?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wełna lamellowa ma układ włókien prostopadły do ściany, natomiast zwykła wełna np. taka do ścian trójwarstwowych, ma układ włókien równoległy do ściany. Jest oczywiście wełna do ocieplania metodą lekką mokrą o układzie włókien równoległych ale kosztuje to jeszcze więcej niż wełna lamellowa. Podobno lamellowa ma właściwości wygłuszające zbliżone do styropianu :eek: Tego się dowiedziałem od pewnego fachowca (raczej w dobrym tego słowa znaczeniu).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Styropian nie oddycha .Tak że ocieplając ściany styropianem robimy z domku termos.Potrzeba więc dobrego przewietrzania.Z koleji w wełnie lubi gnieżdzić się wszelkiego rodzaju robactwo itp.Ale to jest mniejszy ból w porównaniu ze styropianem

 

[ Ta Wiadomość była edytowana przez: rosta3 dnia 2002-07-25 18:42 ]

 

[ Ta Wiadomość była edytowana przez: rosta3 dnia 2002-07-25 18:43 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy dom wymaga dobrej wentylacji. Co do wełny to jest paroprzepuszczalna ale to akurat nie ma wiele wspólnego z wentylowaniem pomieszczeń. Wilgoć w ścianach nie będzie tylko zalegać tak jak może w ścianie ocieplonej styropianem. Co do kosztów to wełna lamelowa jest tańsza od wełny nielamelowej. Ale w metodzie lekko mokrej do której oba rodzaje płyt są używane te nielamelowe trzeba przymocowywać kołkami i to powoduje, że koszt za m2 jest większy. Ja też słyszałem, że wełna lamelowa ma gorsze właściwości akustyczne ale nie aż tak złe jak styropian.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Właśnie skończyłem docieplanie wełną mineralną Rockwool 12cm.

Co do kosztów, to nie są niskie. Wyszło po 54zł/m2 za system (wełna, klej, tynk) i 30zł/m2 robocizny. Do tego doszło prawie 2000zł za niezbędne dodatki - styropian (podmórówka), folia, kołki z rozetami i silikon). Razem ok. 92zł/m2 na gotowo.

Z pewnością drożej niż styropian, ale mam nadzieję, ze znacznie zdrowiej i na dłużej.

Aż serce mi się kraje gdy widzę domy wybudowane z pięknego Porothermu i docieplane styropianem. W ten sposób "zabija się" wszystkie pozytywne parametry tego Porothermu.

Na koniec radzę wszystkim, wybierajcie ciepły materiał na ściany. Wychodzi to znacznie taniej niż późniejsze docieplanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

"Z pewnością drożej niż styropian, ale mam nadzieję, ze znacznie zdrowiej i na dłużej."

 

Na podstawie czego masz taką nadzieję ?

 

"Aż serce mi się kraje gdy widzę domy wybudowane z pięknego Porothermu i docieplane styropianem. W ten sposób "zabija się" wszystkie pozytywne parametry tego Porothermu."

 

Cóż jest pięknego w porothermie - nieotynkowana ściana z porothermu wygląda brzydko. I zabicie jakich pozytywnych cech miałeś na myśli ?

 

"Na koniec radzę wszystkim, wybierajcie ciepły materiał na ściany. Wychodzi to znacznie taniej niż późniejsze docieplanie"

 

Liczyłeś to czy tak ci się wydaje ?

 

Siory, że się czepiam ale powtórzyłeś tu kilka obiegowych i nieprawdziwych opinii. Przy ocieplaniu ścian dwuwarstwowych wełna ma swoje zalety i styropian również - gdyby było tak jak piszesz nikt nie używałby styropianu.

 

Przejrzyj archiwum forum - jakiś miesiąc temu toczyła się na ten temat zażarta dyskusja - znajdziesz tam wiele KONKRETNYCH argumentów za i przeciw stosowaniu w/w materiałów.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...