Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wieniec z kształtek U?


Recommended Posts

Witam serdecznie!

 

Przygotowuję się właśnie do budowy pierwszego domu - będę starał się zrobić jak najwięcej sam. Szukam też rozwiązań, które skutecznie pozwolą zminimalizować czas. Ściany betonu komórkowego (gr. 24cm) są na projekcie zakończone wieńcem zbrojonym 4 prętami #12 na strzemionach (ϕ6) 200x210.

 

Przeglądając ofertę produktów z betonu komórkowego zauważyłem kształtki U - są jednak one opisane jako przeznaczone do wykonania wieńca opuszczonego - rozumiem, ze to to nie jest standardowy wieniec betonowy o kwadratowym przekroju. W dodatku wewnętrzna pustka w takiej kształtce ma szerokość 12cm (dla grubości 24cm) co zmusiłoby mnie do zmiany wymiarów strzemion. Na wieńcu (z murłatą) opierałyby się wiązary dachowe (dolny pas wiązara jako baza dla stropu).

 

Moje pytanie brzmi: czy dobrze myślę, że zastąpienie monolitycznego wieńca tym zrobionym w kształtkach U mija się kompletnie z celem? Chciałbym się upewnić, bo jest to rozwiązanie konkurencyjne czasowo dla szalowanego tradycyjnie wieńca żelbetowego.

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez Librarian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Cie stac to nie jest to złe rozwiązanie i szybsze niż tradycyjne lanie. Porównywanie jednego i drugiego to jak spór o to czy lepsze nadproże z kształtek czy zalane po całości. Ile osób tyle opinii. Mnie osobiście troche przeraża fakt że strop składa się z kilku elementów. Ja robiłem tradycyjnie - szalunek, sporo drutu- bo jest i gdzie go położyć - i po całości beton. Napewno więcej roboty i idealne lico nie wyjdzie bo zawsze gdzieś lekko jest nierówno - ale i tak od wewnątrz idzie tynk od zewnatrz ocieplenie więc super lica nie musi być. I mam monolit - w nadprożach również :D. Ale to moje osobiste odczucia i każdy robi jak uważa. Technologicznie oba rozwiązania są dopuszczone przez normy.

 

Ps. Gdy budowałem dom wybrałem strop Teriva - bo lekki i szybciej i łatwiej....... teraz był robił lany :) bo ani on bardzo lekki ani dużo szybszy i napewno nie tańszy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieniec opuszczony ma przekrój prostokąta. Różnicą jest tylko to, że jest wyższy niż grubość stropu tzn. jego dolna płaszczyzna jest niżej niż dolna powierzchnia stropu. Jest to konstrukcyjnie dużo lepsze rozwiązanie niż wieniec "na równo" spodem. Aby uzyskać to opszczenie musisz jakoś zaszałować beton. Albo tradycyjnie - drewnem albo gotową kształtką. Ma ona tylko chcarakter szalunku traconego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Przeglądając ofertę produktów z betonu komórkowego zauważyłem kształtki U - są jednak one opisane jako przeznaczone do wykonania wieńca opuszczonego - rozumiem, ze to to nie jest standardowy wieniec betonowy o kwadratowym przekroju. W dodatku wewnętrzna pustka w takiej kształtce ma szerokość 12cm (dla grubości 24cm) co zmusiłoby mnie do zmiany wymiarów strzemion.

 

 

Wieneic musi mieć zgodny z projektem przekrój i zbrojenie. O ile dobrze rozmumiem budujesz parterówke, z dźwigarami kratowymi. Ważny jest przekrój bo wieniec usztywnia ściany. Trzymaj sie projektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Wieneic musi mieć zgodny z projektem przekrój i zbrojenie. O ile dobrze rozmumiem budujesz parterówke, z dźwigarami kratowymi. Ważny jest przekrój bo wieniec usztywnia ściany. Trzymaj sie projektu.

 

Tak też zrobię! Jak pisałem wcześniej, szukałem rozwiązań pozwalających jedynie na oszczędność czasu, nie zaś istotnych parametrów wytrzymałościowych. Pozostaje mi więc trzymać się projektu i wykonać wieniec w tradycyjnym deskowaniu.

 

Dziękuję za opinie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do określonej rozpiętości (określonej przez tabele producenta, np. Ytonga) możesz na pewno stosować U-kształtki. Dogadaj to z kierownikiem.

Moi majstrzy woleli robić szalunek z desek, więc większość została tak zrobiona, ale ja teraz żałuję - zbrojenie mam pancerne, a jednak YTONG polepszyłby izolacyjność nadproży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...